Αθλητική επικαιρότητα

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα ειναι η φάση. Γιατί και απ’ την άλλη η uefa έχει καταστρέψει το Τσου Λου ανεπανόρθωτα. Όποιος έχει διαβάσει το νέο σύστημα απ’ του χρόνου καταλαβαίνει

Εμένα μ’αρέσει το νέο σύστημα να πω την αλήθεια. Θα περνάνε 8 ομαδες και μετά 16 θα παίζουν πλέι-οφ για τις υπόλοιπες θέσεις.

Άρα αν υποθέσουμε ότι 8 υπερομάδες θα παιρνάνε πάντα, μετά μένουν άλλες 16 που θα παίζουν μεταξύ τους, που σημαίνει πως όσο και να λέγεται το αντίθετο, σε μέσα έξω αγώνες πάντα υπάρχουν εκπλήξεις.

Επίσης, δεν είναι σίγουρο ότι θα παιρνάνε όλες οι υπερομάδες πάντα, γιατί δεν παίζουν όλοι με όλους, άρα θα έχει πλάκα η διαδικασία για το πως θα κατατάσσονται.

Ε, βάλε ότι θα έχει και περισσότερα παιχνίδια, δλδ τι άλλο θες, γιατί να είναι χειρότερο?

Φανταστικό το νέο σύστημα, ενιαία βαθμολογία ομάδων που δεν θα παίζουν όλοι με όλους για εμένα είναι ένα από τα πλέον ακατανόητα και άδικα συστήματα βαθμολόγησης που έχω δει.

Το ότι θα υπάρχουν περισσότερα παιχνίδια επίσης το θεωρώ αρνητικό, αρκετά έχουμε.

5 Likes

WTF

Τι να πω μπορεί για μια φορά να είμαι εγώ ο γεροπαραξενος.

Υποτίθεται είμαστε κατά μιας κλειστής λίγκας και να περνάνε ομάδες με βάση το πρωτάθλημα αλλά τώρα η ΟΥΕΦΑ κάνει περίπου το ίδιο. Οκ δεν είναι 100% κλειστή Λίγκα αλλά τα μεγάλα πρωταθλήματα έχουν την μερίδα του λέοντος και επίσης γιατί να περνάνε και ομάδες μέσω ρανκινγκ;

Τεσπά το σύστημα μπορεί να είναι θεαματικό δεν αντιλέγω περισσότερο λόγο συνήθειας το λέω δεν ξέρω αν συμφωνεί κανένας.

Υγ περισσότεροι αγώνες δεν θα το έλεγα και καλό. Εμείς θα βλέπουμε μπαλιτσα οκ αλλά παίζουμε επικίνδυνα με την υγεία των αθλητών. Εκατομμύρια παίρνουν για να κάνουν ένα πράγμα θα πείτε και έχετε δίκιο αλλά άνθρωποι είναι και αυτοί με όρια.

1 Like

Ούτε τώρα παίζουν όλοι με όλους για να περάσουν στους 16, απλά το ονομάζουν γκρουπς.

Εγώ λέω ότι θα έχει πλάκα και μεγαλύτερο ανταγωνισμό, αν οι κληρώσεις των παιχνιδιών είναι random και δεν έχει περιορισμούς.

Πx

Φαντάσου της Bayern να της έβγαινε να παίξει με Utd, Σεβίλλη, Νάπολι, Ρεάλ, Σίτι, Μπάρτσα, Ντόρτμουντ, Μπενφίκα. Ενώ τώρα ξέρεις ότι με τα γκρουπ δυναμικότητας, η Μπάγερν 99 στις 100 θα έχει θέση στους 16, τώρα δεν είναι τόσο σίγουρο και 2 κακά αποτελέσματα μπορεί να την πετάξουν 10η, που μετά θα έχει να παίξει διπλό αγώνα με μια άλλη ομάδα. Τέλειο ακούγεται σαν φορμάτ.

Για τα περισσότερα παιχνίδια, οκ 2 ως 4 παραπάνω είναι, το είπα από τη μεριά του θεατή, δεν παίζω εγώ. Πάντως πριν αλλάξει το φορμάτ με τα knockout στους 16, και είχε δύο ομίλους, τα παιχνίδια έβγαιναν ακριβώς ίδια με το τώρα για μια ομάδα που θα έπαιζε το max μέχρι να φτάσει τελικό (6+6+2+2+1) vs (8+2+2+2+2+1)

Θα υπάρχουν γκρουπ δυναμικότητας και εδώ. Κάπου το είχα διαβάσει, δεν θα είναι εντελώς random, ωστόσο θα υπάρχουν λιγότεροι περιορισμοί. Νομίζω χωρίζονται σε 4 γκρουπς δυναμικότητας και η κάθε ομάδα θα αντιμετωπίσει 2 αντιπάλους από κάθε άλλο γκρουπ (άρα π.χ. θα υπάρχουν και ντέρμπυ). Νομίζω μετά οι αγωνιστικές θα μοιραστούν, με κάποιους θα παίξεις εντός, με κάποιους εκτός.

Ούτε τώρα παίζουν όλοι με όλους για τους 16, αλλά δεν βαθμολογούνται όλοι μαζί. Πόσο δίκαιο είναι να βαθμολογηθεί στον ίδιο πίνακα η Σίτυ εν προκειμένω που είχε βατό όμιλο με την Παρί που είχε ντέρμπυ;

1 Like

Ωωω αυτό είναι μαλακία εντελώς.

Όσο δίκαιο είναι που η Σίτι τα έχει σαρώσει όλα επειδή ρίχνει λεφτά από τους Σαουδάραβες όσο η Τοτεναμάρα παλεύει με τα δικά της μέσα. :stuck_out_tongue: Το νόημα είναι να αυξήσεις τον ανταγωνισμό για τους μικρούς, όχι να είναι δίκαιο για τους μεγάλους και να περνάνε πάντα, αλλά εσείς είστε big boys πια που δίνετε 100 για τον Rice λόγικο να θέλετε όλη την πίτα :stuck_out_tongue:

1 Like

Το νεο συστημα ειναι καλο, δεν ειναι πιο αδικο απο το παλιο, οσο και αν φαινεται ετσι σε πρωτη αναγνωση, και σιγουρα εχει περισσοτερο ενδιαφερον τις τελευταιες αγωνιστικες που με το παλιο συστημα παιζει σε πολλες περιπτωσεις να υπαρχουν εντελως αδιαφοροι στο τελος. Ξενιζει σε καποια πραγματα αλλα καθιστε να το δουμε πρωτα.

Συμφωνω 100%, αυτο το συστημα υπαρχει σε recreation τουρνουα, οπως ενα στο οποιο επαιξα τον Οκτωβριο για πλακα μεσα στα λαγκαδια 4 ωρες απο τη Νεα Υορκη. Το τουρνουα ειχε 60 ομαδες χωρισμενες σε 6 ομιλους των 10 ομαδων, αλλα καθε ομαδα μπορουσε να παιξει μονο 5 παιχνιδια διαρκειας 25 λεπτων το καθενα (γιατι δεν θα ηταν φυσιολογικο να κατσουμε να παιξουμε 9 παιχνιδια την ιδια μερα, θα θρηνουσαμε θυματα που λεει ο λογος) με ομαδες απο τον ιδιο ομιλο φυσικα.

Η ομαδα μου εκανε 3 νικες 1 ισοπαλια 1 ηττα και αποκλειστηκαμε απο τα playoffs γιατι υπηρχαν δυο ομαδες στον ομιλο με τις οποιες δεν παιξαμε ποτε, και οι οποιες ειχαν 5 νικες η καθε μια. Επισης δεν επαιξαν μεταξυ τους :') Μας ενοιαξε η “αδικια”? Οχι ιδιαιτερα, αφου παιζαμε στην λασπη και στους 4 βαθμους Κελσιου, οποτε μετα τα ματσακια πηγαμε στο AirBnB και καναμε τρελο BBQ με κρεατα και σαλατες και τα παντα ολα.

Ομως στο επιπεδο του Champions League, ειναι απλως ΓΕΛΟΙΟ να μην εχεις ολες τις ομαδες να παιζουν με ολους. Κι αν το ranking με βαση την δυναμικοτητα ειναι αδικο? Παρε παραδειγμα φετος τους Lakers στο πρωτο In Season Tournament. Με βαση την καταταξη των ομαδων περυσι, κληρωθηκαν στον ιδιο ομιλο με τους Blazers και τους Grizzlies, δηλαδη δυο ομαδες που το καλοκαιρι ουσιαστικα καταστραφηκαν, και αρα φετος ειναι απο τις δυο χειροτερες ομαδες στην Δυση, μονο πανω απο τους Spurs. Και παλι, αυτο δεν ηταν αδικο (απλα τυχερο για τους Lakers) γιατι τουλαχιστον στο In Season Tournament σε καθε ομιλο ολοι επαιζαν με ολους.

Αλλα αν ας πουμε κληρωθει η Bayern να παιξει με καποιες αδυναμες και με καποιες ομαδες που αποδυναμωθηκαν πολυ οσο ξερω γω η City και η Real σφαζονται σε αναμετρησεις με πιο δυνατες ομαδες? Τεσπα, πολλα εγραψα χωρις λογο :stuck_out_tongue:

Περαν του ποσα λεφτα παιρνουν, οι συνθηκες για την υγεια των αθλητων ειναι απο τις καλυτερες στον κοσμο νομιζω αν το συγκρινουμε με δεκαδες (αν οχι εκατονταδες) αλλα επαγγελματα εκει εξω. Τι να πουν οι οικοδομοι, οι λιμενεργατες, οσοι δουλευουν σε ορυχεια κτλ ξερω γω :stuck_out_tongue: Και σορρυ κιολας, αλλα το να παιζει ενας επαγγελματιας αθλητης 2 ματς την εβδομαδα δεν ειναι και κανας γολγοθας.

Ναι αλλα οι βαθμολογιες ειναι επι μερους τωρα, κι οχι μια εννιαια.

Δεν υπαρχει ουτε 1 στο εκατομμυριο να βγαινει τυχαια το προγραμμα κι οχι με δυναμικοτητες.

3 Likes

Εκτός ελέγχου ο ΠΑΟΚ…

1 Like

Γελαω καθε φορα που απλως το σκεφτομαι, οχι που το βλεπω.

16 Likes

Θα εξυγειάνει μαζί με τον Μαρινάκη το ελληνικό ποδόσφαιρο από την εγκληματική οργάνωση που το λυμαίνεται από το 1996, τα είπε ήδη ο άνθρωπος. Μην πονάτε τόσο πολύ όλοι.

3 Likes

Όταν ήθελε να την εξυγειάνει ενάντια στον μαρινάκη τεμενάδες του κάνατε όλοι.

2 Likes

Ποτέ δεν έγινε αυτό.
Επισης, σε σιχάματα, παράσιτα της κοινωνίας, τεμενάδες κάποιοι δεν κάνουμε.

Ποιος εκανε τεμεναδες στον Κουγια? Γτφ?

Επί κοριόπολις μια χαρά του έκανε η αντι-μαρινακική πλειοψηφία (δε λέω “κάνατε” γιατί τριγκάρουν κάποιοι εύθικτοι), απλά τον βάφτιζε “αναγκαίο κακό” για να χρυσώσει το χάπι στον εαυτό της.

1 Like

“Ευθικτος” επειδη αντεδρασα στο οτι μου προσαπτεις οτι κανω τεμεναδες στον γαμημενο τον Κουγια? Ε οχι ρε συ…

Επισης εγω προσωπικα δεν ξερω ΚΑΝΕΝΑΝ απο την “αντιμαρινακικη πλειοψηφια” με την οποια συναναστρεφομαι, ειτε δια ζωσης ειτε σε φορουμς κτλ, που να εχει πει καλο λογο ποτε για τον Κουγια, αλλα για να το λες, θα εχεις στατιστικα στοιχεια υποθετω.

Δεν προσάπτω τίποτα σε κανέναν, βάζω β’/γ’ πλυθηντικό έτσι όπως κάποιοι άλλοι εδώ μέσα αναρωτιούνται “πώς μπορείΤΕ να στηρίζεΤΕ τον χοντρό” κτλ κτλ, και μετά όταν τους στριμώχνουμε λένε “α εγώ γενικά το είπα, πώς κάνετε έτσι, δεν εννοούσα κάποιον προσωπικα”, οπότε παρασύρθηκα μάλλον και χρησιμοποίησα ανάλογο συντακτικό.

Κατά τ’ άλλα δεν εννοώ ότι η αντιμαρινακική (αντιολυμπιακή) πλειοψηφία ήθελε τον κούγια για γαμπρό στις κόρες τους, αλλά στο δίλημμα Μαρινάκης vs συμμαχία Αλαφ/Κούγια, έναν-έναν αν ρωτήσουμε δε νομίζω να βγει αποτέλεσμα ουδετερότητας, μάλλον για ποσοστό Σαντάμ το κόβω.

Είναι πολύ απλό αυτό που λέω, όταν το διακύβευμα ήταν ο υποβιβασμός του ολυμπιακού με κατήγορο τον Αλέξη, όλοι με τον Αλέξη ήταν κι ας μην το φώναζαν.

2 Likes

Τωρα ομως αυτο ειναι τρομερο λογικο αλμα. Το οτι πιστευω οτι ο οσφπ επρεπε να τιμωρηθει για το κοριοπολις πχ, μεταφραζεται σε στηριξη του Κουγια, επειδη ο Κουγιας ηταν εκεινη την εποχη (λογω συμφεροντων του φυσικα) να ειναι στην πλευρα των κατηγορων? Σορυ αλλα δεν το δεχομαι.