ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2014

Τα ίδια λέγαμε και το '98 για την Γαλλία, που κατέβαινε στο μουντιάλ της Γαλλίας με τον loser (τότε) Zidane ως ηγέτη και δίχως ένα φορ της προκοπής. Γκιβάρς, Ντουγκαρί και Τζοργκαέφ ήταν τα καλύτερα τους φορ και για αυτό έβαζαν το δεξί εξτρέμ τότε Ανρί να παίζει στην κορυφή. Η ομάδα αυτή πήρε τον τίτλο με τον πρώτο της σκόρερ να έχει βάλει μόνο 3 γκολ. Ο Χαριστέας έβαλε παραπάνω το 2004 :stuck_out_tongue:

Δε νομίζω ότι αμφισβητεί κάποιος ότι η Βραζιλία είναι το πρώτο φαβορί. Απλά έχει τόσα χρόνια να πείσει πραγματικά, που τη φοβάσαι λίγο, να πεις “ναι η Βραζιλία θα το πάρει”. Και μη μου πείτε για το 2002 ε. Ήταν απλά η μόνη σοβαρή ομάδα σ’ ένα κάκιστο μουντιάλ, ένα απ’ τα χειρότερα που έχουν γίνει ποτέ. Τώρα αν και φέτος παρουσιαστούν όλοι οι υπόλοιποι τραλαλά και τρία πουλάκια κάθονταν, ε ναι, η Βραζιλία θα το πάρει!

Η έδρα θα παιξει πολύ μεγάλο ρόλο, συμφωνώ με κάρβου.
Θα πιέσει και για διαιτητικό σπρώξιμο που ελπίζω να μην είναι τέτοιο ώστε να χαλάσει το τουρνουά.

Μπορεί να μην έχει πια Ρονάλντο και Ριβάλντο, αλλά έχει πολλούς καλούς παίκτες σε όλες τις γραμμές. Οι οποίοι μάλιστα έχουν αυτό το μουντιάλ ως στόχο ζωής.

Από κει και πέρα αυτή τη στιγμή η μόνη εθνική ομάδα που λες ότι είναι ΔΥΝΑΜΗ είναι η Γερμανία, με πολλούς παίκτες να είναι σε φουλ φόρμα και το ποδόσφαιρό της να γνωρίζει συνολικά άνθηση.

Απ’ τους άλλους η Ισπανία είναι η παν-πρωταθλήτρια των τελευταίων ετών επομένως δεν ξεγράφεται εύκολα. Για κάθε έναν κουρασμένο σταρ της Μπαρτσελόνα υπάρχει κι ένας Ντιέγκο Κόστα ή Ίσκο να αναπληρώσει (στα χαρτιά έστω). Από την άλλη το δίδυμο Τσάβι-Ινιέστα υπήρξε τόσο κομβικό για τη λειτουργία της ώστε τώρα που είναι και οι δύο εντελώς ντεφορμέ (όπως και ο Αλόνσο) να υπάρχουν πολλά ερωτηματικά.

Πάντα θα καραδοκεί η Ιταλία αλλά πλέον η ποιότητά της έχει πέσει πολύ (αποδεικνύεται και σε συλλογικό επίπεδο), Ολλανδία και Πορτογαλία κάπου θα γκελάρουν, ενώ από τους λατίνους δε νομίζω η Ουρουγουάη να επαναλάβει την πορεία του 2010 (όπου εκτός από τους Φορλάν, Σουάρες έκαναν τρομερό τουρνουά και κάτι Πέρες και Αρέβαλο). Για την Αργεντινή τι να πω, ίσως το ότι έχει το φτωχότερο ρόστερ από το… 1986 να αποδειχθεί τελικά οιωνός, αλλά δεν το βλέπω.

Με Γαλλία δεν ασχολούμαι καν, για μένα θα είναι επιτυχία να περάσει τους ομίλους.

Εγω το 98 ημουν μικρος παντως και δεν εκανα αναλυσεις. :stuck_out_tongue:
Η Γαλλια αν θυμαμαι καλα το πηρε με τα χιλια ζορια και σε ενα ματς προκριθηκε με δυο γκολ του δεξιου μπακ Τουραμ.Αυτο με τους Κροατες στο οποιο δεν ηταν
καλυτεροι.Σε ενα αλλο με χρυσο γκολ και με τους Ιταλους στα πεναλτυ.
Ηταν πολυ τυχερη εκεινη η ομαδα.Στον τελικο οι Γαλλοι 'σοπεδωσαν τους Καριοκας και ειχαμε και εκεινα τα σκηνικα με τον Ρονι και τις κρισεις του.

Τρομερα ματς ομως τοτε.Εκεινη η γκολαρα του Μπεργκαμπ.Με την γλωσσα
εξω και αναποδα φαλτσα γιατι ετσι.

Πιστευω ότι η πορεια της Ισπανιας τελειωσε.
Για αυτό βλεπω δυνατες τις
Ιταλια, Γερμανια, Βραζιλια .
Πρωτο φαβορι για μενα η Ιταλια.

Πρώτο φαβορί η Ιταλία; Γενναίος…

Στο προηγούμενο έβλεπα Ισπανία δαγκωτό, σε αυτό πάλι βλέπω Ισπανία σαν πρώτο φαβορί αλλά όχι με τέτοια διαφορά. Αν έχει υγιείς τους πάντες, μπροστά θα παίζει καμιά τετράδα Μάτα - Νταβίντ Σίλβα - Ινιέστα - Ντιέγκο Κόστα. Νταξ.

Από 'κει και πέρα, Βραζιλία προφανώς λόγω έδρας (και το ρόστερ της αν και δε θυμίζει 2002 ας πούμε, κακό/μέτριο δεν το λες σίγουρα).

Δυστυχώς αφού δεν το πήρε η Ολλανδία και το '10, δεν παίζει να το πάρει ποτέ… :roll:

Μάτα + Νταβίντ Σίλβα = ορισμός του underachiever

Δεν μπορώ να μη δω ως πρώτο φαβορί τη Βραζιλία. Δε μου βγαίνει…αρκετοί καβ…μένοι παίχτες και καλός προπονητής…θα πέσει και το σπρώξιμο της έδρας…
Αργεντινή γιοκ. Δεν μπορούν, δεν μπορούν, δεν μπορούν…
Αυτό που λέει ο Κρισπ για Ουρουγουάη ισχύει. Αυτός ο Αρεβάλο, πχ, έβγαλε μάτια το 2010.

Κατά τ’άλλα δε διαφοροποιούμαι…αν έρθει Ευρώπη το κατσαρόλι, στη Γερμανία μάλλον θα πάει…

Στατιστικό:
Από τις 8 φορές που έχει γίνει το Μουντιάλ εκτός Ευρώπης, μόνο το 2010 (Ν.Αφρική) το πήρε Ευρωπαϊκή ομάδα (Ισπανία).
Από τις 10 φορές που έχει γίνει το Μουντιάλ στην Ευρώπη, μόνο το 1958 το πήρε μη Ευρωπαϊκή ομάδα.

Ποιος ειναι ο αρεβαλο ρε παιδια?? εκτος αν ειμαι τυφλος και τον γραφει καπου και δε τον βλεπω

edit. Νταξει τον ειδα… :stuck_out_tongue:

Θα ειμαι Σαο Παολο, απο το πουθενα κερδισα ταξιδι και μου ετυχε να δω το Oρουγουαη - Αγγλια, πιο πολυ ειναι το περα δωθε ταξιδι και 3 μερες παραμονη εκει, ο Ελληνικος ομιλος πεφτει καπου 2500 χιλ μακρυα που τσεκαρα οποτε δεν το βλεπω να προσπαθω να πηγαινω προς τα εκει αφου δεν υπαρχει χρονος και κααατι θα βρω να κανω και στου Σαου Παουλου

Για κάποιο περίεργο λόγο πιστεύω ότι θα το πάρει η Πορτογαλία του αντιπαθέστατου

στηριζουμε απο πιτσιρικαδες τους αιωνιως λουζερς ορανιε <3

…οκ γιαυτό θεωρούμε την Βραζιλία φαβορί:):!:

http://en.stickeralbum.fifa.com/game/flash?start_view=swf

Για όσους ψήνουν άλμπουμ πανινι μουντιαλ κι ετσι… ανταλλάσσεις και διπλά με άλλους και τέτοια…

Θεωρω φαβορι την Βραζιλια και αυτη υποστηριζω παντα στα Μουντιαλ. Της λειπει ο παικτης-ηγετης, αλλα αυτο θα εξισορροπιστει φετος απο την εδρα και την παρουσια του κοσμου. Εχει παικτες ικανους σε καθε θεση και παρα πολυ καλο προπονητη, λατρεια ο Σκολαρι.

Απο εκει και περα δευτερο φαβορι βλεπω την Αργεντινη, ειναι η ευκαιρια του Μεσι να παρει τον μεγαλο τιτλο που του λειπει μιας και εχει μπει στο χρυσο βιβλιο των πραγματικα μεγαλων του αθληματος.

Μετα ακολουθει η παντα σοβαρη Γερμανια, η Γαλλια που προβλεπω οτι θα ειναι πολυ δυνατη φετος και η Ισπανια που εχει σαρωσει στις τελευταιες διοργανωσεις.

1.αργεντινη 2. Ουρουγουαη 3. Γερμανία . Αυτές θα παίξω και στο στοίχημα

Χύνω μόνο που το θυμάμαι. Την κατέβασε από τον ουρανό σε μπαλιά πάνω από 40-45 μέτρα.

Κι από κει και πέρα το τετριμμένο:

Η κόλαση ενός Ολλανδού οπαδού είναι μια διαδικασία πέναλτυ που διαρκεί αιώνια και η εθνική ομάδα αντιμετωπίζει μια ομάδα από τυφλά 7χρονα. Και χάνει. Αιώνια.
Ο παράδεισος ενός Ολλανδού οπαδού είναι μια διοργάνωση όπου ο νικητής αποφασίζεται από επιτροπή, σύμφωνα με το ποιος έβαλε το πιο ωραίο γκολ.

edit: Παιδιά την προηγούμενη φορά που το έχασε η Βραζιλία στο σπίτι της, αυτοκτονούσε κόσμος στις εξέδρες. Κι εσείς σοβαρά πιστεύετε ότι θα το πάρει η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ας πούμε;

δεν μπορεις να τα πετας ετσι αυτα. πηγη.

http://news.bbc.co.uk/sport3/worldcup2002/hi/matches_wallchart/england_v_brazil/newsid_2053000/2053403.stm