Nba

Ξεφτιλικια οι τιμωριες. Οπως λενε και οι Σκιπ & Σανον (μαλιστα ο δευτερος φανατικος λεμπρονικος και αρα φανατικος υποστηρικτης οποιασδηποτε ομαδας του λεμπρον) στο βιντεο, ο Ινγκραμ κι ο Ροντο επρεπε να εχουν φαει απο 8-10 αγωνιστικες ο καθενας, και ο Πολ μια αγωνιστικη (αν και ενταξει, 2 αγωνιστικες ας πουμε ηταν το μαξιμουμ, που το πηρε). Απαραδεκτοι ομως οι δυο πρωτοι, ειδικα ο Ινγκραμ που επιστρεφει για μπουνιδια.

1 Like

Ισχυει και εμενα οι 4 στον Ινγκραμ μου φαινονται χαδι, και ο Ροντο εφ’οσον εφτυσε 2-3 ακομα επρεπε να φαει…

Στα δικα μας, που πας με 9/40 τριποντα γαμω? Τουλαχιστον εκανε ματσαρα ο Καιρι αλλα πρεπει να ρολλαρουμε.

Γιαννης 31 ποντους 15 ριμπαουντ (τα 9 επιθετικα!) και οι Μπακς δεν φαινονται καθολου ασχημοι μεχρι στιγμης!

Είναι πολύ νωρίς και για τους Celtics και για τους Bucks.

Προσωπικά θεωρώ τους Celtics πρώτο φαβορί στην ανατολή, τους Raptors τους βλέπω πιο ανταγωνιστικούς από τους Sixers και για την τέταρτη θέση να παλεύουν οι Bucks με τους Pacers.

Το Τορόντο είχε το ταρακούνημα που χρειάζονταν με την αλλαγή προπονητή και την ανταλλαγή του Kawhi γιατί είχε βαλτώσει. Στα ματς που είδα βλέπω και τον Lowry να είναι πιο απελευθερωμένος μιας και δεν έχει το ίδιο βάρος στην επίθεση, έχει πολλές και ποιοτικές λύσεις στον πάγκο και κυρίως μου άρεσε πολύ το πιο ευέλικτο σχήμα με τον Ibaka στο 5 και τους Valanciounas, Monroe στον πάγκο.

1 Like

Ανατολη μετα τις πρωτες 5 θεσεις ειναι λιγο χαος… αν και νομιζω οτι τελικα τις θεσεις θα παρουν Detroit, Miami, Washington.

Δυση βλεποντας τον πινακα… Θα γινει χαμος παλι. Με βαση του τι ροστερς εχουν και τι χημεια επισης, δε μπορω να καταλαβω πως γινεται να παρουν θεση πανω απο το 7-8 οι Lakers.

Αυτες οι 5 ειναι πολυ καλυτερες ομαδες απο το LA:
Golden State
Houston
New Orleans
Denver
Utah

Και με μεγαλη δοση αβεβαιοτητας, αυτες μπορουν δυνητικα να τερματισουν ψηλοτερα:
Minnesota
Portland
San Antonio

Αλλα δε νομιζω πως γινεται να μεινει εκτος play offs ο LeBrick. Λογικα την 6η θεση θα παρουν, ισως και ελαχιστα ψηλοτερα αν κανουν underperform κανα δυο απο τις ομαδες της πρωτης λιστας.

Εμένα πάλι θα μου κάνει μεγάλη εντύπωση αν οι Lakers συνεχίσουν με αυτό το roster μέχρι τέλος της χρονιάς. Μου είναι αδύνατο να πιστέψω πως Magic και Lebron στην συνάντηση που είχαν πριν υπογράψουν τελικά το συμβόλαιο, είχαν ως τελικό πλάνο αυτό που βλέπουμε αυτή την στιγμή. Εκτός αν ο Lebron πήγε στο L.A. απλά για να γίνει star του Hollywood αφού σου λέει δεν γαμιέται οι άλλοι πήγαν και έκανα κανονική dream team.

Minesota δεν ξέρω τι γίνεται πλέον με την περίπτωση Butler. Προσωπικά μετά τα όσα έγιναν στην προπόνηση τον περίμενα μόνιμα εκτός ομάδας μέχρι να γίνει μεταγραφή. Αυτή θα είναι μια κίνηση που αν τελικά γίνει μπορεί να αλλάξει κάποια πράγματα.

New Orleans δεν νομίζω να συνεχίσουν έτσι παρά το πιο ορθολογικό φετινό τους σχήμα.

Μην ξεχνάς ότι η επόμενη free agency είναι η πιο ενδιαφέρουσα των τελευταίων πολλών χρόνων. Νομίζω πως πήγε με το βλέμμα εκεί, να έρθουν 2 πρωτοκλασσάτοι και να χτυπήσει 2 πρωταθλήματα πριν αποσυρθεί.

Αυτο ειναι το πιο πιθανο, να βελτιωθει οσο γινεται ο Lonzo με το tutoring απο Rondo και να δουμε τι μπορουμε να φερουμε του χρονου. Παντως ετσι οπως ειναι η Δυση ακομα και να μην μπουν playoff ειναι πιθανο.

Απο την αλλη η τετραδα Βοστωνη-Τοροντο-Φιλαδελφεια-Μιλγουωκι δεν βλεπω πως μπορει να σπασει. Και εγω ακομα φαβορι εχω την Βοστωνη αλλα δεν εχει ρολλαρει ειναι η αληθεια αν και επιμενω, δεν επαιξε ασχημα χτες, απλα ολα τα ελευθερα σουτ που εβγαιναν απο συστημα ομορφα και καλα τα χανανε, παρα πολυ ασχημο βραδυ εκτελεστικα.

Απλά μου φαίνεται too much ο Lebron στα 34 να πετάει ολόκληρη σεζόν απλά για να περιμένει την επόμενη. Φήμες βέβαια ήδη ακούγονται, τόσο για Davis όσο και για Durant. Για Davis μάλιστα ο Jalen Rose νομίζω, έκανε πρόβλεψη πως θα έρθει στα μισά της σεζόν με ανταλλαγή. Σενάριο που μου φαίνεται εντελώς απίθανο (απλά δεν έχουν ανταλλάγματα αυτή τη στιγμή για Davis οι Lakers)

2 Likes

Τριπλ νταμπλ ο Γιαννης και ο πρωτος παικτης που ξεκιναει με 25+π, 15+ρ μεσο ορο στα 4 πρωτα ματς μετα τον Τσαμπερλειν το 1965. Τελειωσε με 32-18-10 με 3 ταπες και 2 κλεψιματα και 4-0 οι Μπακς.

Γουιλλιαμ Χιλλ εντωμεταξυ τον δινει τριτο φαβορι για MVP κανονικης περιοδου…

3 Likes

Με τις επιδόσεις του Γιάννη έχει περάσει στα ψιλά ο Donstic που κάνει εξαιρετικό ξεκίνημα ενώ ο Mitchell ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε πέρυσι. Και η Utah αλλά ανέλπιστα και το Dallas παίζουν πολύ καλό μπάσκετ.

Εξίσου μεγάλο φαβορί για MVP είναι και ο Kawhi για μένα.

1 Like

Καλα ολα αυτα, αλλα ο Stephen Curry εχει βαλει φορτσα για μια απο τις καλυτερες σεζον της καριερας του, αν οχι την καλυτερη, και ειναι ενα απο τα φαβορι. Ο μονος λογος για να μην το παρει (αν οντως δηλαδη συνεχισει στον ιδιο ρυθμο), ειναι το οτι η ομαδα του ειναι ομαδα πρωταθλητισμου, κι ετσι δεν ειναι καποια υπερβαση σε ομαδικο επιπεδο το να πανε καλα οι Golden State Warriors, παρολα αυτα εγω πιστευω πως αν ο Curry δεν ηταν αυτος που ειναι, η ομαδα θα επεφτε κατα 20 νικες τουλαχιστον, αν οχι περισσοτερες.

Δηλαδή αντί για 65 νίκες, θα έκαναν κάτω από 45; Υπερβολικός.

Ειναι πολυ ανταγωνιστικη η Δυση, και ο Καρι ειναι η κολλα που κολλαει την ομαδα. Χωρις αυτον δεν ρολαρει σχεδον κανενας αλλος σε σταθερη βαση. Ενταξει και 15 νικες να αφαιρεσεις, παλι πεφτουν στις 50-55. Ας ημουν και λιγο υπερβολικος, σημασια εχει οτι προσφερει πολυ περισσοτερα στην ομαδα απο οτι πολυς κοσμος νομιζει, αφου ολοι νομιζουν οτι θα ρολαραν ανετα οι Warriors χωρις οποιοδηποτε μελος τους. Δεν πιστευω οτι ειναι ετσι.

Χθες εβαλε 51 ποντους σε τρεις περιοδους με 11/16 τριποντα. Αν επαιζε στην τεταρτη περιοδο, πιθανοτατα θα ξεπερνουσε πολυ ευκολα το ρεκορ του με τα 13 τριποντα στο ιδιο ματς. Και αν το εκβιαζε, ισως εβαζε πανω απο 16. Οχι οτι θα επρεπε, απλα λεω ποσο ενδεικτικο ειναι της φορμας του φετος.

Πραγματικα δειτε τα πρωτα 7 λεπτα του βιντεο τουλαχιστον, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ αυτα που εκανε.

2 Likes

Είδα τα στιγμιότυπα…δεν είναι δυνατόν, απλά δεν είναι δυνατόν…

1 Like

O λόγος που έχει ένα ντεσαβανταζ σε σχέση με τους Γιάννη, AD, Kawhi κλπ είναι ότι οι συγκεκριμένοι είναι πρώτα βιολιά στην ομάδα τους και ο Steph έχει (τουλάχιστον) ένα Ντουράντ να μοιράζονται τις εξαιρετικές εμφανίσεις.
Πέρυσι λ.χ. ο Harden βγήκε MVP ωστόσο ο CP3 έλειπε ένα πολύ μεγάλο διάστημα και άρα, κουβαλούσε μόνος στις πλάτες του το Houston.

Ο Γιάννης ξεκίνησε εντυπωσιακά μεν αλλά το σουτ απ’ έξω είναι χειρότερο από ποτέ. 1/15 τρίποντα σε 4 ματς ενώ ακόμα και οι βολές του είναι γύρω στο 55%. Το καλοκαίρι όλοι μιλούσαν για τον όγκο που πήρε αλλά όπως πολλοί άλλοι παίκτες που απέκτησαν γρήγορα όγκο αυτό επηρέασε το σουτ.

70% εχει στις βολες αλλα συμφωνω πρεπει να το παει κοντα στο 80%, χτες λεγανε οτι ειχε εκτελεσει τις πιο πολλες βολες περσυ στο ΝΒΑ οποτε ειναι πολυ σημαντικο.

Για το σουτ δεν το δοκιμαζει πλεον τοσο, ειναι διαφορετικα στημενη η ομαδα. Ουσιαστικα ειναι αυτος + 4 σουτερ (ναι εδω ο Λοπεζ χτες ειχε 4 συνεχομενα τριποντα ολα απο ασσιστ του Γιαννη), οποτε ανοιγει ο χωρος ειτε για ντραηβ ειτε αμα παει δευτερος παικτης παιζει σπλιτ αουτ, γι’αυτο και εχει τοσες ασσιστ φετος. Ωραιο μπασκετ παιζουν μεχρι στιγμης οι Μπακς, εκανε μεγαλη διαφορα η αλλαγη προπονητη.

το ίδιο και με τον Ιλιασόβα στο πρώτο ματς που είδα. Γενικά, είναι πολύ πιο ορθολογικά χτισμένοι οι Bucks και εξίσου ορθολογικό το παιχνίδι τους φέτος. Ουσιαστικά έχτισαν γύρω από το Γιάννη και πήραν παίκτες που έχουν συγκεκριμένο στυλ παιχνιδιού και όχι ότι κάτσει (βλ Monroe).

1 Like

Συμφωνώ ότι η ευστοχία του είναι εξωφρενική στα 3π αλλά όσο περνάνε τα χρόνια τόσο περισσότερο καταλαβαίνω ότι η Regular Season στο ΝΒΑ και κυρίως οι πρώτοι μήνες της, είναι ΑΣΤΕΙΑ.

Δέχομαι να γουστάρει κάποιος αυτό το είδος του μπάσκετ, να το προτιμάει από το ευρωπαϊκό αλλά πρέπει να αποδίδουμε και τη σωστή διάσταση όσον αφορά το βαθμό δυσκολιάς σε όλα αυτά τα τρελά νούμερα που κάνουν οι σταρς του ΝΒΑ.

Οι 25-35π, τα 10-15ρ και 10-12α κατά ΜΟ είναι νούμερα που είναι εφικτά επειδή απλά οι άμυνες είναι ανύπαρκτες. Δε λέω ότι δεν μπορούν να παίξουν σκυλίσια άμυνα, άλλωστε έχουμε δει Team USA vs Serbia και δεν μπορούσαν να περάσουν το κέντρο στους ΟΑ.

Ο θεσμός και οι άγραφοι κανόνες είναι έτσι ώστε οι παίκτες να μην τα δίνουν όλα πριν την τελική ευθεία και τα πλέι οφς και να ευνοείται το θέαμα και η δημιουργία μύθων. Αλλά το MVP Regular Season είναι απλά θέμα κινητρου και στρατηγικής ομάδων (πχ Westbrook). Βέβαια το 3π του Κάρι είναι ικανότητα αλλά και πάλι, δείτε στο βίντεο παραπάνω, τα εξής:

  • Η ομάδα τρέχει στον αιφνιδιασμό και ο Κάρι περιστρέφεται σταθερά εκτός της γραμμής του 3π ή όταν έχει την μπάλα δεν πάει στο σίγουρο καλάθι (βέβαια κ το 3π γι αυτόν σίγουρο είναι αλλά λέμε για νοοτροπία/λογική προπονητή Ευρώπς πχ) αλλά στο 3π.
  • Φάσεις στην άμυνα όπου 2-3 παίκτες της αντίπαλης ομάδας δεν κάνουν καν μπλοκ άουτ για το ριμπάουντ.
  • Βλέπεις επιθέσεις όπου γίνεται πάσα μακρινή στη weak side και βλέπεις έναν παίκτη να τρέχει πχ από τη ρακέτα στο τρίποντο για να μαρκάρει, δλδ καμμία αμυντική τακτική γι’ αυτού του είδους την πάσα.
  • Γίνονται αιφνιδιασμοί στα πρώτα λεπτά και δε βλέπεις ένα φάουλ να σταματήσει ο χρόνος ενώ έχουν ακόμα φάουλ να δώσουν.

Και άλλα πολλά, που πολλοί μπορούν να απαντήσουν ότι το ένα φέρνει τ’ άλλο (δλδ δεν υπάρχει σκοπιμότητα αλλά θέαμα και γι αυτό δε γίνεται να ισχύουν όλα αυτά). Το ξέρω, αυτό είναι το point μου -> MVP και εξωπραγματικά νούμερα υπάρχουν αλλά ποια είναι η δυσκολία για αυτούς τους υπεραθλητές να τα πετύχουν;

Αντίθετα το MVP τελικών (ή play offs αν υπήρχε) είναι πολύ πιο fair.

5 Likes