Παναθηναϊκός

εγώ είδα πάλι πως για να κάνουμε φάση πρέπει η μπάλα να περάσει από τα πόδια του Καραγκούνη. Αλλιώς από την άμυνα δεν πάει στην επίθεση.

ΜΗΔΕΝ ο Λέτο. ΜΗΔΕΝ όμως. Και ο Κατσούρ είναι κακός, αλλά πάλι γκολάρα βάζει…

RedRum θυμάσαι τι σου είχα πει για το Νίνη; Δεν το αντέχει το ξύλο εκτός έδρας; Από ένα σημείο και μετά τις 2-3 πρώτες γερές που έφαγε έχανε τη μπάλα μόνος του.

τζάμπα 2 βαθμοί λέω εγώ γιατί μπήκαν ασόβαροι.

Σωστός σε όλα. Για τον Καραγκούνη ειδικά, αν και έκανε τα κλασικά άθλια στημένα.

Τσάμπα οι βαθμοί, απλά δεν έχασες ένα πόντο παραπάνω από αυτούς που έχασε ο συνδιεκδικητής με την Καβάλα.

Δεν είδα το ματς επειδή κόψαμε την γαμωνόβα (και πολύ καλά κάναμε:wink:), αλλά και στο 2-0 πίστευα δεν θα χάναμε.
Για τον Τζόρβα πιστεύω ότι πρέπει να δοθούν ευκαιρίες.

Μια ομάδα που κάνει πρωταθλητισμό δεν γίνεται να “δίνει ευκαιρίες” σε τερματοφύλακα.

Δυστυχώς όλο ευκαιρίες δίνουμε σε τερματοφύλακες.
Καιρός να δώσουμε λεφτά και να ηρεμήσουμε.
Στο πρώτο γκολ βάζει το λάθος χέρι. Δεν πάει ούτε πολύ ψηλά, ούτε πολύ πλάγια, ούτε πολύ δυνατά και είναι από ΠΟΛΥ μακρυά. Δεν το τρώς απλά αν θες να είσαι τερματοφύλακας σε μεγάλη ομάδα.

Και μετα λετε οτι ο βαζελος δεν ειναι κωλοφαρδος.
Ρε στο 94 κολλησε η μπαλα στη λασπη και αντι να κανει γκελ κ να την πιασει ο τερματοφυλακας περασε κατω απο το χερι του.

Αυτό που λέει ο Κρισπ εννοούσα κι εγώ. Και αυτό που λέει ο Outshined για την απόσταση είναι 100% σωστό. Είναι όντως πολύ μακριά. Άσε που έπρεπε να κάνει γροθιά.

E καλά. Και το 2ο γκολ της Καβάλας δεν το λές “άτυχο”…:roll:

Δεν θα συνεχισω για τα του παιχνιδιου γιατι τα ειπατε σχεδον ολα και δεν θα εχει και πολυ νοημα αλλα θα στα σταθω σε κατι αλλο, στους δημοσιογραφους.
Δεν εχω ριξει ακομα καμια ματια στις εφημεριδες ή στα αθλητικα sites αλλα ακουσα ραδιοφωνο οπως ερχομουν στη δουλεια.
Θελουν να μας πουλησουν οτι γουσταρουν.
Ειπε ο Τεν Κατε οτι περυσι τετοια ματς θα το χαναμε και ακουσα ειρωνικα σχολια δηλαδη ειναι προοδος η ισοπαλια με την Καβαλα?
Προοδος οπως φαινεται στα χαρτια και στο εκτοπισμα των ονοματων των 2 ομαδων ισως να μην ειναι. Αλλα ειναι οταν σπαταλας ενα ολοκληρο ημιχρονο στο τιποτα και εχεις μια ανουσια αμυνα. Δεν χρειαζεται να φερνουμε την καταστροφη και εχουν μεγαλο μεριδιο για τις αντιδρασεις του κοσμου ειδικα αν εχει τυχει και δεν εχεις δει τον αγωνα αλλα ασχολεισαι με την ομαδα…
Και δεν ειναι φαρδος το γκολ.Πιεσαμε πολυ και καταφεραμε και το βαλαμε και εχοντας χασει τα 3 απο τα 4 λεπτα των καθυστερησεων μεσα στην περιοχη μας.
Η Καβαλα ειναι μια πολυ καλη ομαδα. Δεν μπορουμε να ζηταμε απο τις μεγαλες ομαδες μας να μην χανουν ποτε.Ας ριξουμε μια ματια του τι συμβαινει σε πιο μεγαλα πρωταθληματα. Η ποιοτητα σαφως ειναι πολυ καλυτερη αλλα υπαρχουν αρκετες μικροτερες ομαδες που κοντραρουν στα ισια τις πιο μεγαλες. Ας το δεχτουμε και εδω οτι μπορει να συμβαινει και μπραβο πραγματικα στη Καβαλα που δειχνει οτι χτυπαει ολα τα παιχνιδια και μακαρι σε ακομα καλυτερη συνεχεια.

Και κατι τελευταιο που παρατηρησα ειναι οτι η διαιτησια δεν μας παει κοντρα πια. Δεν θελω να μας σπρωχνει και να κερδιζουμε οπως περυσι ο Ολυμπιακος στο 90 με μουφα πεναλτυ τον τελευταιο Θρασυβουλο, αλλα τουλαχιστον σε αμφιλεγομενες φασεις να εχουμε και υπερ μας σφηριγματα. Και πραγματικα οι διαιτητες μπορει να μην εχουν καλη ορατοτητα σε πολλες φασεις, ετσι κι αλλιως εκεινοι δεν τις βλεπουν σε replay απο 4-5 διαφορετικες καμερες.

Το φάντασμα του Ολισατέμπε στο 95 ξαναγύρισε μπουυυυυυυ:):!:
Το φάρδος παραμένει:):!:

Για να λέμε βέβαια και του στραβού το δίκιο, ο Καραγκούνης δε τους πέρασε όλους αυτούς με ντρίμπλες σε εκείνη τη φάση, αλλά οι αμυντικοί της Καβάλας τον άφησαν γιατί ήξεραν πως αν τον έπαιζαν άμυνα, ο Καραγκούνης θα βουτούσε και ο διαιτητής θα το έδινε.

Είχα καιρό να δω ματς του ΠΑΟ και τράβαγα τα μαλλιά μου με την αβάντα που έχει ο Καραγκούνης. Όλη η Ελλάδα κάνει λόγο για τον πιο βουτηχτή παίκτη του πρωταθλήματος (χειρότερος από Ντιόγο) και ο διαιτητής ήταν λες και του είχε χαρίσει τη σφυρίχτρα να σφυρίζει ο Καραγκούνης μόνος του. 2 φορές τράβαγαν φανέλα οι του ΠΑΟ (Καραγκούνης τη μία, Νίνης την άλλη) και οι παίκτες της Καβάλας τους έπαιζαν με τα χέρια στον αέρα και ο διαιτητής σφύριζε φάουλ σε καλό σημείο για σέντρα. (εννοείται πως και ο Νίνης κάνει πεντακάθαρο φάουλ στο τέλος, αλλά ας πρόσεχαν οι της Καβάλας… από τη μικρή περιοχή το έφαγαν).

Ο Γκαλίτσιος πήρε κίτρινη ενώ δε βούτηξε, ο Ντιόγο βγαίνει τραυματίας από κλωτσιές γιατί είναι βουτηχτής και οι διαιτητές δε του σφυρίζουν πια ούτε τα φάουλ που όντως δέχεται, ο Καραγκούνης πως την έχει γλιτώσει τόσα χρόνια κι έχει αυτή την εύνοια;

το ρεζουμε ειναι αυτο που εχω ξαναπει οτι στα ομαδικα αθληματα οπως το ποδοσφαιρο δε πας πουθενα χωρις τυχη.οποτε οι οπαδοι του βαζελαν ας μη λενε τους αλλους κωλοφαρδους οταν βαζουν γκολ στο 90φευγα γιατι οπως ειδαμε χθες και το βαζελαν βαζει στο 90φευγα γκολακια σημαντικα

δεν είδα κάτι εξεζητημένο αλλά τα κουκιά τα πήραμε χτες.
καρβου, τα παραλές.

Δεν πιστεύω πως τα παραλέω. Εντάξει, μπορεί να μην έχω δει τόσο πολύ Παναθηναϊκό όσο εσείς, αλλά σκέψου μόνο πόσα πέναλτυ έχει κερδίσει πέρσι και φέτος ο Καραγκούνης. Εγώ δε μπορώ να θυμηθώ κανένα. Από την άλλη σε κάθε ματς κερδίζει 7-8 φάουλ. Δηλαδή αυτό πως γίνεται για έναν ποδοσφαιριστή που πατάει περιοχή γενικά; Μήπως γιατί οι διαιτητές δεν πρόκεται να του σφυρίξουν ποτέ πέναλτυ γιατί ξέρουν πως βουτάει; Κι αν ξέρουν πως βουτάει γιατί τού δίνουν τόσα φάουλ.

Εγώ χθες είδα τα φάουλ που σφυρίχτηκαν στον Καραγκούνη. Στα μισά και βάλε ή έχει κάνει ο ίδιος φάουλ προηγουμένως ή έχει ξεκινήσει την πτώση πριν τον ακουμπήσει ο αμυντικός. Εντάξει, καλοί και οι άγιοι οι παίκτες του 2004, αλλά όλοι με τους ίδιους κανόνες θα έπρεπε να παίζουν ρε γαμώτο.

Διαιτητές που σφυρίζουν τα πάντα φάουλ έχω δει ξανά και συχνά με τον Ολυμπιακό δίνοντας μας έτσι κάτι παραπάνω από τα κουκιά. Αλλά διαιτητή που σφυρίζει έτσι μόνο για έναν παίκτη, πρώτη φορά είδα. Θέλω να ελπίζω όχι γιατί για πρώτη φορά είδα ματς του Καραγκούνη με κάποιον “μικρό” του πρωταθλήματος…

πάντως αξίζει τον κόπο να δεις τον Καραγκούνη μέσα από το γήπεδο.:lol:
τις περισσότερες φορές που κερδίζει φάουλ, λέμε “πάει τον χάσαμε για κανα 6μηνο”…:lol:
εκείνη τη στιγμή δεν έχεις καμια αμφιβολία…τον καταλαβαίνω το διαιτητή…επίσης, έχει φοβερή ικανότητα να βάζει το σώμα του στις 1-1 μονομαχίες για να προστατέψει τη μπάλα.

μεγαλη αληθεια.ειδικα αν κανει το λαθος ο αμυντικος και παει με φορα επανω του ακομα και να μην τον βρει ο καραγκουνης θα κανει 35 κωλοτουμπες και θα πιανει τα μαλλια του σαν να του κοψαν το ποδι

Εντελως σωστο αυτο. Οσο για τα φαουλ που κερδιζει δεν ειναι οτι εχει με το μερος του τον διαιτητη αλλα πολλες φορες τα κερδιζει εξυπνα ή υπουλα οπως θες ονομασε το.

ναι και εγω δε πιστευω οτι εχει με το μερος του τους διαιτητες,απλα εχει τον τροπο του και τα παιρνει τα φαουλακια.ειχε βγει μια χρονια και μεσα στους 5 πρωτους στα κερδισμενα φαουλ σε ολη την ευρωπη μου φαινεται

Σε αυτο βοηθα και ο ελευθερος ρολος που εχει μεσα στο γηπεδο. Και πολλες φορες αν και τον κατηγορουμε που πεφτει το κανει επειδη δεν εχει στηριγμα να δωσει την μπαλα και οντας εξυπνος πεφτει να κερδισει ενα φαουλ παρα να χασει την μπαλα.
Ειναι ομως τρελος ατομιστης.
Και ο Λετο ειναι εξαφανισμενος απο το γηπεδο μετα τις 3-4 πρωτες αγωνιστικες.

Tα λέμε εμείς οι Παναθηναϊκοί πρώτοι απ’ όλους για τον Καραγκούνη πως είναι αστείος και κουραστιός με τις βουτιές. Αλλά το να λες ότι δεν τον μάρκαραν οι αμυντικοί της Καβάλας για να μη βουτήξει να πάρει πέναλτυ είναι ΓΟΚ επιχείρημα.