Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης!

:stuck_out_tongue: Το έβαλα και σε word για να το φτιάξω λίγο:lol:

Αναρχοκουμμούνι θα σε φτιάξω

Άντε ρε χουντική που θα μου την πεις κι΄όλας. :stuck_out_tongue:

εγώ που είμαι ανώτερος (mod γαρ… μουχαχαχαχα) σας διατάζω να σταματήσετε το chat :stuck_out_tongue:

μωρε μπραβο υπακοη…:-s :-s

:stuck_out_tongue:

προβατακια εγιναν

Ένα άλλο μεγάλο ζήτημα που αφορά τον στρατό είναι αυτό της απίστευτης υποκρισίας που τον διέπει. Εξηγούμαι : στον στρατό όλοι τεντώνονται και τρέχουν και τηρούν τους κανόνες και προφανώς σε πρήζουν με αυτούς, ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ πήζει ο δικός τους κώλος. Όταν δηλαδή κάποιος ανώτερος τους , τους βάλει χέρι. Φυσικά υπάρχει ιεραρχία. Ο πολιτικός πρήζει τον στρατηγό, ο στρατηγός των υποστράτηγο …και πάει λέγοντας μέχρι τον φαντάρο. Η ουσία δεν έχει καμία σημασία. Σημασία έχει το φαίνεσθαι και όχι το είναι. Έχουμε δηλαδή μια καθαρά δημοσιουπαλληλική νοοτροπία νεοελληνικού ωχαδερφισμού, η οποία όμως στα δύσκολα φοράει τον “στρατιωτικό μανδύα”. Τα περί πειθαρχίας, κοινωνικής προσφοράς, πατρίδας και τα λοιπά είναι για μένα αφελή και εκτός πραγματικότητας.
ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ

να και ο εκπροσωπος τυπου του Συνασπισμου :stuck_out_tongue:
ε παντου ετσι ειναι τα πραγματα…αμα εισαι χαλαρος,ποιος ο λογος να κανεις τη δουλεια σου??..:roll:

Πρώτα απ’ όλα, αύριο-μεθαύριο μπαίνω στρατό και μετά από αυτό και για τα επόμενα χρόνια προβλέπεται να δέχομαι εγώ εντολές και όχι να δίνω. Αν λοιπόν τις εντολές αυτές που δέχομαι τις θεωρώ παράλογες με βάση τις γνώσεις μου και τη λογική μου, πιθανόν να τις αμφισβητήσω κι ας είναι “ανώτερος” αυτός που μου τις δίνει.

Αν κάποια στιγμή τώρα βρεθώ στη θέση να δίνω εντολές θα φροντίσω έτσι ώστε εγώ και οι υφιστάμενοι μου να λειτουργούμε ως ομάδα, στην οποία οι γνώμες όλων θα είναι σεβαστές.

Το παράδειγμα με την καθαρίστρια είνια άστοχο και δείχνει κάπως μειωτικό, πρόσεξέ το. Η καθαρίστρια μπορεί να μην ξέρει για ισολογισμό αλλά ξέρει πώς να καθαρίσει καλύτερα από τον κάθε ανώτερό της.

εγω που τωρα εγινα 18 λετε να την γλυτωσω?

Πήγαινε πες τους τα περίεργα που λες εσύ “αβελτερε” κτλ., και θα σου δώσουν άνετα τρελόχαρτο.

Αρχικά κατάλαβα το ύφος του ποστ σου, αλλά με το σπόιλερ με μπέρδεψες… Επειδή λοιπόν το “δε σε λέω εσένα έτσι” δε θέλω να το βάλω με μπολντ και μεγάλο μέγεθος, αν δεν το είδες, απλά ξαναδιάβασε τι έγραψα :slight_smile: Εκτός αν εγώ δεν κατάλαβα και κάνεις πλάκα οπότε όλα οκ :slight_smile:

καλοοοοοοοοοο! δεν το ειχα σκεφθει… καλα το αβελτερε δεν ειναι τιποτα, σημερα επρεπε να ησουν απο μια μερια να διαβαζες τι εγραψα στην ιστορια…:lol: :lol: :lol: :lol:

Οκ…
Για να ξεκαθαρίσω κι εγώ την άποψή μου, γιατί κάποιοι “τυπάδες” εδώ την παρερμήνευσαν…

Ουδέποτε είπα γραφικότητες ότι ο στρατός “σε κάνει άντρα”, ή ότι “υπηρετείς τη μαμά πατρίδα” και γουστάρεις.
Απλά είπα πως -θεωρώ- καλό να μάθει κανείς:

Α) σε λίγη “πειθαρχία” (ναι, αυτή η λέξη που έχει ΔΑΙΜΟΝΟΠΟΙΗΘΕΙ τελευταία, άσχετα αν είναι το Α και το Ω κάθε οργανωμένης κοινωνίας και συνόλου).

Β) να μάθει να χειρίζεται κάποιο όπλο, γιατί απλά ποτέ δε ξέρεις τι ξημερώνει αύριο (ούτε εγώ τα πιστεύω τα σχετικά με τους κακούς γείτονες, αλλά ποτέ -μα ποτέ- δε ξέρεις). Και αν αναφέρετε τα άπειρα περιστατικά με τα ατυχήματα και τον ελαττωματικό εξοπλισμό στο στρατό…ε, τα ελαττωματικά όπλα και το δημοσιοϋπαλληλίκι είναι τα προβλήματα, όχι ΤΑ ΟΠΛΑ και ο ΣΤΡΑΤΟΣ γενικότερα.
Αν πάλι σας αηδιάζει η ιδέα του στρατού, βγείτε και φωνάχτε "δεν πα’ να’ταν σαν ξενοδοχείο ο στρατώνας, εγώ δεν πάω γιατί δε γουστάρω πόλεμο" (=καθ 'όλα σεβαστό), και ΟΧΙ να φέρνετε επιμέρους επιχειρήματα σε φάση “δεν πάω στρατό γιατί εκεί θα κάνω αγγαρείες για τον κάθε μ@λ@κ@”. Είναι σαν να λες “δεν πάω να σπουδάσω σε κρατικό γιατί όλο κάνουν καταλήψεις”. Την ίδια άκυρη λογική έχουν και τα δύο.

Γ) να υπακούς στους ανώτερους. Ναι, στους ανώτερούς σου (εννοώ ιεραρχικά -ούτε φυλετικά, ούτε στο μορφωτικό επίπεδο, ούτε στο ύψος του πέους), που συνήθως ξέρουν κάτι παραπάνω από σένα. Παντού, όπου και να πας, θα υπάρχει αυτός που θα σε κατευθύνει. Στο σπίτι είναι ο γονέας, στο σχολείο ο δάσκαλος, στη δουλειά το αφεντικό…στο στρατό, κάποιος λοχίας. Όποιος και να είναι πάντως, ποτέ δεν τον διαλέγουμε εμείς (πλάκα θα’χε πάντως). Θα δεχτώ το άλλο όμως, ότι είναι δική του υπόθεση και υποχρέωση να μας εμπνεύσει σεβασμό. Ειδάλλως, χάθηκε και ο ρόλος του.

Εγώ στρατόπεδο δεν έχω δει από κοντά. Ακόμα δε ξέρω τι παίζει εκεί μέσα.
Ό,τι λέω παραπάνω, το βασίζω σε ό,τι ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι είναι ο στρατός, όχι σε αυτό που ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ κατά το μεγαλύτερο ποσοστό του, γιατί πολύ απλά το τελευταίο δεν το έχω δει από κοντά.
Αλλά μέχρι να πάω και να αλλάξω μυαλά, αυτές τις απόψεις θα έχω. Τελεία και παύλα.

…αυτό (το δεύτερο που αναφέρεις) κατάλαβες από το post μου; Συγγνώμη που στο λέω, αλλά απ’ το τι ιδέα έχεις για το συνομιλητή σου, προδίδεται στην ουσία το δικό σου επίπεδο.

Κάτω η χούντα του φόρουμ

Δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να κάτσω μέσα στο φόρουμ να τσακωθώ ή να προσβάλλω κάποιον για τα πιστεύω του και πόσο μάλλον στο συγκεκριμένο θέμα.Προφανώς δεν κατάλαβες αυτά που έγραψα:)

Είναι μειωτικό, μόνο αν έχεις τη προδιάθεση. Αντί για καθαρίστρια βάλε μπασκετμπολίστας της γειτονιάς ή μηχανολόγος. Είναι πάλι μειωτικό?

Πρέπει να κάνει μπαμ η σοβαρότητα αυτού εδώ του ποστ στις 15 σελίδες π@π@ρολογίας…

Mην εκφραζεσαι ετσι. Το οτι δεν συμφωνεις δεν σημαινει οτι ειναι παπαριες!!!

Eσύ γιατί δεν μας λες την άποψή σου; Ή δεν έχεις;

Δεν πα’ να’ταν σαν ξενοδοχείο ο στρατώνας, εγώ δεν πάω γιατί δε γουστάρω πόλεμο. Νόμιζα ότι από αυτά που είχα γράψει γινόταν κατανοητό αυτό.