Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Hey ho, lets go!!!

τσακωθηκα μετα απο πολυ καιρο με τη μανα μου…:p:p

πολύ ramones ακούς…τουλάχιστον από rhcp είναι καλύτερα:D


Now playing: Pink - U And Ur Hand
via FoxyTunes

να λειπουν τα σχολια βρε anathemaτισμενε:p

:lol::lol::lol3::lol3:
μετά να ακούσεις και λίγο offspring και λίγο anti-flag,και λίγο bad religion και θα ξεχάσεις αυτούς που ακούς8)


Now playing: Da Rude - Sandstorm
via FoxyTunes

Θαυμαστές!

#-o#-o
ώστε θαυμαστές…:-k:-k:-kπρέπει να ανησυχώ τότε…:-k:-k:-k


Now playing: Lisa Miskovsky - Acceptable Losses
via FoxyTunes

ΈΦΑΓΑ!!! Και είδα και ταινία!

http://www.youtube.com/watch?v=AZuTR0rYhco
είναι must απ’όλους του φοιτητές!!!
:lol3::lol3::lol3::lol3::lol3:


Now playing: Green Day - American Idiot
via FoxyTunes

δεν ηξερα πού να το ποστάρω και το βαζω εδω… μου το στειλανε με μεηλ αρα δεν ξερω αν και κατα ποσο ισχυει. Εσεις τι λετε? Εγω παντως διαφωνω.

Την απλοποίηση της ελληνικής γραφής ζητά ο κύπριος ευρωβουλευτής Μάριος Ματσάκης, με σχετική εισήγηση που υπέβαλε προς τον υπουργό Παιδείας της Κύπρου Ανδρέα Δημητρίου. Την πρόταση του κοινοποίησε και στους Έλληνες ευρωβουλευτές.
Ο κ. Ματσάκης προτείνει στον Κύπριο υπουργό τη σύσταση μιας ολιγομελούς επιτροπής γλωσσολόγων, οι οποίοι θα μπορούσαν, εμπεριστατωμένα να ενδιατρίψουν επί του θέματος και να δώσουν μια επιστημονικά έγκυρη πρόταση για τον εκμοντερνισμό/ απλοποίηση της Ελληνικής γραφής.

Στην επιστολή του ο Κύπριος ευρωβουλευτής παραθέτει ως ‘τροφή για σκέψη’ τα εξής:

  1. Να καταργηθούν τα γράμματα ‘η’ και ‘υ’ και να αντικατασταθούν από το γράμμα ‘ι’.
  2. Να καταργηθεί το γράμμα ‘ω’ και να αντικατασταθεί από το γράμμα ‘ο’.
  3. Να καταργηθούν οι εξής συνδυασμοί γραμμάτων και να αντικατασταθούνως εξής:
    ‘αι’—> ‘ε’, ‘ει’—>‘ι’, ‘οι—>ι’, ‘υι’—>ι’,‘αυ’—>‘αβ’, ‘ευ’—>‘εβ’
  4. Να καταργηθεί η χρήση του ‘γγ’ και να αντικατασταθεί από το ‘γκ’.
  5. Να καταργηθεί το τελικό γράμμα ‘ς’ και να αντικατασταθεί από το γράμμα ‘σ’.

Ως αποτέλεσμα των ανωτέρω αλλαγών, αναφέρει ο .ευρωβουλευτής, το Ελληνικό αλφάβητο θα έχει
μόνο 21γράμματα (α, β, γ, δ, ε, ζ, θ, ι, κ,λ, μ, ν , ξ , ο , π, ρ, σ, τ, φ, χ, ψ) και ένα μόνο δίψηφο
(το ‘ου’).

Ο κ. Ματσάκης υποστηρίζει ότι η απλοποίηση της Ελληνικής γραφής καθίσταται αναγκαία μέσα στα
πλαίσια μιας τάσης ενωτικής πορείας των γλωσσών στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Επιπλέον, μια τέτοια
αλλαγή θα καταστήσει την Ελληνική γραφή πιο απλή και πολύ πιο εύχρηστη. Ιδιαίτερα όσον αφορά
την χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή και σε σχέση με μεγάλο αριθμό ατόμων που έχουν διάφορες
μορφές δυσλεξίας’.

Πράγματι ισχύει. Το είχαν πει και στις ειδήσεις.
Εμένα πάντως δεν μ’ αρέσει καθόλου αυτό. Διλαδι θα γραφουμε καποσ ετσι; Χάλια είναι.

μαζι σου…δηλαδη τι θα κερδισουμε?

Κάνε ένα νέο thread. Εδώ μπαίνουν απόψεις. Δεν κολλάει στο “Βαρίεμαι”

Τίποτα. Η γλώσσα μας θα γίνει πιο άσχημη και πιο εύκολη. Με την ίδια λογική να καταργήσουν Γάλλοι και Γερμανοί τα πολλά σύμφωνα-φωνήεντα, να μην μπερδευόμαστε κι εμείς.

1000 ποστς ρε!! :smiley:

2,199!

ενταξει εκανα θρεντ, κανας μοδ να μεταφερει τα αποπανω πλιζ!

http://www.youtube.com/watch?v=nojrb4sBH20
MUST MUST MUST SEEN!!!

ΤΟ ΑΓΑΠΩ!

σαν να βλεπω τον γιο μου…(Hope δλδ…)

Ετσι θα ναι το βλασταρι μου. =)
Και ετσι: