Nba

Το θεμα ειναι πως η ‘μια χαρα’ κουβεντα γινεται επιλεκτικα ομως - αν καποιος πει κατι στο τοπικ των Μεταλλικα η των Γκοστ, εσεις που δεν ειστε ‘κολλημενοι’ η ‘φανμποηδες’ θα ζητησετε μεχρι και μπαν γιατι ‘αχ μην ταιζετε τα τρολλς’…

Δυο μετρα, δυο σταθμα.

Αλλα ειναι μεγαλυτερη κουβεντα για αλλο τοπικ.

Πιο οντοπικ, δεν υπαρχει ‘εχθρος’ vs ‘φανμποης’, πετατε τη μπαλα στην εξεδρα οποτε ξεκινατε την κουβεντα απο εκει και ε, ενιοτε ειναι λογικο να δημιουργουνται εντασεις και προστριβες οταν δεν ξερεις τον αλλο και εχεις χαρακτηρισμους οπως ‘τρολλ’ η ‘φανμποης’ για ψωμοτυρι, λογω του οτι καποιος αρνηθηκε να μηδενισει μια καριερα σε ενα ποστ η να πει εναν παιχτη ξεφτιλισμενο, απο τον καναπε του…

Υπαρχουμε και οι μη φανατισμενοι ειτε απ τη μια πλευρα ειτε απ την αλλη, που εκτιμουμε και τα καλα και τα κακα καποιου παιχτη (/προπονητη/μπαντας).

Στα παλια μου τα παπουτσια αν θελει καποιος να τον πει ξεφτιλισμενο ή οχι, αρκει να μη μου λεει τι μπορω να πω και τι δεν μπορω να πω ΕΓΩ. Οπως δεν υποχρεωνω κανεναν σε αυτο το θρεντ να συμφωνει μαζι μου για τον LeSweep, ετσι δε γουσταρω να με υποχρεωνει και μενα κανενας να συμφωνω μαζι του. Και ετσι μπορουμε να μιλαμε μια χαρα, μεχρι να πεταχτεις εσυ και να μας κανεις κηρυγμα επι 6 συνεχομενα ποστς για το τι μπορουμε να λεμε και τι δεν μπορουμε να λεμε.

Απο την στιγμη που δεν εθιξα ουτε τον morgoth ουτε τον karvou, ουτε τον pao1979 ουτε κανεναν αλλον παρα τον LeOverrated, δε νομιζω οτι κανενας τους χρειαζεται δικηγορο. Μαγκια σου να μην εισαι φανατισμενος, εγω επιλεγω να αδιαφορω πληρως για τα καλα του συγκεκριμενου παικτη, γιατι υπαρχουν εκατομμυρια εκει εξω που τον προσκυνανε παρα ολες τις μαλακιες που κανει. Αμα δε σου αρεσει, τοτε μπορεις απλα να μην ασχολεισαι με τα ποστς μου, αντι να καθεσαι να τα κυνηγας και να απαντας σε καθε τι που σου χαλαει την αισθητικη, εκσφενδονιζοντας μαλιστα ενα καρο προσβλητικους χαρακτηρισμους για να υποστηριξεις το αστηρικτο σου κατηγορητηριο. Ειναι απιστευτα ειρωνικο το οτι καθεσαι και κανεις τοσα σερι ποστς για να δειξεις την κατακραυγη σου προς τις προστριβες και εντασεις, οταν εσυ εισαι αυτος που τις προκαλει. Μια χαρα ημασταν στο παρον τοπικ πριν ερθεις να μας κουνησεις το δαχτυλο.

Και για να σε προλαβω, δεν σε κατακρινω καθολου ως ανθρωπο και χαρακτηρα. Μονο αυτα που γραφεις κρινω. Γιατι σε κοβω ετοιμο να ριξεις παλι λασπη με ψεματα τυπου “μα κοιτα τι μου κανεις τωρα”.

Λοιπον, ignore απο δω και περα, φτασαμε στο πλαφον off topic ανουσιων εκατερωθεν ποστς, οποτε πες οτι θελεις απο δω και περα.

1 Like

wtf μπρο

Τι έβαλε…:smile:

5 Likes

τους… ξεφτιλισε θα λεγε κανεις :smile:

ετσι επρεπε μετα απο αυτα που εγιναν στο προηγουμενο παιχνιδι

Ποιό παιχνίδι?

Επικό buzzer beater πραγματικά.

Heat @ Warriors με το double dribble του Durant

Το GS είτε τρολαρει είτε πραγματικά έχει θέμα.
Πιθανόν τώρα να ψιλοβαριουνται και να αφήνουν τους άλλους να πιστέψουν ότι έχουν ελπίδες και στα πλέι-οφ να τους πάρουν όλους αμπάριζα, πάντως η αγωνιστική τους εικόνα φέτος δεν είναι αυτή που περιμέναμε. Δευτερη συνεχόμενη ήττα από μικρομεσαία ομάδα, όπως το πάνε στο τέλος θα χάσουν την πρωτιά από τους Ναγκετς του υπερπαικτη Γιοκιτς.

Δεν έχω δει τις τελευταίες ήττες των GS, αλλά από όταν επέστρεψε ο Cousins έχουν μια τρύπα στην άμυνα. Ίσως και καλώς να επιμένουν σε πεντάδες με Cousins (χθες έπαιξε 30+ λεπτά παρά το -16 στο +/-). Είναι ίσως η μόνη ομάδα που το να έχει πλεονέκτημα έδρας δεν είναι και τόσο μεγάλο πλεονέκτημα από το να μην το είχε. Το να έχει τον Cousins έτοιμο θα είναι μεγαλύτερο πλεονέκτημα

1 Like

Μετα την επιστροφη απο το all star break εχουν κανει 3 ηττες που δεν δικαιολογουνται. Νομιζω πως υπαρχει σιγουρα καποιο προβλημα, το οποιο μπορει να ειναι απλα το οτι δεν ενδιαφερονται ιδιαιτερα. Πιστευω στα playoffs θα δουμε αλλη ομαδα, αλλα ταυτοχρονα, οπως λεω εδω και πολλα χρονια, καμια ομαδα δεν ειναι ανικητη. Το ειδαμε και το 2016 (αν και εκει εφταιγαν κατα 90% ο Draymond Green και ο Harrison Barnes), το ειδαμε και το 2018 απεναντι σε Rockets που επρεπε να τραυματιστει ο Chris Paul για να τους κερδισουν.

Για μενα θα εχει ενδιαφερον αν τελικα πανε στους τελικους, να δουμε τι θα γινει με μειονεκτημα εδρας απεναντι σε Bucks ή Toronto. Εκτος αν Φιλαδελφεια ή Βοστονη κανουν την εκπληξη.

Θα μας σκουπισει ο Γιαννης στον δευτερο γυρο, τι εκπληξη, δεν ειναι πραμα αυτο που παιζουμε τον τελευταιο καιρο, δεν καταλαβαινω τι φταιει.

Ο Kyrie φταίει βασικά. Παίζει τον ρόλο που κάποιος άλλος έχει παίξει στα αποδυτήρια των Heat, Cavs και Lakers…

Chicago - Atlanta ισως το καλυτερο ματς της φετινης σεζον, αναμεσα σε δυο απο τις χειροτερες ομαδες της λιγκας…

Trae Young απλα τεραστια λατρεια.

Αυτό που είχε βγει είναι πως ο Magic του είπε -και θεωρώ πως είχε δίκιο- πως πλησιάζει στα 35 (34 τότε) και έχει 1-2 καλά χρόνια με βάση το κορμί του και τη δουλειά που κάνει. Αν πάει στο 4 θα έχει 3 ενδεχομένως και 4 χρόνια. Έχει λογική και πείστηκε. Σε αυτή την τριετία-τετραετία χωρούσε να έχουν μία μέτρια χρονιά για να χτυπήσουν free agents από το πάνω ράφι το καλοκαίρι που είναι η τοπ free agency τα τελευταία αρκετά χρόνια. Αν τους έβγαινε να πάρουν ένα τοπ όνομα από φέτος (βλ. Kawhi, ΑD) φυσικά και θα το έκαναν.

Νομίζω πως δεν ήταν τόσο το χτίσιμο της ομάδας λάθος (στη λογική της μεταβατικής χρονιάς) που εφόσον τους δόθηκε η ευκαιρία να πάρουν 2-3 παίκτες που φαινομενικά δεν “κολλούσαν” (αλλά έχουν ποιότητα -βλ. Rondo) με μικρά μονοετή συμβόλαιο το έκαναν.

Eκεί που τα σκάτωσαν ήταν στα μέσα της χρονιάς που αποφάσισαν (; ) να βάλουν όλο το σχεδιασμό στην άκρη και να πάνε για το όλα ή τίποτα. Δεν ξέρω με ποια λογική. Θες ότι πίστεψαν ότι μπορούν να χτυπήσουν τους GSW, θες γιατί πίστευαν πως ο AD (το Power Forward η θέση στην οποία συμφώνησε να παίζε ο LeBron -έχει τη σημασία του) θα αλλάξει τα δεδομένα (αλλά δίνοντας το μισό ρόστερ; Αμφιβάλλω) θες γιατί ο LeBron τσίνισε στην πορεία με τη λογική της τριετίας ή του να παίζει 4άρι χωρίς να έχει τη μπάλα πολύ στα χέρια του;

Δεν έχουν κακή ομάδα πάντως. Ο Brandon Ingram πχ είναι εξαιρετικός. Και αυτόν τον παίκτη πίεσε ο LeBron να γίνει ανταλλαγή για να μπουν σε “win now mode” όπως έγραφαν τα μμε. Eγώ αν ήμουν Magic αυτόν και τον Kuzma δε θα τους αντάλλαζα που να χτυπούσε τον κώλο του κάτω ο Lebron. Θα έδινα τον Ball ενδεχομένως που κάτι μπορεί να φέρει και με κορμό LeBron, Ingram, Kuzma θα πήγαινα το καλοκαίρι να φέρω 2 τοπ free agents (Kyrie, Kemba, Vucevic, Horford, Cousins είναι τοπ επιλογές για τις θέσεις 1-5 που πονάνε) και να γίνει η ομάδα contender για τα επόμενα 3 χρόνια.

Οταν η λογικη παυει να υφισταται…οι Σελτικς παραπαίουν, πανε μεσα στο GS και κερδιζουν με 33 ποντους διαφορα…

3 Likes
1 Like

Δεν το χω καταλάβει αυτό το παληκάρι κι ούτε θα μπορέσω. Γίνεσαι ο 4ος σκόρερ όλων των εποχών και συνεχίζεις τις αψυχολόγητες παπαριές που χεις ξεκινήσει την χρονιά. Την μία κάνει ή λέει κάτι και γίνεται συμπαθής, την άλλη με την αδιαφορία και την συμεριφορά του, δίνει δικαιώματα για χλευασμό.

αυτο το εκανε και στα προηγουμενα δυο παιχνιδια. Την πρωτη φορα το πετυχε.

Λολ το έχετε δει αυτό? :sweat_smile: