Συναυλιες στο εξωτερικο

Το ίδιο δεν είναι;

αν είσαι πιο μονδερνος, το hellfest είναι καλό και φτηνό.
Πιο παλαιακός SRF (αλλά πάει 1000) ή RFB (Barcelona) με τα μισά… και λιγοτερο κόσμο (20-30k) άρα ΠΙΟ ΑΝΕΤΑ. 60 + 80 θες και κυαλι μαζί.

για σενα σιγουρα

Πάντως δεν υπάρχει στην Ευρώπη κανένα τέτοιο metal festival.

wacken ?
When 80,000 metalheads come together in Wacken, the atmosphere is one-of-a-kind… απο DW.

Metallica στο Rock AM Ring ειχε 100k αλλα μια χαρα το ευχαριστιοσουν.
Το Hellfest εγινε πολυ της μοδας :stuck_out_tongue: Γενικα δε μπορω τον τοσο πολυ κοσμο πλεον … θα προτιμησω μικροτερο φεστιβαλακι.

ε με μισο και λιγότερο όμως κόσμο είναι σαφες οτι το φχαρστιέσαι ακομα περισσότερο, (λιγοτερη συμφόρηση σε φαι/χεστρες κτλ) πιο κοντά φτάνεις στις σκηνές και καλύτερα lineup γιατι το χρήμα πάει σε πιο πολλά γκρουπ και όχι 1 μεγάλο. Sorry, αλλα live οι ατσάλικά είναι ok. δεν είναι σουπερwow. Anthrax πχ, 1000 φορές ή Testament.

Γελάει ο κόζμος

1 Like

Ποτε και για κανενα λογο . Ουτε οι ιδιοι δεν τα πιστευουν αυτα που λες!

Με τους μετάλλικα οταν παίζουν ? Προτιμώ 10 φορές να δώ 10 “μικρομεσαία” παρά 1 μεγάλο.
Στο RaR 14 εχει 1 μεγάλο, 2 μεγαλούτσικα και μετά μπάντες 10χίλιαρου και κάτω και τσαμπα.
Προτιμάω 5-6 μεσαιο-μεγάλα, τυπου Saxon κτλ που οργωνουν επι σκηνής παρά τους μετάλλικα.
Τι να κάνουμε. Επιπλέον επειδή έχω πάει και σε Βορρα και σε Νότο, προτιμώ στεγμα φεστιβάλ και όχι λασπολουτρα.

Φιλε είσαι βαμμένος οπαδός metallica, οπότε παίζει bias.
Δεν σου είπα οτι είναι αθλιοι. Είπα οτι με ενθουσιάζουν πολύ περισσότερο τα άλλα 2.
Και οτι αν παίξουν του χρόνου εκει που θα πάω δεν έχω θέμα, αλλα δεν θα επιδιώξω να πάω για να δω τους μετάλλικα για 6-7ή φορά (ενώ έχω δεί άλλους και 10 και 20) Στην ίδια κατηγορία κι ενω μου αρέσουν, δεν επιδιώκω πλέον να δω Whitesnake. Αμα λάχει, ok, δε θα φύγω. Απο Inflames είχα φύγει σε Sweden Rock, γιατι για μενα ξεφτυλίστικαν. Slipknot, δεν κάθομαι να δώ, παρότι παίζουν καλά, γιατι δεν μου λένε κάτι και βαριέμαι αφόρητα (3 φορες που τους εχω δει, τις 2 είχα αράξει και την άλλη μπάφιασα). Ντάξ, μικρότεροι σε ηλικία καβλώνουν και το καταλαβαίνω, αλλά …

αλλη καραμελα ξερεις ; μπορεις να παρεις και αλλη γευση , μην εχεις συνεχεια την ιδια γευση . μονοτονια.

Οτι δεν σε ενθουσιαζουν και οτι προτιμας να βλεπεις πιο μικρα ονοματα , σεβαστο ειναι. ουτε εγω θελω να βλεπω ολη την ωρα Metallica . Αλλα τωρα να συγκρινουμε τις βουρτες με τις … , να το κοιταξεις.
Οπως λεει και ο Παντελης , για καποιο λογο παιζουν καποιοι μονο σε κλαμπακια και αλλοι σε γηπεδα.
Οι Metallica οπως και μερικες αλλες μπαντες εγιναν οτι εγιναν με την ενεργεια που βγαζουν πανω στη σκηνη.
Αν εσενα δεν σου κανουν , εσυ εισαι ο παραξενος και οχι εγω.

Και επειδη το κανεις και προσωπικο δεν ειμαι εγω που λεω οτι γαμει και δερνει ο Τιμo.

2 Likes

Μίλησε ο unbiased :grin:.

Live οι Metallica ακόμα σκοτώνουν. Ευτυχώς, πέρσι σκοτώσανε και στο studio.

Τα υπόλοιπα είναι .

3 Likes

το απλά δεν έβαλες

Και 80000 να έχει μια χαρά βλέπεις, Sabbath και Maiden πρόπερσι στο Download ήμουν 4-5 σειρά πηγαίνοντας στη σκηνή 15’ πριν το σετ τους.

Ο κόσμος είναι αραχτός δεν τρέχει να πατικωθει.

Εξ αιτίας του fanboyσμου μπερδεύεις πράγματα. Θες να σου βρώ σημεία που να failαρουν οι μετάλλικα ?


Το οτι βγένει ο άλλος και παίζει, παρόλα τα προβλήματα δείχνει οτι γουστάρει. Ο οποίος αντί να του συμπεριφερθεί ο κόσμος πιο “cool” εξαιτίας της σοβαρής παθησης του, τρώει ΑΠΙΘΑΝΟ γιούχα απο 15χρονους σε φόρουμ, παρότι αν το δούμε τυπικά είναι ο νο 2 ή 3 σπουδαιότερος τύπος στο Power Metal.
Είπα οτι γάμησε και έδειρε ? Είπα οτι με το χρόνο που είχε off και τις λίγες πρόβες και το project του εγχειρήματος, ηταν “καλό”. Live video απο το 3ο live στην Ισπανία που είχε μόνο η μπάντα και είδα απο τον Μήτσο που το οργάνωσε, είναι πιο καλό, είναι πιο κεφάτοι, σε ωραία σκηνή με σωστά μηχανήματα και ακούγεται σαν “μπάντα” και όσο πιο πολύ παίξει τόσο πιο πολύ θα γυρίσει. Πάνε κι έσυ παίξε ενω παίρνεις λίθιο ή οτι άλλο του δίνουν man. Δεν θα θες να σηκωθείς απ το κρεβάτι, ποσο μάλλον να τρέχεις τριγύρω.

Αν και πρέπει να πω για metallica οτι κάποια πρόσφατα πράγματα που βλέπω, παίζουν πιο κεφάτα με πιο πολύ νεύρο.

δεν καταλαβαινω τι θες να πεις . Μιλα σαν ανθρωπος . Επειδη η αγαπημενη μου μπαντα ειναι οι Metallica , εγω ειμαι bias?
Μηπως να το ξαναδεις , σου λεω το θεματακι ; Εφαγα και εγω το μπιφτεκι καποιου μαζι με την μπαντα;

Live ειναι εκπληκτικοι . Απο τα καλυτερα Live Acts, εβερ . Σου ειναι δυσκολο να το πιστεψεις ; Δικο σου προβλημα. Σου ειπε κανεις οτι δεν ακουω τιποτα αλλο ; εχεις θεμα. Προσπαθησε να ακους τον αλλον και να μην τραβας κολλημα με την αμοιβη του καλλιτεχνη για να δεις αν αξιζει ή οχι.
Κανε και μια γαμω ερευνα αγορας αφου εισαι και τοσο μεσα στα πραγματα να δεις αν ειναι τιμιοι και με τις support Μπαντες που εχουν και πως φερονται σε ολους .
Και τι μου βαζεις λαθη των Metallica ? ουαου . πρωτον ιδρωσα , δευτερον κανουν τετοια ΣΙΝΣ ΝΤΕΙ ΟΥΑΝ (αφου θες και αγγλικα και πετας το Bias, γιατι το προκαταληψη ειναι δυσκολη λεξη και κανει περισσοτερο τζιζ). Για αυτο ειναι και τεραστιοι μεγαλε. Γιατι το Live βγαζει ενεργεια και ειναι ανθρωπινο.
Μην πετας ειρωνιες και εξυπναδες σε ανθρωπους που δεν ξερεις . Σεβασου τον συνομιλητη σου.
Εχετε μεγα θεμα οταν σας λεει ο απεναντι ποια ειναι η μπαντα που γουσταρει περισσοτερο απο τις αλλες .
Κομπλεξ λεγεται αυτο.
Λες και αμα πει καποιος οτι ακομα και οι ιδιες οι μπαντες δεν πιστευουν οτι ειναι καλυτερες απο τους Metallica στα Live , εννοει οτι ειναι κακες.

Κανεις δεν τρωει γιουχα . Μακαρι ο ανθρωπος να σταθει στα ποδια του αφου λες για τον Τολκκι. Αλλα οταν γραφεις ποσο καλος ηταν ενω ο ανθρωπος δεν αντεχε απο ενα σημειο και μετα, μαλλον μιλαει η καψουρα σου για κατι και οχι η αληθεια που σου λενε τα ματια σου και τα αυτια σου.
Πρεπει να αναλυουμε τα αυτονοητα εδω μεσα ολη την ωρα.

Καλα κανεις και γουσταρεις οτι γουσταρεις , ανακριβειες μην λες.

1 Like

Εδώ τρώει γιούχα το νο.1 σπουδαιότερο συγκρότημα στο heavy metal, το οποίο ΓΑΜΑΕΙ κιόλας, στον Timo Tolkki κολλάς εσύ;

2 Likes

Sorry δεν το ήξερα ότι είναι τόσο μεγάλο. Οπότε διορθώνω και ανακεφαλαιώνω:

  1. Wacken: ~80.000
  2. Hellfest: ~ 55.000
  3. Graspop: ~ 50.000

Download θεωρείται metal? Αν ναι, είναι από τα μεγάλα, γύρω στα 80χιλ διαβάζω.

Sweden 35.000
Barcelona αναλογα τη μερα 12.000 - 28.000