Δισκοι του μελλοντος

Να ένας δίσκος του μέλλοντος.

(just a joke! :stuck_out_tongue: )

αν και ψιλο - οφφ τόπικ, το συγκεκριμένο μπορεί να μην έχει μουσική του μέλλοντος, σίγουρα όμως οι στίχοι του ήταν προφητικοί.

Είναι βράδυ , μα νομίζω πως σε λίγο θα φέξει
κάτσε να σου πω την ιστορία του Αλέξη
ένα παιδάκι ζωντανό με δυο σπίρτα αντί για μάτια
αν η ζωή είναι λιμάνι , αυτός σκαρφάλωνε κατάρτια.
Τώρα μόνο ένα απόκομμα σε μια εφημερίδα
Θεέ μου μην σε τύφλωσε του επίσκοπου η χλίδα
ο άρχοντας των μυγών στην Ελλάδα του 06
νικητής ο απαθής αυτή τη βρώμα να αντέξει
ποιος θα πει σε αυτή τη μάνα τι μαθαίνουν στα σχολεία
TV , παιδεία και ωμή βία
τα παιδιά είναι εγκληματίες συναινείς για τιμωρία
αλλά η βρώμα ξεκινάει από σένα κοινωνία.

Εδώ κάτω δεν έχει οίκτο για το διαφορετικό
όλοι να μοιάζουν πάρε παράδειγμα το κάθε σου ευρώ
πόσο άθλια μοιάζει τώρα η τηλεόραση κλειστή
με όποιον δάσκαλο καθίσεις ίδια είναι η χολή
και τι λέτε τώρα εσείς για τον άτυχο Αλέξη
συζητάτε συνεχώς και δεν λέτε ούτε λέξη
πως τον *(σσσσς?) ένα τσούρμο από απαίδευτους αλήτες
έχετε δίκιο , κοιταχτείτε στον καθρέφτη είναι οι γύπες.
Δεν έχω δάκρυα τα σκούπισε η αδιαφορία
κι όταν θα ξεφουσκώσει δεν θα μείνει ούτε πικρία.
Αντίο μικρέ μου φίλε κάνω μία προσευχή
όλους τούτους τους αλήτες να τους πνίξει η ντροπή.

Δεν τελειώσαμε ακόμα , έχω ακόμα μια στροφή
και συγνώμη που τα λέω , σας χαλάω τη γιορτή
η παιδεία εκφυλίστηκε σε εξετάσεις
φροντιστήρια , αγγλικά , βαθμούς και βάσεις
να τι έμεινε απ΄ τη χώρα του Σωκράτη
τηλεπωλήσεις βιβλίων με το δεμάτι
τηλεόραση του βάλτου, ότι σπέρνεις θα θερίσεις
το θέμα είναι θέμα μόνο αν φτάσει στις ειδήσεις
πολύ την Κυριακή μα καθόλου τη Δευτέρα
κι οι πνευματικοί ηγέτες να βρέχονται πιο πέρα
φταίχτης δεν ήταν ποτέ το μαχαίρι
αν το καθοδηγούσε πιο υπεύθυνα το χέρι.

Δεν έχουμε επωδό
Για κάτι τόσο φριχτό…
Όχι, δεν έχουμε επωδό
Κανένα στίχο?

(Μαύρη Μαγιονέζα - Χωρίς Επωδό, 2007)

Υπερβολικο αλλα το πιστευω ολη η δισκογραφια των Beatles

Eσενα σε παω πολυ και ξερεις γιατι …εισαι μεταλλας αλλα δεν εισαι κολλημενος.εχεις πολλα ακουσματα και δεν θεωρεις δισκακια του 6 ως τις δισκαρες του 10,κοινως δεν εισαι '‘ξυπνιος’ αλλα ξυπνιος

και εχεις και μια αποψη πιο περα της μαζας,πχ κατα 99% θα πουνε ολοι οτι απο king crimson το in the court ιναι το mpeeeeeeeee-st album

το red δλδ πουναι 10 επιπεδα πιο πανω τι να πει ??? η ακομα και το discipline ?

επισης σε παω γιατι επιλεξες το perdition city πουναι οντως δισκος απο αλλο παραλληλο συμπαν.

και εχεις και χιουμορ,κ δεν κανεις και μοστρα στην ευφυια σου

θα μπορουσες νασαι κολλητος μου μπραβο αγορι μου παντα τετοια

επισης ρε παιδια ψυχραιμια με τις μετσαλ καταβολες σας.

βλεπω διθυραμβους για τους βλακες τους dream theater πουναι καργα παπαδες-ποζεραδες και γελαω/κλαιω που τοσος λαος τρωει την και καλα προγκ φολιτσα τους

ενα πραγμα σαν το glam rock στυλ ala posion ειναι απλα και στο και καλα πιο εγκεφαλικα ψαγμενο…

κλεινω με μερικα αλμπουμ που ειναι οντως απο το (κοντινο/μακρυνο) μελλον

καταρχας ο απολυτος ΜΑΓΚΑΣ της μουσικης για τον 20ο αιωνα

miles davis 8O 8O 8O

τι να πω εγω τωρα ο μικρος και ασημαντος για αυτον τον ΤΙΤΑΝΑ

bitches brew ???
panghaea ???
agharta ???/

αυτα που επαιξε μεταξυ 1969-75 ειναι 30-50 χρονια μπροστα απο την εποχη του.ποιοι ντριμ θιατερ ουτε να του αλλαζουν χαρτομαντηλο στην τρομπετα δεν ειναι τα παιδακια αυτα

tool - aenima

καλο και αγιο το λατεραλους αλλα ειλικρινα δεν τιθεται θεμα συγκρισης.το ανιμα ειναι δισκος γραμμενους απο εξωγηινους για εξωγηινους ακροατες.τοσο απλα.δεν ειναι τυχαιο που κατα τη διαρκεια της συλληψης/συνθεσης/ηχογραφησης χρησιμοποιησαν ψυχεδελικες ουσιες.

το aenima ειναι lsd music.απλα.

αντε να πω και αλλο ενα που ειναι και προσωπικη αδυναμια

pink floyd - animals

μπορει να ειναι γραμμενο μεταξυ 1975-77 αλλα 30 χρονια μετα παραμενει ακμαιο και επικαιρο οσο ποτε με μηδενικες ρυτιδες πανω του.και μονο για τους στιχους του γουωτερς που ειναι μαθημα κοινωνιολογικης αναλυσης του τοτε και του τωρα αυτο το αλμπουμ αξιζει να σταλθει στο διαστημα για να μελετηθει απο τους κρυμμενους εξωγηινους που μας παρατηρουν απο τη σκοτεινη πλευρα του φεγγαριου.

σε 30 χρονια ακομα για το ανιμαλς θα μιλαμε.καλο το νταρκ σαιντ αλλα ολη η συμπυκνωμενη μεγαλοφυια του γουοτερς ειναι σε αυτα τα 43 λεπτα που διαρκει το αλμπουμ αυτο.

α και να μη ξεχασω και την δισκογραφια των ντριμ θιατερ #-o #-o #-o #-o

Από το μέλλον για το μέλλον πςς τι είπα πάλι

A) O Angmar προφανώς επέλεξε το συγκεκριμένο δίσκο γιατί τον απεικονίζει στο εξώφυλλο! :stuck_out_tongue:

Β) Άμα βγάζεις σπυριά με τη λέξη μέταλ, υπάρχει το clearasil (μην πας τώρα, είναι κλειστά.)

Γ) Ωραίο να απαντάμε σε γνώμες που κατατέθηκαν προ διετίας. Μπροστά από την εποχή του σαν σκέψη.

Δ) Καλά όλα αυτά, αλλά η ουσία είναι εδώ:

Διαφωνώ με τα παραδείγματα, αλλά να δεν ξεκαθαριστεί αυτό, η κουβέντα είναι άνευ ουσίας.

Φιλιά.

Πολυ μπροστα ο τυπος

Imagine there’s no countries
It isn’t hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion too
Imagine all the people
Living life in peace.

Tσιου τσιου μπα’ι’ μπα’ι΄’…

θα συμπληρωσω και των Led Zeppelin, Guns N’ Roses, Nirvana.

μερικοι στιχοι απο το “Civil War” πιο επικαιροι απο ποτε:!:

Look at the shoes your filling
Look at the blood we’re spilling
Look at the world we’re killing
The way we’ve always done before
Look in the doubt we’ve wallowed
Look at the leaders we’ve followed
Look at the lies we’ve swallowed
And I don’t want to hear no more

My hands are tied
For all I’ve seen has changed my mind
But still the wars go on as the years go by
With no love of God or human rights
'Cause all these dreams are swept aside
By bloody hands of the hypnotized
Who carry the cross of homicide
And history bears the scars of our civil wars
:respect:

Έλεος που ήταν και “μπροστά” οι Guns’ n’ Roses!

Οι επιφυλάξεις των signal, Bleedin είναι γενικά βάσιμες. Εγώ προτείνω να λέμε απλά δίσκους που θεωρούμε πρωτοποριακούς (και όχι με “διαστημικό” ήχο), στο κάτω κάτω αυτό ήταν και το σκεπτικό του Led Zeppelin όταν άνοιξε το θρεντ.

Εγώ λοιπόν λέω:

Από άποψης αισθητικής, μακράν το Rage for Order.

Από άποψης ήχου/παραγωγής, οπωσδήποτε το Somewhere in Time (αν και αυτό ειδικά πληροί και το κριτήριο της “φουτουριστικότητας”! :p)

Επίσης οι δίσκοι των Meshuggah με προεξάρχοντα το Nothing, είναι όλοι από το μέλλον και μάλιστα πολύ μακρινό!

Σκόπιμα δεν αγγίζω καν αυτήν την τεράστια περιοχή που λέγεται “progressive rock”, γιατί το post μου δε θα τελειώσει ποτέ! Ας μείνουμε στα του metal για λόγους οικονομίας και χρηστικότητας όσον αφορά την πρόσληψη της μουσικής (αμάν ούτε γω δεν κατάλαβα τί είπα!).

Μιλησε ο λουπεν

Όσους τέτοιους δίσκους μπορώ να σκεφτώ, τους έχω ποστάρει στο industrial θρεντ… :roll:


:-k:-k:-k
Και για να το σοβαρέψουμε και λίγο απλά κόψε λίγο την εμπάθεια με το Metal γιατί

α) Από τη στιγμή που 90% των ατόμων που γράφουν εδώ μέσα ακούν Metal κατά κύριο λόγω ειλικρινά δεν ξέρω τι περιμένεις ότι θα κάνεις και ποιος θα σε πάρει στα σοβαρά από τι στιγμή που σχεδόν τον βρίζεις στη μάπα.
β) Ναι έχει και το Metal τους πρωτοποριακούς του δίσκους, δεν τους έχει πάρει εργολαβία το Industrial, η Jazz και το Alternative.
γ) Ο Ελιτισμός και το Mainstream δεν πάνε παρέα.

On Topic μιας και δεν το πρόσεξα πιο πριν

για πες.

Aπλα τα πραγματα…

Κυριολεξια και μεταφορα μαζι. 8)

Με εξέπληξες…
Ήταν το πρώτο πράγμα που άκουσα από RUSH το 91 (thanx to Jonkyr) και με την εισαγωγή ένιωσα σαν να προσγειωνόταν διαστημόπλοιο στο σπίτι.
Τόσα χρόνια μετά, έχω την ίδια αίσθηση.

Kill Em All…οταν ο πρωτος στιχος του πρωτου τραγουδιου,του πρωτου θρας αλμπουμ ειναι No life till leather τοτε ολα αρχιζουν.

Δισκάρα για μελέτη των ιστορικών του μέλλοντος:!:

ok, πάμε:
[CENTER]
skinny puppy - VIVIsectVI (1988 )

[/CENTER]

Εδώ μέσα δε θα βρείτε κανένα από τα hits τους (άντε, ίσως το dogshit). Δεν είναι ο κλασικότερος δίσκος τους. Είναι όμως ο πιο industrial δίσκος τους. Βγήκε ακριβώς πριν αρχίσουν τους πειραματισμούς με μέταλ ριφς. Οι synth/electro βάσεις τους έχουν θαφτεί κάτω από ένα παχύ στρώμα από πριόνια, λαμαρίνες, σφυρίχτρες, τρυπάνια και λοιπά κλαπατσίμπαλα. Το αποτέλεσμα είναι άκρως soundtrack-ικό.
Ακούστε το με ακουστικά, και σβηστά τα φώτα. Νιώστε την αύρα των Harsh Stone White, Testure και State Aid, καθώς και τον soundtrack-ικό noise τρόμο του Stella’s Home. 'Η αλλιώς καλωσήλθατε στο 2088. Με ένα δίσκο που ηχογραφήθηκε 100 χρόνια πριν.

ΥΓ. Θα μπορούσα να γίνω awake και να προσθέσω πως “ο Reznor είναι άξιος μόνο για να μαζεύει τα ψίχουλα που πέφτουν όταν ο Nivek Ogre τρώει τυρόπιτες” ή ότι “κάνει το perdition city να μοιάζει σαν soundtrack low budget τσόντας”. Δεν είναι αυτό όμως το νόημα ενός μουσικού φόρουμ…

Οχι λόγω μουσικού περιεχομένου, αλλά γιατί το λέει ο τίτλος…

[SIZE=“5”]MELLON[/SIZE] Collie And The Infinite Sadness…