Nba

Λοιπον πρωτον, αυτο το καναλι στο youtube εχει πολυ καλο υλικο και ανεβαζουν στιγμιοτυπα απο καθε αγωνα αμεσως με το που τελειωνει.

Δευτερον, ειναι πραγματικα απολαυστικο να βλεπεις τον GOAT (με διαφορα πανω απο τους 2-5 Ματζικ, Καρημ, Τσαμπερλεην και Μπερντ) σε μια απο τις καλυτερες εμφανισεις του, και μαλιστα πριν πιασει prime καθως ο αγωνας ειναι απο χρονια που δεν πηραν καν πρωταθλημα. Οσοι ζησαμε εντονα ολα τα 90ς νομιζω ημασταν πολυ τυχεροι, μιλαμε για πραγματικα ΧΡΥΣΗ δεκαετια για το ΝΒΑ.

Εντωμεταξυ το ΞΥΛΟ που τρωει σε αυτο το ματς ειναι απιστευτο, και τελειωνει με 69 ποντους παρολα αυτα, αν και αρκετοι ηταν προφανως με ελευθερες βολες. Με τις αμυνες και τους κανονισμους του παροντος, δε θα με εξεπληττε αν εβαζε και 80, αλλωστε το εκανε κι ο Κομπι, ο καλυτερος μιμητης του Τζορνταν στην ιστορια.

2 Likes

Το next big thing του ΝΒΑ και Νο1 στα draft το ερχόμενο καλοκαίρι. Ποια θα είναι η τυχερή ομάδα που θα έχει την πρώτη επιλογή…

^ γκαντεμης

Πιστεύω έχει πιάσει all time low… Πιο πάτος δεν γίνεται. Ελπίζω πραγματικά να μην μπει καν πλεηοφφς, ξεφτιλισμένος πλέον

Τι ακριβώς είπε δηλ που δικαιολογεί το “ξεφτιλισμενος”; απλά λέει ότι δικαιολογίες στους Λεικερς δεν χωρούν.
Οκ, καλό το απύθμενο μίσος που έχεις, δικαίωμα σου, αλλά και λίγη αυτοσυγκράτηση δε βλάπτει.
Αυτός φταίει δηλ που οι Λεικερς θα μείνουν έξω από τα πλευ οφ, έχει τους παικταράδες δίπλα του, τον Λοντζο Μπολ και τον Τζαβαλ Μακ Γκι…και λοιπους άλλους παικταράδες.

Ασόβαρη ομάδα ήταν οι Lakers και πριν τον LeBron. Αλλά μη σοβαρές ήταν και οι δηλώσεις/στάση/συμπεριφορά του LeBron στην ομάδα αυτή το τελευταίο δίμηνο. Αν ο Λεμπρόν είχε διαφορετική συμπεριφορά τότε οι Lakers μάλλον θα έβγαιναν play offs. Στόχος τον οποίο “έταξε” ο Λεμπρόν και για αυτό χρυσοπληρώνεται. To τελευταίο δίμηνο, πρέπει να έχει προσποιηθεί τραυματισμούς κάμποσες φορές για να μην είναι στο γήπεδο και χρειαστεί να τρέξει.

Αλλά ισχύει και πως ο φανατισμός του Quintom είναι αδικαιολόγητος και δεν είναι ξεφτιλισμένος ο ΛεΜπρον. Μπασκετικά, τo Legacy του στο Cleveland είναι τεράστιο (τους έβαλε στο μπασκετικό χάρτη μόνος του) και επίσης μεγάλο είναι το εκτός γηπέδων έργο του σε θέματα segregation.

Οταν υποτιθεται εισαι ο ηγετης μιας ομαδας και ενας απο τους καλυτερους παικτες του συγχρονου μπασκετ, πρεπει να πραττεις και αναλογως. Το “ινδαλμα” μας φροντισε να δειξει σε ολον τον κοσμο πριν κανα 2-3 βδομαδες πως θα ανταλλαζε την μιση ομαδα των Λεηκερς για να του φερουν τον Αντονι Ντεηβις, χωρις κανεναν δισταγμο. Η ανταλλαγη δεν του εκατσε, και πλεον οι συμπαικτες του αναγκαζονται να παιζουν με εναν τυπο που δεν τους θελει στην ομαδα. Τολμησε και ειπε οτι αν δεν μπορει καποιος να ανταπεξελθει στην “πιεση”, τοτε ας το πει και ας πει οτι δε μπορει να παιζει σε αυτην την ομαδα.

Λιγη ενημερωση δεν βλαπτει. Ο LeBlame τον τελευταιο μηνα ειναι απλα απαραδεκτος στην αμυνα (απο τους χειροτερους παικτες στην λιγκα με βαση μετρησεις) και καθεται και κατηγορει τους νεαρους συμπαικτες του, οι οποιοι παιζουν τουλαχιστον τιμια, αν οχι καλυτερα απο αυτον και με καλυτερα ποσοστα. Το προβλημα ειναι αυτος στην ομαδα, και οχι οι συμπαικτες του.

Τωρα που παιζει στην Δυση, φαινεται η πραγματικη του αξια. Ειναι ενας πολυ καλος παικτης, και τιποτα παραπανω. Και ενας απαραδεκτος συμπαικτης. Ο οποιος εχει δημιουργησει ασχημες καταστασεις σε οποια ομαδα και αν εχει παιξει, γιατι πρωτα απο οτιδηποτε αλλο εχει βαλει το legacy του, και οχι την ομαδα του.

Δεν εχω κανεναν φανατισμο, κρινω αυτον τον αθλητη με βαση τις δηλωσεις του και την συμπεριφορα του. Ο τυπος βγηκε και εκραξε τους συμπαικτες τους δυο συνεχομενες φορες μετα απο ισαριθμες ηττες, στις οποιες ηταν πολυ κατωτερος των περιστασεων. Εχασαν απο Πελικανς χωρις τον Ντεηβις και απο Γκριζλις, δυο απο τις χειροτερες ομαδες της Δυσης, αν ειναι δυνατον. Αν εκανε τις ιδιες δηλωσεις ο οποιοσδηποτε αλλος θα ειχε φαει ακομα μεγαλυτερη κατακραυγη, απο οτι εγραψα εγω για αυτον, γιατι δηλαδη αυτος ο τυπος να περναει στο απυροβλητο με τετοια αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα? Οι αθλητικες ικανοτητες του δεν θα επρεπε να ειναι δικαιολογια για την συμπεριφορα του.

Και ναι, στην τελικη αυτος φταιει αν δεν μπουν στα πλεηοφφς. Με ολα οσα εκανε και δεν εκανε το τελευταιο διμηνο, οπως γραφει κι ο καρβου. Ας προσεχε να μην ειχε φτασει την ομαδα σε τετοιο χαλι. Οταν οι μισοι του συμπαικτες νιωθουν αναλωσιμοι, τι ακριβως πρεπει να κανουν? Tολμαει και μιλαει ο υπερεκτιμημενος:

Τώρα παίζει και να υποκρίνεται τραυματισμούς λένε. Έκατσε σχεδόν ένα μήνα έξω για τραυματισμό που οι περισσότεροι παίκτες καταπίνουν και παίζουν κανονικά και στο ματς με τους Warriors του φώναζε ο Rondo να μπει ξανά στο γήπεδο και να μη φύγει.

Εγώ πάντως δε του ρίχνω του Λεμπρον το φταίξιμο για το φιάσκο με τον AD. Γενικά θεωρώ τον Magic ως κακό στη δουλειά του και υπεύθυνο του φιάσκου και για όλο το χάλι των Lakers. Ακόμη και το ότι το μισό budget του (Λεμπρον) πλέον μισιέται από το άλλο μισό budget του (συμπαίκτες ΛεΜπρον), δική του αποτυχία είναι. Ακόμη και στο στόμα να είχε φτύσει ο Λεμπρον τις μανάδες των υπολοίπων θα έπρεπε να είχε καλύτερα αποδυτήρια. Όχι να αφήσει τόσο έκθετο τον Λεμπρόν και παίκτες να ετοιμάζονται να επιτεθούν με τσαμπουκά στον προπονητή που τους κάνει παρατηρήσεις (Beasley. McGee, κ.α.). Θα εκπλαγώ πολύ αν τελικά οι Lakers κάνουν κάτι με τον Magic στα ηνία

Ο σχεδιασμός των Lakers φάνηκε από την αρχή παράξενος. Πολύ θα ήθελα να μάθω τι διάολο είχαν συζητήσει Magic και Lebron πριν πέσουν οι υπογραφές. Όλες οι κινήσεις τους μετά την υπογραφή Lebron έδειχναν ομάδα που μάλλον θέλει να κάνει tanking παρά να πάει για play-off και τίτλους.
Ο δε Lebron είναι φανερά απογοητευμένος που δεν έχει δίπλα του κανέναν star και περισσότερο δείχνει να ασχολείται με τα κινηματογραφικά του project απ’ οτι με τους Lakers.

2 Likes

Εγω με τον Κουιντομ δεν εχω κανενα θεμα, τον συμπαθω κατα βαση, αλλα αφου πηρα μια αποφαση. Τα ποστς του για τους Λοστ και για τον Λεμπρον απλα τα περναω. Να πιασεις κουβεντα ειναι ανωφελο οποτε ποιος ο λογος να εκνευριζεσαι?

Επι της ουσιας, οπως ξαναειπα. Στους Λεηκερς γινονται ολα αυτα παιδια, οχι στο Σαρλοτ. Στον μεγαλυτερο και δευτερο πιο ιστορικο οργανισμο του ΝΒΑ, αν αφησαν να παει να τους κανει κουμαντο ο Λεμπρον ειναι πρωτιστως δικια τους ευθυνη. Στο κατω κατω οταν παιρνεις τον Λεμπρον στα 35 του ειναι προφανες οτι αυτος θελει να παει καπου να κανει content και δεν θα κατσει να περιμενει rebuild, οποτε τι ακριβως περιμεναν οταν τον πηρανε? Να κανει τον δασκαλο στον Λονζο και τον Ινγκραμ και να κατσει μια τριετια χωρις Πρωταθλημα? Καμια απολυτως σοβαροτητα και απλα καταστροφικος χειρισμος απο τον Ματζικ.

2 Likes

Δεν νομίζω ότι τον “πηρανε” τόσο πολύ για αγωνιστικούς λόγους. It’s all about the money.

1 Like

Ο μόνος λόγος για να εκνευριστεί κανείς με όσα έγραψα στο προηγούμενο μου ποστ είναι να είναι φανμποη του ΛεΜπλεημ. Δεν έγραψα τίποτα που να μην ισχύει. Αν θέλετε να αγνοήσετε το ότι αυτός ο τύπος έχει κάνει μαντάρα τα αποδυτήρια και την διοίκηση κάθε ομάδας στην οποία έχει παίξει, έχοντας απολύσει και μερικούς προπονητές στην πορεία, αυτό είναι δική σας απόφαση. Άσχετα εντελώς από το πόσο καλός παίκτης είναι ή δεν είναι, η συμπεριφορά του σε οποιαδήποτε ομάδα έχει παίξει, είναι απλά ασυγχώρητη, εξωαγωνιστικα. Και οι δηλώσεις του πριν και μετά τα ματς δεν διαφέρουν και πολύ. Φέτος δήλωσε ότι είναι ο καλύτερος παίκτης όλων των εποχών. Ας μπει πρώτα 5αδα και μετά το συζητάμε.

ΥΓ. Το να εκνευρίζεσαι επειδή κάποιος δε συμφωνεί μαζί σου για μια μπάντα, έχει δύο λύσεις. Είτε τον αγνοείς, είτε βλέπεις ότι είσαι συναισθηματικά δεμένος με την μπάντα σε τέτοιο επίπεδο που σε ενοχλούν αρνητικά σχόλια για αυτήν, και αν το αναγνωρίσεις αυτό, τον αφήνεις να λέει ότι θέλει χωρίς να νοιάζεσαι, και κάνεις διάλογο. Εσύ μπορείς να κάνεις το πρώτο. Εγώ θα κάνω πάντα το δεύτερο.

τζιζους, οτι πιο εγωπαθες/ναρκισσιστικο εχει περασει απ τα ελληνικα ιντερνετς.

Ενιοτε οι haters ειναι πολυ πιο εμμονικοι και ενοχλητικοι για τη ροη της κουβεντας απ τους “φανμποης” παντως.

Ad hominem φυσικά, γιατί μέχρι εκεί φτάνεις Ανχολη. Που θα μιλήσεις για ροή κουβέντας, με κάθε ποστ σου γεμάτο τοξικότητα

Ηθελα να δω αν θα διαλεγες το δευτερο (οπως παντα αλλωστε) :slight_smile: <3

btw, το ad hominem το εμαθες απο εμενα! γλυκό.

περι τοξικοτητας, εισαι υπερβολικος ρε φιλε, εγραψες 200 γραμμες για να την πεις στο παιδι που μαλιστα σχολιασε οτι σε παει. μην κανεις καταληψη.

Το δεύτερο διάλεξα. Δεν την είπα σε κανέναν. Πήγαινε στα άλλα φορουμς να κανεις τον μπάτσο που τόσο λατρεύεις. Και το ad hominem είναι γνωστό από πριν τα ίντερνετς, γελάει ο κόσμος με τις εμμονές σου πια.

Ρε φιλε ελεος… Πολλα νευρα με το παραμικρο, πραγματικα.

Μηδέν νεύρα, και αν δεν έχεις να πεις κατι πέρα από προσωπικές επιθέσεις, υπάρχουν και αλλά θρεντς και άλλα φορουμς. Το τρολλαρισμα σου δεν πιάνει εδώ μέσα. Ούτε αλλού δηλαδή…

Καμια προσωπικη επιθεση, κανενα τρολλαρισμα, σχολιασα το οτι οταν αρχιζει κουβεντα για το Λεμπρον (η για οτιδηποτε αλλο δε σου αρεσει) γινεται παντα αυτο και αρχιζεις να επιτιθεσαι προσωπικα σε οποιον βρεις μπροστα σου με μανια. Και μετα λες μπατσους τους αλλους ενω αν διαφοροποιουνται απ την αποψη σου τρωνε καντηλι με τη μια.

Τελος παντων, πειτε για μπασκετ. Αν τους αφησεις.

ΥΓ. το να λες “τρολλ” και “φανμποη” και “Ανχολη (;)” οποιον ειτε διαφωνει μαζι σου ειτε σου μπει στο ματι ειναι τρομαχτικο… Εκει να δεις “ad”…

Οταν τον πεις με το ονομα του μπορει να κανω τον κοπο να κοιταξω και το υπολοιπο ποστ σου, μεχρι τοτε γιατι να εκνευριζομαι?

Τα των Λοστ ειναι οφτοπικ, παντως μια χαρα κουβεντα κανουμε οταν δεν πεταγεσαι να μας πεις για τον χειροτερο δισκο στην ιστορια της μουσικης και του ποσο χαλασανε οι Λοστ που δεν παιζουν electro και ποσο αμυαλοι μεταλλαδες ειμαστε, δεν νομιζω οτι ειμαι εγω το προβλημα…

Καλα, προσπερναμε τις εμμονες καποιου που διαδιδει παλι ψεματα, και εστιαζουμε στην ουσια…

Μια χαρα κουβεντα κανουμε ουτως ή αλλως, γενικα. Ακομα κι αν εγω πω πως οι Lost εχουν χαλασει και παιζουν αηδιες για τα δικα μου γουστα, παλι μια χαρα ειναι η κουβεντα. Δεν υποχρεωσα κανεναν να συμφωνησει μαζι μου, αλλα μπορω να εκφρασω την πληρη απογοητευση μου για την μουσικη τους αν θελω. Δε θυμαμαι να ειπα κανεναν αμυαλο μεταλλα. Και δεν ειπα πως εισαι εσυ το προβλημα στο οτιδηποτε.

Αν εκνευριζεσαι επειδη τον γραφω LeFlop ή LeBlame ή LeBrick, θα φροντισω να το γραφω στο τελος του ποστ τοτε :stuck_out_tongue:

2 Likes