Nba

Τόσες χριστοπαναγιες σε highlights δεν εχω ξαναρίξει ποτέ. Δεν ειναι δυνατόν, δεν το χωράει ο νους μου ότι δεν είχε προσέξει ότι το παιχνίδι ήταν ισόπαλο. Δεν νοείται, δεν γίνεται.!

Αν και θα ήθελα πολύ περισσότερο να κάνουν το repeat οι GSW έχω να πω πως δύσκολα θα βρούνε δεύτερη ευκαιρία εκεί μέσα οι CLE. Οκ θα μου πεις έχει πολύ δρόμο ακόμη η σειρά αλλά αυτό το χτεσινό δεν χωνεύεται με τίποτα.

Αν ο Ντουράντ συνεχίσει να χαλάει το παιχνίδι των υπόλοιπων με κάκιστες αποφάσεις στην επίθεση, μια χαρά δρόμο έχει η σειρά.

5 Likes

Είμαι με JR Smith πάντως. Το μπαφίδι που τράβηξε πριν τον αγώνα του έδωσε την εντύπωση πως ο Hill έβαλε την βολή κάνοντας το 108-107 αλλά και πως με κάποιο μαγικό τρόπο πήρε και το ρημπάουντ. Αθάνατος.

9 Likes

Ναι ρε θεουλη Καντερ, και Βεγγο :smiley:

@karvou ειπα μην αρχισω με τον σιχαμενο. Και αυτο που κανει στονΛεμπρον (πηγε να του βγαλει το ματι στεγνα) και τις μαγκιες στον Τομπσον στο τελος, σιχαμα πραγματικα. Για το αλλο που λες ειχαν Ταιμ (αφου αμα δεις οταν ο Λεμπρον καταλαβαινει τι παιζει στο μυαλο του JR προσπαθει να παρει ο ιδιος), αλλα οταν απο την μια εχεις τον μπαφιαρη τον JR και στον παγκο εχεις την ωραια κοιμωμενη τον Tye Lue σωθηκες :stuck_out_tongue:

1 Like

Double standards λιγακι ομως ε? Οταν ο Marcus Smart κι ο Morris κανουν taunting ειναι οκ, αλλα αν το κανει ο Draymond ειναι σιχαμα για τις μαγκιες? :stuck_out_tongue: Που μεταξυ μας, ο Tristan Thompson εκανε χοντρη μαλακια (και την πληρωσε με το technical foul)

Θα εχουν προβλημα οι Warriors χωρις τον Iguodala. Οσο παιρνει 37 προσπαθειες ο Lebron (μαζι με οσες εριξε βολες) θα σκοραρει 40 ποντους σε μετρια βραδια και 50 σε καλη βραδια.

Kevin Love φοβερος χθες, κριμα που ειναι ευνουχισμενος σε αυτην την ομαδα.

Και για να λεμε και για τους νικητες λιγο, καταπληκτικος απλα ο Steph Curry, ανετα MVP της ομαδας του. Πολυ ουσιαστικος ο Green, αγγιξε το triple double, ενω μετριος ο Durant, κυριως γιατι δεν χρειαστηκε παραπανω μαλλον, αφου ο Curry ειχε παρει τα ηνια χθες. Θα ηθελα να δω τον Curry να συνεχισει με τετοιες εμφανισεις ωστε να παρει ενα βραβειο MVP τελικων σε περιπτωση που το παρουν οι Warriors, αλλα θα ειναι δυσκολο να ειναι το πρωτο βιολι σε ολους τους αγωνες.

ΚΑτα τα αλλα, οπως φανηκε και χθες, τρελη υπερβολη φυσικα τα οσα γραφονται για τα ροστερς των ομαδων. Ουτε ατρωτοι ειναι οι Warriors, ουτε παρακατιανοι οι Cavaliers, μια χαρα επαιξαν χθες οι υπολοιποι πλην Lebron, δεδομενων των πρωτοβουλιων που τους επετραπη να παρουν απο τον “βασιλια”. Αυτο το hero ball ομως δεν παλευεται, ειναι πραγματικα αποκρουστικο.

Για να μην εχουμε ομως double standards, πόσο ψηλότερα θα εφταναν οι Cavs αν δεν επαιζαν hero ball? Αυτη τη στιγμη ειναι στις 2 καλυτερες και η αλλη ομαδα εχει 4 all star κι αλλλαζει το ΝΒΑ

1 Like

Μπορει να εχεις καποιο δικιο και να ειμαι λιγο biased (αν και τον Green τον θαυμαζω απεριοριστα σαν παικτη) αλλα νομιζω ειναι λιγο διαφορετικες οι περιπτωσεις (μιλαμε για το δευτερο με τον Τομπσον γιατι το πρωτο ειναι γενικα επιβεβαιωση οτι εινια βρωμικος σαν παικτης, πηγε να του βγαλει το ματι, κλωτσαει αρχιδια, το εχει γενικα. Ο Σμαρτ πηγε να υπερασπιστει συμπαικτη του που πηγε να τον χτυπησει ασχημα το βλακας ο JR, ο Γκριν ενω ο Τρισταν ειχε φαει ηδη ejection πηγε να τον τσιγκλισει και να τον ειρωνευτει στην μουρη του. Για την φαση με τον Morris και τον Nance JR δεν διαφωνω, δεν ειναι ωραιο να ειναι ο αλλος πεσμενος και να πηγαινεις απο πανω να τον βριζεις. Πολυ διαφορετικη φαση απο αυτην με τον Τρισταν και τον Μορρις οπου παει να τον γκρεμισει και παιρνει καλαθι-φαουλ οποτε του κανει τραστοκ μετα.

Γαματη η σκηνη στο τελος που ο Λεμπρον με τον Καρυ βριζοντουσαν με τις πετσετες στην μουρη για να μην τους πιασει η καμερα :smiley:

Κοιταξε δεν προκειται να υπερασπιστω κανεναν Draymond Green, γιατι τις εχει κανει τις μαλακιες του. Δεν του εχω φοβερη αντιπαθεια, αλλα σιγουρα δεν του εχω και καμια συμπαθεια. Αλλα νομιζω πως το να χειροκροτει ειρωνικα τον Τρισταν Τομψον ή το να κοροιδευει τον Περκινς στον παγκο των Cavaliers, δεν ηταν πια και τοσο τραγικα… Επισης, ο Green πηγε να “υπερασπιστει” την τιμη του Livingston, αφου ο Tristan Thompson εφαγε αποβολη για πολυ συγκεκριμενο λογο, και ηταν ο βλακας της υποθεσης (χτυπησε επιτηδες τον Livingston πανω στο play). Τελος παντων, μικρη σημασια εχουν ολα αυτα, απλα νομιζω πως αν στη θεση του Green ηταν ο Morris ή ο Smart δε θα ησουν τοσο αυστηρος :stuck_out_tongue:

Το γελιο που εχω ριξει σημερα με τα memes και tweets για τον J.R. Smith δεν υπαρχει παντως… οκ το στιγματισε το Game 1 ευκολα :joy:

1 Like

Ο JR είναι αυτός ο παίκτης ο οποίος πήρε 4ετες συμβόλαιο επειδή το απαίτησε ο LeBron;
Ο ίδιος που δεν ξεκινούσε και μοιράζονταν το 2 με τον DWade και γκρίνιαζε με αποτέλεσμα να πάει ο Wade από εκεί που ήρθε;

Ηθελέστα και παθέστα λοιπόν. Όταν από κορυφαίος εν ενεργεία μπασκετμπολίστας, αν όχι αθλητής, επηρεάζεις τόσο τις αποφάσεις στελέχωσης της ομάδας σου, μη γκρινιάζεις που παίζεις μόνος.
Αλλά ακόμα και με αυτή την ομάδα, έχεις παίκτες που μπορούν να βοηθήσουν. Πέρα από το Love που τον έκαναν χαμάλη, δε γίνεται να παίζει 40 λεπτά ο JR και 15 ο Korver. Δε γίνεται να έχεις τον Nance στον πάγκο όταν είναι ο παίκτης που μπορεί να χτυπήσει περισσότερο την αχίλλειο πτέρνα των GSW, τα αμυντικά τους ριμπάουντ.

Αλλά τι να πεις όταν για προπονητή έχουν τον Tyronn Lue…

edit: εκ των κορυφαίων μαζί με το “I was looking for Kyrie -Kyrie’s in Boston”

1 Like

Ο Smith βοήθησε αρκετά τα πρώτα 2 χρόνια στην ομάδα. Και στα play-off και στους τελικούς έβαλε πολλά μεγάλα σουτ και είχε σημαντική προσφορά στην ομάδα. Από την κατάκτηση του τίτλου και μετά δείχνει αδιάφορος. Ένα πράγμα, οκ εγώ τον στόχο μου στην αθλητική ζωή τον έχω εκπληρώσει και είμαι οκ.

Korver νομίζω τρώει πάγκο λόγω άμυνας. Όχι πως ο JR είναι κανένας αμυντικός φοβερός αλλά είναι καλύτερος του Korver. Ενώ μην ξεχνάμε πως ο Korver είναι 37 χρονών.

edit: we have a winner

2 Likes

Eπειδή μπάσκετ δεν είναι μόνο το τι συμβαίνει μέσα στο παρκέ αλλά είναι και το Γ’ ημίχρονο, ας θυμηθούμε κάποιες μεγάλες στιγμές στη συνέντευξη τύπου από τους προπέρσινους τελικούς Warriors-Cavs :stuck_out_tongue:

1 Like

Απο το πρωτο παιχνιδι:

Και απο το δευτερο:

1 Like

Νομίζω ήρθε η στιγμή ο Smith να πάει στον πάγκο και να μείνει εκεί για το υπόλοιπο των τελικών. Κάνει που κάνει κακή σεζόν μετά το 1ο παιχνίδι έχει πέσει και η ψυχολογία του, οι Cavs δεν μπορούν να περιμένουν τίποτα από αυτόν τον παίκτη πλέον. Χώσε μέσα Clarkson η ακόμα και Hood και ότι βγει.

JR: The series is actually tied 1-1, we good

εκλαψα

2 Likes

Παντως πλακα πλακα, οσο γλεντι εχει φαει ο JR (και δικαιως), νομιζω οτι εξισου ευθυνεται η ωραια κοιμωμενη στον παγκο που δεν ηταν ετοιμος να παρει ενα ταημ. τρομερο το βιντεο που κυκλοφορει με την αντιδραση του Λεμπρον οταν ρωταει αν ειχαν αλλο ταημ αουτ στον παγκο και του λενε ειχαμε.

Για χτες τα γνωστα και αναμενομενα. 9/17 τριποντα, λολ.

Πολυ δυσκολα θα χρειαστουν πανω απο 5-6 παιχνιδια οι GSW, και δικαιως εδω που τα λεμε.

Κάπου εδώ να πω ότι δεν έχω καταλάβει τα κριτήρια με τα οποία σφυρίζονται τα φάουλ.

Έβγαλε λέει ανακοίνωση η ένωση διαιτητών για μια ψιλοάκυρη φάση με τον Λεμπρόν που εμένα δε μου φάνηκε σε καμιά περίπτωση φάουλ, τη στιγμή που κάτω απ τα δυο καλάθια γίνεται της πουτάνας και δε σφυρίζεται ούτε το 50%.

Με τα βήματα έχω πάψει ν’ ασχολούμαι, ξέρουμε όλοι πια ότι ο ΛεΤράβελ θα κάναι τρία στα μισά ντράηβ του και δε θα ασχοληθεί κανείς.

Επίσης να πει κάποιος σε Βαν Γκάντι και Μαρκ Τζάκσον ότι μας έχουν σπάσει τ αρχίδια με τον φιλολεμπρονικό σχολιασμό τους. Ούτε ο χάτζη με τον 3Δ τέτοια μεροληψία.

Να σημειώσουμε ότι ο LeBron James με το χτεσινό ματς ξεπέρασε τον Lew Alcindor και είναι πλέον ο δεύτερος σκόρερ στην ιστορία των τελικών του ΝΒΑ! Πρώτος παραμένει ο Jerry West.

Για ποια φαση βγηκε η ανακοινωση? Παντως η διαιτησια ηταν κακη στο πρωτο ματς, και αυτο ειναι γενικα παραδεκτο στο ΝΒΑ δεν μιλαμε για Λεμπρον φανς, οπως ειναι παραδεκτο οτι σπρωχτηκε το ΓκΣ και με Ροκετς και με Καβς. Φυσικα δεν εχασαν γι’αυτο το παιχνιδι, ο JR με τον Lue εχουν την ευθυνη.

Για τα βηματα δεν βλεπω γιατι το λες. Αν ειναι βηματα του Λεμπρον τοτε τι να πουμε για τον Γιαννη :stuck_out_tongue: Ειναι διαφορετικα τα πραγματα στο ΝΒΑ.