Αεκαρα

γιατι ο τίγρης μιλάει με τον Ρώσο. από σήμερα. κ νομιζω οτι τα ειπαν/θα τα πουν κ με Αλαφουζο.

γενικα παρολη την παραφιλολογια των οπαδων, “παρασκηνιακη παντοδυναμια” δεν γινεται απο 1 μονο χωρις συμμαχιες.

αν καταφερουν να σταματησουν κ τους δανεισμους στις ομαδες Α εθνικης, θα δουμε αλλο πρωταθλημα.

κατσε ομως να δουμε τι θα γινει με γηπεδο. ο τιγρης ειπε οτι θα αρχισει μεσα στον φλεβαρη…

Ο Μαρινάκης και ο Μελισσανίδης είναι από το καλοκαίρι στα μαχαίρια. Μία από τις αιτίες πρέπει να είναι ο ΟΠΑΠ που ανήκει σε Μελισσανίδη. Ο ΟΠΑΠ έχει τεράστια δυνατότητα να επηρεάσει το ελληνικό επαγγελματικό ποδόσφαιρο, αφού δίνει λεφτά σε όλες τις ομάδες του ελληνικού πρωταθλήματος. Ήδη από το καλοκαίρι, όταν έδωσε 1,9 εκ. στην ΑΕΚ της Γ’Εθνικής και πρόσφερε 2,1 εκ. στον Ολυμπιακό του Champions League, ακούστηκαν οι πρώτες κατηγορίες για απιστία προς τους stakeholders του. Αν έγινε κάτι τέτοιο, τότε γίνεται κατανοητό πως ο ΟΠΑΠ μπορεί να αλλοιώσει το πρωτάθλημα με το να στηρίζει οικονομικώς συγκεκριμένες ομάδες και άρα (προφανώς) ο Μαρινάκης που έχει τα κόζια θα τσινήσει.

Το να ελέγχεις το που δίνεις δανεικούς και από που αγοράζεις παίκτες είναι πταίσμα μπροστά στο να ελέγχεις τη βιωσιμότητα ή μη του 90% των επαγγελματικών ομάδων.

καλά για τους γαύρους όλα πταίσματα είναι. γιαυτό βρεθήκαμε με ένα πρωτάθλημα μιας ταχύτητας, που δεν το βλέπουν ούτε οι ίδιοι.

τεσπα δεν μπαινω στο blame game. ουτε ο τιγρης ειναι καμια αγιότητα, λαμογιο απο τα λιγα ειναι. παμε σε πρωταθλημα godfather, με πιστολιες μεσα κ εξω απο τα γηπεδα…

Καλά και για τους ΑΕΚτζήδες ισχύει το “της κοντής ψωλής οι τρίχες της φταίνε”, άλλο που δεν το βλέπουν ούτε οι ίδιοι.
Άσε που Σαββίδης και Αλαφούζος, μάλλον δε θα είναι στο ελλ.ποδόσφαιρο όταν η ΑΕΚ θα είναι Α’Εθνική

Η ΑΕΚ θάναι Α’ Εθνική από το 2015/16.

Αλλά όπως και νάχει, ο Σαββίδης γιατί να μην είναι;

Σύμφωνα με τη στατιστική, σπάνια επιβιώνει παράγοντας σε αυτές τις ομάδες για τόσα χρόνια. Για αυτό, οι πιθανότητες είναι υπέρ του ότι ένας από τους δύο θα έχει φύγει ως τότε. Αυτό ήθελα να γράψω. Όχι πως και οι 2 θα έχουν φύγει. Αλαφούζος είναι φυσικά το φαβορί.

Ο Αλαφούζος θα χει φύγει μέχρι τη νέα σεζόν. Ο Τράκης είναι έτοιμος και θυμηθείτε με, θα ξεχάσουμε όσα ξέραμε μόλις μπουκάρει.

Δεν ξέρω αν θα αντέξει και πόσο ο Σαββίδης, το μόνο σίγουρο είναι πως μόλις ανέβει και ο ταιγκερ, ο Παοκ θα καβαντζάρει ξανα την τέταρτη θέση.

Γενικά θα πέσει γέλιο.

…το ότι θα αντέξει ο Βαγγέλας πως το ξέρετε?..όλα ρευστά θά’ναι στο δεύτερο μισό της δεκαετίας:):!:

Κάρβου εμένα ο Σαββίδης μου μοιάζει νά’χει έρθει για να μείνει, γενικά θυμίζει κάτι από Σώκρατες των πρώτων χρόνων εμπλοκής στην ΠΑΕ. Βέβαια δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι έχει έστω το 20% από το μυαλό ξυράφι του Μεγαλύτερου Προέδρου Όλων των Εποχών, ειδικά αν ισχύει ότι την ψάχνει για κοπρεμί με τίγρη.

Ποτέ κανένας δεν έχτισε “παραγοντική παντοδυναμία” που λέει κι ο μόντε, βασισμένος σε συμμαχίες. Κάποτε ήταν Νταιφάς vs Καπετάνιου, μετά Κάπτεν vs Τίγρη, μετά Κάπτεν μόνος του, μετά Σώκρατες μόνος του, για λίγο Πατέρας και τώρα Μαρινάκης. Όλοι μόνοι τους κάνανε τα κουμάντα.

Ο Αλαφούζος κάνει μπαμ ότι είναι περαστικός, βέβαια στα καθαρά εσωτερικά του βάζελου δείχνει να έχει καλό συμμάζεμα. Εκεί που διαφωνώ ριζικά με σπαων7 είναι στο τι θα γίνει αν θα μπει ο Τράκης. Μου μοιάζει λίγο [I]“πήραμε το 18χρονο που κάνει τον αρχηγό της συμμορίας στα Λιόσια και τον βάλαμε στο Σικάγο της ποτοαπαγόρευσης”[/I] φάση.

Ίσως. Τα του ΠΑΟΚ δεν τα ξέρω τόσο καλά. Γενικά, θεωρώ πως ο ΠΑΟΚ είναι σωματείο με αδικαιολόγητα ψηλές προσδοκίες και δεν είμαι βέβαιος πως ήξερε πού έμπλεξε όταν τον αγόραζε. Αυτός μπορεί να τα κάνει όλα σωστά και να υπάρχουν οπαδοί του ΠΑΟΚ που θα δημιουργούν πρόβλημα γιατί “ΠΑΟΚ είσαι”. Ο καιρός θα δείξει.

περιμένουμε όλοι με αγωνία την χρονιά που θα έχει απέναντι του τα παοκια, που αν και θα εχει βάλει τίποτα καμιά 30αρα εκατομμύρια και καμιά 250 συνολικά, θα βγει τέταρτος…μιλάμε δεν μπορώ να περιμένω

Είμαστε οφτόπικ, αλλά εγώ δεν το είπα ετσι για Τράκη, κοβοντας τον από τη φάτσα… Επίσης μην ξεχναμε πως δεν θα είναι μόνος του, υπάρχει χρηματοδότης από πίσω για τον οποίο ακούγονται διάφορα, για το ποιος είναι τελικά.

Ποπ κορν αναχείρας σίγουρα για να απολάυσουμε την …κάθαρση (επιτέλους).:smiley:

Ούτε εγώ το είπα έτσι για τον Τράκη. Για να επιβιώσεις στις μεγάλες ζούγκλες δεν αρκεί η “αλητεία” πρέπει να σου κόβει κιόλας. Αν του χρηματοδότη τώρα του κόβει, έχει καλώς.

Όσο γι’ αυτά που είπε ο Κρίμσον, θυμίζω ότι το καλοκαίρι του '96 ο Σωκράτης Κόκκαλης έβρισκε κι αυτός απέναντί του όλους τους γαύρους γιατί η ομάδα είχε βγει τέταρτη, έχανε τα ντέρμπι και για κερασάκι είχε διώξει και τον ξανθό στο μπάσκετ.

Ένα χρόνο μετά όλοι τον αποθέωναν.

ναι αλλά οι στιγμή που θα γίνει στον παοκ θα γαμάει, είμαι σίγουρος. επίσης εκει δεν θα βρει γαύρους. εκεί είναι η γλύκα. εκεί να δεις ποπ κορν

συμμαχίες όχι μεταξύ λεόντων, αλλά με τους μικρούς. οι 3 ίσως συνεργαστούν για να φανε/περιορίσουν τον χοντρό, αλλά όποιος είχε φιλίες πχ με Ξάνθες, Προοδευτικές, Λεβαδειακούς κτλ ή ΟΦΗ κτλ κτλ, δεν έχασε. ειδικά στις εσωτερικές ψηφοφορίες. Ο Σωκρατες μπορει να μην ειχε φιλο ΠΑΟ κ ΑΕΚ, αλλα ειχε πολλους μικρούς φιλους που ήταν κ πολυ φιλόξενοι κατά καιρούς…

Ναι εντάξει, σωστό αυτό, δεν είναι βέβαια ακριβώς συμμαχία είναι περισσότερο “ελάτε μαζί μου και θα σας πετάξω κάνα δανεικό (και όχι μόνο) ξεροκόμματο και εσάς”.

Αλλά εγώ αναφερόμουν σε συμμαχίες μεγάλων, ακόμα πχ κι αν τα βρουν προσωρινά για να φάνε τον χοντρό, πολύ σύντομα θα ισχύει το “in the end there can be only one” και είτε ο ένας θα φάει τον άλλον είτε απλά θα υπάρχουν αντίπαλα στρατόπεδα όπως την εποχή καπετάνιου-τίγρη,

Εγώ πάντως περιμένω πώς και πώς την Χοντρός vs Τίγρης vs Σαββίδης vs Τράκης (με σοβαρά λεφτά και παράγοντες πίσω του) εποχή του ελληνικού επαγγελματικού ποδοσφαίρου.

θα φανει που πανε τα κοζα, αν περασουν οι 2-3 οπως λενε την απαγορευση των δανεισμων σε ομαδες ιδιας κατηγοριας…

Σόρι, δεν το πιασα αυτό, ποιοι λένε ότι θα περάσουν απαγόρευση δανεισμών; Ο Σαββίδης με τον Μελισσανίδη;

Αν ναι, μπράβο, ιδανικός τρόπος για να χτίσουν συμμαχίες με τους μικρούς! :lol:

Αν κάποιος καθίσει να το σκεφτεί λίγο, θα δει την τραγικότητα του αιτήματος “να απαγορευτούν οι δανεισμοί”. Και μόνο που το λένε σε δημοσιογράφους και αυτοί το γράφουν, είναι τραγικά ηλίθιο. Αν οι άλλοι δύο ενωθούν κατά των δανεισμών, ικανό τον έχω τον Αλαφούζο να προτείνει μέχρι και απαγόρευση μεταγραφών για να είναι πιο δίκαιο το ελληνικό πρωτάθλημα

Γιατί είναι μαλακία;
Αν γίνει και αυτό που συζητάνε με τις δεύτερες ομάδες μια κατηγορία κάτω ΠΑΟΚ Β Ολυμπιακός Β ΑΕΚ Β κλπ, δεν θα χρειάζεται όποιους παίρνουν να τους δίνουν δανεικούς σε ομάδες ίδιας κατηγορίας αφού θα παίρνουν ανταγωνιστικά παιχνίδια στα πόδια τους