Αγαπημένα επικά τραγούδια

Ναι, ακριβώς την ίδια αντίδραση είχα και εγώ:p

Πολύ επικό το Chop Suey και το Still Loving You.

Λοιπόν, To Tame A Land / Rime Of The Ancient Mariner άντε και το Stranger In A Strange Land, είναι κομμάτια που ορίζουν το έπος από την μία και από την άλλη το “επικό” χαρακτηρίζει κάθε δευτερόλεπτό τους.

Να συμπληρώσω και το Alexander The Great σ’ αυτά τα κομμάτια. Για μένα είναι πολύ επικό τραγούδι.

αντε βγαλε το chop suey, πιο απο τα αλλα δεν ειναι επικα; …

Κανένα ίσως?
Μάλλον έχεις εσφαλμένη αντίληψη του επικού.

χμμ, για πες δηλαδη τον ορισμο;…

Τόσα τραγούδια αναφέρθηκαν. Άκου ορισμένα από αυτά. Αυστηρός ορισμός δεν υπάρχει. Κάποιοι θεωρούν τους Manowar ας πούμε επικούς, εγώ όχι. Απλά αυτά που ανέφερες δεν πλησιάζουν την έννοια “επικό” όσο και αν διευρύνεις αυτή την έννοια.

Κι εγω…:?

sorry ρε παιδια, αλλα δεν ειναι επικο το wish you were here; το halloewed be thy name, sweet child o mine; τι λεμε τωρα…εγω εβαλα τραγουδια που ξερει κ η κουτση Μαρια, γιαυτο πειραζει;

holy diver - dio
stairway ti heaven - zeppelin
stargazer - rainbow

νταξει τωρα, ειμαι μεσα;…

Και επειδή τα ξέρει και η κουτσή Μαρία σημαίνει ότι είναι επικά? Περίεργη λογική.

Να συμπληρωσω When The Smoke Is Going Down…αδιανοητο να μην υπαρχει στην λιστα!!!:offtopic: :smiley:

On topic τωρα…Οτιδηποτε απο τους υπερτατους Moonsorrow που ελπιζω να ερθουν επιτελους στην Αθηνα!!
Red For Fire και Black For Death απο τους ημιθεους Solefald!!!

Ειναι το Hallowed επικο?? Να μου ελεγες το Trooper θα ελεγα οκ… Για τα αλλα, ουτε λογος…

Το Hallowed δεν ειναι επικο…ειναι ΕΠΟΣ!!8)

Συμφωνω!!!

Αυτο νομιζω παντως, οτι ο φιλος/φιλη θελησε να πει τα “ΕΠΗ”, και οχι τα επικα τραγουδια, που αφορουνε μαχες κλπ…

μα αυτο λεω, επειδη τα ξερει κ η κουτση μαρια σημαινει οτι δεν ειναι επικα;

Και το “Smoke On the Water” το ξέρει και η κουτσή μαρία. Το θεωρείς επικό τραγούδι? Αυτά που ανέφερες ΔΕΝ είναι επικά τραγούδια. Τόσο απλά.

Κοιταξτε τι εννοω!

:?
μαλλον δεν καταλαβα τι εννοειτε “επικα” τραγουδια…

Αυτο λεω κι εγω…:slight_smile:

Επικα!Σπαθια δρακοι valhalla και τετοια…??:-k :-k