Πολιτικές εξελίξεις

Του κανανε την μουρη κρεας του συμβολου.

Αυτο ακριβως. Τα ιδια και τα ιδια 40 χρονια. Σαχλαμαρες απο ΜΜΕ και πολιτικους, μαγκια του Ελληνα που παντα ξερει τι εγινε και ποιος φταιει και δηθεν θλιψη και ας ανοιξουμε και ενα γκρουπ στο φεησμπουκ να βρισουμε τα κωλοπαιδα που δολοφονησαν(αλλα δεν ανηκουν στην ευρυθμη κοινωνια μας και αρα δεν μας αφορουν, απαπα) και να κλαψουμε για ατομα που θα ξεχασουμε αυριο οπως ξεχασαμε κι εκεινο το παιδακι πως το λεγανε προπερσυ. Αηδια ρε πουστη μου, αηδια καταντησαμε.

Κάντο πιο λιανά αν θες αυτό εδώ ψηλέ.

  1. Δεν προσπαθώ να υποβαθμίσω τη νοημοσύνη σου. Καταλάθος γίνεται και ευθύνονται τα γραπτά σου για αυτό.
  2. Ο Χόκαμ έχει πετύχει πολλά περισσότερα πράγματα από όσα έχει πετύχει το 99% των Ελλήνων σε αυτή την ηλικία. Εσύ από την άλλη, εκτός του ότι μόλις βγήκες από το αυγό σου και ξέρεις μόνο ό,τι σου είπαν και συνέβη 10 χιλιόμετρα γύρω από το σπίτι σου τα τελευταία 5 χρόνια, ακόμη δεν έχεις καταφέρεις να δεχτείς πως υπάρχουν κι άλλες απόψεις πέρα από τη δικιά σου. Είτε για το Black, είτε για την πολιτική, είτε για το shoegaze. Εγώ είμαι περίεργος να μάθω τι παραπάνω έχεις καταφέρει εσύ από τον Χόκαμ. Αυτός ο αέρας βεβαιότητας που βγάζεις όταν ανακρίνεις τους “μικροαστούς” μου δημιουργεί μεγάλη περίεργεια…
  3. Διαβάσε ξανά το ποστ του Giannis… και μάθε να είσαι λιγότερο στενόμυαλος και προκατειλημένος. Δεν έκανε λόγο ούτε για αναρχία ούτε για ακροαριστερά. Και στο επόμενο του ποστ, το ξεκαθάρισε κι όλας. Αν εσύ επιμένεις να πιστεύεις πως σε κοροϊδεύει και σου λέει ψέματα, τότε εγώ που τον ξέρω τον Giannis… και προσωπικά, μπορώ να σου πω πως κάνεις λάθος και ναι δε τιμάει τη νοημοσύνη σου. Βρίζει όσους πέταξαν τη μολότοφ, τα ίδια άτομα που κι εσύ γράφεις πως δε σε αντιπροσωπεύουν οι ενέργειες τους. Απλά για τον Giannis, ο εχθρός του εχθρού του δεν είναι απαραιτήτως και σύμμαχος του…

αν ειχαμε το ιδιο παθος που εχουμε εδω μεσα θα ειχαμε αλλαξει , οχι την χωρα μας αλλα τον κοσμο ολο…

και κατι αλλο…
ban ακομη και να συμφωνει ο αλλος μαζι σου ετσι που την λες σε ολους δεν το κανεις και ευκολο να στο πει…
ηρεμα…
που να σου ελεγε καποιος και κανενα βαρη καταλαθος…θα εβγαινες μεσα απο τις οθονες μας…!!

Είμαι έξυπνος, όμως, και κατάλαβα ποιους φωτογραφίζει, δε βρίσκεις;

  1. .
  2. θα φωνάξω κι εγώ τους φίλους μου να δεις πόσα μπορούν να πουν έτσι ωραία κι αόριστα και το πόσο γαμάτος είμαι. κατα τ’ άλλα καλύτερα να ‘χω 5 χρόνια έξω από τ’ αυγό παρά να 'μαι ακόμα μέσα σ’αυτό. Κοίτα, μάγκας σαν εσένα μπορεί να μην είμαι και να μην σπουδάζω στην ελβετία, ένας μαγειράκος της πλάκας είμαι, αλλά είμαι σίγουρα καλύτερος άνθρωπος από σένα γιατί: α) ενοχλούμαι από την αδικία β) αντιδρώ σε αυτήν γ) δεν κάνω πικρόχολες κριτικές από το σπίτι μου όντας άπραγος. Βασικά συστατικά ανθρωπιάς, παίξτο λίγο έξυπνος τώρα.
  3. Την μολότοφ την πέταξαν άτομα που όλος ο κόσμος τα εντάσει στον αναρχικό χώρο, και σταμάτα πια μ’ αυτό.

Τελικά δεν αντιλαμβάνομαι γιατί πρέπει ν’ απολογηθώ σ’ έναν τύπο που δεν με γνωρίζει καν προσωπικά, και τα όσα λέει φανερώνουν την ψυχρότητα και την απάθεια που αισθάνεται με όσα συμβαίνουν γύρω του.

Banάκο, ο πολιτικός σου χώρος βρίσκεται στο μεγαλύτερο αδιέξοδο που ήταν ποτέ. Δυστυχώς, τη σημερινή δολοφονία τη χρεώθηκε αυτός. Ήταν που ήταν στοχοποιημένος… Νομίζω, ήρθε η ώρα να βγει προς τα έξω και να ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα και κυρίως τη στάση του προς κάποια άτομα και πρακτικές.
Φιλικά.

Ιονέσκο

King of Angmar υπάρχει σίγουρα πολύς συλλογισμός από πάρα πολύ κόσμο για όσα έγιναν σήμερα με τα διάφορα μαλακισμένα, δεν θα τα συζητήσουμε όμως στο φόρουμ. Να ξέρεις πάντως πως αυτά δεν είναι εύκολα πράγματα.

Ναι ρε. Συμφωνώ. Απλώς το ανέφερα…:wink:

Σκεφτόμαστε σε διαφορετικό επίπεδο, εσύ είσαι έξυπνος εγώ είμαι αουγκ, άσε με τώρα ήσυχο και κάτσε να συζητήσεις για τα νέα δημοσιονομικά μέτρα.

καποιος να σβησει τα τελευταια 100+ μηνυματα…
εχει χαθει η μπαλα…
εδω εχουμε φτασει να βριζομαστε μεταξυ μας…#-o

Πράγματι, αυτό δεν θα ήταν ενδιαφέρον. Προτιμάμε όλοι να διαβάζουμε post «παίζω φάπες με όποιον διαφωνώ και ξεκατινιάζομαι για το ποιός είναι το καλύτερο παιδί».

Θα αποτύχουν νομίζω. Το ΔΝΤ θα το αποπληρώσουμε (αν γλιτώσουμε την πτώχευση τον πρώτο χρόνο), αλλά θα γαμηθούμε όλοι στη δουλειά για να το καταφέρουμε αυτό. Το πρόβλημα όμως είναι πως με τη νοοτροπία που επικρατεί στην Ελλάδα (“Εγώ είμαι Θεός, οι υπόλοιποι είναι οι μαλάκες”), όλος αυτός ο κόπος θα πάει στο βρόντο και απλά θα είμαστε στα προ ΔΝΤ χάλια μας.

Α ναι, και σχετικα με αυτό

Δες πως ξεκίνησαν όλα. Αυτό το σε όλους είναι τελείως λάθος, υπήρξε συγκεκριμένη αντίδραση προς συγκεκριμένα ποστς.

Κατα τ’ άλλα όποιος θέλει να συμφωνήσει μαζί μου είναι ελεύθερος να το κάνει, δεν καταλαβαίνω γιατί το ύφος μου του αλλάζει γνώμη.

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

BAN σε αγαπάω πολύ…

δεν αλλαζει γνωμη αλλα κανενας δεν θελει να ειναι με τον “τρελο του χωριου”

*η φραση τρελος του χωριου δεν ειναι για να σε προσβαλω…ειναι για να καταλαβεις αυτο που σου λεω…!!!

off-topicΜαλακες δεν ξερω τι λετε, αλλα ακομα και αν την μοναδικη φορα που μου εχει μιλησει με εχει πει κρετινο(ψιλο-δικαιολογημενα), ΕΓΩ ΤΟΝ ΠΑΩ!
Σοβαρα τωρα εγω συμφωνω με οσα λεει για το θεμα και νταξει τον ξερετε τον τροπο του, πολυ κλαψομουνηδες ειστε ολοι, παντως…

Δεν ειμαι σε θεση (ελλειψη χρονου) να διαβασω ολα οσα εχουν γραφτει στα τελευταια 200 ποστ, αλλα μπορω να φανταστω τι γινεται καθως ολοι μας εχουμε αποψη ειτε ειμασταν στην πορεία, ειτε οχι.

Μετα απο περιπου 20 χρονια αποφασισα να βγω ξανα στους δρομους και ημουν κοντα στη φωτια οταν ξεκινησε. Τεσσερις ψυχες χαθηκαν, αλλα δεν γυριζουν πισω. Σημασια εχει να μην παει αδικα η απωλεια των ζωών αυτων.

Μιλουσα πριν απο λιγες ωρες με εναν αργεντινο φιλο και συναδελφο. Με ρωτουσε αν ολα ειναι καλα, του εξηγησα τι γινεται, τις αποψεις μου, του ειπα οτι νομιζω πως μας πανε για μια νεα Αργεντινη κλπ. Με πεντε κουβεντες με εκανε να καταλαβω καλυτερα αυτο που συνεβη στη χωρα του και να κανω τους αντιστοιχους παραλληλισμους με τη δικη μας κατασταση.

“Τα πραγματα εδω ηταν πολυ ασχημα, αλλα ο κοσμος αποφασισε να πει ‘τελος’. Ανετρεψε τον Δεκεμβριο του 2001 μια κυβερνηση επειτα απο πολλα χρονια” μου ειπε: “Πολλοι πεθαναν, αλλα οι θανατοι τους ειχαν αξια. Εκαναν τον κοσμο να βγει στους δρομους και σημερα ο κοσμος δεν μενει σιωπηλος. Και οι πολιτικοι ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ”.

Φοβο χρειαζονται και οι πολιτικοι μας. Ο Βουλγαρακης να τρωει πλουσιοπαροχα και να σηκωνεται ο κοσμος να τον βριζει. Ο Αλογοσκουφης να μην βαζει μπουκια στα εστιατορια της Κηφισιας οπου συχναζει. Ο μπουχεσας να μην τολμα να βγει απο το σπιτι του και να αγοραζει (συμφωνα με τις φημες) σπιτι στις Βρυξελλες για μονιμη μετακομιση. Ο υπουργος ΠΡΟΠΟ να τρεμει οταν κανει δηλωσεις, τις οποιες διαβαζει απο σημειωσεις (για οσους το παρατηρησαν χθες). Ο Γιωργακης να μαζευει πραγματα για να παει στην (πραγματικη) πατριδα του. Ο Καμμενος να ουρλιαζει στα καναλια για το “οχι” στο ΔΝΤ διοτι εχει παιδια και δεν μπορει να βγει μαζι τους στην παιδικη χαρα ή στις βολτες του επειδη τον βριζει ο κοσμος. Η υπουργος ταδε να μπαινει μεταμφιεσμενη απο την πισω πορτα στη Βουλη για να μην την πετυχει κανεις στην εισοδο. Ο Κακλαμανης να κρυβεται σε χεστρες σαν χεστης. Ολοι αυτοι πρεπει να γνωρισουν τον φοβο, ειδαλλως οι σημερινοι (και αλλοι θανατοι στο παρελθον) δεν θα εχουν καμια αξια.

Προσοχη: φοβο, οχι εκβιασμο.

Και μια παρατηρηση για τον “πολεμο” που γινεται -αν καταλαβα καλα- για το ποιος εβαλε τη φωτια: αν θελουν, σε λιγα λεπτα τους πιανουν. Στα σκαλακια του μουσειου καθονταν και στα δεντρακια των παρτεριων κρυφτηκαν για να αλλαζουν μπλουζες και να ανταλλασουν τσαντες. Δεν ξερω αν αυτοι εβαλαν φωτια, αλλα αν ηταν αυτοι τοτε ηταν εξαιρετικα βολικοι οι “στοχοι” τους. Ομως μαζι τους φταινε καμια 300αρια ατομα που εδρευουν στο Συνταγμα, ο Μπερλουσκονι της Ελλαδας, καποιοι προϊσταμενοι που επετρεψαν στο υποκαταστημα να λειτουργει εκεινη την ωρα κι ενα καρο δημοσιοι υπαλληλοι που παρεκαμψαν την ασφαλεια του κτιριου για χαρη του “προεδρου”.

αυτο λεω και εγω…αλλα ηρεμα…αμα μιλαμε ετσι οταν μπορει να συμφωνουμε, φαντασου τι εχει να γινει αμα διαφωνισουμε κιολας…!!!