Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης!

μα σε τέτοιες καταστάσεις (πυρκαγιές, σεισμού, πλυμμήρες) δε βοηθάει και ο στρατός? Νομίζω πως πέρσι είχαν πάει στρατιώτες και βοηθούσαν στην Πελοπόννησο (για παράδειγμα)

Αν και δεν έχουν την κατάλληλη εκπαίδευση για πυρκαγιές κλπ, ίσως το μόνο θετικό του στρατού αυτό είναι. Η ανθρωπιστική βοήθεια. Βέβαια, ο στρατός έπεσε στη μάχη των πυρκαγιών 3 μέρες μετά, αλλά αυτό πηγαίνει σε άλλο θρεντ.

Μακάρι να εκπαιδευόντουσαν κάποιοι φαντάροι -στον στρατό- ώστε να βοηθούσαν την χώρα σε έκτακτες περιπτώσεις. Θα έδινε κάποιο νόημα . Δεν πρόκειται να γίνει όμως γιατί κανείς δεν πρόκεται να αναλάβει την ευθύνη να το οργανώσει όπως πρέπει. Εκτός αυτού και για να μην μιλάμε πάντα για τους άλλους και ποτέ για εμάς, νομίζω πως μια τέτοια προσπάθεια θα κόλλαγε και επειδή θα έβγαιναν μανάδες στον Χατζηνικολάου να κλαίγονται αλλά και πατεράδες με τα τηλέφωνα εν πλήρη χρήση ( βύσματα).

Πέρυσι τέτοια εποχή ήμουν σε μια τέτοια μονάδα στο Χαϊδάρι (2 μήνες πριν απολυθώ…) και είμασταν στην εφεδρεία για πυρκαγιές κλπ. Τελικά πρόλαβα να πάω μια φορά σε μια πυρκαγιά στον Καρέα. Και τι κάναμε; Απλά λερωθήκαμε τσάμπα… (και η υπηρεσία, υπηρεσία μετά!), αφού όλη τη δουλειά την έκαναν οι πυροσβέστες. Λυπάμαι τα παιδιά που τα έστειλαν μετά τον Αύγουστο στις πυρκαγιές της Πελοπονήσου. Λες και είναι εκπαιδευμένοι για τέτοια οι στρατιώτες.
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι το διεφθαρμένο (βλ. μίζες Siemens και όχι μόνο) κράτος με τις εναλλασόμενες εθνοπροδοτικές κυβερνήσεις ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, αντί να προσλαμβάνει (και πληρώνει) τους πυροσβέστες που απαιτούνται και να προλαμβάνει τις πυρκαγιές, δεν κάνει τίποτα ουσιαστικά και έχει βρει και τους στρατιώτες ως δωρεάν εργατικά χέρια για ό,τι προκύψει. Το ίδιο φυσικά ισχύει και σε άλλους τομείς (υγεία, παιδεία… τόσες ελλείψεις σε προσωπικό, αλλά αντί γι’αυτό, ξοδεύουν λεφτά σε πανάκριβα F-16).
Θίχτηκαν και άλλα θέματα πριν και θα απαντήσω σύντομα γιατί τα παίρνω με κάτι τέτοια.
ΜΕ ΠΕΤΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ ΡΕ! Αλλά τι λέω τώρα… 80% κάθε φορά τους ψηφίζουν…

ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΟΡΟΒΕΣΗΣ

ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ Α΄ ΑΘΗΝΑΣ

ΕΡΩΤΗΣΗ

Θέμα: Στρατιωτική Θητεία

Προς τον κ. Υπουργό Εθνικής Άμυνας

Η χώρα μας διατηρεί σήμερα έναν από τους μεγαλύτερους σε παγκόσμιο
επίπεδο και αναλογικά με τον πληθυσμό της στρατούς σε μια περιοχή όπου
τα γειτονικά της κράτη ανήκουν στο ΝΑΤΟ, όπως και η Ελλάδα, ή έχουν
καταργήσει την υποχρεωτική στράτευση.

Η Ελλάδα υλοποιεί εξοπλιστικά προγράμματα τεραστίου κόστους και είναι
στην παγκόσμια κατάταξη 13η σε στρατιωτικές δαπάνες, ενώ είναι 83η σε
δημόσιες δαπάνες για την εκπαίδευση.

Κατέχει την 4η θέση σε εισαγωγές όπλων μετά την Κίνα, την Ινδία και τα Αραβικά Εμιράτα.
Η ανορθολογική οργάνωση και η αντιδημοκρατική λειτουργία του ελληνικού
στρατού έχει αναδειχθεί πολλές φορές και με αφορμή διάφορα γεγονότα.

H στράτευση των νέων αποτελεί ένα θεσμό ο οποίος, όπως οργανώνεται και λειτουργεί είναι λογικά ακατανόητος και συναισθηματικά φθοροποιός, ώστε να οδηγεί πολλούς νέους ακόμα και στην αυτοκτονία

Πρόσφατα δημοσιοποιήθηκαν οι προθέσεις της κυβέρνησης, να τροποποιήσει το καθεστώς της στρατιωτικής θητείας των νέων με υποχρεωτική στράτευση στα δεκαοχτώ τους χρόνια.

Καθώς το συγκεκριμένο ζήτημα έχει τεθεί αρκετές φορές στο παρελθόν, φαίνεται ότι υποκρύπτει σχέδια και διαθέσεις μιας συγκεκριμένης αντιμετώπισης της σχέσης των νέων με το στρατό. Είναι βέβαιο ότι οι συγκεκριμένες ή και οι παρόμοιες απόψεις για τη στράτευση των νέων θα συναντήσουν ισχυρές κοινωνικές αντιστάσεις και δεν πρόκειται να υλοποιηθούν, τουλάχιστον εύκολα.

Ερωτάται ο κ. Υπουργός

  1. Στη σημερινή διεθνή συγκυρία δεν είναι επιτέλους καιρός να τεθούν δημόσια και να συζητηθούν με πολιτικούς όρους όλες οι παθογένειες του ελληνικού στρατού;

  2. Δεν είναι καιρός η στράτευση να τεθεί στην προαιρετική επιλογή των νέων;

  3. Τι εξυπηρετεί η υποχρεωτική στράτευση των νέων, η οποία καθιερώθηκε το 1911 για τις ανάγκες των πολέμων εκείνης της εποχής και μπορεί σήμερα να καταργηθεί για τις ανάγκες ενός ειρηνικού μέλλοντος;

Αθήνα 29/5/2008

Ο Ερωτών Βουλευτής

Περικλής Κοροβέσης

Ανάμεσα στους στρατιώτες που ήταν στις φωτιές στην Πελοπόνησσο ήμουν κι εγώ. Ως ανεκπαίδευτοι δεν μπορούσαν να μας βάλουν να σβήσουμε φωτιές αλλά βοηθήσαμε αλλού. Φτιάξαμε αντιπυρικές ζώνες (και καλά), προσέχαμε τα άδεια από τους κατοίκους χωριά και ενημερώναμε την πυροσβεστική σε περίπτωση αναζωπυρώσεων.

Βέβαια το συμπέρασμα μου σε όλα αυτά είναι ότι τις περισσότερες φορές η “βοήθεια” ήταν ελάχιστη γιατί ο αρχηγός της ομάδας βαριόταν να κάνει σοβαρή δουλειά και ο κυριότερος λόγος που είμασταν στα βουνά ήταν για να μπορεί η κυβέρνηση να λέει ότι έστειλε το στρατό για βοήθεια. 'Οπως αντιλαμβάνεστε η όλη προσπάθεια για παροχή βοήθειας ήταν εμποτισμένη με τη νοοτροπία του Ε.Σ. Όσοι έχουν υπηρετήσει καταλαβαίνουν πολύ καλά τι εννοώ.

Πήδα γύρω από μεγάλους στρατώνες
φυλάξου από ανύπαρκτους εχθρούς
βράδια παρέα μ’ εφιάλτες στους κοιτώνες
μέτρα το χρόνο με άρρωστους σφυγμούς

Για την πατρίδα κι όλους αυτούς
που δεκάρα για σένα δεν δίνουν
για γυναίκες παιδιά, κουφούς και τυφλούς
που κατάμουτρα στους δρόμους
σε κοιτάν και σε φτύνουν

Κάνε πίσω ήρθε ο καιρός να ξεχάσεις
όσα ως τώρα νόμιζες απλά
στις τουαλέτες τα όνειρα σου θα ξεράσεις
θα χαλαρώσεις και θα μπεις στη σειρά.

Για την πατρίδα κι όλους αυτούς
που δεκάρα για σένα δεν δίνουν
για γυναίκες παιδιά, κουφούς και τυφλούς
που κατάμουτρα στους δρόμους
σε κοιτάν και σε φτύνουν.

να πατε ολοι ρε ρεμαλια 8) 8) 8) εμεις γιατι πηγαμε?
και να κανετε ολοι παιδια γιατι αν γινει πολεμος με τους τουρκους ?τι θα γινει ?:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
και αφηστε αυτες τις βλακειες με τις ΤΡΥΠΕΣ ,παμε ολοι μαζι

ΤΟ ΠΥΡΟΒΟΛΙΚΟ ΤΟ ΠΥΡΟΒΟΛΙΚΟ
ΤΟ ΠΥΡΟΒΟΛΙΚΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΑΓΑΠΩ
ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ
ΣΤΟ ΚΑΝΟ,ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙ ΜΟΥ ΕΠΑΝΩ

σουξε πρωτο:roll:

:lol:

Για δυο πραγματα εχω μετανοιωσει στην ζωη μου. Το ενα ηταν αυτο γαμω το πυροβολικο μου,

το αλλο;

Αστο καλυτερα.

εχω χρονο

Μην μας πεις για το άλλο. Εγώ θέλω να μας πεις γιατί μετάνιωσες για το Πυροβολικό.

Α, Μην ξεχάσω:

[SPOILER]ΓΑΜΩ ΤΟΝ ΠΟΥΣΤΗ ΤΟ ΣΤΡΑΤΌ ΣΑΣ!!![/SPOILER]

Να μην καταργηθεί! Να πάτε όλοι οι φλώροι, όπως πήγαμε κι εμείς! :stuck_out_tongue:

[SPOILER]Και λίγα για το πυροβολικό… :-k[/SPOILER]

Συνεχίστε! έχω κλάψει…

[SPOILER]Στα γέλια[/SPOILER]

Αγαπώ Post JTN κΑΙ St.Anger :lol:

Θα είχε πλάκα… :lol:

Αυτο σχεδιαζεται απο το 80. Οτι ναναι γραφουν. Κατσε να στειλουμε τωρα τις δικες μας ενισχυσεις στα συντροφια του νατο που πολεμουν τους κακους. Θα χαρει κι ο χετφιλντ :stuck_out_tongue: