Σωτηρης Μουστακας

Ρε γαμώτο και να πεις οτι ήταν μεγάλος τρελά…67 χρονών ήταν ο άνθρωπος.Κρίμα

Χαθηκε ενα ακομα μεγαλο ταλεντο…κριμα…καλο ταξιδι…

Όχι μεγάλο ταλέντο, μεγάλος ηθοποιός! :wink:

R.I.P σε αυτόν τον τεράστιο ηθοποιό και άνθρωπο…:frowning:

Nαι αλλα με ταλεντο.Ειναι σημαντικο να το χεις,οταν ενα μεγαλο ποσοστο των “συναδελφων” του ειναι τραγικα αταλαντοι…:wink:

Oxi pws exei kai kamia simasia, alla an gnwrizete o Swtiris Moustakas katagetai apo Kypro? Rwtaw epeidi einai allos enas i8opoios stin Kypro me to epwnymo Moustakas, kai lew mipws einai syggeneis…

Pantws pragmatika megali apwleia. Katapliktikos i8opoios kai e3airetika sympa8is san an8rwpos…
Rest In Peace…

ναι, από Κύπρο ήτανε ο Μουστάκας. Πραγματικά, κρίμα που έφυγε, ήταν κορυφαίος. Καλό ταξίδι. :frowning:

Έφυγε πολύ απότομα ρε γαμώτο. Δε μας έδωσε καν την ευκαιρία να προετοιμαστούμε ψυχολογικά και τώρα πρέπει να τον θρηνήσουμε. Αυτό είναι το πιο άδικο για έναν τέτοιο καλλιτέχνη. Όση δόξα και καταξίωση γνώρισε στη ζωή του τη στέρησε ο θάνατος παίρνοντας τον μέσα σε λίγες ώρες.

Έκανα ζάπινγκ το μεσημέρι και έπεσα στην Στεφανίδου όταν άρχιζε η εκπομπή της. Κανείς δε μου’χε πει το παραμικρό, βλέπω αφιέρωμα στο Μουστάκα και έδειχνε την κόρη του. Λέω πάλι;;;;;; Πάλι ενοχλούν τους παλιούς καλούς ηθοποιούς; Το’κλεισα μπουχτισμένη. Έπεσα να κοιμηθώ και όταν το άκουσα δεν μπορούσα να το πιστέψω. Πώς γίνεται να πεθάνουν τέτοιοι άνθρωποι ρε παιδιά; Αναρωτιέμαι και δε θα το μάθω ποτέ …

πρόλαβε τον χρυσό ελληνικό κινηματογράφο,ήταν υποψήφιος για όσκαρ στον Ζορμπά,είχε πρόταση από αμερική,οι δικές του βιντεοταινίες ήταν οι καλύτερες μέσα στην παρακμή και οι ρόλοι του ήταν το highlight κάθε μέτριας ή κακής επιθεώρησης…

Πανεξυπνος και ταλαντουχος ηθοποιος.R.I.P :frowning:

Λευκωσία γεννήθηκε

+1. πολυ σωστος…

βασικα οι σημερινοι ηθοποιοι με τιποτα δε μου κανουν οσο οι παλιοι κλασσικοι…ειναι αυτο που λεμε…καθε περσι και καλυτερα…

Καλό ταξίδι, Σωτήρη… :bye:

Ρίξτε μια ματιά εδώ.

http://www.men24.gr/html/ent/285/ent.25285.asp

Καλό σου ταξίδι, σ’ ευχαριστούμε για όσα μας πρόσφερες!
See you in a better place!

R.I.P :frowning: :frowning:

Τι να πεί κανείς για τον Σωτήρη Μουστάκα…!
Ενας από τους κορυφαίους έλληνες κωμικούς! Στο καλό Σωτήρη καλή αντάμωση!

Αντιγράφω απόσπασπα από κείμενο του Πανούτσου στον sportfm.gr και δηλώνω πως σκεφτόμουν τα ίδια ακριβώς κ πως με κάλυψε 100 % !!!

“”"Το ίδιο εύκολο ήταν σε όποιον έχει μια ιδέα από κινηματογράφο να τρελαθεί, διαβάζοντας και ακούγοντας αυτά που αναφέρθηκαν στον θάνατο του Σωτήρη Μουστάκα. Αν ο Ορσον Ουέλες ήταν Ελληνας και είχε πεθάνει, λιγότερα θα έλεγαν. Και για να φέρουμε τα πράγματα στα ίσια, ρε παιδιά. Οταν κάποιος πεθαίνει, είθισται να τονίζονται οι καλές πλευρές του χαρακτήρα του και οι ικανότητές του. Ας πούμε, χτύπα ξύλο, ότι πεθαίνει ο Αλέκος Αλεξανδρής. Τον επικήδειο δεν θα τον ξεκινήσεις: «Εφυγε από κοντά μας αυτός που έχασε το γκολ στο ματς με τη Δανία». Το ίδιο, ξαναχτύπα ξύλο, αν χάναμε τον allenatore Nicolo. Δεν θα ξεκινήσεις: «Ενας μεγάλος γκολτζής έφυγε από κοντά μας. Ενα χρόνο στην Αβελίνο δεν έβαλε ούτε ένα γκολ στο πρωτάθλημα». Θα γράψεις ότι ήταν ο μεγαλύτερος σκόρερ του Ολυμπιακού, ο πιο καλοντυμένος ποδοσφαιριστής, ο προπονητής που δεν έχει ρίξει ποτέ ομάδα και τα σχετικά. Δεκτό λοιπόν να γράψει κάποιος για τον Σωτήρη Μουστάκα ότι ήταν από τους πολύ καλούς ηθοποιούς της επιθεώρησης. Να τον γράψει πρίγκιπα της μούτας, βασιλιά του Δελφινάριου, αυτοκράτορα της βιντεοκασέτας. Αλλά να τον γράφει κάποιος μεγάλο ηθοποιό εξαντλεί και ξεπερνά κάθε όριο επικήδειας κολακείας και μεταθανάτιας ανοχής. Ακολουθεί μια πρόχειρη επιλογή από κινηματογραφικές και τηλεοπτικές εμφανίσεις του μακαρίτη.

«Φίφης ο αχτύπητος». «Κολωνάκι: Διαγωγή μηδέν». «Ο μόδιστρος». «Κόρη της Πενταγιώτισσας». «Ο τσαχπίνης». «Για μια χούφτα τουρίστριες». «Ο παρθενοκυνηγός». «Εγώ και το πουλί μου». «Πάτερ Γκομένιος». «Καμικάζι τσαντάκιας». «Αν ήταν το βιολί πουλί». «Τσιτσιολίνος». «Μην το παίζεις, υπουργέ». «Αντρέα, προχώρα». «Πετσί και Κόκκαλη». Και ρωτάω εγώ με το φτωχό μου το μυαλό. Από όσους έγραψαν διθυράμβους για τον Σωτήρη Μουστάκα υπάρχει ένας που να αντέχει να δει μία από αυτές τις ταινίες χωρίς να φωνάξει: «Τι μαλακία είναι αυτή;». Επίσης, αν ο Μουστάκας είναι κάτι σαν τον Μινωτή, ο Στιβ Ντούζος τι είναι; Ο Βεάκης; Και ο Μόσιος στον ρόλο του Ταμτάκου τότε τι είναι; Ο Κάβλεκ Γκίνες; Για να δανειστώ λίγο χιούμορ από τις ταινίες του μακαρίτη. Νομίζω ότι και ο ίδιος ο Μουστάκας, αν μπορούσε να τα διαβάσει αυτά που γράφτηκαν, θα του σηκωνόταν η τρίχα. Μεροκάματο έκανε ο άνθρωπος και ελπίζω ότι δεν το περνούσε για υψηλή τέχνη. “”

Για μενα παντως ηταν ενας πολυ ΜΕΓΑΛΟΣ ΗΘΟΠΟΙΟΣ.

συμφωνω και γω,αλλα σε καμμια περιπτωση δεν επρεπε να τα γραψει την ημερα της κηδειας του…#-o #-o #-o [ …γραψτα μετα απο μια εβδομαδα ρε φιλε δεν θα αλλαζε κατι, αλλα οχι αυτη τη μερα…

Τι περίεργο! :lol:

Αίσχος.

Οk mr Πανούτσος μας πείσατε.

Άκου πράματα… [-X