Αεκαρα

Ετσι ειναι Ακεφαλε :stuck_out_tongue: Γεματη χρονια. Απειρα συναισθηματα στην πλειοψηφεια τους ευχαριστα και δυνατα.
Περιμενω καποιες κινησεις παντως απο Μελισσανιδη. Δεν μπορει να αφηνει την ομαδα χωρις εξτρεμ και χωρις εναν ποιοτικο οργανωτικα παικτη στο κεντρο. Τεσπα αυτα θα τα δουμε μεσα στο καλοκαιρι.

Disconnected αυτο ελειπε. Αμα μιλαμε ποδοσφαιρικα και δεν εχουμε σκοπο της υπαρξης μας το τρολαρισμα μια χαρα μπορουμε να συνεννοηθουμε, και ας διαφωνουμε η ειμαστε καμμενοι με την ομαδα μας :stuck_out_tongue:

Η ΑΕΚ χτες δεν κατέβηκε ποτέ στο γήπεδο, εκτός από τον Μπάρκα. Ο ΠΑΟΚ έκανε τις ευκαιρίες, έβαλε και τα γκολ. Δεν έχω την απαίτηση να νικήσει η ομάδα μου όταν έχει μόνο μια απειλητική φάση ενάντια στον ΠΑΟΚ (Αραούχο μετά από σέντρα Χριστοδουλόπουλου, αν θυμάμαι καλά). Χριστοδουλόπουλος εκτός, Μάνταλος εντός, ΟΚ. Δίκαια το πήρε ο ΠΑΟΚ στο αγωνιστικό κομμάτι.

Μοναδικό μελανό σημείο του τελικού για μένα, ο Βιερίνια, ο οποίος όσο ήθος έδειξε στον αγώνα του πρωταθλήματος με την ΑΕΚ, άλλο τόσο ανήθικος αποδείχτηκε χτες με τις δηλώσεις περί κλεμμένου πρωταθλήματος, από τη στιγμή που του χαρίστηκε η 2η κίτρινη κάρτα μετά από τσαμπουκαλίδικο σπρωξιμο στον Βράνιες, την ώρα την κόκκινης στον Μαουρίτσιο. Πράγμα που χρεώθηκε στον Βράνιες, ο οποίος ήταν από τις ελάχιστες φορές που πραγματικά δεν ακούμπησε άνθρωπο, και έφαγε 2η κίτρινη.

Το σκηνικό με τις μάσκες του Σαβίδη, τι φάση?

1 Like

Νόμιζα ότι έφαγε κάρτα στον πανηγυρισμό του γκολ… δεν έφαγε?

Γενικα βλεπεις πολυ απο την ποιοτητα συλλογου στα πανηγυρια.
Furor οχι δεν πηρε κιτρινη εκει που κλωτσαγε πινακιδες κτλ.
Ο Βρανιες ισως και να μην αξιζε νε την φαει, αλλα ειναι ηλιθιος. Φαγανε κοκκινη. Πηγαινε πισω βλαμμενε που σε χουν κανει γιο γιο σε ολο τον αγωνα μου θες και τσαμπουκαδες. Πολυ ηλιθια νοοτροπια παιχτη. Ουτε αυτα που ποσταρει κτλ μ αρεσουν.

1 Like

Καλύτερο το παοκ, ήμασταν απαράδεκτοι .
Δεν εχουμε παράπονο φέτος σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ , ποσο μαλλον με το μπατζετ που χτιστηκε η ομαδα και με τοσους σημαντικους τραυματισμους- δε νομιζω να υπαρχει μη ευχαριστημενος φιλαθλος.

1 Like

Ρε μαλάκες sorry δηλαδή, αλλά με κάτι τέτοια όσο σκατά και να παίξει η ομάδα σου, όσο και να μην ΙΣΩΣ επηρεάσουν το όποιο σκορ, τι άλλο πρέπει να κάνει ένας ποδοσφαιριστής για να φάει κίτρινη σε πανηγυρισμό? Πραγματικά είχα καταλάβει ότι του έδωσε κίτρινη, γιατί το θεώρησα απλά αυτονόητο… Τεσπα, όπως και να 'χει, επιτυχημένη κρίνεται η χρονιά για την ΑΕΚ

Και εγω νομιζα οτι πηρε αλλα ενταξει ετσι που παιιζε η ΑΕΚ…:stuck_out_tongue:

Λες να μην ειναι επιτυχημενη επειδη το λεει ο Κολκας? χαχα

Απολαυστικη χρονια πραγματικα και σε πολλα επιπεδα. Και σε ολη την διαρκεια της

απορία προς ΑΕΚάρες

μόνο εγώ θεωρώ MVP τον χιμένεθ ; αν μας έλεγαν στην αρχή της χρονιάς ότι θα χάσει 2 βασικούς με χιαστούς, θα παίζει 3 διοργανώσεις, θα πρέπει να πάρει τα μέγιστα από Ελληνες που δεν περιμενε κανείς, θα άλλαζε τέρμα μέσα στη χρονιά λόγω συμβολαίων, θα πάλευε στην Ευρώπη και θα έπεφτε άδοξα και τελικά θα έπαιρνε πρωτάθλημα σχεδόν χωρίς πάγκο, θα το έπαιζε κανείς ; του βγάζω το καπέλο.

δίκαια πήρε ο ΠΑΟΚ το κύπελλο, απέναντι σε μια ξεφούσκωτη ΑΕΚ - φάνηκε να το θέλει πιο πολύ. μπράβο του που κατάφερε επιτέλους να κερδίσει μια φορά την ΑΕΚ φέτος, κάτι είναι και αυτό.

6 Likes

Εκανε καλη δουλεια ο Χιμενεθ. Τι να λεμε. Παιζει ολη την χρονια με τους δυο απο τους 4-5 πιο κομβικους του παιχτες συμφωνα με το αρχικο πλανο. Κ εκτος αυτων μονιμως εξω εναν απο τους 3 βασικους αμυντικους. Το μονο του προβλημα ειναι οτι παιχνιδια που ναι δυσκολα αλλα ειναι η φαβορι η ΑΕΚ, η αναλογης ποιοτητας, παιχνιδια τυπου Ατρομητος, Αστερας, ΠΑΟΚ δηλαδη, τα φοβαται κ κανει πολλες αλχημειες εκτος της ρουτινας που χει η ομαδα, πελαγοδρομει κ πολυ σπανια ξεκιναει καλα. Μπορει κ να κανω λαθος αλλα μου αφηνει αυτη την εντυπωση. Στα πιο δυσκολα δεν τον φοβαμαι. Κατι Ευρωπες, Καραισκακη, Τουμπα κτλ.

Τι λαθος να κανεις; Τα κανει τα ακατανοητα του κι αυτος σε στιγμες. Επισης ειναι και λιγο καραγκιοζης, τωρα προς το τελος πηγε να ξεπερασει σε γραφικοτητα και τον Λουτσεσκου με αυτα που ξεκινησε να λεει περι του οτι ολοι ηταν εναντιον της ΑΕΚ, αλλα ενταξει, δεν τα καταφερε. Ηταν και δυσκολο εδω που τα λεμε.

Παντως ναι, ηταν σημαντικος παραγοντας της φετινης σας επιτυχιας.

1 Like

Ο Χιμενεζ ειναι η του υψους η του βαθους. Πιανει κ καλα υψη σε ηθικα θεματα, δηλωσεις κτλ. Ο αλλος ειναι πατος. Διαπιστωμενο πολυ πριν παει στον ΠΑΟΚ

Βλεπω μερα εντονης φημολογιας. Ο Ουζουνιδης δεν θα με χαλαγε καθολου. Ισα ισα. Αν δηλαδη υπαρξει προβλημα με Μανολο τον θεωρω την πιο ενδεδειγμενη λυση.
Χαιρομαι κ ελπιζω για Γιοχανσον. Παιχτης κολωνα. Βρανιες βλεπω να χαιρετα.

Ακουστηκαν κ δυο παικτες που θα μου αρεσε η προοπτικη τους. Φετφατζιδης κ αυτος ο Αλεφ που ναι δανεικος στην Κυπρο απο την Μπραγκα. Δυναμικο χαφ, ψηλο, που ξερει μπαλα κ χει παιξει κ σε μικρες εθνικες Μπραζιλ

ο Χιμενεθ ειναι στυλ Σφαιροπουλου.
Θα εμφανιζει παντα μια σοβαρη και στιβαρη ομαδα, αλλα για το κατι παραπανω ειναι πολυ λιγος και στα κρισιμα χεζεται.
Και φετος αν δεν ειχαν γινει οσα εγιναν θα το χε χασει το πρωταθλημα, επειδη στη Τουμπα κατεβηκε να παιξει σα χεσμενος.

Πολύ σωστό σχόλιο.
Και γενικά μιλώντας καθαρά για μπάλα, στον τελικό έκανε 2 μεγάλα λάθη.

Πρώτον έβαλε βασικό τον Μάνταλο αντί του Λάζαρου.

Δεύτερο, και πολύ βαρύτερο, εξ αρχής πήγε να παίξει σαν πρωταθλητής, ίσως και ανώτερος του άλλο, του ξεκούραστου, του σούπερ θυμωμένου και καυλωμένου. Και δεν σου λέω, οκ, σιγά την μπάλα που έπαιξε και ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα εναντίον μας, οκ, μην πας συντηρητικά. Αφού βλέπεις όμως ότι το πλάνο αυτό πάει σκατά ήδη από τα πρώτα 15 λεπτά και αριστερά ειδικά σε έχουν κάνει γιο γιο και βγάλανε 4 τετ α τετ, κάνε κάτι προσαρμόσου. Σε ταχύτητα μιλάμε μας κάνανε αεροπλάνο, ο Τσιγκρίνσκι έτρεχε και δεν έφτανε. Ούτε καν στην είσοδο του β΄ ημιχρόνου δεν προσαρμόστηκε, λες και περίμενε απλώς να το φάει. Βάλε τρίτο στόπερ, βάλε Γκάλο, Λόπεζ, κάνε κάτι. Αφού δεν σου βγαίνει. Τι θεωρούσε, ντροπή να παίξει αμυντικά και να κυνηγήσει, να πάρει το ματς πιο ύπουλα; Αυτά είναι μαλακίες, μπάλα είναι και το ότι πήρες τον τίτλο του πρωταθλητή δεν σημαίνει ότι είσαι επίπεδα πιο πάνω από τον άλλο, είστε ομάδες ίσες, που δέκα φορές τον ίδιο αγώνα να παίξετε μπορεί να μοιραστείτε τις νίκες. Προσαρμόσου.

2 Likes

Για το υλικό που έχει, μια χαρά μου φαίνεται εμένα ο Σφαιρόπουλος. Αυτό που έχει πετύχει ο Ολυμπιακός στο μπάσκετ, το οποίο είναι και έργο Σφαιρόπουλου (αλλά όχι μόνο), είναι ότι έχει καταφέρει να χτίσει μια refuse-to-lose νοοτροπία, η οποία έχει περάσει ακόμα και στους αντιπάλους του. Αλλά στην τελική, δεν μπορεί εύκολα να ανταγωνιστεί μέχρι τέλους μπάτζετ όπως αυτά της ΤΣΣΚΑ κλπ.

1 Like

Αστο δε θελω να πιασω συζητηση για το Σφαιροπουλο γιατι θα αρχισω τα μπινελικια. Να τελειωσει η χρονια και να παει στο καλο, την ιδια τυχη με τον Πεδουλακη θα χει αν βγει εκτος Ελλαδας με το τσουρουκομπασκετ που παιζει

1 Like

Συμφωνω σε ολα εκτος απο την Τουμπα. Αν σκεφτεις οτι βρεθηκε ξαφνικα να παιζει με πολυ διαφορετικες συνθηκεςμε λιγες ωρες προσαρμογης, παρουσιασε μια χαρα ομαδα. Πρωτο μερος μπηκε καλυτερα η ΑΕΚ κ κινδυνεψε μονο μια δυο φορες στο 2ο.

Εμένα πάντως με πείραξε αφάνταστα αυτή η ήττα και ιδιαίτερα αυτή η εμφάνιση. Το Σάββατο δε με ενδιέφερε καθόλου ότι πήραμε το πρωτάθλημα, ήθελα το κύπελλο γιατί αυτοί οι αγώνες μένουν και γιατί έπρεπε να κλείσουμε στόματα. Τώρα τι να πεις; Δεν είναι ότι χάσαμε από μια στραβοκλωτσιά ή στα πέναλτι. Μας διέλυσαν κι αυτό έχω να το δω πολύ καιρό (από το 3-0 στο Καραϊσκάκη πέρσι).

Συμφωνώ ότι με τον ΠΑΟΚ είμαστε πάνω-κάτω ισάξιες ομάδες. Ο ΠΑΟΚ υπερτερεί σε αξία μονάδων και πάγκο - αξιοθαύμαστο ότι έβγαλε Μπίσεσβαρ και Κάμπος και είχε καλούς παίκτες για να τους αλλάξει - εμείς υπερτερήσαμε σε πάθος και παίξαμε πολύ καλή μπάλα σε κρίσιμα παιχνίδια, όπως αυτά εναντίον του Ολυμπιακού. Εκεί κρίθηκε το πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ του 3-2 δε θα έχανε με τίποτα από τον ΠΑΟΚ. Αλλά προχτές εμφανίστηκε η ΑΕΚ της Τρίπολης και μου κάνει τεράστια εντύπωση αυτό. Δηλαδή να μην μπορούν να αλλάξουν μία γαμημένη πάσα στο κέντρο! Να είναι Αραούχο και Λιβάγια σε κέφια (φάνηκε από τις λίγες φορές που ακούμπησαν μπάλα) και να μην υπάρχει κάποιος να τους τροφοδοτήσει.

Για μένα ο τελικός του κυπέλλου ήταν μεγάλο πισωγύρισμα και μου χαλάει τη χαρά της κατάκτησης του πρωταθλήματος, όσο κι αν το πρωτάθλημα είναι η “μεγάλη κούπα”. Ελπίζω μόνο αυτή η ομάδα να μην ήταν φωτοβολίδα και να γίνουν οι απαραίτητες κινήσεις (μεταγραφικά και παραμονή βασικών παικτών) για να έχουμε ανάλογη συνέχεια. Υπάρχουν και τα προκριματικά Champions League, μην το ξεχνάμε…

1 Like

Για μένα αυτή ήταν η παγίδα στην οποία έπεσε η Αεκ φέτος… η καλή μπάλα και το πάθος που βγήκε στα ματς με Ολυμπιακό ήταν αυτό που έριξε στάχτη στα μάτια πολλών αεκτζήδων και τώρα ίσως να υπάρχουν αρκετοί που έχουν χαλαστεί όπως εσύ (και γω έτσι θα ήμουν). Μπορεί η ψυχολογική και αγωνιστική άνοδος της Αεκ να ξεκίνησε μετά από νίκες απέναντι στον Ολυμπιακό… αλλά αυτός ο Ολυμπιακός ήταν 5 επίπεδα κάτω και από τη χρονιά που τερμάτισε 5ος. Στα μάτια σας φάνηκε ότι σκοτώσατε το θηρίο αλλά φέτος ο Ολυμπιακός κέρδισε μόνο μια φορά σε ντέρμπι και αυτό από καραμπόλα και γελοιοποιήθηκε 2 φορές από τον διαλυμένο Παο.

Μιλάμε για μια ομάδα η οποία φέτος είχε μοναδικό στόχο να περάσει στους ομίλους του τσου-λου, με ανύπαρκτη προετοιμασία, με 3 αλλαγές προπονητή και με 2! χοντρούς παίχτες, οι οποίοι καθώς περνούσε ο καιρός πάχαιναν όλο και περισσότερο.

2 Likes

Χαχαχαχα, ποιοι ήταν οι 2 χοντροί; :joy::joy: