Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

μεταλλάδες φλώροι έτσι γίνονται τα σωστά mosh pits :stuck_out_tongue:

Αυτό είναι που λένε… The Ultra Violence!

Δισκάρα από Death Angel!
Πάντως μιλάμε για τρελή παρακμή, βγαίνει ο κόσμος έξω πίνει και σκοτώνεται για το τίποτα, γιατί κοίταξες την γκόμενα μου ξέρω γω. Αυτή τη Πρωτοχρονιά πρέπει να σπάσαμε κάθε ρεκόρ βλακείας σαν λαός.

Ακόμα χειρότερο είναι πιστεύω το ότι κάθε λίγο και λιγάκι ακούμε για κάποια γυναίκα που δολοφονείται. Η κοπελίτσα η Τοπαλούδη στη Ρόδο, η Πέτρου στην Κέρκυρα που τη σκότωσε ο καριόλης “πατέρας” της, η Λαγούδη που η δολοφονία της ακόμα παραμένει ανεξιχνίαστη, γάμησέ τα, έχουμε ξεφύγει.

Δεν ακούμε μόνο για γυναίκες. Προχτές στον Πειραιά πήγε να διασκεδάσει ένας 21χρονος και τον δολοφόνησε ένας 30χρονος με 2 σφαίρες στο στήθος. Για ασήμαντη αφορμή.

Ναι ρε, αυτό ανέφερε και ο @shadowking69 πιο πάνω, απλώς με γυναίκες ακούμε περισσότερα πιστεύω.

Τίμια φαίνονται τα παραπάνω σούτια. Γνωρίζει κανείς την αφορμή ή απλά αραίωσαν τα μπάχαλα στα γήπεδα και είπαμε να γινόμαστε στα μπουζούκια τώρα?

πάντοτε υπήρχαν μανούρες σε νυχτερινά μαγαζιά , αλλά έχω την αίσθηση ότι πλέον είναι αρκετά μεγαλύτερο το ποσοστό εκείνων που “ψάχνεται” και γυαλίζει το μάτι τους για τσαμπουκά

Σε γενικές γραμμές, πολλή μαγκιά και πολύ συχνό φαινόμενο να μην σέβεσαι τίποτα και κανέναν , όπως πχ να ενοχλείς γυναίκες συνοδευόμενες ( το πιο απλό έτσι ; )

Νομίζω ότι ακόμα και όσοι χρησιμοποιούν αυτόν τον τρόπο διασκέδασης , πλέον έχουν σιχαθεί και τους απωθεί το κλίμα

Έχω τη μάνα μου να ωρύεται κάθε τρεις και λίγο “ΑΝ ΚΟΛΛΗΣΟΥΜΕ ΚΟΡΩΝΟΙΟ, ΠΑΕΙ, ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ”.

Μιλάω για τη Σουηδία και τα σχέδια που κάνω όταν(άμα) πάω.

“ΜΗ ΛΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ, ΜΗ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΜΕ”.

“Μαμά(τη φωνάζω με το όνομά της), στην Αυστρία έχουν πολύ λίγους νεκρούς από τον ιό, γιατί…”

“ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ”.

Ε, ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΜΑΝΑ.

1 Like

Δε βοηθάει και πολύ το βρίσιμο στην εκτόνωση.

Να πας, η καλύτερη χώρα στον κόσμο. :slightly_smiling_face:

1 Like

όντως αυτό για την Σουηδία έχω μάθει οτι ισχύει. έχω ξάδερφο γιατρό και μένει εκει μονιμα με την οικογένειά του. πολλή δουλειά. αλλά πραγματικά πολλή. το τονίζει συνέχεια! αλλα τρελή ποιότητα ζωης και γενικά οργάνωσης. τωρα δεν ξέρω αν τα λέει αυτα επειδη ειναι γιατρός. εγω δλδ σαν barman δεν ξέρω αν θα είχα καλυτερη ποιότητα πχ σε σχεση με την ελλαδίτσα μας.

όπως κ ναχει…για πειτε ρε μάγκες πως την παλευετε αυτες τις μέρες?
εγω κλασσικα φαί, αλλα μέχρι αηδιας, προμηθειες απο κάβα για κανα 3μηνο, νετφλιξ, ps4,βιβλία και ανοιξα και κάτι κουτες απο το πατρικό μου με παλιά κόμιξ,πορώθηκα και αρχισα να συλλεγω πάλι οτι μπορώ
κατα τάλλα την δικιά μου την βλέπω ελαχιστα. μόνο κανα φιλαράκι αν ερθει σπιτι να πιούμε καμια ποτάρα,επαφες μηδεν γενικοτερα.

3 Likes

Αυτες τις ημερες την παλευουμε πηγαινοντας στην δουλειά οπου φορτωνουμε αδιακοπα χαρτια υγειας χλωρινες κ μακαρονια χωρις μάσκα με τον καθε εναν πελατη να περναει/στεκεται διπλα μας σε αποσταση λιγων εκατοστών κ μερικες φορες να βηχει κιολας.

Οποτε υπομονή κανε φιλε μου θα περασει :stuck_out_tongue:

7 Likes

Εγώ έχω απομονωθεί εντελώς από φίλους, ούτε μηνύματα ούτε τίποτα για σχεδόν δύο μήνες.
Και από την αρχή του χρόνου έχω κάνει 3 βόλτες, μία για φαγητό με τους γονείς μου και δυο έως το σούπερ μάρκετ της γειτονιάς. Συνήθως περνάω δεκαπέντε ώρες την ημέρα ξαπλωμένη.

1 Like

Ενδιαφέρον να διαβάζεις 3 αρκετά διαφορετικές καθημερινότητες - εννοώ τα 3 προηγούμενα posts.

Εγώ είμαι από αυτούς που δουλεύουν από το σπίτι - ήδη κοντεύω τις 2 βδομάδες και σήμερα ανακοινώθηκε ότι τα γραφεία θα ανοίξουν το νωρίτερο στις 20 Απριλίου, οπότε έχω σίγουρα 3 βδομάδες ακόμα μέσα.

Επειδή ψιλο-απεχθάνομαι την πόλη που ζω (Βερολίνο) και γενικά είμαι “του σπιτιού”, στην αρχή μου έκατσε καλά η απομόνωση, πάντα με δεδομένη την ανησυχία για την όλη κατάσταση.

Ήθελα κιόλας να δοκιμάσω (εδώ και καιρό, προφανώς όχι με αυτή την αφορμή) πόσο καλά αποδίδω σε φάση home office, γιατί είναι κάτι που ταιριάζει στο επάγγελμά μου και θέλω στο μέλλον να πάω προς τα εκεί. Δηλαδή να εργάζομαι ~80% από το σπίτι, καθόλου χαμένος χρόνος σε κίνηση, αυτοκίνητα, βενζίνες, απεργίες στο μετρό, νεύρα, συνωστισμό κλπ. Επίσης, να μη χρειάζεται να ανέχεσαι τον κάθε τύπο στη δουλειά που δεν ενδιαφέρεται να διατηρήσει μια κουζίνα και μια τουαλέτα καθαρή.

Κι επίσης, να δουλεύεις με μουσική από το στερεοφωνικό σου, ούτε ακουστικά ούτε τίποτα. Ευτυχία!

Τελικά το θέμα δεν είναι και τόσο εύκολο… Ήδη πρέπει να έχω πάρει 2-3 κιλά σε 2 βδομάδες, to start with. Επίσης, θέλει και πειθαρχία να βγαίνεις έξω να σε χτυπάει ο “καθαρός αέρας” ή να βρεις τρόπο να αθλείσαι κάπως, ειδικά αν έχεις περάσει τα 30-35 κι έχεις αρχίσει να σαπίζεις από την καθιστική ζωή…

Τι θέλω να πω… Τα παιδιά παραπάνω μάλλον έχουν πιο δύσκολη καθημερινότητα από μένα. Εγώ απλώς βλέπω ότι όλο αυτό θα φέρει αλλαγές στον τρόπο ζωής μας και μετά το τέλος του ιού, οι οποίες θα έρχονταν έτσι κι αλλιώς αλλά τώρα επιταχύνονται. Και κάνω κάποιες διαπιστώσεις…

8 Likes

Οι περισσοτερες διαπιστωσεις που κανω εγω παντως δεν ειναι καλες… Το home office δεν το βρισκω για χορταση. Για 1-2 μερες τη βδομαδα, καλα ειναι.

@spiritcrush τι ειδικοτητα εχει ο φιλος σου; Σουηδια εχει πολυ καλη ποιοτητα ζωης, ναι. Και εργασιακες σχεσης. Εμενα ομως ενας φιλος μου μετα απο 7 χρονια τα μαζεψε και γυρισε Ελλαδα οικογενειακως, αφηνοντας πολυ καλη δουλεια. Ο βασικος λογος ηταν οτι δεν την παλεψανε με την εντελως ανυπαρκτη κοινωνικη ζωη.

@Ixnay εν τω μεταξυ οπως εχουμε πει, το κωλοχαρτο ειναι ανετα το πιο ΑΧΡΗΣΤΟ ψωνιο για την περισταση που ζουμε. Στοκαρουν ολοι για 2 χρονια, αν ειναι δυνατον.

7 Likes

Εγώ στοκάρω σοκολάτες, μπισκότα και διάφορες τέτοιες αηδίες (που συνήθως τρώω μια στο τόσο) και προς το παρόν δεν βλέπω να τελειώνουν… ευτυχώς έχουν μακρινή ημερομηνία λήξης :roll_eyes:

3 Likes

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΙΜΙΑ ΠΑΝΑΓΙΑ. Εκτιμησα πραγματικα. Πατησα καρδουλα με παθος.

Η καθημερινοτητα μου εδω και 2 βδομαδες:

04:30 - 05:00 Ξυπνημα
05:00 - 06:00 Απαντηση σε μηνυματα Messenger - WhatsApp με συνοδεια Delerium - Silence
06:00 - 06:30 Βολτουλα για Bagel, πρωινο, σουπερμαρκετ, καφε (dunkin), ολα αδεια, νυχτα ακομα
07:00 - 10:00 Αραγμα σε σπιτι με μουσικες, YouTube, ισως καθαρισμα
10:00 - 17:00 Online lectures για την δουλεια, emails, HW (πολλα διαλειμματα)
17:00 - 20:00 Περπατημα, κλωτσιδι μπαλας στην παιδικη χαρα απεναντι, φαγητο
20:00 - 23:00 Online Gaming, ταινιες, σειρες, μετα ψοφος

Καλα ειναι. Δεν παραπονιεμαι. Δεν διαφερει πολυ απο την καθημερινοτητα μου τον χειμωνα. Απλως εκεινη περιλαμβανει 1-2 φορες την εβδομαδα 7Χ7 με φιλους και παρεες, followed by μπυρες και καμια βολτα ή κανα ραντεβου το Σαββατοκυριακο. Δε βαριεσαι, κανω οικονομια με το να μην βγαινω ραντεβου και με φιλους τα λεω διαδικτυακα και με τηλεφωνα προς το παρον. Τουλαχιστον γνωριζοντας οτι ειναι ολοι εσωκλειστοι και δεν μπορουν να πανε και πουθενα γιατι ειναι ολα κλειστα, δεν υπαρχει ο φοβος του να χανω κατι (Fear Οf Missing Out = FOMO, για ολα εχουν ακρωνυμια οι Αμερικανοι ημαρτον) και ειμαι μια χαρα με το να καθομαι σπιτι μου.

6 Likes

Η οποια και να περασει, δεν εγινε και τιποτα φοβερο…

Ίσως καταλήξω κι εγώ σε αυτό το συμπέρασμα. Προς το παρόν αξιολογώ τα “συν και πλην”. Εξαρτάται πάντως από πολλούς παράγοντες με πιο βασικό τη φύση της δουλειάς και δεύτερο πιο βασικό τις προτεραιότητες που βάζει ο καθένας στη ζωή του.

Κι η Σουηδία δεν είναι “για χόρταση” όπως γράφεις. Θεωρώ ότι 7 χρόνια που έκατσε ο φίλος σου είναι αρκετά. Εγώ θα καθόμουν και 10 γιατί δε με ενδιαφέρει πια η κοινωνική ζωή ή έχω αποδεχτεί ότι η κοινωνική μου ζωή θα βρίσκεται πάντα στην Ελλάδα. Αλλά, αν θες να δεις κάτι άλλο μένοντας στην Ευρώπη, για μένα είναι σίγουρα η καλύτερη χώρα.

1 Like