Φωτογραφίες

Ο κάρβου και η σχέση του:

:p:p

@ Freedom

Είμαι πιο ψηλός αν θες να ξέρεις!!! [-X

To καλοκαιρινό σπορ των Ελβετών είναι η ορειβασία. Για αυτό αποφάσισαν στη δουλειά να πάμε κι εμείς για 2 μέρες, σε μια κορυφή των Άλπεων, μακριά από τον πολιτισμό και να χαρούμε τη φύση. Λένε πως αξίζει. Το ότι όμως από τους 8 οι 2 γύρισαν τραυματίες (ο ένας σπασμένο πόδι) και τους κουβαλούσαμε οι υπόλοιποι, εμένα μου λέει πως δεν αξίζει. Όπως κι αν έχει, πήραμε ωραίες φώτος!

Σημείο εκκίνησης. 1400 μέτρα υψόμετρο. Υπάρχει ακόμη πολιτισμός και βλέπετε την Άστον Μάρτιν στο χωματόδρομο

Η θέα από τα 2100 μέτρα

Παγετώνας στα 3100 μέτρα


Λεπτομέρεια παγετώνα. Πάγος από πάνω, ποτάμι από κάτω.

[/SPOILER]

Γούνα

[SPOILER]

Βράχος στα 2700 που έχει χτυπηθεί από κεραυνό και Καρβου-σκια…


Αφού γύρισα πίσω μέσα στις λάσπες, πήγα να 2-3 φορές να πέσω από γκρεμό, παρατρίχα να εγκλωβιστούμε από ένα ποτάμι, γιατί κάτσαμε παραπάνω στην κορυφή από ότι έπρεπε και στο γυρισμό είχαν φουσκώσει τα ποτάμια που έπρεπε να περάσουμε και κουβάλησα έναν Ινδό με σπασμένο πόδι από τα 2100 μέτρα στα 1400, τουλάχιστον έχω φώτος να βλέπω. Παραλία και πάλι παραλία!!! 8)

Ηθικό δίδαγμα:

Μην παίρνετε Ινδούς σε ορειβασίες, αφήστε τους να λασπώνονται στο Γάγγη.

Kavou αλλάζουμε παραλία αλίμου με άλπεις??:roll:

καρβου κι εγω θελω. Και δε με λες, εκει πατε μονοι σας με παρεα ή εχετε και καποιον εμπειρο ορειβατη μαζι σας να σας προσεχει και να ξερει τι πρεπει να κανετε και που να πατε?

Δεν είχαμε μαζί μας κάποιον που η δουλειά του να είναι να μας προσέχει, αλλά το αφεντικό μου (επιβλέπων καθηγητής) είναι ψυχάκιας που αυτά τα βουνά τα έχει για την πλάκα του (πρώην αθλητής τρίαθλου που έπαιρνε μέρος στους Iron Man αγώνες…). Αλλά δε μπορώ να πω πως βοήθησε ιδιαίτερα εμάς τους μη έμπειρους μιας κι αυτός αποφάσισε να κάνει challenge και να κάνει όλη τη διαδρομή τρέχοντας :|.

Ούτε σχοινιά είχαμε, ούτε τίποτα. Τα μονοπάτια είναι γνωστά από πριν (αν έχεις χάρτη ή GPS), αλλά και γενικά έχει ένα είδος “σήμανσης” για να μη χαθείς. Στα 2100 μέτρα είχε ένα καταφύγιο (δίχως ζεστό νερό κλπ) όπου εκεί μπορούσες να μείνεις και σε περίπτωση ανάγκης να συνεννοηθείς με τον πολιτισμό (π.χ. να έρθει ελικόπτερο να παραλάβει τραυματία). Σε γενικές γραμμές όμως η δικιά μας διαδρομή ήταν εύκολη σχετικά (δηλαδή με προσοχή ο οποιοσδήποτε έχει μια σχετική καλή φυσική κατάσταση) μπορούσε να τη βγάλει, αλλά μετά οι κορυφές ήταν ιδιαίτερα απότομες και με μικρές πέτρες που γλιστρώσαν πάρα πολύ στην κάθοδο ή μεγάλους βράχους που έπρεπε να σκαρφαλώσεις στο πήγαινε, αλλά και να κατέβεις δίχως σκοινί στο γύρνα.

Με λίγα λόγια, εφόσον κάποιος δεν πάει μόνος του εκεί πάνω, θα γυρίσει σίγουρα ζωντανός :stuck_out_tongue:

Οντως ψυχακιας ε. Ακου τρεχοντας ολη τη διαδρομη! Αλλα γενικα ακουγεται πολυ ωραιο σαν εμπειρια, εχω ενα θειο που κουβαλαει παρομοια τρελα στο κεφαλι και πιο παλια οταν ανεβαιναμε στο χωριο του πατερα μου πηγαιναμε συχνα μαζι του για ορειβασια πανω στο βουνο, αλλα νταξει προφανως καμια σχεση με τις αλπεις, διαφορετικη ομορφια εκει και εννοειται οτι δεν τα συγκρινω :stuck_out_tongue: Αλλα ειναι πολυ αναζωογονητικη εμπειρια!

παω και γω αλπεις αν δεν σου αρεσε. χιονοδρομικο εχει???

:lol::lol::lol::lol:

πισω στον πολιτισμο…

οχι βεβαια, στις Αλπεις?? απο που κι ως που? :?

:expressionless: :expressionless: :expressionless:

όλο και κάτι έχει… :stuck_out_tongue:

Ουααααααααα ζηλεψα τωραααααα :stuck_out_tongue:

Μια μικρή ατέλεια το κάνει φέηκ αλλά

Για πες… :-k

Το 1ο μύνημα από κάτω γράφτηκε 1 λεπτό πριν το pm.:roll: