Παναθηναϊκός

Φιλτατε ματος σε θελουμε πισω!

Μια που αναφέρθηκε ήθελα να το καταγράψω κάπου. Η διαιτησία του Ευθυμιάδη σε αυτό το ντέρμπυ μπορεί να συγκριθεί μόνο (και είναι στην πραγματικότητα ολόιδιες) με αυτή του Αγγλία - Ελλάδα 2-2 στο 2ο ματς του Ρεχάγκελ.

Προκαλείτε.

Άλλη μία και θα κάνω αναλυτική καταγραφή. 8)

Μη μου τον Κρίσπι τάραττε.

Τα παιδιά έχουν αδικηθεί την τελευταία 15ετία λέμενς! :lol:

ε εχασαν 2 πρωταθληματα…λιγο το εχεις εσυ αυτο???

Γελάτε και ειρωνεύεστε αλλά μετά τον Παπουτσέλη δεν μπορείτε να βρείτε μια σοβαρή φάση σε ντέρμπι που να αδικήθηκε ο Παναθηναϊκός. :smiley:

Θα κοιτάξω τα βίντεο που έχω τους αγώνες και θα σου πω. Ρε, δεν ξέρω για τους άλλους εδώ μέσα, αλλά έχω και κάποια ζωή, δε κάθομαι να θυμάμαι τις φάσεις των ντέρμπυ (ή οποιουδήποτε άλλου αγώνα ποδοσφαίρου). Του Παπουτσέλη είναι εξαίρεση για ευνόητους λόγους.

Πάντως πέρα από τις μεμονωμένες φάσεις υπάρχει μία συνολική διαιτησία. Το να βγάζεις πχ κάρτες στον ΠΑΟ με το γράμμα του νόμου και στον ΟΣΦΠ στο χαλαρό είναι ένα θέμα. Το να μην αφήνεις τον ΠΑΟ να βγάλει την μπάλα από την περιοχή του δίνοντας συνέχεια φάουλ, ανάποδα κόρνερ κτλ περιμένοντας πότε θα σκοράρει ο Ολυμπιακός (ακόμα και με σωστό πέναλτυ - βλέπε Ευθυμιαδη) είναι ένα άλλο θέμα.

Όταν γκρινιάζει κάποιος για διαιτησία ΟΦΕΙΛΕΙ να μιλάει για συγκεκριμένες φάσεις. Αν δεν τις θυμάται είναι θεμιτό αλλά τότε απλώς μη μιλάει για διαιτησία. Τι να κάνουμε, έτσι είναι η ζωή, πρέπει την άποψή του κάποιος να τη στηρίζει με επιχειρήματα και όχι γενικότητες. Τα περί συνολικής διαιτησίας τα ακούω βερεσέ, αλλά και πάλι πλην του Ευθυμιάδη ούτε άλλο τέτοιο ματς έχετε να θυμάστε.

Επίσης κόφτε το “έχω ζωή”, είναι γελοίο και οι περιπτώσεις είναι δύο: Ή απλώς γεράσατε και η μνήμη σας είναι ασθενής ή δεν υπάρχει κάτι για να θυμηθείτε. :smiley:

Edit: Κρίμσον εσύ φταις, εσύ τα ξεκίνησες όλα! :lol:

ρε mandrake ειναι ζητημα να να μας εδωσε οφσαιντ ή φαουλ. εγω μονο 1-2 πλαγια θυμαμαι και πολλα λεω. εκεινο το ματς ηταν προκατειλημενο απο εμρια σας. επρεπε να το κερδισετε, δεν το κερδισατε με πεντακαθαρο πεναλτι και τα κανατε λαμπογυαλο. και οχι τπτ αλλο δεν τιμωρηθηκαν τα ατομα που επρεπε. δεν μιλαω για εδρα μιλαω για παραγοντες. ουτε ενας δεν τιμωρηθηκε και ο αλλος ηταν τιογκα στο αιμα. αλλα οταν εχω την αλλη μερα επικουρο καθηγητη στη σχολή στο διαλειμα να λεει βαρτου ριχτου καλα του κανετε τι παραπανω να περιμενεις…

O Ευθυμιάδης σε εκείνο το ματς ήταν απαράδεκτος. Πολύ καλός μέχρι να προηγηθεί ο ΠΑΟ και όταν προηγήθηκε ο ΠΑΟ το είχε χάσει τελείως το ματς. Δεν ήξερε τι σφύριζε και είχε χεστεί επάνω του. Έδινε ανύπαρκτα φάουλ όποτε ο ΠΑΟ έκλεβε, εμείς τα εκτελούσαμε 10 μέτρα πιο μπροστά και με τη μπάλα να τσουλάει κι αυτός δεν έλεγε τίποτα. Όταν ο Κωσταντίνου έκανε το πέναλτι, σίγουρα ανακουφίστηκε. Πιστολιά ήταν.

Ο Ευθυμιάδης τότε, έκανε σε 20 λεπτά, ότι έκανε πέρσι ο Δαλούκας σε 45. Απλά το θέμα είναι πως ο Ευθυμιάδης (aka η τελευταία κόντρα διαιτησία του ΠΑΟ σε ντέρμπι με Ολυμπιακό) έγινε πριν από …8 χρόνια!!! Έκτοτε, ο Ολυμπιακός έχει υποστεί σε ντέρμπι, κάτι διαιτησίες ό,τι να’ναι. Γκολ όπου η μπάλα έχει πρώτα περάσει έξω, βουτιές του Παπαδόπουλου που δίνονται πέναλτι, ο Δούρος που έγινε ανέκδοτο λόγω Αλέφαντου, ο Δαλούκας πέρσι που έκανε ακριβώς τα ίδια με τον Ευθυμιάδη, κ.α.

Εδώ οι βάζελοι δεν παραδέχονται την περσινή πιστολιά στο μπάσκετ. Τι να συζητάμε τώρα; Ακόμη έχουν μείνει στον Παπουτσέλη το 97, τον Ευθυμιάδη το 2002 και στα επεισόδια της Ριζούπολης το 2003. Με αυτά τα 3 γεγονότα (7 χρόνια πριν το πιο πρόσφατο) απαντάνε σε ό,τι τους προσάψει κάποιος τα τελευταία 7 χρόνια.

[B]επιτέλους…!!![/B]

έφτυσα αίμα να σας φέρω σε σωστή κατάσταση μετά απο ντέρμπι…
από την μια έχεις τους πράσινους να λενε μόνο για την νικη τους και για το που έχουν προβλήματα και τους κόκκινους να λένε ότι δεν αδικήθηκαν πουθενά στο ματς…!!!
ντροπής πράγματα…

*ο μπλαζεκ θα επιστρέψει σύντομα αλλά σίγουρα [U]μετά[/U] το ματς με τον παναθηναϊκό…:lol:
άκου εκτίμηση του προπονητικού τιμ…

Δεν οφείλω τίποτα και σε κανέναν. Έχω μία διαμορφωμένη άποψη και την εκφράζω. Δε με νοιάζει ούτε να πείσω κάποιον ούτε να αλλάξω γνώμη σε κάποιον άλλο. Ούτε μπορώ να σε πείσω να μην ακούς βερεσέ ή όχι κάτι. Γούστο σου και καπέλο σου. Εγώ πάλι θυμάμαι κάτι γενικότητες που έλεγαν ότι σε κάθε ντέρμπι ο Παναθηναικός έπαιζε με παίχτη λιγότερο.

Όσο για το “έχω και ζωή”, συγνώμη αλλά κάτι τύπους που θυμούνται κάθε φάση που έγινε πριν από 5 ή 8 ή 18 χρόνια στα ντερμπυ τους θεωρώ κατεστραμμένους. Πιθανόν αντίστοιχα να λέει κάποιος για μένα ότι είμαι κατεστραμμένος επειδή θυμάμαι (λέμε τώρα) κάθε στίχο των Pink Floyd. Τι να κάνουμε; Ελπίζω να μη θίγω κανέναν εδώ μέσα, απλά δεν έχω τόσο ψηλά στο μυαλό μου το ποδόσφαιρο.

Σου απαντάει ο Κάρβου από κάτω. Και ομολογώ ότι κι εγώ δεν έχω εκνευριστεί περισσότερο στη ζωή μου με διαιτησία.

Θενκ γιου που με δικαιώνεις για το πρώτο. Όσο για το άλλο που λες δε νομίζω ότι προσωπικά εγώ διαμαρτυρήθηκα για διαιτησία σε ντέρμπυ μετά από αυτό το παιχνίδι. Συμφωνώ ότι υπήρχαν φάσεις στις οποίες αδικήθηκε ο Ολυμπιακός σε ντέρμπυ όπως και ο Παναθηναικός. Πιθανόν το ισοζύγιο τη μία φορά να ήταν πράσινο και την άλλη κόκκινο. Αλλά σε γενικές γραμμές διαιτησία με συγκεκριμένο σκοπό δεν έχω δει σε ντέρμπυ έκτοτε. Για το Δούρο έχω μιλήσει άπειρες φορές. Λάθος του μεν, ήταν αδύνατο να δει το χτύπημα του Κυριάκου δε.

Τώρα για το μπάσκετ δε νομίζω ότι έχω μιλήσει ποτέ για διαιτησία, δε μιλάω γενικά για μπάσκετ γιατί δε θεωρώ ότι το κατέχω. Ειλικρινά δεν την καταλαβαίνω, μου φαίνεται φοβερά ελαστική προς οποιαδήποτε κατεύθυνση και δε θέλω να παρω θέση. Να πω πάντως ότι μου φαίνεται φοβερά γελόιο αυτό που κάναν οι γαύροι μεχρι πέρυσι που μετραγαν τις βολές για να δουν ποιος ευνοήθηκε από τη διαιτησία και που φέτος το έλεγαν οι βάζελοι για να αντιπαραθέσουν ότι όχι μόνο δεν ευνοήθηκαν αλλά αδικήθηκαν κιόλας.

Η άποψη μου είναι πως σε ντέρμπι ΠΑΟ-Ολυμπιακός, ο διαιτητής είναι πολύ δύσκολο να διαμορφώσει το αποτέλεσμα. Πέρσι με Δαλούκα (μακράν η χειρότερη διαιτησία των 8 χρόνων και αν είχε κάνει και 2ο τέτοιο ημίχρονο θα ήταν χειρότερος των τελευταίων 15 χρόνων) νίνησε ο Ολυμπιακός μέσα στο ΟΑΚΑ. Ακόμη και το ματς του Ευθυμιάδη πιστεύω πως ο ΠΑΟ μπορούσε να το πάρει. Δεν ήταν πέρα από τις δυνατότητες του. Αρκούσε ο Κωσταντίνου να μη συμπεριφερόταν σαν παίκτης τοπικού πρωταθλήματος.

Για μένα το σημαντικό είναι το τι γίνεται όταν η ομάδα σου δεν παίζει ντέρμπι. Όπως επί Μπιγκόν που είχαμε περισσότερες πιστολιές κι από Κρητική βεντέτα, όπως το 2002 με την ΑΕΚ του Σάντος και του Μάκη που εκτέλούσε ο Τσάρτας ένα πέναλτι κάθε 2 αγωνιστικές και όπως έγινε πέρσι, όπου ο ΠΑΟ έπαιξε τα τελευταία του 7 ματς για το πρωτάθλημα, με ομάδες “βαθμολογικώς αδιάφορες”, με τις περισσότερες να γίνονται αδιάφορες ακριβώς την προηγούμενη αγωνιστική με διαιτητικές πιστολιές (είπαμε, δεν έχει παραγοντική ισχύ ο ΠΑΣ που τις έτρωγε, αλλά δεν πιστεύω πως ο περσινός Ηρακλής για παράδειγμα είχε τόση μεγάλη διαιτητική δύναμη).

Πέρσι ήταν μια χρονιά με βόμβες και ξύλο σε διαιτητές που δε σφύριζαν με συγκεκριμένο τρόπο και με διαιτητές πιστολέρο να ορίζονται συνεχώς σε αγώνες. Φέτος, κι ας γκρινιάζει ο Μαρινάκης, δείχνει αρκετά καλύτερα η κατάσταση. Μόνο το ξύλο στον Βασσάρα με ανησυχεί αλλά όταν διαβάζω πως ετοιμάζονται συλλήψεις, χαίρομαι.

Ας αφλησουμε λίγο την διαιτησία να ρωτήσω τη γνώμη σας…Πως σας φαίνεται ο Μπλάνκο για εναλλακτική λύση στην επίθεση?

Για να το κλείσουμε (από τη μεριά μου τουλάχιστον) η άποψή μου είναι ότι ειδικά στα ντέρμπυ που μετράνε οι λεπτομέρειες ο διαιτητής μπορεί να κρινει το αποτέλεσμα. Ίσως όχι και το πρωτάθλημα, αλλά σίγουρα το αποτέλεσμα. Από την άλλη σε ματς σαν αυτά με την ένταση, το πάθος και τις φάσεις που γίνονται , δε γίνεται να μην υπάρχουν λάθη.

Οι σπόντες για το περσινό πρωτάθλημα νομίζω ότι είναι υπερβολικές. Παρόλα αυτά δε θα διαφωνήσω ότι αν κάπoιος ευνοήθηκε ήταν ο Παναθηναικός. Στα πλαίσια του καθιερωμένου (κακώς κ. Crimson Idol, ok;) πάντως, που ο δυνατότερος και ο καλύτερος παίρνει το παραπάνω σφύριγμα. Ό,τι δηλαδή έκανε και ο Ολυμπιακός από το 2004/5 μέχρι το 2007/8. Ήταν καλύτερος, έπαιρνε και το σφυριγματάκι του στην αμφιβολία του διαιτητή. Θεμιτό είναι.

Μέτρια επιλογή, απορώ γιατί να αδικείται τόσο ο Πετρόπουλος.

μα αυτό είπα και εγώ…(για πέρυσι)
δεν είπα οτι έκανε τέρατα…
το μόνο που χτυπούσε άσχημα στο μάτι ήταν η ασυλία του κατσουρανη…τίποτα άλλο…(διαιτητικά)

Συμφωνώ για Πετρόπουλο,είναι πλύ καλή λύση.Θεωρώ πως ο Μπλάνκο είναι παίχτης στυλ Σισέ(πολύ μικρότερης κλάσης βέβαια και πιο αργός).Δεν μπορεί να κάνει πράγματα με τη μπάλα στα πόδια,μόνο να τελειώσει μια φάση.Θα χρειαζόμασταν κάτι σε στυλ Μιραλάς ίσως,να σου τρέξει και την μπάλα λίγο,να σου κάνει μια ενέργεια προσωπική.

ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΡΕ ΣΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ.ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗΣ 3 ΒΟΛΕς 2 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΛΗΞΗ 85-82

EDIT: :((:(:(:((:(:

Ε, δεν πειραζει, κλαιν μαιν…
Το μονο που μου εμεινε ειναι το μουνοπανο ο κωλογαυρος που περιεγραφε…