Μαθηματικα

Ναι αλλά ψήνομαι να πάρω πριν μπω στο μαθηματικό:p

Υπάρχει μια τεράστια ύλη στην ανάλυση μιας μεταβλητής που δεν έχει γίνει στο σχολείο(συνέχεια, ημισυνέχεια, ακολουθίες, συμπάγεια, ακολουθίες συναρτήσεων) οπότε εγώ λέω να μην πας στις πολλές μεταβλητές ακόμα…

Το βιβλίο απειροστικός λογισμός 1 που δίνεται στα πανεπιστήμια τα καλύπτει αυτά?Ή γενικά προτιμότερο είναι να ψάξω πολύ καλά τις έννοιες εδώ στην τρίτη λυκείου και να περιμένω να αρχίσει κανονικά το εξάμηνο?

Ναι πάνω κάτω αυτή είναι η υλη του πρώτου εξαμήνου οπότε αυτό το βιβλίο θα τα καλύπτει. Δε θα σου κάνει κακό να έχεις ρίξει μια ματιά μόνος σου πριν ξεκινήσεις. Έτσι και αλλιώς το να τα πιάσεις αυτά από την παράδοση είναι η εξαίρεση. Συνήθως ο καθηγητής πατάει γκάζι και τρως τη σκόνη του οπότε μόνο με πολύ διάβασμα θα τα μάθεις…

Μήπως έχεις κάποιο τέτοιο βιβλίο?Γιατί τώρα να δίνω 50 ευρώ για ένα βιβλίο που θα πάρω στο πανεπιστήμιο δεν πολυλέει:p.απλά θα το δανειστώ μέχρι σεπτέμβριο

Σπίτι δεν έχω σίγουρα. Τα έχω μεταφέρει όλα στη δουλειά και δεν ξέρω αν το έχει δανείσει ο πατέρας μου(μαθηματικός και εκείνος :stuck_out_tongue: ) σε κάναν φοιτητή. Αρκετοί έρχονται κατά καιρούς για βοήθεια…Θα το δω αύριο.

Υπάρχει περίπτωση να πάρω υποτροφία αν μπω από τους πρώτους στο μαθηματικό?Αν ναι μπορεί κάπιος να μου πει τι χρειάζεται σχετικά?

Γκαλουά και πάλι Γκαλούα! Με τέτοια βιογραφία (και τέτοια ευφυία) δεν γίνεται να μην σου αρέσει :stuck_out_tongue:

Μπράβο για το θρεντ btw μάγκες! Keep going!!

Κανονικα παιρνει ο πρωτος στα μορια. Αλλα προϋποθετει να εχει κατω απο καποιο συγκεκριμενο ποσο ετησιο εισοδημα η οικογενεια του. Πχ σε εμας πηρε ο 4ος …

Σε ποια πολη περασες παρεμπιπτοντως;

15ος μπήκα:p.αθήνα,είσαι στο μαθηματικό εσύ?

Nαι αλλα στο αριστοτελειο. Ετσι να γινομαστε πολλοι :stuck_out_tongue:

Άσχετο, άμα ο οτινάναι θέλει βιβλίο για ανάλυση πολλαπλών μεταβλητών, του προτείνω του Σπίβακ. Το διάβασα το καλοκαίρι (τώρα παίρνω το μάθημα) και ήταν άνετα πολύ καλύτερο από πολλές δήθεν “λογοτεχνικές” πίπες που διαβάζει ο κοσμάκης τα καλοκαίρια.

Επίσης αν δεν το’χεις διαβάσει ήδη, μυθιστορηματάρα σε σχέση με το αντικείμενο είναι το Θεώρημα του Παπαγάλου.

Τα μαθηματικά δυστυχώς λίγοι φτάνουν να τα εκτιμήσουν ως σύλληψη, πραγματικότητα και επιστήμη.

Πως είναι εκεί?

Eγω παλι αν δεν μπεις πρωτα στη σχολη δε σου προιτεινω Σπιβακ :Ρ Ειναι οπως λεει ο Leviathan πολυ καλος και αναλυτικος για να κατανοησεις εννοιες τις αναλυσης, αλλα για πρωτη επαφη δυσβατο.

Το θεωρημα του παπαγαλου το ξεκινησα 2 φορες και το αφησα! πολυ μπλα μπλα μωρε :Ρ ειναι για την ιστορια των μαθηματικων κυριως… Σορι λεβιαθαν! :lol:

Εδιτ: Α ναι πως ειναι εδω. Σε σχεση με τι; εχουν γραψει πολλα ο Scourge και ο Led σε παλαιοτερα ποστς.

Ti σχέση έχει το βιβλίο του Σπιβακ με τις λογοτεχνικές πιπες που διαβάζει ο κοσμάκης τα καλοκαίρια? τελείως άσχετη η σύγκριση:!:

Όσο για το ίδιο το βιβλίο του Σπιβακ δεν ενδεικνυται σε κανέναν που θέλει να μάθει τα στοιχειωδη από αναλυση, αλλά σε κάποιον που ήδη έχει μελετήσει ένα εισαγωγικό μάθημα απειροστικού λογισμού, οπωσδήποτε μία γραμμική άλγεβρα και λίγο από θεωρία συνολων. Είναι πολύ καλό βιβλίο για κάποιον που θέλει να εμβαθύνει περισσότερο στο αντικείμενο της πολυμεταβλητής ανάλυσης, αλλά όχι για κάποιον που θέλει να δει τί παίζει απλώς εκεί.

Ένα βιβλίο του σπίβακ που λέγεται διαφορικός και ολοκληρωτικός λογισμός το έχω λόγω ενός γείτονα.μέχρι στιγμής που λέει για τις ιδιότητες των πραγματικών είναι σχετικά αναλυτικό.

@ladystarlight: το ξέρω και τα έχω δει απλά δεν ξέρω γιατί,θέλω να ακούω λόγια για το μαθηματικό:p

Από κάτι μυθιστορήματα της κακιάς ώρας που βλέπω να διαβάζουν διάφοροι το καλοκαίρι (προσοχή, μιλάω για κακής ποιότητας βιβλία μόνο), στο συγκεκριμένο βιβλίο ο λόγος, αν θες, ρέει πολύ καλύτερα, τουλάχιστον με βάση την εμπειρία που έχω εγώ ως αναγνώστης και το γούστο μου.

Φίλε οτινάναι σκεφτόμουν κι εγώ να πάω για μαθηματικός αλλά μάλλον φοβήθηκα μην με καταπιεί το αντικείμενο. Ίσως ασχοληθώ στο μέλλον από τη σκοπιά του λογισμικού, δεν ξέρω. Πάντως μια και ρώτησες για το πώς είναι το μάθημα εδώ, τα μαθήματα μαθηματικών, μετά την αντίστοιχη ανάλυση Ι που έχει η σχολή ΗΜΜΥ στο ΕΜΠ ας πούμε, είναι σχεδιασμένα για μηχανικούς με αποτέλεσμα να μην είναι το ίδιο “αυστηρά”, να μην υπάρχουν σχεδόν ποτέ αποδεικτικές ασκήσεις και να δίνεται βάρος περισσότερο σε εφαρμογές της θεωρίας. Φαντάζομαι ότι στο μαθηματικό (όπως και στις πολυτεχνικές) όπου θα είσαι εσύ, τα πράγματα δεν είναι έτσι …

Μια μέρα που θα’χω χρόνο θα κάτσω να τσεκάρω το προπτυχιακό σας πρόγραμμα να δω τι χάνω …

Καλή τύχη σου εύχομαι με τη σχολή, αν θες να τη βγάλεις σαν κύριος, βγαίνει, ξέρω άτομα που το’χουν κάνει (μάλιστα μία γνωστή μου τελειώνει φέτος, στα 5 χρόνια). Βέβαια θέλει πολύ διάβασμα, και να γουστάρεις.

(έντιτ) Ο καθηγητής μου στο μάθημα “ιστορία και φιλοσοφία των μαθηματικών” μου’χει πει ότι είναι αγγούρι να καταλάβεις τι διαβάζεις όταν ασχολείσαι με τον αυστηρό ορισμό των πραγματικών αριθμών, την πληρότητα κτλ. Ισχύει;

+1
και τα “πυθαγορια εγκληματα” του τευκρου μηχαϊληδη επισης
και το “ο θειος πετρος και η εικασια του γκολντμπαχ”

ο ορος μαθηματικη λογοτεχνια που αποδιδεται σε τετοιου ειδους βιβλια εχει να κανει περισσοτερο με την παραθεση ιστορικων γεγονοτων της ιστοριας των μαθηματικων και καποιες φορες επειδη συσχετιζει την ιστορια του βιβλιου και τους χαρακτηρες με την φιλοσοφια των μαθηματικων…

σε καμια περιπτωση δεν σε μαθαινει μαθηματικα…απλα σε ωθει για να ασχοληθεις…σου δειχνει την μαγεια τους…8)

ασχετο:υπαρχει κανεις που εχει τελειωσει μαθηματικος και παραδιδει ιδιαιτερα κατ’οικον??

Εγώ!Τι τάξη είσαι?:stuck_out_tongue:

Έντιτ:Δεν έχω τελειώσει αλλά μπορώ να κάνω κανα μάθημα:p