Καλύτερος σκηνοθέτης

ο πανμεγιστος pierre woodman που ειναι??

Pε παιδιά η λίστα είναι αντιπροσωπευτική…Υπάρχουν ένα κάρο καλοί σκηνοθέτες το ξέρω…Θα έρθουν και άλλες ψηφοφορίες σύντομα…Πιο εξειδικευμένες… 8)

Δεν έχω δει το Europa και το Element of A Crime. Θα το πράξω όμως κάποια στιγμή. Αγαπημένη μου είναι το Dancer in the Dark και από κοντά τα Breaking The Waves και Dogville. Το Μanderlay επίσης είναι καταπληκτικό ενώ μου άρεσε ακόμα και το Ιdioterne. Το Εpidemic μάλλον έτσι και έτσι. Πάντως το Dancer in the Dark όταν το είδα στο cinema έπαθα τρομερή πλάκα. Και το soundtrack φοβερό

Όσο για τον Tornatore σίγουρα εννοείς το Cinema Paradiso αλλά εμένα μου αρέσει πολύ και το The Legend of 1900

To insider είναι το αγαπημένο μου αλλά το Miami Vice μεγάλη πατάτα. Κρίμα

σορυ ρε παιδια ακουω πολλα ονοματα αλλα οποιος δεν εχει δει pierre woodman και τα περιφημα casting του δεν εχει δει τιποτα!!

Μπααα, Dorcel χαλαρα ομως…

εντάξει κι εγώ ψήφισα με πόνο ψυχής, γιατί λείπουν αγαπημένοι μου…

που είναι ο Μανουσάκης, oeo?! 8O:cry: 8O

Καλά προφανώς Κιούμπρικ. Πάντως αγαπημένος είναι και ο Μπάρτον. Η ατμόσφαιρα είναι μαγική σε όλες του τις ταινίες!

Ψήφισα Stanley Kubrick , αλλά ίδιας κλάσης θεωρώ ότι είναι και ο Ακίρα Κουροσάβα. …David Lynch rocks ! 8)

εχεις δικιο για τον Ακιρα, και ανωτερη κλαση θα ελεγα.

Μονο ενας εκανε μια ταινια αποκλειστικα και μονο για τον εαυτο του και εξελιχτηκε σε ενα απ τα πιο προφητικα και πιο λυρικα κομματια του κινηματογραφου (2001 η οδυσσεια του διαστηματος)
Οποιος μπορει να ξεπερασει τον Stanley ας το κανει

με λυπη παρατηρω οτι κανενας δεν εχει αναφερει τον Quentin Tarantino τον σπουδαιοτερο της γενιας του χωρις ομως δυστυχως τρανταχτη παρουσια στα δρωμενα.ενας ακομα που διαφερει απτο συνολο ειναι ο
Darren Aronofsky(requiem,π,the fountain).καλα για τον Cubrick τι να πει κανεις απλα θα ηταν πιο ενδιαφερον να γινει μια ψηφοφορια στο forum με νεοτερους της τελευταιας 10ετιας σκηνοθετες.οποιος δε βαριεται να ψαχτει ας το κανει

Σωστός.

Όσοι δεν το ξέρουν ο Tarantino σκηνοθέτησε τα δυο τελευταία επισόδεια της σειράς CSI Las Vegas του 5ου κύκλου και μάλιστα κυκλοφορούν ξεχωριστά σαν ταινία (CSI Grave Danger) ψάξτε στο κοντινό video clubs σας, θα την έχει. :wink:

Ρε παιδιά το Jackie Brown υπάρχει σε dvd?

το Jackie Brown φιλε μου ανηκει στα δυσευρετα.το εψαχνα για δυο χρονια σε ολες τις δηθεν πληρεις κ ενημερωμενες αλυσιδες με dvd και καταφερα να το βρω μονο σε κασσετα σε ενα μικρο video club που ξεχιλιζε απο ταινιες.δε καταφερα ομως να βρω video.τελικα το κατεβασα απ’το ιντερνετ.αυτο σου προτεινω.

είχε κυκλοφορίσει σε dvd από περιοδικό γιατί οι εταιρείες διανομής πουλησαν τα δικαιώματα και τ’ωρα δεν μπορούν να το κυκλοφορίσουν…

Κατάλαβα. Θα αναγκαστώ να το κατεβάσω.

Κιουμπρικ για πλακα. Παιζει να μην εχει κανει ουτε μια μετρια ταινια…

Πραγματικά…

Οταν έχει περάσει δημιουργός σαν τον Κιούμπρικ, ψηφοφορίες για τον καλυτερο σκηνοθέτη δεν έχουν νόημα. Απο εκεί και πέρα έπονται κατά τη γνώμη μου, οι Γουίλιαμ Γουάιλερ, Ακίρα Κουροσάβα, Σκορτσέζε, Ταραντίνο, Κάρπεντερ, Σέτζιο Λεόνε.