Αποποινικοποίηση χασις. Υπερ ή κατά;

Γενικώς αποφεύγω να συγκρίνω δραστηριότητες που μπορούν να επιφέρουν εθισμό μεταξύ τους. Ούτε το κοινωνικό πλαίσιο είναι ίδιο ή τα κίνητρα ή και οι επιπτώσεις. Σε κάθε περίπτωση σημαντικό είναι όσοι είναι κάτω από 18 να αποφεύγουν τόσο τον μπάφο όσο και το αλκοόλ. Ο εγκέφαλος του ανήλικου ακόμη αναπτύσσεται και οι ουσίες αυτές έχει δειχθεί πως οδηγούν σε μη φυσιολογική ανάπτυξη του εγκεφάλου, όπου μόνο ορισμένα από τα συμπτώματα θα διορθωθούν μακροπρόθεσμα. Αλλά υπόλοιπα συμπτώματα και συνέπειες θα μείνουν για πάντα. Αν κάνει κανείς ζελέ τον εγκέφαλο του την περίοδο που υποτίθεται είναι στα φόρτε του, απορροφάει γνώσεις σαν σφουγγάρι και είναι πιο δημιουργικός από ποτέ, είναι πολύ κρίμα.

Εδώ στην Ελβετία, που ο μπάφος είναι ξανά νόμιμος (πρακτικά πάντα ήταν), αν πιάσουν ανήλικο να κάνει μπάφο μπορεί να τον βάλουν υπό ψυχιατρική + ψυχολογική παρακολούθηση για χρόνια.

Από: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyt.2013.00053/full

Perhaps the most notable study to date on this topic examined the impact of regular [MariJuana] MJ use on IQ and neuropsychological functioning in a longitudinal sample of 1,037 individuals followed from birth to age 38 (Meier et al., 2012). After matching for total number of MJ dependence symptoms, the adolescent [MJ Use Onset] MUO demonstrated the most robust change in IQ, who as a group demonstrated a drop from childhood “average” to adult “low-average” full-scale IQ. Indeed, the adolescent MUO individuals never achieved their predicted trajectory in IQ, even with sustained abstinence in adulthood.

Συμφωνω για τους ανηλικους, ο μπαφος εννοειται οτι θα επρεπε να ειναι νομιμος για recreational use, το οτι το κουβεντιαζουμε και μονο για ιατρικη χρηση δειχνει την παρανοια που εχουμε φτασει σαν κοινωνια.

Διαστρέφεις αυτό που λέω κατα το δωκούν. Λεω οτι αν “δεν ψάχνεσαί” με τα ναρκωτικά, είτε νόμιμα, είτε παράνομα, δεν προκειται να δοκιμάσεις, δλδ ας πούμε είναι νόμιμο να βάφεις τα μαλλιά σου, αλλά παρότι ασπρίζω, το βρίσκω αστείο και δεν σκοπευώ να το κάνω.
Δοκίμασα διαφορά ψυχοτροπικά και όχι μόνο στην εφηβία μου και ειλικρινέστατα, η δοκιμή τα απομυθοποιήσε, για έμενα. Δηλαδή ακόμα και η κόκα, βαρετή είναι, ειναι τόσο ακριβή και τόσο μικρό το διάστημά που είσαι “απάνω” χωρίς να σε γα#$σει, που δεν αξίζει τον κόπο, ασε που η γευσή της μύξας που καταπίνεις είναι σαν νέφτι, (γιατι την πλένουν με πετροχημικά). Τεσπά.
Ποτά έπινα, αλλα έκοψα λίγο πριν απο τα 30 λόγω βαριού μεθυσιού. Ενιωθά ρεταλιασμένος μετά απο ενα γάμο και οτι δεν άξιζε τον κόπο. Τωρά πίνω καμια μπύρα, κανα κρασί σε κανα τραπέζι, και να σου πώ δεν μου λείπει, κιολάς.
Όσο για τον εθισμό, ειναι πολύ ψυχολογικός. Πχ αν σπάσεις το πόδι σου, ή έχεις καρκίνο, σου χορηγούν οπιούχα. Βγαίνεις μετά και “γίνεσαι” ; OXI.

Όχι, δεν τα διαστρέφω καθόλου. Είπες “Αν δεν είχες έφεση να κάνεις ναρκωτικά πρίν - ακόμα και αν ήταν νόμιμα δεν θα σε αποσχολούσε.” Δεν είπες “αν ψάχνεσαι”.

Τα υπόλοιπα δε μας ενδιαφέρουν, είσαι δείγμα ενός ατόμου, δηλαδή τίποτα.

Με τα Οπιουχα μπορει και να γινεις γιατι προκαλουν χημικο εθισμο, η Μαριχουανα μονο ψυχολογικο, γι’αυτο ηταν εγκληματικο και εντελως παραλογο να μην την επιτρεπουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για ιατρικη χρηση οταν αποδεδειγμενα μπορει να βοηθησει σε πολλα πραγματα.

@ παντελης - οχι γιαννής - γιαννάκης. Αν δεν σε ενδιαφέρει να πάρεις ναρκωτικά, ΠΡΙΝ, (δλδ - έφεση), ακόμα και να είναι νόμιμα, δεν θα μπείς στον πειρασμό.
@ μοργκοθ δηλαδή ολοι που σπάνε κόκαλα, μετα πάνε και χτυπάνε πρέζα ή καπνίζουν πυροσωλήνα ?

Με το συμπάθειο αλλά λές μαλακίες primal, όταν γίνει νόμιμο το grass μια χαρά θα το δοκιμάσουν μιλιούνια γιατί πλέον ΔΕΝ θα θεωρείται ναρκωτικό αλλά “ουσία” για διασκέδαση ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ το αλκοόλ. Σκέψου απλά ότι ΑΝ πχ ήταν ακόμη το αλκοόλ παράνομο θα είχε παρόμοια θέση με το χόρτο στις παράνομες ουσίες, θα ήταν ασχολία του υποκόσμου κλπ κλπ. Είδες τώρα εσύ δέκα μαλάκες που την έπιναν σαν βόδια και έβγαλες συμπέρασμα, σαν να σου λέω εγώ άποψη για το αλκοόλ έχοντας στο μυαλό μου μόνο αλκοολικούς, δλδ ήμαρτον.

2 Likes

Ποταπαγόρευση. Γινόταν δουλίτσα. Αλλά αμα δεν έπινες, δεν σε ένοιάζε.
Επίσης σκέψου οτι αν γινει νόμιμο, δεν θα είναι απογορευμένο, επομένως θα έχει πολυ λιγότερο γκλάμουρ.

Εχεις δει πολλα γκλαμουρατα πρεζακια;

χρήστες γενικά ? Πάνω απο τους μισους κοκάκηδες είναι φραγκάτοι ή έχουν ευχέρεια. Αλλα γενικά ακόμα και στον μπάφο - παίζει κουλτούρα οτι κάνεις “κάτι”. Αμα είναι σαν να πας στο περιπτερό… Επίσης Ολλανδία και Ισπανιά,που κυκλοφοράει ελευθερα, δεν άλλαξε και πολυ το ποσοστό χρηστών.

Μόλις έγραψες στο ίδιο ποστ ότι αν είναι σα να πας στο περίπτερο θα είναι διαφορετικό, και μετά ότι σε χώρες που είναι σα να πας στο περίπτερο είναι το ίδιο;

1 Like

Ναι, αλλα δεν εννοουσε αυτο.

@PrimalRager666
Όταν θα έχεις μια extra επιλογή για νόμιμη διασκέδαση θα την δοκιμάσεις? Έστω και τώρα που δεν είσαι νέος? Αυτό πες μου, άσε τι κάνει ο υπόλοιπος κόσμος, δεν γίνεται να έχεις άποψη για όλα χωρίς να έχεις και καμία σχέση με το άθλημα, δε μιλάμε για metal τώρα :stuck_out_tongue:

Σ’ εμένα λες; Δεν ήταν σοβαρό το ποστ μου. Λες να κατάλαβα τι εννούσε ο αντιπρόεδρος του Εδεσσαϊκού ρε :joy:;

Όχι ρε νόμιζα έκανα reply σε primal, αφού εσύ είσαι νέος εξάλλου :stuck_out_tongue:

Είμαι υπέρ της απελευθέρωσης. Ο καθένας να παίρνει ευθήνη των πράξεων και επιλογών του/της.

Εχει ειπωθει και πιο πανω.Η αποποινικοποιηση θα “καθαρισει” λιγο την κατασταση.Θα φυγει απο τα σκοτεινα σοκακια και θα μπει σε καθαρους και προσεγμενους χωρους.Οπως και η εμπειρια μου απο τοτε που πηγα στην Ολλανδια με την WorldVentures.Χρηση γινεται μονο μεσα σε coffeshops τιποτα δεν ειναι ανεξελεγκτο.Επομενως για μενα ειναι μαλλον ναι.

1 Like