Διάφανα Κρίνα

Ε λέει για αυτόν που έγραφε αρκετούς στίχους στα τελευταία άλμπουμς άρα ναι για τον Παντέλο λεει :frowning:

Ναι για τον Παντελη πρεπει να λεει.
Κριμα για το ξεκατινιασμα και την διαλυση, περιμενουμε να βρεθει αντικαταστατης και να συνεχισουν γιατι εχουν πολλα να προσφερουν ακομα.

Με το καλό και το reunion…

Ένας άθλιος σκοπός, ένας γελοίος ρυθμός… :wink:

Πάντα έτσι θά’ναι:wink::!:

Καλα και να βρεθεί… τίποτα όπως παλλιά. Τα κρίνα ήταν σε μεγάλο βαθμο ο Θάνος, άλλωστε και ο ιδρυτής τους

Τον πληκτρά που είχαν μέχρι το ‘‘Κάτι Σαράβαλες Καρδιές’’, Παναγιώτη Μπερλή τον έλεγαν, και βαφόταν σαν κοράκι στις συναυλίες, τον θυμάστε;:!:

Ναι, τί;

Πολύ ενδιαφέρουσα σύνθεση τότε με τον Μπερλή,μια φορά τους είδα μαζί live και δένανε πολύ πιστεύω.

Με τον Μπερλη τους εχω δει δυστυχω μονο μια φορα το '98 νομιζω, την πρωτη φορα που τους ειχα δει και δεν πολυθυμαμαι, κριμα γιατι τα πληκτρα εδιναν αλλη διασταση σε κομματαρες οπως ο Μπλε Χειμωνας η η Κυριακη Των Βαιων.

Ο Θανος ηταν εκ των ιδρυτων, ναι, αλλα την πλειοψηφεια στιχων και μουσικης την εγραφαν οι αλλοι. Απιστευτος ερμηνευτης αλλα τι να κανεις, εγινε η μαλακια καλο θα ειναι να προχωρησουν και ας μην ειναι οπως παλια :frowning:

Συμφωνώ με την άποψη ότι ο Θάνος ήτανε το πιο ΔΥΝΑΤΟ και ποιητικά αλλά και λυρικά μέλος των Κρίνων αλλά τι να κάνουμε έτσι δεν γίνονται με τις μπάντες…
Όταν έχουν φτάσει στην κορυφή πρέπει να διαλύονται για να μην το κουράσουνε όπως ας πούμε κάνουν οι Rolling Stones που το έχουνε κουράσει απίστευτα…

Πάντως ο Θάνος ετοιμάζει δυνατό δίσκο…

Ο καλύτερος δίσκος τους για μένα με διαφορά ήταν ο Πρώτος τους
Έγινε η Απώλεια Συνήθεια μας

Με επικά κομμάτια μέσα όπως το μέρες αργίας, μίζερο φώς, η γυναίκα που διάβαζε ποιήματα, απέραντη θλιμμένη ανταρκτική κλπ

όσο να ναι δεν μπορεί να φτιάξει δυστηχώς τόσο δυνατούς δίσκους οσο εφτιαχναν όλοι μαζί. Τουλάχιστον μόνος του. Θα δείξει…

Απίστευτη μπάντα!
Το καλύτερο συγκρότημα στην Ελλάδα, κι όχι μόνο…
Κρίμα, που διαλύθηκαν (κι δεν μάθαμε ουσιαστικά, ποτέ τον λόγο)…
Άφησαν, όμως υπέροχη μουσική πίσω τους, κι αυτό είναι που θα μείνει.

Έτσι. Κι άλλος κρινάκιας στην παρέα.

Κρινάκιας μέχρι το κόκκαλο! :wink:

Και τώρα βρήκες να μπεις στο forum; Τώρα π διαλύθηκαν;

ΜΠΛΕ ΧΕΙΜΩΝΑΣ
Μουσική: Διάφανα Κρίνα, Στίχοι: Θάνος Ανεστόπουλος

Μονάχα έχουν περάσει χίλια χρόνια,
κι εγώ συνήθως πέθαινα από αγάπη,
μέχρι που ήρθε αυτός ο μπλε χειμώνας
ν’ ανάψει αυτά που έσβησε ο αιώνας.

Μετρήθηκα στις ώρες του τυφώνα,
στις ώρες που η καρδιά ξερνούσε στάχτη,
ακίνητος στη δίνη του κυκλώνα,
ν’ ακούω μονάχα να μου λένε “πόνα”!

Το σώμα μου δε δόθηκε στις πέτρες,
δε στέρεψε το τελευταίο μου δάκρυ,
του έρωτα εποχές, μάγισσες, ψεύτρες,
των πιο όμορφων νυχτών, ώρες αλήτρες!

Δε θα συγκρίνω φως με το σκοτάδι,
ούτε λευκό αμνό με λύκο μαύρο.
Δε θα με θρέψει άλλο μάνας χάδι,
ας κλείσει της ψυχής μου το πηγάδι!

Μονάχα έχουν περάσει χίλια χρόνια…

Μιας και ερχεται χειμωνας…:slight_smile:

Γτ δν το γράφεις καλύτερα εδώ:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=141&page=299

ή εδώ

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?p=598944#post598944

:stuck_out_tongue:

Τι σχέση έχει αυτό; Θα άλλαζε κάτι αν έμπαινα από ποιο παλιά;; :lol:
Κρίνα, ακούω από πάρα πολύ μικρός, μέχρι κι σήμερα, κι τους θεωρώ απίστευτο συγκρότημα, το ότι μπήκα τώρα δεν σημαίνει ότι άρχισα να τους ακούω κι τώρα…

Όχι δεν λέω αυτο. Αλλα τοσο καιρο δεν υπηρχε άλλος.

Εεε, εντάξει μωρέ… Δεν υπήρχε άλλος, εδώ στο φόρουμ.
Αυτό δεν λέει τίποτα. Στις συναυλίες τους, αυτό το χάος που γινόταν δεν θα ξεχαστεί ποτέ…
Εξάλλου εδώ, κι γενικότερα όσοι ακούνε ροκ-μεταλ μουσική είναι κολλημένοι με το τρίπτυχο που ακούνε όλοι οι Έλληνες μεταλάδες: Metallica, Iron Maiden, AC/DC :lol:
Πέρα από αυτά τα συγκροτήματα οι περισσότεροι δεν ακούνε τίποτα άλλο :lol::lol: