Ποιο τραγούδι λιώνετε αυτές τις μέρες;

Άνετα στα καλύτερα ever του Blackmore!

1 Like

https://www.youtube.com/watch?v=FF-sdP6iu2Q

Αυτό είναι καλύτερο!

1 Like

https://www.youtube.com/watch?v=RAoKcM54Q1Y

όλος ο δίσκος σε υψηλό επίπεδο

2 Likes

Ακριβώς, παχύ 10άρι! Το περίεργο είναι ότι στα περισσότερα αφιερώματα στο NWOBHM - τουλάχιστον αυτά που κάποτε εμφανίζονταν συχνά στις σελίδες του Metal Hammer - αυτό το διαμάντι απουσίαζε. Μιλάμε για ένα κίνημα που εύκολα το εξαντλείς (υπάρχει και αρκετή σαβούρα βέβαια όπως παντού) με 5-6 μπάντες κλασικές, άλλες 10 must και άλλες 10 “ψαγμένες” και οι περισσότερες, ειδικά οι ψαγμένες, κατάφεραν να κυκλοφορήσουν 1-2 δίσκους μόνο. Οπότε αν ασχοληθείς αρκετά για ένα διάστημα (ειδικά τώρα που υπάρχει youtube κι αυτό δεν ήταν κάποτε αυτονόητο…), ξέρεις το NWOBHM.

Και-παρόλα-αυτά, εγώ ανακάλυψα τους Saracen πριν 3 χρόνια! Εκεί που νόμιζα ότι ξέρω τα πάντα. Πολύ ωραίο συναίσθημα αυτό της ανακάλυψης που σπανίζει πλέον. Μιλάμε για διαμάντι που θα έπρεπε να βρίσκεται στο top-10 κάθε αφιερώματος στο NWOBHM.

1 Like

Επίσης, να τι συμβαίνει όταν ένας Σουηδός μάγος - πριν καβαλήσει το καλάμι - συναντάει μία εξαιρετική φωνή (τώρα αυτοί οι ισπανικοί υπότιτλοι είναι της πλάκας…)

2 Likes

Και εδώ καβαλημένο το είχε. :joy:

1 Like

Το πολύ καλό με το ιντερνετ είναι αυτό, ότι μπορείς να ακούσεις τέτοια πράγματα που δεν έπαιζε να τα βρεις εύκολα παλιά. Ειδικά για φίλους της “παλιατζούρας” όπως εγώ αυτό το δισκάκι ήταν αποκάλυψη.
Αν δεν κάνω λάθος υπήρχε ένα κομμάτι τους σε μια συλλογή του Hammer κάπου στο 1996 πάντως, μια συλλογή της Neat Records για το NWOBHM, με την αγγλική σημαία απέξω. Αν το θυμάται κανένας αρχαίος με καλύτερη μνήμη ας μας διαφωτίσει…

Εdit: voila!!!

άλλο ήταν της Neat τελικά

το οποίο τους είχε πάλι μέσα, πωπω τα είχα κάνει μπάχαλο στο μυαλό μου :stuck_out_tongue:

1 Like

Το “Songs from the Wood” είναι μέσα στην τριάδα των πιο αγαπημένων μου δίσκων των Jethro Tull. Πραγματικά σπουδαίος δίσκος.

2 Likes

Ωραίος! Πρέπει να τα έχω ακόμα αυτά τα 2 CDs του Metal Hammer, από τα λίγα που έχω κρατήσει. Αλλά δε θυμόμουν ότι είχαν και Saracen.

Κάποια στιγμή πρέπει να ανοίξει (ξανά) αυτή η κουβέντα, στο θέμα των Tull όμως!

Αχ, ρε Ζαχαρία πόσο feeling κάθε νότα σου εκείνα τα χρόνια

4 Likes

Διάβασα για το νέο album των αγαπημένων Audrey Horne και θυμήθηκα αυτή την κομματάρα:

Ελπίζω μετά την απογοήτευση του “Pure Heavy” να επιστρέψουν στις δισκάρες που μας είχαν συνηθίσει.

3 Likes

Κομματάρα, βιντεοκλιπάρα, δισκάρα!

2 Likes

Στo “Pure Heavy” έκαναν ένα μεγάλο λάθος. Άφησαν ως bonus δύο πολύ ωραία τραγούδια, όπως τα “Let Live” και “Between the Devil and the Deep Blue Sea”, τα οποία με άνεση θα τα έβαζα στη θέση δύο ή και τριών πιο αδύναμων. Και το “Boy Wonder” για μένα το καλύτερο του δίσκου.

Το καινούργιο πάντως είναι ωραίο.

1 Like

Το καινούργιο είναι πολλά υποσχόμενο, θυμίζει “Redemption blues” (αν και οι στίχοι είναι πιο οπαδικοί) που έσκασε πρώτο (με τη βιντεοκλιπάρα που λέει και ο @ignatios89 ) και μετά ήρθε όλος ο δίσκος και μας (με) αποτελείωσε.

Μακάρι να ξαναγίνει αυτό!

2 Likes
1 Like

Αυτά τα 3 κυρίως απ το λαηβ και μετά . Χοντρό κόλλημα ( ξανά )

Mayhem Tonight , TONIGHT !!!



1 Like
1 Like

Canada rules

2 Likes