Δισκάρες που προτείνουμε στους συμ-φορουμίτες μας

κακα τα ψεμματα κοριτσια…καθε χρονο “ανακαλυπτω” ξανα αυτο τον υπερτατο δισκο…
Μαλλον φταιει η αλλαγη κλιματος…
τα πολλα λογια ειναι περιττα…

Recorded in 1975, this is the original Groove Merchant recording of a jazz-funk orchestra loaded with heavyweight soloists. Indeed, it is as fine a modern band as Rich ever dished out.

  1. Three Day Sucker
  2. Tommy Medley
  3. On Broadway
  4. Pieces Of Dreams
  5. Ease On Down The Road
  6. West Side Story Medley
  7. Playhouse
  8. Lush Life

Αν χρειαζεστε περισσοτερες οδηγιες, ΑΚΟΥΣΤΕ 1,2,3 & 5 πρωτα!
Αν δεν σας αρεσουν, πηδηξτε απο το παραθυρο!

Gene Clark - No Other (1974)

Χαμενο αριστουργημα απο την καλυτερη δεκαετια που εχει υπαρξει.Δισκος απιστευτης ομορφιας,οτι και να πω δεν θα καταλαβετε αν δεν τον ακουσετε.

Οσοι γουσταρετε neil young/dennis wilson τσεκαρετε τον οπωςδηποτε (hopeto οπως εισαι φιλε)

Κυττα τι δισκαρες βγαιναν κ χανονται διχως την αναγνωριση και τις πωλησεις(αυτο ειδικα) που τους αξιζουν.

Επος.Επος.Επος.

(ευκολα μεσα στα 20 καλυτερα αλμπουμ απο τα 70s για μενα - δεν λεω 10 για να μην λετε οτι υπερβαλλω)

To εμπεδώσαμε! 8)

Εγώ το κατεβάζω πάντως.:wink:
Αwake,μιας και πόσταρες το άλμπουμ του Crosby,φαντάζομαι θα έχεις ακούσει το Crosby,Stills & Nash και το Deja vu.Από εκεί και πέρα σου προτείνω αν δεν τα έχεις ακούσει τα

και

Φοβερά άλμπουμς!

το gene clark γονατιζει δισκογραφιες λεμε

θα τσεκαρω τα 2 που ποσταρες

ον τοπικ

david ruffin - david (the unreleased album) 1971

αλλο ενα χαμενο αριστοργημα για 30 χρονια στα συρταρια της motown

φωναρα κ πολυ ωραιος δισκος.οσοι εδω γουσταρετε παλια,καλη soul (motown κλπ) ψαχτε βρειτε το

βασικα αν το βρειτε πουθενα σε cd πμ μι το ψαχνω για αγορα κ δεν υπαρχει πουθενα (βγηκαν μολις 3000 αντιτυπα το 2004 )

τρομερή δισκάρα που πραγματικά με συγκλόνισε.
από το εξώφυλλο μέχρι τον τίτλο μέχρι τη μουσική μέχρι τους στίχους…
ΕΠΟΣ!

Aυτη η δισκαρα που με εχει πορωσει αρκετα, ανετα στα καλυτερα της χρονιας

jane - together (1972)

τρελλη δισκαρα απο τα θεικα 70s

περισσοτερο ινφο εδω

http://rateyourmusic.com/release/album/jane/together/

εγω παντως εχω παθει μεγαλη πλακα οι τυποι παιζουν παπαδες κ εχουν κομματαρες (οταν ακουσετε το κοψιμο στο 10ο λεπτο του spain θα με θυμηθειτε )

(χοπετο οπως εισαι φιλε !!!)

Ναι γαμώ! Ναι! Το ακούω συνεχώς τις τελευταίες μέρες (και προφανώς και τη στιγμή αυτή που γράφονται αυτές οι γραμμές), μιλάμε δεν παίζει τίποτα άλλο. Αφού ανησυχώ, πότε θ’ ακούσω και λίγο Primordial εν όψει live;

Πάντως καλό θα ταν να λεγες και δυο λόγια. Π.χ. ότι παίζουν αυτό που λέμε “americana” (δηλαδή bluegrass/country rock) αλλά με μια φοβερά ιδιαίτερη, σχεδόν gothic αισθητική.

Γενικά πάντως όσοι γουστάρουν folk ομορφιές πρέπει να τ’ ακούσουν όπως-και-δήποτε.

βγάζουν και νέο δίσκο φέτος με τίτλο where the roots all grow.
πάντως ώρες-ώρες σκέφτομαι πως το μπάντζο είναι το καλύτερο μουσικό όργανο…:smiley:
και το σαξόφωνο επίσης όταν χρησιμοποιείται εκεί που πρέπει και όπως πρέπει.

επίσης σε όσους άρεσε αυτό καλό θα ήταν να τσεκάρουν και το sweet misery των αυστραλών blackwater fever.
οκ δεν είναι ακριβώς το ίδιο, αλλά σε πολλά σημεία μου βγάζουν το ίδιο συναίσθημα.

Δισκάρα απο τους Genesis!!!

Το έχω:D,δεν το έχω ακούσει όμως ακόμα!!!

Can - Future days (1973)

Τρελη μπαντα
Τρελος δισκος
Τρελα μυαλα

Xρονια μπροστα οι θεουληδες…

Ωραία μπάντα φίλε θυμίζουν pink floyd και King Crimson…
Να σαι καλά μάγκα με έφτιαξες ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ!!!

τεραστια φωνη , ενας απολαυστικος δισκος ολο διασκευες απο ‘καψουροτραγουδα’ (ειχε χωρισει εκεινη την εποχη κ ποναγε ο isaac)

soul music full of soul…μαζι με marvin gaye,donny hathaway και david ruffin οι αγαπημενες μου μαυρες φωνες εκεινης της περιοδου

επισης,το βρισκω ξεφτιλα και ντροπη να τον ξερει καποιος μονο ως ‘η φωνη του chef στο southpark’ #-o

[SIZE=“4”][FONT=“Comic Sans MS”]Devastation - Idolatry (1991)[/FONT][/SIZE]

Ανακάλυψα πρόσφατα τον συγκεκριμένο, και να πω την αλήθεια δεν μπόρεσα να φανταστώ πώς είχε καταφέρει να μου ξεφύγει στα 90΄ς. Υποθέτω ότι μάλλον η ημερομηνία κυκλοφορίας του αποτέλεσε ανασταλτικό παράγοντα στο να συγκαταλέγεται το συγκεκριμένο άλμπουμ στις πιο κλασσικές θρας κυκλοφορίες. Τέσπα. Οι τύποι ήταν από την Αμερική και αυτό είναι το τρίτο τους άλμπουμ. Παραγωγός ο Scott Burns.

Η μουσική είναι βαρύ, ασήκωτο, τσαμπουκαλεμένο thrash με death στοιχεία. Τα 8 κομμάτια του Idolatry έχουν μέση διάρκεια 5:30 λεπτά, κάτι που είναι μάλλον μη αναμενόμενο (αμα φανταστείς βέβαια ότι το pestilence των kreator διαρκεί πολύ παραπάνω και το ακούς μονορούφι, τότε μην σας παραξενεύει). Βασικά το όνομα του δίσκου έπρεπε να είναι “μαθήματα ριφφ-ολογίας”. Δεν παίρνετε πρέφα για τι πράγμα μιλάμε αν δεν το ακούσετε. Ok, με το μόνο άλμπουμ που μπορώ να το συγκρίνω στο επίπεδο αυτό (στα χιέβι θρασο-ριφφς δλδ) είναι το Weave the Apocalypse των Invocator που κυκλοφόρησε δυο χρόνια αργότερα. Κατά τα άλλα, πάρτε τα πιο ωμά στοιχεία των Beneath the Remains (εδικά τα σόλος), Pleasure To Kill, Ηell Awaits, Ηarmony Corruption (ναι ναι!) βάλτε και λίγο από Demolition Hammer και Testament…και άντε γεια θρασ.

ΤΙ καλα που τα λεει ο αποπανω… Ηθελα να το αναφερω γενικα το δισκο, καθως τον ανακαλυψα και γω πριν καμποσο καιρο αλλα λογικα το ξεχασα!

Ένα απο τους κορυφαίους δίσκους των Γερμανών

Δισκάρα!Πολύ μου αρέσει,μπράβο!!!Kαι κάποιες συνθέσεις είναι απλά ανατριχιαστικές…Πωωω,συγκινητικό άλμπουμ,μαγεία…Μου μοιάζει για σύντροφος ζωής…Μακάρι να το βρω να το αγοράσω σε βινυλιάκι…

Θα πάρει σειρά και το Dennis Wilson!

καλα του wilson δεν ειναι τοσο γαμαουα ε, μην περιμενεις 2ο no other,αλλα ειναι βερι γκουντ

ον τοπικ

μιας κ πιασαμε χαμενα αριστουργηματα των 70s αλλο ενα που ακουω τωρα και πραγματικα ειναι κριμα να μην εχει ακουστει οσο του αξιζει

(μαζι με αυτα των wilson/clark , συμπληρωνει για μενα μια ατυπη τριαδα ‘χαμενων’ ροκ δισκων)

David Crosby - ?If I Could Only Remember My Name?

σουπερ δισκος απο μια εποχη που την κυτταω με δεος κ αγαπη

για να μη γραφω πολλα,παραθετω μια καταπληκτικο κειμενο που βρηκα και που σιγουρα τα λεει πολυ,πολυ καλυτερα απο μενα

http://vinylcuz.wordpress.com/2009/11/23/albums-you-cannot-touch-david-crosbys-if-i-could-only-remember-my-name/