Αθλητική επικαιρότητα

Αψυχολόγητες προπονητικές επιλογές μετά το '60 κόστισαν ένα τρόπαιο που χρειαζόταν ο Όλε πάνω από όλα, για να στηρίξει και εμπράκτως το 2,5 χρόνια project του στην ομάδα και να πάρει ένα καλό boost + μια θετική ψήφο από τον κόσμο για τη συνέχεια…

Ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό σχηματισμό, έχοντας χωρίσει τους ΜακΦρεντ κρατώντας μόνο τον πρώτο σαν cdm, βάζοντας τον Ποκγκπά στην θέση που του ταιριάζει καλύτερα αντί στα πλάγια που έπαιζε τελευταία και τον Γκρήνγουντ στην βασική 11άδα. Έτσι έδειξε από την αρχή ότι δεν θα παίξει για να προστατεύσει τους αμυντικούς του πάλι αλλά με στόχο να πιέσει μπροστά και να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού από νωρίς. Πίσω ο Μαγκουάηρ τελικά δεν, οπότε προτίμησε Μπειγί αντί Τουαζέμπε. Εγώ θα έβαζα εξ αρχής Τουαζέμπε και Μπειγί, δεν μπορώ πια να δικαιολογώ τον Λίντελοφ όσο συμπαθής και να μου είναι. Δεν είναι δυνατός, είναι κακός στο ψηλό παιχνίδι, χάνει τον παίκτη του διαρκώς, είναι cb πάγκου για ματς με την Sunderland ή την Νόριτς και μέχρι εκεί…

Η Βιγιαρεάλ έπαιξε λεωφορείο και αντεπιθέσεις και καλά έκανε υποθέτω από τακτικής πλευράς, δεν είχε την ποιότητα να παίξει εναλλακτικά και ο Έμερι δεν είναι χτεσινός, πήγε με την απλή λογική. Έκλεισε καλά την άμυνά του με 7 σχεδόν αμυντικούς ξέροντας ότι η United δεν είναι καλή στο να σπάει τέτοιες άμυνες. Η United έπεσε και στην παγίδα των σεντρών, όπου οι αμυντικοί της Βιγιαρεάλ είναι νταμάρια και πολύ δύσκολα θα κερδίζαμε τις εναέριες μονομαχίες εντός περιοχής, οπότε πάνω κάτω μπορώ να πω ότι πράττοντας τα αυτονόητα, η United μπορεί να είχε κατοχή ή καλύτερη κυκλοφορία αλλά ήταν δύσκολο να βγάλει κλασσικές ευκαιρίες απέναντι σε μια έτσι στημένη ομάδα.

Είχε σε κακή-μέτρια μέρα και την πλειάδα των δυνατών της παικτών, έφαγε και νωρίς ένα γελοίο γκολ από άλλη μια στημένη φάση, την νιοστή για φέτος, πέρυσι κτλ, άντε κυνήγα μετά το σκορ όταν ο άλλος έχει παρκάρει πούλμαν στην περιοχή του.
Β’ μέρος όμως, αντί να εκμεταλλευτεί το momentum της ισοφάρισης και να γκαζώσει όταν ήδη πατούσε σε όλο το ματς καλύτερα στο γήπεδο, αντί να ανανεώσει λίγο την ομάδα -κάτι που έκανε σταδιακά ο Δράκουλας-, κράτησε για κάποιο δικό το λόγο την ίδια πεθαμένη ενδεκάδα 90 λεπτά… θα μου πεις, δες τον πάγκο ρε φίλε, τί να βάλει? Τζέημς? Φρέντ? Μάτιτς? Μάτα? Πιτσιρίκια? Βάλε Βαν Ντε Μπεκ ρε καμάρι μου! Κατανοώ ότι δεν ήταν δική σου μεταγραφή, δεν τον ήθελες πέρυσι, το ξέρουμε όλοι πλέον + σίγουρα υπάρχει αρκετό παρασκήνιο ακόμα, αλλά γιατί δεν του δίνεις χρόνο όταν μέχρι το '80 οι άλλοι είχαν αλλάξει την μισή ενδεκάδα; ΔΕΝ γίνεται να είναι χειρότερη επιλογή από όλους όσους έχεις στη μεσαία γραμμή…Φέρε Πομπκά στο πλάι, βγάλε τον Ράσφορντ που δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο, βάλε κέντρο δίπλα σε Φερνάντεζ τον Βαν Ντε Μπεκ και ανανέωσε και τις 2 θέσεις έτσι…

Όλες οι αλλαγές έγιναν στο 120 με σκοπό τα πέναλντι…ε καληνύχτα! Τα πέναλντι είναι out of control και όποιος ποντάρει έστω και λίγο σε αυτά εις βάρος έστω και 5 λεπτών κανονικού χρόνου, είναι βλάκας!

Τεσπά, το άξιζε η Βιγιαρεάλ, έχει μερικούς πολύ καλούς παίκτες (Πάου Τόρρες πολύ δυνατός) και δίκαια το πήρε. Αν μη τι άλλο, μπορεί να μην έπαιξε θελκτικό ποδόσφαιρο και εγώ προσωπικά να μην εκτιμώ αυτού του είδους το ποδόσφαιρο, αλλά it is what it is…

Από United, ξεχώρισα κλασσικά Σω -καλύτερος στη θέση του στην Ευρώπη θα πω-, Μπισάκα και man of the match Μακσως που έπαιξε με το μεγαλύτερο πάθος από όλους! Ποκμπά καλός στα πρώτα 40 λεπτά, έπεφτε συνεχώς όσο περνούσε η ώρα, ίδια και Μπρούνο, Καβάνι τίμιος αλλά δεν είχε και πολλά να κάνει, Γκρήνγουντ μέτριος αλλά εγώ θα τον άφηνα όλο το ματς μέσα! Λίντελοφ και Μπειγί είναι θαύμα που παίζουν στην United, 15 χρόνια πριν ούτε ball boys δεν θα έκαναν…Ντε Χεα δεν έχω να προσάψω τίποτα, τα πέναλντι είναι πέναλντι, αυτός μας πήγε τελικό με τις επεμβάσεις του στα ματς με τη Ρόμα, δυστυχώς έλαχε να χάσει το κρίσιμο πέναλντι, συμβαίνουν αυτά. Έχει ένα κακό σερί ναι αλλά στην συντριπτική τους πλειοψηφία τα χτεσινά πέναλντι ήταν πολύ δύσκολο να αποκρουστούν.

Κρατάω τελευταίο τον Ράσφορντ, για τον οποίο έχω να πω το εξής -και είναι και γενικότερο σχόλιο για όλη του την φετινή σεζόν-:
Εκτιμώ απειροελάχιστους ποδοσφαιριστές ΕΚΤΟΣ γηπέδου. Πραγματικά ελάχιστους, αρκετούς δεν τους έχω δει και ποτέ live -Socrates, Rachid Mekhloufi, Carlos Caszely κτλ- και οκ άλλους τους πρόλαβα -τον Βασιλιά, Didier Drogba κτλ- αλλά και πάλι είναι δεν είναι στα δάκτυλα και των δύο μου χεριών μετρημένοι…
O Ράσφορντ σε τόσο μικρή ηλικία και σε τέτοιο σημερινό ποδοσφαιρικό status quo γεμάτο Νεημάρς και παρόμοια νεόπλουτα μηδενικά, αντί να διαφημίζει πατατάκια σαν τον Μέσι ή να φτιάχνει αρώματα με τον Ρονάλντο, έχει διαμορφώσει μια κοινωνική συνείδηση και δράση που όχι μόνο εμπνέει αλλά έχει και απτά αποτελέσματα κόντρα σε μια ακραία φιλελεύθερη κοινωνική πολιτική σαν αυτή του Ηνωμένου Βασιλείου.
To παιδί έβγαινε και χάριζε χρήματα με το αμάξι τα βράδια σε κατοίκους υποβαθμισμένων γειτονιών του Manchester και αστέγους, όταν πρωτο-υπέγραψε το επαγγελματικό του συμβόλαιο με την United… Τις προάλλες διάβαζα ότι έχοντας συνολική αξία 16 εκατομμύρια λίρες, η συνεισφορά του σε charity works την περασμένη σεζόν ήταν 20 εκατομμύρια,125% given index.
Δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί γιατί είναι 22-23 ακόμα αλλά στην παρούσα φάση φαίνεται να έχει κατανοήσει ότι η καταπολέμηση της φτώχειας, του ρατσισμού, η υπεράσπιση των βασικών ανθρωπίνων δικαιωμάτων δεν είναι πολιτική αλλά καθήκον. Και για αυτό τον εκτιμώ απεριόριστα σαν άνθρωπο, ενώ σαν παίκτη δεν θα ήθελα να τον χάσουμε από το Old Trafford.
100 φορές να βλέπω τον Ράσφορντ στο Old Trafford και γενικά παίκτες σαν και αυτόν και ας μην πάρουν πρωτάθλημα για άλλα 10 χρόνια, παρά τον κάθε Μπαπέ ή Χάλαντ…

Αλλά ποδοσφαιρικά, πρέπει να εξελιχθεί και να κάνει το επόμενο step -αν μπορεί- γιατί δυστυχώς δύσκολα σε τέτοιες επιχειρήσεις σήμερα θα ακολουθήσει ένας παράγοντας την συναισθηματική οδό να κρατήσει τον Ράσφορντ για πάντα, όταν θα μπορεί με τα λεφτά της πώλησής του να αγοράσει κάποιον που θα του αποφέρει μεγαλύτερα κέρδη -και πιθανότατα κάποιον major τίτλο-… δέχομαι ότι παίζει τραυματισμένος για μεγάλο χρονικό διάστημα, ότι του ζητήθηκε από πολύ μικρή ηλικία να αναλάβει το ρόλο του wonder kid των ακαδημιών και του next best thing που ίσως δεν ήταν έτοιμος -ή απλά δεν ήταν και ποτέ κάτι τέτοιο-, ότι παίζει σε θέση που δεν του ταιριάζει, ότι στα 30 του ίσως να αποσυρθεί γιατί το σώμα του δεν θα το αντέξει. Δέχομαι ότι φέτος οκ, έσκασε γιατί πιέστηκε πολύ, ερχόμενος από μια πολύ καλή χρονιά πέρυσι… αλλά πρέπει να κάνει μεγάλη προσπάθεια από εδώ και πέρα για να εξελιχθεί ποδοσφαιρικά και να αποκτήσει συνέπεια.
Χτες ήταν -1 παίκτη η United και αυτός ήταν ο Ράσφορντ, όπως έχει γίνει πολλάκις φέτος.

Μοιάζει να μην έχει καθόλου football intellignence ώρες ώρες, σαν τον πχ James: Συνεχώς τρέχει απάνω σε 3-4 παίκτες με την ελπίδα ότι θα πιάσει μια στις πέντε φαντεζί του ντρίπλες, πασάρει ά-θ-λ-ι-α, σουτάρει συνεχώς σε φάσεις που απλά δεν πρέπει να σουτάρει/ούτε είναι σε σωστή θέση για να απειλήσει και σπανίως κυνηγάει πίσω όταν χάνει την μπάλα, ενώ πολλές φορές μένει οφσαιτ γιατί δεν ασχολείται να επιστρέψει… έχει κάποιες εκλάμψεις μαγείας και σπουδαίου ταλέντου ναι, αλλά το consistency του είναι πολύ χαμηλό ενώ δεν παρουσιάζει εδώ και καιρό βελτίωση σε βασικά κομμάτια του παιχνιδιού του.
Ακόμα και στο αδιανόητο τετ α τετ που έχασε στο β’ μέρος που τελικά ήταν offside, ε είναι ντροπή να μην τελειώνεις μια τέτοια φάση ακόμα και offside -γιατί νομίζω δεν κατάλαβε ότι ήταν offside όταν σούταρε άουτ-…
Χτες ήταν μακράν ο χειρότερος παίκτης για άλλη μια φορά στην ομάδα και δυστυχώς δεν βγήκε καν αλλαγή όταν έπρεπε…

Γουστάρω που ο κόσμος εναντιώνεται στους Γκλέηζερς για την κακοδιοίκηση και την ESP, που μέχρι και ο Ίνσταγκράμερ μαζί με τον Αμάντ σηκώνουν σημαία της Παλαιστίνης στο Old Trafford, που ο Ρασφορντ γλεντάει τον Τζόνσον και το κάθε τσουτσέκι. Γουστάρω το κοινωνικό και πολιτικό νόημα του αθλητισμού, δη σήμερα που είναι σχεδόν απίθανο να το εντοπίσεις σε αυτά τα μεγέθη και γουστάρω που ο Ράσφορντ είναι από τους κύριους σύγχρονους εκφραστές του… αλλά πρέπει να εξελιχθεί ποδοσφαιρικά, να βελτιωθεί και να αποκτήσει μια συνέπεια, αν θέλει να έχει ποδοσφαιρικό μέλλον στο Old Trafford.
Δεν θα ήθελα κάποια στιγμή να τον πουλήσουμε σε μερικά χρόνια, για κανένα λόγο. Όμως αν συνεχίσει έτσι, δυστυχώς ίσως να αποτελέσει μονόδρομο η πώλησή του κάποια στιγμή… Δεν θέλω αυτός ο παίκτης να γίνει ο νέος Λίνγκαρντ

Τεσπα αυτά, προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν τόσο εδώ και αρκετά χρόνια ούτε το Champion’s League ούτε το Uefa -για δικούς μου λόγους σχετικούς με την ποιότητα του σύγχρονου ποδοσφαίρου αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα-, αν τύχει όμως και πάει η United καλά ε οκ, θα τα παρακολουθήσω αλλά και πάλι με ψυχραιμία… το πρωτάθλημα και το κύπελλο με ενδιαφέρουν -και αυτά, για παρόμοιους λόγους βέβαια, όχι τόσο όσο τα προηγούμενα χρόνια- αλλά εκεί τεσπα θέλω να βλέπω την United να προοδεύει.
Αλλά το χτεσινό ήθελα πραγματικά να το κερδίσουμε, για να πάρει ένα ισχυρό boost ψυχολογικό η ομάδα αλλά και ο ίδιος ο Όλε να κάνει το βήμα παραπάνω εμπράκτως και να αποκτήσει την αυτοπεποίθηση που χρειάζεται για το μέλλον!

Δεν έγινε δυστυχώς και παρόλο την 2η θέση στο πρωτάθλημα -2η με μικρή αξία μιας και όλοι πλην city δεν είχαν να δείξουν κάτι φοβερό φέτος-, νομίζω ότι με τον Όλε χτυπήσαμε το peak του… έκανε απείρως καλύτερη δουλειά από όλους όσους ακολούθησαν μετά την συνταξιοδότηση του γέρου -και ας μην κέρδισε αυτός κάτι σε σχέση με αυτούς, τα τρόπαια και τα ρεκόρ είναι παπαριές αν η ομάδα που υποστηρίζεις παίζει κωλοποδόσφαιρο ή βγάζει συνεχώς την εικόνα μιας ‘‘άρρωστης’’ ομάδας-, έφτιαξε έναν καλό κορμό, ξεσκαρτάρισε μερικά παλτά, ανέβασε μερικούς παίκτες αισθητά, έφτιαξε ένα κλίμα ενότητας που δεν υπήρχε νωρίτερα αλλά είμαστε 2021 και δεν έχουν πλέον οι προπονητές την ανοχή 4ων ή 5 ετών για να φτιάξουν ομάδα έτοιμη για τίτλο… και ο Όλε έχει χάσει αρκετά καθοριστικά ματς, ημιτελικούς, τελικούς κτλ, τα τελευταία 2,5 χρόνια…

Ας τον στηρίξουν σωστά το καλοκαίρι, όχι όπως πέρυσι, ας πάρουν ένα καλό cb, έναν σκύλο cdm και ένα καλό εξτρέμ, ας αποδεσμεύσουν κανένα παλτό ακόμα και μέχρι τα Χριστούγεννα ας δούμε αν μπορεί να κάνει κάτι.
Αλλιώς δεν τον βλέπω να βγάζει Πρωτοχρονιά στο Μάντσεστερ…

5 Likes

Η Βιγιαρεάλ σε γενικές γραμμές έπαιξε καλό ποδόσφαιρο μες τη χρονιά. Το άλλαξε στο λεγόμενο αντί-ποδόσφαιρο κόντρα σε θεωρητικά ανώτερους αντιπάλους. Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου και εμένα σαν άρσεναλ μου την έδωσε αλλά ο Έμερι αξίζει μπράβο γι αυτήν του την τακτική. Ένας Έμερι που έχει κάνει την συγκεκριμένη διοργάνωση his bitch που λέμε (Μόνο με την μεγαλύτερη λουζερ δεν μπόρεσε να το πάρει :joy:)

Ο Νορβηγός απ την άλλη πλήρωσε την απειρία του και μου έβγαλε μια εντύπωση πως δεν εμπιστεύτηκε αρκετά τους παίχτες του. Όσο και αν τον στηρίξει η διοίκηση δεν νομίζω να πιάσει τα στάνταρ που η Man Utd έχει συνηθίσει και θέλει να επανέρθει

+1 για αυτά που λες για τους Αμερικάνους της Utd μακάρι δρόμο και να πάρουν και τον Κρόνκε μαζί τους

Πολλά +++++++++++ και γι αυτά που λες με τον Ράσφορντ.

3 Likes

Για να το διασαφηνίσω πάντως το παραπάνω, γιατί ίσως να φαίνεται λανθασμένα ένας εκνευρισμός για τον Έμερι και την Βιγιαρεάλ… δεν μου άρεσε το ποδόσφαιρο που έπαιξαν χτες αλλά καλά έκαναν και έπαιξαν έτσι γιατί ήταν και η καλύτερη δυνατή επιλογή για να χτυπήσουν το ματς. Ανοικτό παιχνίδι με αυτή τη United θα ήταν αυτοκτονία για την Βιγιαρεάλ…

Με το σπαθί τους 110% ο τίτλος χτες και εννοείται χάρηκα που είδα μια ομάδα μιας πόλης σαν την Λαμία που λέει ο λόγος :stuck_out_tongue: να κατακτά τον πρώτο της τίτλο γενικότερα (!) απέναντι σε ένα από τα θεωρητικά μεγαθήρια του θεσμού + για κάποιο λόγο που μόνο οι ESL υπεύθυνοι πιστεύουν, ‘‘από τις μεγαλύτερες ποδοσφαιρικές δυνάμεις που αξίζει να είναι στην ελιτ της ESL’’… ακόμα και αν αυτή είναι η ομάδα που υποστηρίζω

Ο Όλε καιρό τώρα δεν εμπιστεύεται τον πάγκο του, μια σεζόν βγήκε με 11 παίκτες σχεδόν, ο Βαν Ντε Μπεκ έχει δεν έχει συνολικό χρόνο συμμετοχής 5 ματς σε όλη τη σεζόν… ούτε όμως την άμυνά του εμπιστεύεται αφού το δίδυμο ΜακΣως και Φρέντ μπροστά από τα δύο μπακ, έχει σκοπό να γλιτώσει μια ώρα νωρίτερα την μαλακία που θα γίνει στην άμυνα. Πρακτικά έχει 6 αμυντικούς δημιουργώντας τεράστιο πρόβλημα στην επιθετική ανάπτυξη -χώρια που δεν είναι καν καλοί στα αμυντικά τους καθήκοντα οι Φρεντ και Μακσως, ενώ είναι ελάχιστοι και στα επιθετικά-.

(Με 2 καλά μπακ, παίρνεις έναν Ράις και σου κάνει την δουλειά ΜακΣως και Φρεντ combined και απελευθερώνεις μια θέση για να βάλεις έναν Βαν Ντε Μπεκ και να πετάς φωτιές μετά μπροστά. Αλλά που…)

Εννοείται Kroenke τσακίδια χτες κιόλας!

3 Likes

Κοιτάξτε κάτι αθλητές που τους έχουν και σαν πρότυπα (και δεν είναι το μοναδικό περιστατικό με τον συγκεκριμένο)

Δε βρήκα βέβαια αντίστοιχες δηλώσεις για την φιέστα του Ολυμπιακού…Μάλλον δεν έψαξα καλά !!!

1 Like

ωραίοι τύποι εκεί στον ΟΦΗ

6 Likes

Το δα 5-6 φορές και είναι για θεωρίες συνωμοσίας το πόσο μπορούσε να είναι:

Σε άλλα νεα ξεκινησε ξημερωματα Δευτέρας το κοπα αμερικα,τις γνωστες για εμας στην Ελλάδα βαρβαρες ωρες,πολυ την γουστάρω αυτή την διοργανωση,σιγουρα θα καταφερω μα δω καποιους αγώνες, ή εστω κανα ημιχρονο πριν με παρει ο υπνος :grinning: τρελο flawless victory football μαναμ :skull_and_crossbones:

1 Like

Αργεντινη - Χιλη τα μεσανυχτα ωραιο ματσακι

2 Likes

Οντως ωραιο ματσαρισμα και βατη ώρα, νωρίς (σχετικά)

Α πα πα! Καλά η παντόφλα δεν υπάρχει…

1 Like

Καλύτερα να βαράει φάουλ παρά πέναλτι ο Μέσι

Ωρε ενα παστελι ο Messi :slot_machine:

Και ναι, έχουμε νικητή:

5 Likes

άπιαστο το πλασέ :rofl:

1 Like

Χαιλαιτ το σημειο λιγο πριν μπει η μπαλλα στο τερμα, οπου τη βρισκει κατα λαθος με το αριστερο ποδι και το διωξιμο που επιχειρει με το δεξι βγαινει εντελως τζουφιο. Ρε τον ερμο.

1 Like

Για παρηγοριά στον άρρωστο (βλ. Χούμελς)

Καταργείται, λέει, από του χρόνου το εκτός έδρας γκολ στις διοργανώσεις της ΟΥΕΦΑ. Πιστεύω ότι θα έχει ως αποτέλεσμα να κρίνονται περισσότερα ματς στα σάπια και άδικα πέναλτυ και ως εκ τούτου, βρίσκω μαλακία την κατάργηση του κανόνα.

2 Likes

Ούτε και μένα μ’ αρέσουν τα πέναλτι, αλλά γιατί είναι πιο άδικα από έναν κανονισμό που δίνει παραπάνω αξία σε κάποιο γκολ για λόγους που πλέον δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με το σύγχρονο ποδόσφαιρο;

Πρωτα απ’ολα τα πεναλτυ γαμανε.

Δευτερον το εκτος εδρας γκολ ειναι ενας αναχρονιστικος κανονισμος που αντι να εχει το αποτελεσμα για το οποιο δημιουργηθηκε εχει το ακριβως αντιθετο στο συγχρονο ποδοσφαιρο που οι εδρες δεν μετρανε οσο την δεκαετια του '50. Στο καλο και να μας γραφει λεω εγω.