Στράτευση και στρατός

93κσ 8)

Ειχα κανει εγω κεντρο στο Μεσολογγι αλλα το 2009. Προφανως τιποτε δεν θα ειναι ιδιο από τοτε.
Λογικα ομως οι Μεσολογγιτισσες θα παραμενουν οι ιδιες γυναικαρες, αρα καλα να περασεις στις εξοδους σου.

Προφανώς απο το 2003, που έκανα εγώ στο Μεσολόγγι, μέχρι σήμερα οι Μεσολογγιτισες βελτιώθηκαν

Λοιπόν, επειδή μου συνέβη χτες.

Έχω την τύχη να υπηρετώ σε πολύ λέλα μονάδα Πενταγώνου, βασικά ανήκουστη ζωάρα για να είμαι ειλικρινής. Χτες ήμουνα υπηρεσία μαζί με παιδιά που ήρθαν με μεταθέσεις από άλλες μονάδες, είτε Πεντάγωνο, είτε από διαόλου κέρατο. Κάποιοι σειρά μου (323) που τώρα φτιαχτήκανε, κάποιοι 324. Όπως καταλαβαίνετε, παρά το ότι τα παιδιά δεν είναι νέοι, σειρά απολύσεως είναι ουσιαστικά, ήταν πολύ ψαρωμένοι λόγω Πενταγώνου.

Δεν μπορώ να ξέρω πως είναι τα πράγματα σε μονάδες-μαυρίλα, αλλά στις δικές μου μονάδες (πέρασα από αρκετές τελικά) οι παλιότεροι πάντα βοηθάγανε. Είναι λογικό και αναμενόμενο ότι ο καινούριος δεν έχει τα κονέ στις υπηρεσίες ή το οτιδήποτε, οπότε θα χωθεί και θα ξελασπώσει κόσμο. Μην το γαμάμε όμως. Η αρχή “παλιός-νέος” σταματάει εκεί, στο τι εξοικείωση έχεις με στελέχη και μονάδα. Το να τους αφήνουμε στην τύχη τους ή να τους χώνουμε οι ίδιοι σε παπαριές απλά διαιωνίζει τη μαλακία. Μην είμαστε αρχίδια λοιπόν.

Αλλο Πενταγωνο, αλλο παραμεθωριος.
Τα σκηνικα με παλιος/νεος στη Κυπρο δεν υπηρχαν…Αλλα αμα εισαι στα @@ σου και τους γραφεις, θα περασει ο καιρος και θα παλιωσεις.
Δε μπορεις να συγκρινεις ομως ενα λελε στρατοπαιδο, που μπαινεις 2 φορες το μηνα με μια μοναδα, στου διαολου, οπου σε παει 2 βδομαδες εμπλοκη.

Η δική μου άποψη πάνω στο θέμα από την όποια εμπειρία μου: στο μεγαλύτερο βαθμό, η σχέση “παλιός-νέος” δε συνίσταται τόσο σε κάποια υπεροψία του “παλιού” και στη διάθεσή του να εκμεταλλευτεί μέχρι ξεζουμίσματος το “νέο”, αλλά σε ένα - ουσιαστικά - “τελετουργικό” που λαμβάνει χώρα σε όλες ανεξαιρέτως τις σειρές και έχει να κάνει με μια τυπική και απλοϊκή αλλά σε τελική ανάλυση σωστή αντίληψη περί δικαιοσύνης και ισότητας ανάμεσα στους φαντάρους. Εντάξει, όλους όταν ήμασταν νέοι μας ενοχλούσαν στην αρχή ατάκες όπως “νέος, κάνε μας τη χάρη και χώσου εσύ για την τάδε δουλειά” ή “μη μιλάς ρε σ’ αφήνω μέσα” ή “τι μου λες τώρα να κάνω, δεν προλαβαίνω λέμε”. Και μάλιστα εγώ προσωπικά την πρώτη περίοδο είχα ψιλοστραβώσει και έλεγα ότι δε γίνεται να διαιωνίζεται αυτή η νοοτροπία στο στρατό. Όσο “πάλιωνα” όμως (τρόπος του λέγειν βέβαια, ουσιαστικά κανείς δεν παλιώνει πλέον στο στρατό με την τωρινή διάρκεια της θητείας) συνειδητοποιούσα ότι η μεγάλη πλειοψηφία των παλιών δεν τράβαγε κανένα ζόρι και απλά έκανε καλοπροαίρετο χαβαλέ. Και τελικά είναι κι αυτό ένα από τα πράγματα που βοηθάνε στο δέσιμο στο στρατό. Εγώ κατέληξα να κάνω πολύ καλή παρέα με τους περισσότερους παλιούς που είχα, και στη συνέχεια και με τα παιδιά από τις επόμενες σειρές. Το “χώσιμο” δεν είχε ξεφύγει ποτέ εκτός ορίων και σχεδόν όλοι ήξεραν ότι έτσι κι αλλιώς “παλιοί” και “νέοι” είναι δεμένοι, μαζί θα φάνε το καβλί στην εμπλοκή, μαζί θα χαλαρώσουν στις καλές περιόδους, οπότε λίγο πολύ, ούτε γάτα ούτε ζημιά. Οπότε βγάζω το συμπέρασμα ότι ή εγώ έτυχε να υπηρετήσω σε στρατόπεδα που είχαν πολύ καλό κόσμο, ή το όλο σχήμα του κακού παλιού που γαμάει τον κακόμοιρο νέο είναι τελικά, ένας μύθος.

δεν ξερω τι λετε εσεις…εγω ενα ξερω…
:roll:
323 ΛΕΛΕ
:D:D:D8)

Λοιπόν παίδες, σήμερα ορκίστηκα και επέστρεψα για την άδεια. Παίζουν διάφορα σενάρια για το Μεσολόγγι αλλά προσωπικά δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Εγώ μια χαρά τα πέρασα. Παίξανε και μέρες πηξ λα μουν και μέρες άπειρου ξυσίματος. Όλα κομπλέ και αναμένουμε το χαρτί για μετάθεση τώρα. Ηθικόν ακμαιότατον. :wink:

Έλα ρε Γουινδοου πότε σε κάλεσε η μαμά πατρίδα? Αναρωτιόμουν και εγώ που εξαφανίστηκες.
Καλή υπομονή!!

παιδια επειδη τωρα αντε να ψαχνω προηγουμενα ποστ.

αν τελειωσω τη σχολη μου με παιρνουν οτι και να γινει η πρεπει να σπασω και την αναβολη για να μου στειλουν χαρτι?

Το δεύτερο.

εγω που λετε την εσπασα σημερα, Σεπτεμβρη στα χακι

Θα πήξεις.

Να πω τη μαύρη μου αλήθεια εκεί μέσα είναι ίσως και πιο ήρεμα από εδώ έξω. Σας μερσώ όπως και να’χει!

ετσι Μανο εμψυχωνε:!:

Εννοείται ρε, γιατί είναι οι φίλοι.

ΘΑ ΣΤΑΞΕΙ Η ΜΟΥΝΑ ΣΟΥ ΛΕΜΕ :!:

Ελα ρε μην μασατε πλεον ο στρατος εχει γινει κολεγιο.Που να βαραγατε και τα 18 μηνα που φαγαμε στην μαπα εμεις και σε ταγμα ανεπιθυμητων παρακαλω

σε ποιο κεν?

Προλαβαινεις Σεπτεμβρη; Δε σε παιρνουν στην αμεσως επομενη σειρα οταν κοψεις την αναβολη νομιζω.

Αυτή τη μαλακία ΠΟΣΕΣ φορές πρέπει να την ακούσω ακόμα;

“-Πόσο είναι η θητεία τώρα;
-Εμ, εγώ κάνω 12 μηνές στην ΠΑ
-Έλα τίποτα δεν είναι, εγώ θυμάμαι το '62 είχα κάνει 916 μήνες στον Άγιο Σκαντζαβραντζάλα στην Κάρπαθο, μιλάμε τώρα για 20 μέρες σερί στο ένα πόδι να ισορροπώ ετοιμόγεννους πιγκουίνους στο G3”

Α στα διάλα πια