Αεκαρα

Το οποιο διαστημα 15-22 που ηταν πρεπει να χει βγει μονο ο Γαλανοπουλος. Α κ ο Μιται βασικα
:stuck_out_tongue:

2 Likes

Οι ακαδημίες είναι για τα μπαζα,δεν γίνεται καθόλου δουλειά,δεν έχει βγει ένας παίκτης που θα μπορέσεις να τον πουλήσεις αργοτερα.

Οι κονέ,κουχαρσκι πρέπει να σφουγγάριστουν,δεν γίνεται να κάνει ο κονέ τις διαπραγματεύσεις,απλά δεν γίνεται.

Πήραν δύο τερματζηδες,ο ένας καθόταν 7 μήνες στο πάγο,αγυμναστος,με την πρώτη προπόνηση τραυματίστηκε,ο δεύτερος που έπαιξε στο γιουρο,έχει κάνει περισσότερες γκελες από στανκοβιτς-αθανασιαδη μαζί.

Βασίζεται η άμυνα στον αργό μουκουντι,στον βαρύ βιντα,στον γέρο χατζησαφι,στον ροτα και ο παλιός δείχνει μέσα σε όλους αυτούς παιχταρας.

Μου θυμίζει όταν είχαν φέρει τον τσιγκρινσκι ως παικταρα και έπειτα ο παίκτης έκανε τη μια βλακεία μετά την άλλη.

Στο κέντρο οι σιμανσκι και ο γιονσον τους έχει βαρεθεί όλος ο κόσμος,έχουν κουραστεί και οι ίδιοι.

Αν έχουν προτάσεις για Γκαρσία και δεν τον δίνουν ΧΤΕΣ,τότε κάποιος έχει πρόβλημα στον εγκέφαλο.

Ο αμπραματ γιατί θέλει να φύγει,θέλει να κολλήσει τα τελευταία του ένσημα άλλου?

Καλύτερα, από το άνοιγμα των 10++ εκ ευρω.

1 Like

Δεν ξερω αν ειναι καλυτερο. Δεν ειμαι λογιστης της ομαδας. Αν εχει οντως λεφτα και διαθεση να ενισχυσει την ομαδα μια μεταγραφη δεκα εκατομμυριων, οταν εχει παρει 9 απο μια αλλη, δεν ειναι τοσο εξωφρενικη.
Εμενα σαν παιχτης δεν με χαλαει ο Πιερο. Ισα ισα πιστευω οτι μπορει να ειναι πιο ουσιαστικος απο τον Φοφανα που ειναι εντελως λαχειο και δεν θα εδινα 10εκ για αυτον. Με αυτα τα λεφτα ομως, και λιγοτερα, αν δεν ηταν ανικανοι θα μπορουσαν να ειχανε φερει νωριτερα πολυ αξιολογο επιθετικο.

Αυτο που ενοχλει ειναι οτι η ομαδα δουλευει τον κοσμο. Ο Βενγκα μας τα πρηξε με ζωνες, οτι ακομα δεν εχουμε δει τιποτα, οτι ο Μελισσανιδης ηταν σφιχτος και αυτος δεν θα ειναι κτλ κτλ. Το ιδιο και οι ρεπορτερ. Υπαρχουν αναρτησεις τους και ρεπορταζ που δηλωναν οτι ο Ηλιοπουλος οποιον θελει θα τον φερει κτλ. Επισης αυτοι και η ομαδα επικοινωνησαν ενα σωρο παραμυθια. Για παιχτες πολυ μεγαλυτερης αξιας. Για ανανεωση ηλικιακη. Για το οτι ο Αλμειδα θελει παιχτες σαν τον Γκαρσια οταν προφανως μας κλεινανε παιχτες οπως πχ ο Πετκοβιτς. Δηλαδη ο Πιερο τι σχεση εχει με τον Γκαρσια? Ενας αργος πολυ δυνατος φορ περιοχης ειναι. Ξαναλεω για μενα καλυτερα αυτος απο αλλον ενα στυλ Γκαρσια. Απλα το δουλεμα απο την ομαδα παει συννεφο.

Η ομαδα σιγουρα χρειαζεται εναν πολυ καλο αμυντικο γτ ο Βιντα τελειωνει και ο Καλενς ειναι λιγος και επισης μεγαλος και αυτος. Παρομοια χρειαζεται και ανανεωση ποιοτικη στην θεση του 6αριου. Και σιγουρα χρειαζεται και ενα αριστερο μπακ γτ ο Πηλιος ειναι αυτος που ειναι και ο Χατζισαφι εχει τελειωσει κ αυτος. Η ΑΕΚ περυσι εφαγε πανω απο διπλασια γκολ απο οσα ειχε φαει προπερσι. Πρεπει να υπαρξει αναβαθμιση σε αυτες τις θεσεις.

Τωρα πλεον θα πορευτουμε ως εχει και η ετυμηγορια θα βγει στο γηπεδο. Εχω μια συγκρατημενη αισιοδοξια, αλλα θεωρω οτι αν η ΑΕΚ θελει να εξελιχθει θα πρεπει ο νεος ιδιοκτητης να αποδειξει οτι εχει θεληση και οραμα. Για μενα θα πρεπει να αξιολογησει το επιτελειο που του αφησε ο Μελισσανιδης και να κινηθει αναλογως.

1 Like

Ξερεις γιατι σε θεωρω υπερβολικο ; Γιατι γραφεις “ο πηλιος ειναι αυτος που ειναι”. Ποιος ειναι ακριβος ; τον εχουμε δει σε … 6 παιχνιδια ;

επισης ρεαλιστικα, αν αλλαζαμε 10 παικτες, θα λεγαμε για μια εντελως νεα ομαδα - θα ηθελε χρονο να δεσει κτλ. Καλο Νοεμβρη δλδ. Αναφορικα με αμυνα κ κεντρικο παικτη, ναι θα θελαμε, αλλα φαγανε λεφτα να φερουνε ολους αυτους μπροστα.

Θα δουμε. Τουλαχιστον πηραν καποιον με μια Α λογικη. Και τις τελευταιες μερες οι ρεπορτερ διέρρεαν οτι κανεις δεν ηθελε να παιξει στο ελλ πρωταθλημα, χωρις Ευρωπη, με μια ομαδα που περσι δεν πηρε επισης τιποτα.

Σας διαβαζω με ενδιαφερον διοτι η ΑΕΚ θυμιζει αλλες εποχες, δυσκολες. Δεν θα μπω στη διαδικασια αναφορας σε ικανοτητες παικτων, αναγκων ή διαχειρισης, διοτι οχι απλως δεν ειμαι ΑΕΚ, αλλα ουτε καν παρακολουθω πια ποδοσφαιρο οπως παλια.

Θα γραψω ομως για κατι που θεωρω οτι εν ετει 2024 δεν επρεπε καν να υπαρχει: θεοποιηση του προεδρου/παικτη/προπονητη. Πριν 30 χρονια διαβαζαμε “ερχεται ο Εντβαλντο, το δεκαρι της Πόρτο” και δεν είχαμε ιντερνετς για να δουμε τι ειναι. Σημερα, ακομη και η αδερφη μου ξερει οτι για να δωσεις 10 μυρια για παικτη, καπου πρεπει να υπαρχουν και να βρεθουν λογιστικα. Αν δεν υπαρχουν, τοτε καποιος τα κλαιει. Συνηθως οχι αυτος που τα βαζει, αλλα αυτος που τα παιρνει και γραφονται στα βιβλια του.

Αν ο Ηλιοπουλος (που στα ματια μου Τροχανιζει απιστευτα, αλλα μπορει να ειμαι καχυποπτος) εδινε ενα καραβι (#diplis) λεφτα για οποιονδηποτε, θα ηταν καλο να πιανατε τον χαρτη της Αττικης για να δειτε πού πεφτει ο ΑΟ Τριγλιας. Με εσοδα απο το ελληνικο πρωταθλημα, δεν βγαινουν 10 μυρια. Στη συγχρονη εποχη, αν δεν εισαι η Σιτι ή η Ρεαλ ή η Γιουβε ή η Παρι, δεν εχει “δανεικα”. Οσα μπαινουν στα ταμεια, πρεπει να βγαινουν, ειδικα στην Ελλαδα. Μπορεις να κανεις κακο προϋπολογισμο, αλλα με μικρη αποκλιση στο τελος της σεζον και με ιδιοκτητη που θα βαλει χερι στην τσεπη ή θα κοψει μπατζετ απο την επομενη σεζον.

Υπαρχουν παντοτε εξαιρεσεις, αλλα γενικα ειναι απλη αριθμητικη. Καλημερα σε ολους.

5 Likes

Λοιπον εχω καταληξει οτι η παρεξηγεις πληρως το υφος μου η εγω κανω κατι λαθος. Δεν εχω κατι με τον Πηλιο. Ισα ισα αμα δεις στο παρελθον εχω πει πολυ καλα λογια για αυτον. Ομως χρειαζεται και αλλος παιχτης εκει. Και σε στοιχεια και λογω ηλικιας Χατζισαφι. Εξαλλου η ΑΕΚ ολο το καλοκαιρι εψαχνε αριστερο μπακ.

Το νταμπλ να σου θυμισω το πηραμε οταν απαλλαχτηκαμε απο 19 συμβολαια και πηραμε νομιζω 11 νεους παιχτες. Το δεσιμο της ομαδας εχει νοημα αν αποδιδει. Η δεμενη ομαδα αποκλειστηκε απο την Νοα και η ομαδα που εβαλε απο την πρωτη μερα ανωτερου επιπεδου παιχτες στην ενδεκαδα της απεκλεισε την Λανς.

Επισης αν τωρα δεν ερχονται παιχτες που δεν παιζουμε Ευρωπη, να τους περνανε λοιπον οταν παιζαμε αντι να μας λενε για ζωνες κτλ κτλ κτλ.

@jonkyr η ΑΕΚ και περυσι και φετος εχει εσοδα. Δινει καθε χρονο 20 με 25 χιλιαδες διαρκειας. Περυσι 26 χιλιαδες. Εχει τηλεοπτικο που της δινει πανω απο 10εκ το χρονο. Περυσι ειχε και τα εσοδα της Ευρωπης. Εχει δωσει και τον ΠΟνσε 9 εκατομμυρια. Εχει δικο της γηπεδο. Αυτο που λες το κανει ο Αλαφουζος, αλλα επειδη ξερουμε ποιος ειναι ο Αλαφουζος οι Παναθηναικοι κοιμουνται σε εισαγωγικα ησυχοι. Ξερουν τι μεγεθος ειναι. Ο Παναθηναικος ουτε διαρκειας εχει, ουτε δικο του γηπεδο, ουτε Ευρωπη ειχε μεχρι φετος, ουτε πωλησεις και ομως εδωσε σχεδον 20εκ για μεταγραφες.
Πλεον δεν ειναι οπως το 90 που ερχοντουσαν τυχασπαρτοι. Πλεον υπαρχει μεγαλυτερη διαφανεια σε οικονομικα στοιχεια κτλ.

Στο τελος τελος αυτο που με ενοχλει εμενα πραγματικα, και τους περισσοτερους που ακουω, δεν ειναι ο Πιερο, δεν ειναι αν αυτα που λεει ο @montecristo πχ εχουν λογικη, που πολλα εχουν, το προβλημα μας ειναι οτι η ομαδα ΑΕΚ δουλευει αποδεδειγμενα τον κοσμο της και ταυτοχρονα ειναι ανικανη να οργανωθει. Λειτουργει με ορους κλικας και τακτικες 80ς κ 90ς. Δεν εχει εκσυγχρονισθει καθολου. εδω μεχρι περυσι ειχε τον Μελισσανιδη να επιμενει οτι δεν θελει να κανει δουλειες με μανατζερ. Ο οργανισμος ΑΕΚ ειναι ακομα στο 1992

1 Like

Επισης αδικειται ο Τροχανας. Ειχε φερει Ντεμη και ειχε απεναντι του τον Κοκκαλη :stuck_out_tongue:

1 Like

εχεις χιλια δίκια, και το έγραψα και παραπάνω, κάτι ανάλογο. Ένα τεράστιο άνοιγμα εμενα δεν θα μου άρεσε, γιατι ειδαμε και παθαμε να ανεβουμε.

Εδω ο ολυμπιακος, με ευρωκουπα κτλ, και διαβαζω οτι μετραει τα δεκάρικα.

Απο την αλλη, πάλι ο ολυμπιακός, έχει πουλησει τον Ρετσο ξερωγω 250 εκατομμύρια, κάποτε. Και στον Τσάρλυ ειπαν (το παρα πολυ ενδιαφερον), ότι ειναι η μονη ομαδα που δεν ανακοινωνει δημοσια/στο τρανσφερμαρκτ τι δινει και σε ποιον.

τι θελω να πω ; οτι ο Μαριος δεν ηρθε στην ΑΕΚ επειδη μεγαλωσε με τον Μαυρο. αλλα ευρυτερα, οι ομαδες της Ελλαδας πρεπει να παιζουν φοβερα λογιστικα παιχνιδια - το SKIP νομιζω ειναι καλο για λευκά, αλλα στα χρωματιστά βάζω TIDE

1 Like

για αρχή, ίσως με μπερδεύει το ύφος σου, χωρίς ιμοτζι, και λυπάμαι. Σε καμια περιπτωση δεν θελω να χαλασουμε τις καρδιες μας. :innocent:

Εν δευτεροις, στο παραπανω σου δινω δικιο. Προσωπικα δεν θεωρω οτι ειναι τοοοοσο χαλια, αλλα σιγουρα ειναι πισω απο ολυμπιακο (σε εξωστρεφεια) και ΠΑΟΚ (ακαδημιες).

Εγω δεν θα εδιωχνα κονε/κουχαρσκι μεσα στις μεταγραφες. Αλλα θα τους εδιωχνα Οκτωβρη/Νοεμβρη, κατοπιν ερευνας αγορας. Σε εξωστρεφεια η ΑΕΚ πιστευω ποναει γιατι δεν εχει τοσους πολλους μεγκα-σταρ παλιους παικτες να συνδεθει (οπως ο ολυμπιακος) και σε ακαδημιες, ε πρεπει να ριξουν σοβαρα λεφτα.

Μου εκανε σουπερ (καλη) εντυπωση οτι ο ΠΑΟΚ αγορασε τον Κουλιερακη απο τα τοπικα της Κρητης. Και ποσο τελικα τον πουλησε. Φοβερο ντηλ.

Απλα για να κλεισουμε αυτη τη συζητηση καπως, εγω δεν θεωρω οτι η φετινη ΑΕΚ ειναι μαυρο χαλι / για 4η κτλ. Φαβορι δεν ειναι, αλλα θα παλεψει για πρωταθλημα (ελπιζω). Γκρινιες υπαρχουν σε ολες τις ομαδες.

Ουτε εγω θεωρω οτι ειναι χαλι. Ελληνικο πρωταθλημα ειναι αυτο. Πιστευω οτι θα το παει μεχρι τελους. Απλα ειμαι της αποψης οτι οπως και με το προπροηγουμενο πρωταθλημα, που ειχε βγει Τσαμπιονς Λιγκ, με Ουζουνιδη κτλ, ετσι και στο νταμπλ, ενω θα μπορουσε να ειχε απογειωθει και να κατοχυρωσει εστω πολυ ικανοποιητικα τα κεκτημενα της, αντιθετως πυροβολησε τα ποδια της. Ειτε δεν θελει, ειτε δεν μπορει.

Συμφωνω και για Κονε Κουχαρσκι. Να ξερεις παντως οτι το μεγαλυτερο θεμα που πρεπει να επανεκτιμηθει εκει μεσα ειναι ο ανθρωπος του Μελισσανιδη και οποιος ετρεχε και επαιρνε σε μεγαλο ποσοστο ολες τις αποφασεις για αυτα τα θεματα. Αυτος ο Γιαννης Παπαδοπουλος. Με αυτον και το μελλον του στην ΑΕΚ θα φανει με τι μοντελο θελει να συνεχισει ο Ηλιοπουλος.

Τελος να ξερεις οτι υφος μπορει να φαινεται οτι εχω δεν εχει να κανει προσωπικα με σενα. Οτι ξινιλα βγαζω ειναι για την ομαδα και οτι θεωρω οτι γινεται λαθος. Με σενα τι προβλημα να χω. Ισα ισα. Μην το παιρνεις δηλαδη προσωπικα. θα βαζω αν ειναι εμοτικονς που μ αρεσουν κιολας :stuck_out_tongue:

2 Likes

Ναι οκ, σε νιωθω

2 Likes

αν υπήρχε όντως σχεδιασμός και πλάνο, δηλαδή αυτό να φαίνεται από τις κινήσεις διοίκησης, τεχνικών και προπονητή, η γκρίνια θα ήταν μισή ακόμα και με τον αποκλεισμό από τη Νοα!

αλλά δεν υπάρχει… πούλησες παίχτη και δε μπόρεσες σε 3 μήνες να τον αντικαταστήσεις (το ίδιο και πέρσι με αμυντικό), λες θέλω παίκτη στην τάδε θέση και δεν παίρνεις, λες θέλω ηλικιακή ανανέωση και παίρνεις παίκτες ηλικίας 32+… αυτά είναι που κλωτσάνε και εκνευρίζουν τον κόσμο. αν ο Πιερό ανακοινωνόταν μέσα Ιούλη ξερωγω, δε θα υπήρχε τόση γκρίνια

1 Like

Επιτελους εκλεισε αυτο το κεφαλαιο του επιθετικου, ειλικρινα βαρεθηκα.
Ας συνεχισουμε να παιζουμε καλα στο πρωταθλημα και να δωθει βαση σε αυτη τη χρονια στο να δεθει η ομαδα. Πολυ κακο παιχνιδι δεν εχω δει ακομα στη Σουπερ Λιγδ - και αυτο ειναι που μας κραταει δλδ.
Για να δουμε στο πρωτο ντερμπυ πως θα ανταποκριθουμε …
Κατα τ’αλλα, οπως ειπατε σωστα: Κονέ ΦΥΓΕ.

1 Like

αν πάρουμε 2 επιθετικούς τελικά, θα ειμαστε για ψυχοφάρμακα (αν και προσωπικα πιστευω οτι χρειαζομαστε 3 σε συνολο)

1 Like

Ζηταει οτιναναι η Τσελσι μωρε, αλλιως καλη προσθηκη θα ηταν.
Πιστευω οτι το προφιλ του Πιερο θα ταιριαξει στο παιχνιδι της ΑΕΚ - ενα γομαρι να τελειωνει τις φασεις και να τους ριχνει 2 κεφαλια. Το ζητημα της αμυνας παντως παραμενει ανοιχτη πληγη.

1 Like

Αν δυσκολέψει το πράμα βάζεις το πιερό στόπερ να καθαρίζει όλες τις κεφαλιές

3 Likes

Τον Πινεδα να βαλει στοπερ. :rofl:

3 Likes

Σιγουρα θα ναι καλη περιπτωση στα στημενα. Πχ στο πρωτο δοκαρι. Εμενα σαν παιχτης μ αρεσει. Πιο πολυ φοβαμαι αν θα τον ενταξει συντομα ο Πελαδος η πχ αλλαγη του Γκαρσια θα βαζει για κανα τριμηνο τον Τσουμπερ

Καλα, βλεπω ο Γκαρσια να τον ματιάζουν στο επομενο και να μενει εξω για 3 βδομαδες, και θα μπει ο ΓΚΟΛΕΑΔΟΡ αμεσα να σκισει τους παντες.

Παντως και ο Πελαδο εχει κοψει τα πολλα πειραματα φαινεται - να ο Πηλιος βασικουρα.

Επισης για οσους αμφιβαλλετε - ΡΟΤΑΡΟΣ βασικουρα εθνικη, και φυσικα πετραν

Να δουμε