9η Τεχνη!

σήμερα ξέθαψα 2ο τεύχος x-files του 1996…συγκίνηση

σε ποιον πρέπει να πω ευχαριστώ για το από κάτω??
μόλις ήρθε.

*δεν θυμάμαι ποιος το ανέφερε…ας εμφανιστεί τώρα, αλλιώς forever be in silence…!! (ή κάτι τέτοιο…:p)
**μιλάμε για βαρβάτη έκδοση…

ψιλο τελειωνω το sandman!!
νταξει απλα εργο τέχνης…
παιζει να ειναι το καλύτερο comic που εχω διαβάζει…

τωρα θα κανω μια παύση γιατι πηρα αυτο : στα ελληνικα

και αυτο αγγλικά(δεν μπορω να περιμένω να βγει!! :smiley: )

το πρωτο πάντως ηταν πολυ καλο ελπίζω και αυτα… :!:

Neo, καλωσήρθες και συ στο club των κατεστραμμένων απο το Sandman.

Κατα τ’ άλλα να αναφέρω εδώ ένα απο τα καλούδια που διαβάζω αυτόν τον καιρό.

H σειρά της Ιστορίας της Ανθρωπότητας του καταπληκτικού Larry Gonick (υπάρχει και μεταφρασμένη στα ελληνικά) πραγματικά αξίζει και με το παραπάνω, όλα τα highlights της παγκόσμιας ιστορίας με χιούμορ, ενήλικο περιεχόμενο (δεν απευθύνεται σε παιδιά ο Gonick) και γενικά πολύ εύστοχες περιγραφές (αξιόπιστες και με βιβλιογραφία στο τέλος), η σειρά κωλολέει γενικώς.

Ο Gonick έχει γράψει και σχεδιάσει πλήθος βιβλίων σαν αυτό, κυρίως θετικών επιστημών σε μορφή κόμικς (όντας ο ίδιος του χώρου), η συγκεκριμένη Ιστορία του πάντως είναι απο τα πλέον κλασικά έργα του, που του πήρε δεκαετίες μέχρι να ολοκληρώσει και να φτάσει απο το Big Bang και την εποχή των δεινοσαύρων στα τέλη του 20ου αιώνα…

Φίλοι των κόμικς, της ιστορίας και του ανατρεπτικού χιούμορ να τσεκάρουν όπως και δήποτε.

λιωνω 100 bullets και εχω να πω οτι το sin city πλεον μου φαινεται τσιρκο και ο azarello ετσι και γραψει σεναριο για ταινια παρομοιου υφους θα κλαιει το συμπαν…μιλαμε για συγκινητικα τελειο επος βιας, μισανθρωπιας και ρεαλισμου, καθε πραξη και νοημα, οχι μηδενισμος για το τιποτα και το εφε-βλεπε φρανκ μιλλερ- (ναι, του χωνω παντα αλλα αυτη τη φορα πιο εντονα και δικαιολογημενα απο ποτε)

τα’χουμε ξαναπει νομιζω για azzarelo,πολυ μεγαλος.και ακομα κιολας δεν εχω διαβασει 100 bullets.

Όποιος ψήνεται για τον Larry Gonick υπάρχει και αυτό…:stuck_out_tongue:

Σωστή, [U]έντιμη[/U] και [U][B]ξηγημένη[/B][/U] αναφορά!!!

Και πολύ καλή πρόταση, μάλλον θα κοιτάξω το συγκεκριμένο βιβλιαράκι να είναι μέσα στην επόμενη παραγγελία μου. 8)

Ps: ρε καμμένε λουπιν, σε ρώτησα κάτι στο πμ και δεν απάντησες. Απο δω πιο πιθανό να το δεις. :stuck_out_tongue:

Και ναι λοιπόν, μόλις παρήγγειλα το πάνω ξηγημένο βιβλιαράκι. 8)

Και μαζί κι αυτό εδώ το καλούδι (το οποίο στα καταστήματα το έβρισκα 10 ευρώ ακριβότερο).

εχω κατεβάσει μια συλλογή με h.p lovecraft(Fall of Cthulhu,cthulhu tales,necronomicon και μερικά αυτοτελή…)

και λεω απο βδομάδα να τα πιάσω!!!
αν και δεν την πολυ παλεύω να διαβάζω απο το pc δεν εχω και αλλη επιλογή… :frowning:

τελειωνω το 2ο graphic novel του scott pilgrim,και διαολε,το εχω αγαπησει πραγματικα.

η ταινια,η οποια ειναι πολυ καλη,ειναι ενα τιποτα μπροστα στο μεγαλειο αυτου του κομικ.

υπεροχο σχεδιο,υπεροχο χιουμορ,υπεροχη δοση ροματζου,υπεροχη δοση nerdισμου,ολα ειναι οπως πρεπει.

καθε φιλος τον κομικ πρεπει να το διαβασει,θα του προσφερει παρα πολλα,θα βρει τον εαυτο του μεσα σε παρα πολλες σελιδες.

εν τελει,you’ll laugh.you’ll cry.this is your life.

this is SCOTT PILGRIM.

:smiley:

Μόλις τελείωσα μια συλλογή με τα χαμένα επεισόδια του Ρόσα. Κάποιες από αυτές τις ιστορίες θυμάμαι να τις έχω διαβάσει σε τεύχη του Κόμιξ, όπως το Όνειρο Μιας Ζωής ή εκείνη την ιστορία με τον Ρούσβελτ η οποία είναι από τις κορυφαίες του Ρόσα, άπειρο γέλιο, σίγουρα ellanor, lupin θα την θυμούνται. Μια άλλη ιστορία την οποία είχα επίσης ξαναδιαβάσει, Το τελευταίο έλκηθρο για το Dawson, μου κίνησε την περιέργεια και ξανακοίταξα το γενεαλογικό δέντρο των Ντακ μετά από χρόνια. Ωραίες αναμνήσεις :roll:

το κορυφαιο σπιν οφφ ειναι με το κατυ σαρκ! ακομα γελαω οταν θυμαμαι το ψημενο γατι μετα την εκρηξη του κρακατοα :lol:

Ιστορία του Ρόσα με τον Ρούσβελτ? Θυμάμαι το τρίτο μέρος του Βίου και Πολιτείας, αλλά πέραν αυτού δε θυμόμουν να τον έχει ξαναχρησιμοποιήσει στα χαμένα επεισόδια… Πάει και καιρός απο τότε που τα διάβασα.

Επίσης, σχετικό/άσχετο. Ψάχνω καιρό τώρα στο νετ μπας και κυκλοφορήσει στα αγγλικά τίποτα σχετικό με παλιά στριπ του Μίκυ απο τον μεγάλο Floyd Gottfredson, και για δες, αναμένεται αυτό το καλούδι το καλοκαίρι!

Mickey Mouse [B]volume one[/B] λέει, γύρω στις 250 σελίδες! :vibrate:

στις χαμενες ιστοριες εχει ενα χαμενο κεφαλαιο με ρουζβελτ που λεγεται ο ατσιδας του παναμα νομιζω σε αυτο αναφερεται η χελενα 8)

[B]ellanor[/B] πρέπει να είσαι ο δεύτερος μου εαυτός…την προηγούμενη εβδομάδα κοιτούσα για Mickey Mouse στο amazon και δεν είχε αυτό που ποσταρες…
τώρα το είδα και είναι με £16.49 pre-order…πάει για αγορά…

*τυφλός

ναι αυτό λέω :slight_smile: εκεί με τον Ρουσβελτ που τον τίναξε το τοπικό ποτό των ινδιάνων κ αποκοιμήθηκε κ είχε πάει ο Σκρουτζ για να κάνει τη συμφωνία παίζει κ να είχα δακρύσει απ’ τα γέλια την πρώτη φορά που το διάβασα :stuck_out_tongue:


η τσιτσα το τοπικο ποτο:p

[B]ellanor [/B] υπάρχει και αυτό σε preorder
[B]
£27.59 624 σελίδες.!![/B]

Holy shit ρε φίλε!!! 8O

Εντάξει, πάει για άμεση παραγγελία. (δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο καιρό περιμένω κάτι τέτοιο - τα στριπ του Gottfredson τα βρίσκεις μεν στο ίντερνετ, αλλά άλλη η αίσθηση να έχουν κυκλοφορήσει σε βιβλίο, κάτι ανάλογο με τα άπαντα του Μπαρκς ένα πράγμα)