Πολιτικές εξελίξεις

Κι εγω 18 ειμαι. Η αληθεια ειναι οτι σε χανω λιγο. Πιο παλια =ποτε; Τι συνδεεται με τι που δικαιολογει τα ψεματα του ΠΑΣΟΚ και την ευθυνη που πηρε;

καταρχην γιατι μιλας σε β’πληθυντικο?εσυ δεν ανηκεις στον ελληνικο λαο?εσυ δεν πληρωνεις φορους?εσυ δε λειτουργεις βασει των κανονων της κοινωνιας?η μηπως επειδη δεν ψηφιζεις ΝΔ η ΠΑΣΟΚ νιωθεις ενα αισθημα ανωτεροτητας και δικαωσης απεναντι στους υπολοιπους?η μηπως επειδη δε ψηφιζεις καθολου κιολας?

και πες μας,που ακριβως πρεπει να κοιταξουμε για τη σωτηρια μας?

Στον καθρέφτη.

fuckin’ a, όσο απλή ή σαχλή κι αν ακούγεται η ατάκα του Chrisp.

To αστειο ειναι οτι καποιοι πιστευουν οτι εχουμε φτασει εκει που εχουμε φτασει κυριως “λογω του νεοελληνα που αγοραζε 5-5 τα αμαξια,τα εξοχικα κτλπ”,στανταρ θα το χετε ακουσει σε συζητησεις για τα περι κρισης.Οσο το χω ψαξει(κι απο οσα εχω ακουσει στη σχολη),στα χρεη των νοικοκυριων ειμαστε-συγκριτικα-σχετικα “οκ”(αν κανω λαθος διορθωστε με).Τη διαφορα την εκαναν και μας γαμησαν,τα δανεια επι δανειων απο πλευρας κυβερνησης σε συνδυασμο με τις διαχρονικες ομορφιες του quote…

Έχει ένα άθρο ο Δημήτρης Καζάκης στο ποντίκι που βγήκε χθες που λέει σχετικά με αυτό που λες pumpkin,ότι δηλαδή η προπαγάνδα γίνεται με σκοπό να πειστούμε ότι φταίγαμε κυρίως εμείς,ακόμα και τα μωρά που επειδή έπιναν δύο φορές γάλα την ημέρα με δύο μπιμπερό ζούσαν πάνω από τις δυνατότητες τους.Δεν μπορώ να βρω το άρθρο στο ίντερνετ με τίποτα για να παραθέσω λινκ,άμα μπορεί να το βρει κάποιος που ξέρει καλύτερα το σάιτ του pontiki.gr ας το παραθέσει.Γράφτηκε χθες πάντως

προσέξτε το επίπεδο της προπαγάνδας ( του παπαχρήστου από τα ΝΕΑ -http://www.tanea.gr/default.asp?pid=10&ct=13&artID=4573227)

Το άλλο είναι ότι οι δολοφόνοι που έκαψαν την τράπεζα και σκότωσαν τα τρία παιδιά, ήταν στο μπλοκ των λεγόμενων «μπαχαλάκηδων» που βρισκόταν μέσα στο μπλοκ του ΣΥΡΙΖΑ. Κι αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς. Οπως δεν μπορεί να αμφισβητήσει κανείς ότι από το ίδιο μπλοκ ήταν και αυτοί που εμπόδιζαν τις πυροσβεστικές να φτάσουν εγκαίρως στον τόπο της πυρκαγιάς και να απεγκλωβίσουν τους εργαζομένους.

Με το κλίμα που διαμορφώνεται μας βλέπω για κήρυξη στρατιωτικού νόμου σύντομα. Δεν είναι μόνο η Ελλάδα το θέμα εξάλλου, έχουμε και το ευρώ…

Στο indymedia…

Hokam εσύ πιστεύεις ότι η μόνη λύση είναι το ΔΝΤ?

Φυσικα και οχι.Πως σου ρθε κατι τετοιο??Και κανονικα η συζητηση μεταξυ των πολιτικων αρχηγων επρεπε να γινει πριν την ξαφνικη προσφυγη μας εκει…για να μην πω και “επικινδυνες” λεξεις οπως δημοψηφισμα…

Δεν είχα διαβάσει κάποιο σχετικό ποστ σου και αναρωτήθηκα. Καλά αυτό με τη συζήτηση πολ. αρχηγών είναι παρωδία.

γενικά ζούμε ιστορικές στιγμές. Ο Παπαχελάς σήμερα έγραφε ότι θέλουμε έναν νέο Ελ. Βενιζέλο ή έναν νέο Κ.Καραμανλή…

Aφου δεν ειπε ανοιχτα οτι χρειαζομαστε τους (αγαπημενους του) Αμερικανους ειναι απο μονο του ενα μικρο θαυμα…

Δημοψήφισμα??? Φασιστικα πράγματα σύμφωνα με τους Ευρωπαίους. Οι πολιτικοί & οι αναρχικοί εκφράζουν την θέληση του λαού όχι ο ίδιος ο λαός! Απαπα ακου πράγματα.:roll:

Καλά έκαναν οι αναρχικοί και εμπόδισαν την πυροσβεστική, όπως έκανα και στα δεκεμβριανά όταν επιτέθηκαν σε πυροσβεστικά οχήματα και τίμησαν την μνήμη του Αλέξη με τον καλύτερο τρόπο, αφου φοράνε στολές ειναι πυροσβεστομπάτσοι ρε παιδια! Το νερο τους έχει κρατική βία μέσα και θα σκότωνε τον κοσμάκη έτσι και αλλιώς.#-o

Λοιπόν χωρίς σαρκασμό τώρα, δεν χρειαζόταν να φτάσουμε σε τόσους νεκρούς αν καταλάμβαινε ο λαός ότι οι αναρχικοί δεν εκφράζουν τίποτα περισσότερο από ωμή και ανόητη βία. Ο θάνατος του Αφγανού και το ότι δεν βγήκαν να πούν “Ναι, καναμε λάθος και θα επωμιστούμε τς ευθύνες μας” δείχνει το νηπιακό επίπεδο του “αγώνα” τους. Η απάθεια συμφωνώ δεν είναι λύση ούτε τα κόμματα, αλλά το να πηγαίνεις απο το ένα άκρο στο άλλο είναι βλακεία και όχι επανάσταση. Όποιος δεν είναι με τους αναρχικούς δεν σημαίνει ότι στηρίζει αστυνομία. Επίσης υπάρχουν και αστυνομικοί που δεν συμφωνούν με την τυφλή βία και έφτυσαν αίμα για να μην πουλήσουν αρχές, τους συγκεκριμένους πρέπει να σεβόμαστε αντίθετα με τον κάθε μαλάκα με στολή που πουλάει εξουσία.

Η επανάσταση δεν είναι παιχνίδι ούτε διασκέδαση, εδώ και χρόνια μελετάω βιβλιά/άρθρα/κλπ αναρχικών που είναι “ενεργοί” και για αυτους είναι ένα ατελείωτο πάρτυ η όλη υπόθεση. Οχι κύριοι το να είσαι επαναστάτης είναι θυσία, μια ζωή μέσα στα βάσανα και στην ανέχεια. Ντροπή σας!!! Μαζέψτε τα και φύγετε παρέα με τους “εχθρους” σας τους πολιτικους, δεν διαφέρετε σχεδόν καθόλου έτσι και αλλιώς.

Απολογούμαι για την φλυαρία μου αλλά θα σκάσουμε στο τέλος αν δεν μιλησουμε.

θα πω δυο τρια πραγματα, βαριεμαι να τα αιτιολογησω τωρα, αλλα αν καποιος εχει αντιρρηση με κατι συγκεκριμενο ας μου το πει
δεν εχω χρονο να διαβασω αυτα που γραψατε πριν.με υποψη σας αυτα διαβαστε αν θελετε αυτα που γραφω

πρωτο πραγμα που πρεπει να κανουμε ολοι μας πρωτα απολλα ειναι να κλεισουμε τις τηλεορασεις
υπαρχει τετοια παραπληοφορηση (και προπαγανδα) που πραγματικα αν θες να ενημερωθεις, βρες αλλους τροπους

η τωρινη κατασταση της χωρας ειναι απορροια πολλων παραγοντων. πολιτικων, οικονομικων, πολιτικων, κοινωνικων.
κυρια αιτια ειναι πως η ελλαδα ενω μεσα απο την Ε.Ε. ειχε βοηθεια να γινει συγχρονο κρατος, δεν εγινε.
αυτο οφειλεται στη διαφθορα του πολιτικου συστηματος στο συνολο του και στις πελατειακες σχεσεις των ψηφοφορων.
ευθυνη εχουν οι πολιτικοι αρχοντες γιατι ειναι φερεφονα συμφεροντως και εξαρτημενοι απο τα γκαλοπ, ανικανοι να πραξουν οπως πρεπει και φοβομενοι παντα το ‘‘πολιτικο κοστος’’
τα παραπανω, οδηγησαν την κοινωνια σε εναν αεναο φαυλο κυκλο αλληλοεξαρτησης των πολιτιων παραγοντων με τους ψηφοφορους τους.
ευθυνη λοιπον εχουν αυτοι, αλλα και εμεις που παιζουμε το παιχνιδι, η ακομη και εμεις που το ανεχομαστε.
τα παραπανω, οδηγησαν τους ‘‘αρχοντες’’ να γλυφουν το λαο με οποιονδηποτε τροπο ωστε να εκλεχτουν. γιατι το συστημα δινει τη δυνατοτητα στον ελληνα να καταναλωνει περισσοτερο αποσο εχει τη δυνατοτητα

βεβαια, επειδη ειμαστε πολυ απασχολημενοι με τα εκλογικα και τα κομματα, ποιος χεστηκε για την ανατπυξη της χωρας?εχουμε τα λεφτα της Ε.Ε. αλλωστε (τα οποια τωρα θυμηθηκαμε οτι ειναι δανεικα)

μεγαλη ευθυνη των πολιτικων ηταν πως ενω ηξεραν οτι βρισκομασταν σε τελμα, διαιωνησαν την κατασταση, με αποτελεσμα να φτασουμε στην χαοτικη κατασταση που βρισκομαστε σημερα (και ειναι ακομη η αρχη)

το μονο που ξερω ειναι πως η ελλαδα θα ειναι παντα υπο την επιβλεψη των μεγαλων δυναμεων, του οθωνα, της Εοκ και του Δ.Ν.Τ.
200 χρονια δεν εχουμε καταφερει να φυγουμε απο την εξαρτηση αυτη, θα το καταφερει το πασοκ?

δυστυχως (το ξερω οτι παραπεμπει σε μεσσιανισμο αυτο που θα πω) το μονο που θα μας σωσει ειναι η εμφανιση ενος μεγαλου ηγετη, που θα πραξει αυτα που ειναι αναγκαια, μη φοβομενος το κοστος για τον ιδιο και την κοινωνια, αλλα στοχευοντας μακροπροθεσμα

προβλεψη μου για το μελλον ειναι πως η ελλαδα θα γινει οπως εγινε η αργεντινη την εποχη που την επισκεφτηκε ο πατερας μου οντας ναυτικος.
τελος, για αλλη μια φορα το βαρος θα στηριχτουμε στις πλατε των ‘‘ελληνων του εξωτερικου’’

Υ.Γ. οχι, ο κοσμος δεν ‘‘ξυπνησε’’. θα τα συζηταμε για ακομη ενα μηνα και μετα θα θαφτει το ζητημα απο κανενα σκανδαλο και απο τις ‘‘διαφωνιες’’ πασοκ-νδ
Υ.Γ.2 οχι και ο λαζοπουλος να το παιζει φωνη του λαου
Υ.Γ.3 η δικια μου γενια θα πληρωσει τα λαθη της προηγουμενης

κρατιέμαι.

logout, όταν θα επιστρέψω παρακαλώ κάποιο από τα παιδιά να έχει κάνει κάτι για το ποστ Torquemada.

μερικες φορες καλυτερα να σκας.

Καλύτερα να απολογηθείς για το ότι ποστάρεις ψέμματα παρά για οτιδήποτε άλλο.

  1. που το είδες εσύ ότι οι αναρχικοί εμπόδισαν την πυροσβεστική στην περίπτωση της marfin? το είδες ή το διάβασες κάπου? και αν ναι που?
  2. που ξέρεις με τόση σιγουριά ότι αναρχικοί έβαλαν τη βόμβα που σκότωσε τον Αφγανό?

Άλλο το να γράφεις την άποψη σου για την αναρχία και άλλο το να αναπαράγεις ψευδείς ειδήσεις.

Συμφωνώ με το δημοψήφισμα, αν και φοβάμαι πάρα πολύ τα αποτελέσματα του μιας και νομίζω πως η πλειοψηφία των Ελλήνων δεν είναι εμπιστοσύνης. Παρόλα αυτά νομίζω κι εγώ πως ένα δημοψήφισμα θα έπρεπε να είχε γίνει. Στο ερώτημα του Ζούγκλα για το αν το ΔΝΤ είναι η μόνη λύση θα ήθελα να ξεκαθαρίσω τη δικιά μου θέση, γιατί δε μου αρέσει να μου προσάπτουν πράγματα που δεν πιστεύω και δεν είπα. Η απάντηση, όπως τη βλέπω εγώ αυτή τη στιγμή και ως εξωτερικός παρατηρητής, είναι πως ο μηχανισμός στήριξης της Ε.Ε. είναι αυτή τη στιγμή η πιο συμφέρουσα βραχυπρόθεσμα υπαρκτή λύση .

Το ΔΝΤ δεν είναι τίποτα άλλο από τοκογλύφος. Όταν δεν έχεις να φας, καταφεύγεις στον τοκογλύφο και μετά για πολλά χρόνια πληρώνεις τα πανωτόκια, αλλιώς θα σου σπάσει τα πόδια. Στη συγκεκριμένη περίπτωση τα πανωτόκια είναι τα μέτρα που όλοι μας ξέρουμε και το πιο τρομακτικό όλων η δίχως όρους απελευθέρωση της αγοράς στο ξένο κεφάλιο. Ευτυχώς (?) για μας, η Ε.Ε. μπαίνει με ένα ισχυρό ποσοστό στη βοήθεια, οπότε το τελευταίο θέλω να ελπίζω πως θα το βιώσουμε σε μικρότερο βαθμό από ότι οι Λατινικές χώρες. Επίσης, το ΔΝΤ ελέγχεται κατά 17% από ΗΠΑ που πλέον έχει Ομπάμα, οπότε θέλω να ελπίζω πως δε θα πεθάνει το κράτος πρόνοιας στην Ελλάδα.

Η άλλη επιλογή που έχεις αυτή τη στιγμή πέρα από τον τοκογλύφο είναι η χρεωκοπία. Αυτό σημαίνει παύση πληρωμών, φέσωμα των δανειστών σου και μηδέν σύνταξη και μισθοί για γέρους και δημοσίους υπαλλήλους τα επόμενα χρόνια. Η χώρα ξεκινάει να χτίζεται από το μηδέν και ελπίζουμε αυτή τη φορά να τα κάνουμε σωστά. Το πρόβλημα όμως είναι πως αυτοί που τα βγάζουν τώρα δύσκολα με τα 600 ευρώ, μετά θα τα βρουν ακόμη πιο δύσκολα με τα 0 ευρώ.

Από τους τοκογλύφους μόνο το 10% καταφέρνει να αποπληρώσει το χρέος του και να στηθεί ξανά στα πόδια του δίχως χρεωκοπία. Το στοίχημα είναι να καταφέρουμε να οργανωθούμε ως χώρα με τέτοιο τρόπο που θα είμαστε εμείς μέσα σε αυτό το 10% και όχι στο 90% που ανήκει η Αργεντινή. Με αυτή την ομοψυχία όμως και τη διάθεση που δείχνουμε για κάτι καλύτερο, εγώ δεν είμαι βέβαιος πως θα καταφέρουμε να είμαστε σε αυτό το 10%. Ειδικά όσο βλέπω τόσο κόσμο (θέλω να ελπίζω πως είναι ευθύνη της ΓΕΣΕΕ και των μπαχαλάκηδων η προς τα έξω εικόνα) να βγάζει προς τα έξω πως το αίτημα είναι να μη μπούμε στο ΔΝΤ, τόσο φοβάμαι πως κάποιοι παραπλανούν τον κόσμο λέγοντας του αυτά που θα ήθελε να ακούσει. Ακριβώς όπως το ΠΑΣΟΚ πριν τις εκλογές έλεγε “υπάρχουν λεφτά”.

Μία τρίτη επιλογή, που θα επιθυμούσα αλλά θεωρώ αδύνατον να πραγματοποιηθεί άμεσα, θα ήταν τα λεφτά που φαγώθηκαν από τους Έλληνες πολιτικούς και τις βρώμικες επιχειρήσεις - εκατομμυριούχους, να επιστραφούν στο λαό και να μην πέσει η ευθύνη του ελλείματος σε αυτούς που δε φταίνε άμεσα. Αυτό όμως αυτή τη στιγμή δε μου μοιάζει υπαρκτό σενάριο και δε νομίζω πως με το υπάρχον σύστημα μπορεί να γίνει σύντομα - αν μπορεί να γίνει. Και αν γίνει, είναι πολύ δύσκολο να το κάνεις με τρόπο που θα διατηρήσει το βιωτικό επίπεδο της Ελλάδος έστω στα τωρινά επίπεδα. Κανένα κλέφτης δε θα συλλάβει τον εαυτό του και πολύ φοβάμαι πως ο όχλος αν επέμβει περισσότερο θα ψάξει για αποδιοπομπαίους τράγους (βλέπε π.χ. το ξύλο που έφαγε ο Κακλαμάνης πριν λίγες μέρες) και λιγότερο για απονομή δικαιοσύνης και νέες γερότερες βάσεις. Οι πιο επικίνδυνοι εκ των τωρινών κλεφτών-απατεώνων απλά θα αναδειχθούν ως νέοι ηγέτες και θα συνεχίσουν να μας κυβερνάνε. Όπως έκαναν κάποτε μερικά από τα πρόσωπα που ψάχνει τώρα ο πράκτωρ Παπαχελάς.

Είσαι όμως καλύτερος άνθρωπος από εμάς, μην αγχώνεσαι. Οι ουρανοί σου ανήκουν…

:lol::lol3:

Πραγματικά που τα ξέρεις όλα αυτά και με τόση σιγουρια???

Είναι στο paybook της ασφάλειας φαίνεται. Δεν κάνω πλάκα, έχει υπερασπιστεί τα σώματα ασφαλείας πολλάκις το Δεκέμβρη του 08.

Τορκεμάδα τι ώρα παραδίδεις υπηρεσία είπαμε?