Nba

Φίλε μου plex δε διαφωνώ σε κάτι απ’ όσα ανέλυσες, πέραν του τελικού με την ΑΕΚ (που δε νομίζω ότι το έχεις δει το ματς) αλλά το νόημα του ποστ μου δεν ήταν να μειώσω το ευρωπαϊκό μπάσκετ αλλά να αντικρούσω τη μπαρούφα που πέταξε ο Πέσιτς (η οποία είναι μια γενικότερη άποψη που κυκλοφορεί στην Ευρώπη).

Πίστεψέ μέ, έχω δει πολύ μπάσκετ τα τελευταία 25+ χρόνια και θυμάμαι μια χαρά τα πικενρόλ ήδη από τους Τζαζ και τους Σπερς των 90ς.

Το σκεπτόμενο μπάσκετ είναι πολύ καλό, αλλά στο τέλος της μέρας θα κερδίσει το fade away του MJ (και των Kobe, Dirk), τα drives των Lebron και Wade, το παιχνίδι με πλάτη του Shaq και το mid-range του KD. Ενίοτε θα κερδίσουν και οι Σπερς, για να έχουμε ποικιλία, αν και για να είμαστε δίκαιοι τα 3 στα 5 πρωταθλήματά τους ήρθαν στην κατα γενική ομολογία χειρότερη περίοδο του ΝΒΑ (που όχι τυχαία συνέπεσε με τις φάπες που έτρωγαν οι ΗΠΑ στα διεθνή τουρνουά), χωρίς βέβαια οι Σπερς να φταίνε γι αυτό.

Ακόμα και στην Ευρώπη εδώ και πολλά χρόνια, περισσότερο δικαιώνεται το free style παιχνίδι (Ολυμπιακός '13, Μακάμπι '14, Ρεάλ '15 και πέρσι και -λιγότερο- ΤΣΣΚΑ '16) παρά οτιδήποτε άλλο.

4 Likes

Trade ζήτησε ο Davis (και δεν νομίζω να παραξενεύτηκε κανένας) και ήδη εκεί έξω ξεκίνησαν τα σενάρια. Celtics Lakes η πιο πιθανοί προορισμοί αν και προς το παρόν οι πρώτοι δεν μπορούν να κάνουν κίνηση.

https://www.boston.com/sports/boston-celtics/2018/11/26/anthony-davis-kyrie-irving-rose-rule

Κάτι που λειτουργεί και ως μέσο πίεσης σε άλλες ομάδες και κυρίως τους Lakers φυσικά

Προσωπική άποψη… θα είναι λάθος των Lakers αν δώσουν και τους 3 (Kuzma, Ingram, Ball) για Davis όπως λέει και ο Jefferson στο video. Όσο καλός και αν είναι η κακή πορεία των Pelicans όλα αυτά τα χρόνια δεν είναι και το καλύτερο παράσημο για έναν τόσο πολυδιαφημισμένο παίκτη. Από την άλλη δεν ξέρω αν ο James στα 34 έχει την υπομονή να περιμένει του 3 νεαρούς συμπαίκτες του έστω και μια χρονιά ακόμα μέχρι να ανέβουν επίπεδο.

Παλια αυτα τα σουτ δε μετρουσανε. Οταν ο Larry Bird εβαλε αυτο:

αλλαξε ο κανονας και απο τοτε μετρανε. Του Bird δεν ειχε μετρησει. Ο καριολης το κανει τοσο αρμονικα, που ειναι λες και σουταρει με ολοκληρο το σωμα, οχι μονο με τα χερια…

EDIT: την πασα του τη δινει ο Sam Vincent, που μετα επαιξε στον Αρη

2 Likes

Με τον Lebron να μην επιστρέφει ακόμα στα ματς με Lakers (οι Lakers στην κατάταξη αυτή την στιγμή είναι εκτός play-off), κάτι που προφανώς γίνεται και για να αφήσουν παίκτες όπως ο Ingram/Kuzma/Zubac να ανεβάσουν τα νούμερα τους (όπως και γίνεται) ώστε να ανέβει η αγοραστική τους αξία, κάνοντας ταυτόχρονα τα σενάρια για tampering στην υπόθεση Davis σιγουριά, νομίζω η φετινή χρονιά για Lakers μάλλον μπαίνει στο αρχείο.

Μέσα σε όλα έχεις και τον Thompson να λέει πως αν οι Warriors δεν του δώσουν max του χρόνου φεύγει για Lakers (εφόσον καταλήξει εκεί και ο Davis βέβαια).

Κάπως έτσι πλέον το μεγαλύτερο ενδιαφέρον για την φετινή σεζόν φαίνεται να είναι η free angency του καλοκαιριού.

1 Like

Χαίρομαι για τον Τζαχίλ Όκαφορ που επιτέλους πήρε τα πάνω του και δεν φαίνεται πως θα καταλήξει ένα ταλέντο στα αζήτητα.

Οχι οτι το θεωρω απιθανο προφανως, αλλα ο Τομσον δεν ειπε οτι θα παει Λεηκερς αν δεν του δωσουν μαξ οι Γουοριορς. Το αρθρο λεει πως υπαρχει φημη για κατι τετοιο, υπαρχει μια αποσταση. Υπαρχει επισης η φημη οτι ο Kyrie Irving (ο οποιος ειναι προφανως απογοητευμενος απο την φετινη εμφανιση και πορεια των Celtics) θελει να παιξει ξανα με τον ΛεΦλοπ.

Οι ευχες μου ειναι φυσικα να μεινουν ολοι οσοι ειναι στους Γουοριορς αυτην την στιγμη με καποιον τροπο για οσα περισσοτερα χρονια γινεται μαζι, και συγκεκριμενα μεχρι να αποσυρθει ο ΛεΤσοουκ, ωστε να μην παρει ποτε ξανα πρωταθλημα μεχρι να αποσυρθει.

Φετος αν δεν εχουμε σοβαρους τραυματισμους και ολα πανε καλα, θα εχουμε τους Iguodala, Curry, Thompson, Green, Livingston να ξεπερνανε τον ΛεΜπρικ σε πρωταθληματα, και τον Ντουραντ να τον ισοφαριζει.

1 Like

Με τον Brady και τον Ronaldo να δουμε τι θα γινει τωρα!

1 Like

Δεν με ενδιαφέρει και όσο ενδιαφέρει εσένα, οπότε θα περιμένω ανταπόκριση

Ανέκαθεν έτσι ήταν. Θυμάμαι εδώ και τουλάχιστον 2 χρόνια ομάδες να κάνουν χώρο στο salary cap με το βλέμμα στη free agency του 19.

1 Like

Όμορφη μέρα σήμερα. 42 πόντους ήττα για τον “Βασιλιά” της σκόνης, η χειρότερη ήττα της καριέρας του, από την Ιντιάνα. Ωραία θα είναι να μην μπει καν πλεηοφφς το ΛΑ.

Βασιλιάς σκέτο. Αφού είναι ο άνθρωπος τι να κάνουμε δηλ…τα υπόλοιπα απλά για να χαίρονται οι haters.

Παρα πολυ κακοι χειρισμοι Ματζικ, δεν δημοσιοποιεις οτι “παιδια για τον Ντειβις του δινω ΟΛΟΥΣ” γαμας την ψυχολογια της ομαδας ετσι και αμα τελικα δεν ερθει ο φρυδιας η σημερινη 42αρα ειναι μονο η αρχη.

1 Like

Σωστά τα λες. Από την άλλη κι ο Φρύδιας να έρθει, με ποιους θα παίξει συμπαίκτης; Με τον Τζακ Νίκολσον;

Σωστο, ασε που αυτη η ομαδα θα ειναι μιας χρησης, 0 πικς για ποσα χρονια, 0 ταλεντα, να παρει 1 Πρωταθλημα και παπαλα. ΟΚ ναι φυσικα ο Λεμπρον πιθανοτατα τα απαιτει αλλα οι Λεηκερς δεν ειναι χωριο οπως το Κλιβελαντ, ειναι τεραστιος οργανισμος, δεν μπορει να τους κανει ο,τι θελει ακομα και ο Λεμπρον (αν δεχτουμε οτι αυτος ειναι απο πισω, δεν ειμαι και τοσο σιγουρος).

Ετσι και κανει κανα μπαμ ο φρυδιας και παει Μπακς η Σετλικς το καλοκαιρι καλα θα περασουμε :sunglasses:

Το legacy του κοιτάζει ο Λεμπρόν ρε παιδιά. Διάβάστε λίγο ξερόλα Καίσαρη, καλά τα λέει και για Λεμπρόν και για Κριστιάνο.

Κρίνοντας τι έδιναν οι lakers, δεν υπάρχει περίπτωση να πάει Μπακς.

Για να πάει, θα πρέπει να δώσουν και Μιντλετον και Μπλεντσο και πιθανότατα Λόπεζ.
Χτίζει ομάδα και δεν θα τα γκρεμίσει ολα. Απο την άλλη, αν ο φρυδιας πιέσει για μικρότερες απαιτήσεις σε ανταλλαγές, οι Μπακς ειναι μακράν η καλύτερη του επιλογή. Και αυτος και ο Γιάνναρος είναι νέοι και εχουν ολο το καιρό μπροστά τους να σαρώσουν τα πάντα.

1 Like

Άμα είναι Βασιλιάς ο Λεφλοπ, τότε έχουμε ακόμα 5-6 βασιλιάδες στο ΝΒΑ με πολύ καλύτερο ποσοστό επιτυχίας και σε πιο δύσκολη περιφέρεια. Και χωρίς χαρισμένο πρωτάθλημα από τον Ποποβιτς.

Και ναι, εννοείται χαιρόμαστε για την 42αρα και ελπίζουμε σε πολλές ακόμα.

Η μαλακια είναι ότι οι Κλιπερς έδωσαν Τομπιας Χαρρις σε Φιλαδέλφεια, κι έτσι δεν τους βλέπω να κρατάνε την θέση στα πλεηοφφς. Όχι ότι θα είναι άσχημο να βγουν 8οι οι Λεηκερς…

1 Like

Mirotic στους Bucks! Πολύ τον πάω αυτόν τον παίκτη.

Και με την ελευθερία που έχουν πλέον από προπονητή για το 3ποντο και με τον τρόπο που παίζουν, θα τα χώνει άγγιχτα.

1 Like