Βασίλης Παπακωνσταντίνου

ο κουρσάρος αν δεν κάνω λάθος…

ΦΙΛΕ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΤΑ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΛΑΣΜΕΝΗ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΓΑΡ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΕΚΕΙΝΗ ΑΥΤΟΣ Ο ΔΙΣΚΟΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΑΝΤΑΡΤΙΚΑ ΤΟΥ ΘΑΝΟΥ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΜΑΡΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΔΙΣΚΟ ΤΟΥ ΘΑΝΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΕ ΣΤΙΧΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΧΙΤΚΕΤ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΝΟΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΥ ΑΝΤΙΚΑΘΕΣΤΩΤΙΚΟΥ ΜΕ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΠΟΥ ΕΡΜΗΝΕΥΣΕ ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ Ο ΒΑΣΙΛΗΣ ΗΤΑΝ ΟΡΟΣΗΜΑ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ
ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ ΟΥΤΕ ΥΠΟΤΙΜΩ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΞΙΑ

den eipa kati gia istoriki aksia (sigoura, simfwnw me auta pou les), alla peran toutou, (mousika toulaxiston) den nomizw na exei logo iparksis autos o diskos, ektos vevaia apo tis poreies pou akougetai kanena tragoudi. apla h leksh “isaksia albums” mou kakofanike. fantazomai simfwneis oti o v pap exei vgalei diskares pou se kammia periptwsh den sigkrinontai me ta agrotika, auto ennoousa!

ΣΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΑΞΙΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕΧΡΙ ΚΕΡΑΙΑΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ Σ΄ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΕΣΑΖΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΟ ΥΦΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΣ ΤΗΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ :slight_smile:

οταν λεω ισαξια δεν εννοω οτι μου αρεσουν ολα το ιδιο…αλλα μου αρεσουν ολα παρα μα παρα πολυ …σιγουρα ομως καποια περισσοτερα παο καποια αλλα…

o billys ειναι απο τους μεγαλυτερους ερμηνευτες στην ευρωπη!!
σιγουρα ο βασιλιας του ελληνοφωνου ροκ στην ελλαδα,με τραγουδια που παντα συγκινουν και παντα ειναι επικαιρα…
κορυφαια αναμεσα σε πολλα (για μενα)ειναι τα:

οδος ελληνων
οχι σε ολα
ελλας
κουρσαρος
ολα απο χερι καμμενα
να με φωναξεις
Π.Ρικο
και οι απιστευτες διασκευες στα ελληνικα του μεγαλου chriss de burgh
light a fire(δεν υπαρχω)
the fall of jerusalem(για μενα τραγουδω)
κ πολλα πολλα ακομη

[SIZE=“6”][/SIZE]HARHS KARALI.OSTEVE HARLEY TON CORKNEY REBER EINE PRODUCER STO RADIO BBC 2,THE SOUNDS OF SEVENTIES.TOPA O BASILIS EXEI KANEI ELIKIKI VERCION STO KOMATI TOY STEVE;SEBASTIAN.ETSI LOIPOM O STVE MOU ZHTHSE NA TOUSTEILO TO CD TOU BASILI ,ME TIN GREEK VERCION TOU SEBASTIAN,O STEVE MOU EIPE OTI EXEI ENTOUSIASTEI ME AUTIN TIN VERCION.OMOS DEN MOU EIPE AN THATHELE NA SYNERGASEI ME TO BASILI KAPOIA STIGMH,NEOTERA STO MELON I HAVE TOUCH WITH STEVE ON BBC RADIO2.HARHS.:lol:

???:-s :-k :? :? :-s :-k

Εχεις καμια συγγενια με τον karja_kurunen ???:-k

Ο Βασίλης Παπακωσταντίνου είναι από τους κορυφαίους Έλληνες τραγουδιστές-ερμηνευτές και, αν και μου αρέσουν περισσότερο οι παλιότερες δουλειές του, δε μπορώ παρά να παραδεχτώ ότι συνεχίζει να βγάζει αξιόλογους δίσκους.
Λίγα από τα αγαπημένα μου κομμάτια είναι:

Μπαλάντα για τον Γιάννη Κ.
Όχι σε όλα
Θα’ρθω να σε βρω
¶σε με να κάνω λάθος
Χαιρετίσματα
Φοβάμαι
Ελλάς
Για μένα τραγουδώ
Στο γήπεδο αυτό
…και άλλα πολλά

Με τον εαυτό μου έχω γίνει ένα και δεν είμαι πιόνι κανενός

Εκτός από τα πολύ γνωστά του, μου αρέσει πάρα πολύ ένα κομμάτι που λέγεται “Ο Παράδεισος Ανοίγει Με Αντικλείδι”. Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχει βάλει το χεράκι του ο Ζουγανέλης.

Σε τι γλωσσα γινεται η συνεννοηση?(4 απαντησεις μια σωστη)

α)Σουαχιλι
β)Σανσκριτικα
γ)Karjakurunen-ικα
δ)Εσπεραντο

Η λαθος απαντηση βαθμολογειται αρνητικα.(- 0,5)

Σωστος…

Ο Κροκιδης πολυ καλος κιθαριστας… Οταν ειχα παει σε συναυλια του Παπακωνσταντινου στο Μαρουσι (δωρεαν μαλιστα) εκανε ενα διαλειμμα ο Βασιλης και τοτε επαιξε μερικα δικα του κομματια ο Κροκιδης και εμεινα με το στομα ανοιχτο…Ο ανθρωπος ειχε εξαιρετικες συνθεσεις με ωραιο, βαρυ κιθαριστικο ηχο…

Tα Karjakurunen-ικά τα καταλαβαίνω σε μεγάλο ποσοστό… :roll:
Αυτά εδώ είναι σε πολύ πιο δύσκολη γραφή, μάλλον Γραμμική Β θα είναι… :-k

Εγώ λέω το γ)Karjakurunen-ικα.

Κέρδισα; :smiley: :stuck_out_tongue:

Εισαι κοντα στη σωστη απαντηση Δημητρη,αν θες μπορεις να αγορασεις αλλα 2 συμφωνα ή φωνηεντα.:lol:
Για να βοηθησω λιγακι,ειναι η γλωσσα που μιλουσαν οι ιθαγενεις του Ουαγκαντουγκου,πριν απ την εισβολη των Ελ το 359820π.Χ.,και ειναι γραμμενο βουστροφηδον.8O :stuck_out_tongue:
Tip 2:Περα απ τη χαμενη γλωσσα που ειναι γραμμενο το ποστ,μαλλον ειναι και κωδικοποιημενο μηνυμα προς ολους που η σωστη του αποκρυπτογραφηση θα αποκαλυψει μια τρομερη αληθεια για το τελος του κοσμου και για τις συνταγες τις Βεφας Αλεξιαδου.
:roll:

:lol: :lol: :lol:

Πάντως, πέρα από την πλάκα θέλει τέχνη για να μπορείς να γράψεις τόσο μπερδεμένα κείμενα… :stuck_out_tongue:

Magkes einai poli kalos.O pateras moy ton akoyei kai maresoun poli oi stixoi tou giati exoun bathos.Exi kai orea mousikoula.Bravo tou pou ekane toso megali discographia.Toy bgazo to kapelo

το ξέρετε αυτό?του Ζουγανέλη είναι από Βασίλη…ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ

Κατέβηκε χθες βράδυ από τον τοίχο
μου πέταξε στα μούτρα τον μπερέ
μου μίλησε σκληρά, μου είπε: “Ρε
έχω πεθάνει, είμαι καλά
άλλη αφίσα βρείτε κι άλλο μύθο”

Δεν είχε κλείσει μάτι τελευταία
του είπαν πως τον είδαν στην σχολή
στο μποξεράκι κάποιου φοιτητή
σ’ ένα φλιτζάνι, σ’ ένα tatoo
σε BMW με τραβεστί παρέα

Che θα πεθάνεις ξανά σ’ ένα πάρτι με φλώρους
Che θα πεθάνεις ξανά σ’ ένα δρόμο μ’ εμπόρους
Στην καρδιά μιας χαμένης γενιάς θα πεθάνεις ξανά
Che θα πεθάνεις ξανά
Che θα πεθάνεις ξανά σε μπαράκια ορθίων
Che θα πεθάνεις ξανά σε γραφεία γελοίων
Στα υπόλοιπα της αγοράς θα πεθάνεις ξανά
Che θα πεθάνεις ξανά

Κατέβηκα χθες βράδυ απ’ την ζωή μου
τους πέταξα στα μούτρα ένα γεια
ήμουν ο Che με όπλα αγκαλιά
έχω πεθάνει, είμαι καλά
Venceremos ματώνει η φωνή μου

Che θα πεθάνεις ξανά σ’ ένα πάρτι με φλώρους…
Che θα πεθάνεις ξανά σε μπαράκια ορθίων…

TI TO HΘΕΛΕΣ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ???

ΓΙΑΤΙ???[-X [-X [-X