Οι 10 Καλύτεροι μπασίστες κατά τη γνώμη σας

den moy aresei katholoy .den simeni epidi exei texniki oti einai kai kalos .

GAMATOS !!!TON EIXA DEI STH LITTLE WING TO 95-96 AN THIMAMAI KALA KAI MEINAME OLOI MALAKES.

Rojer Waters (Pink Floyd)
Ric Φιρεμπράτσι (ο μπασίστας του Yanni στο “live at the Acropolis”)
Stu Hamn
Steve Harris (I.M.)
Κιούρτσογλου
Paul Mc Courtney
Ο μπασίστας των–> (YES)
Flea (Red hot C. P.)
Sting (Police)
Geddy Lee (Rush)

__Ρε παίδες, τον Billy Sheehan, πού τον ξέρω…;

__Φίλε Doomed τον Κουρτσόγλου, εγώ δεν το ξέχασα και είχα σκοπο ΄να τον αναφέρω οποσδήποτε. Αλλωστε, πολύ καλόπιστα και αντικειμενικά τον αναφέρω καθώς τον συγκαταλλέγω στους καλύτερους -είναι χαλαρά απο τους καλύτερους στην Ευρώπη!

__Εάν δε κάνω λάθος, οι υπόλοιποι απ’ το “συγκροτηματάκι” που έφτιαξε είναι ο David Λίντς στα πνευστά και ο Billy Cobham στα τύμπανα -κάτι άσχετοι άγνωστοι, που να τους ξέρετε… :stuck_out_tongue: (γαμώτο! αυτή τους τη συναυλία στο θέατρο Κήπου δεν έπρεπε να τη χάσω! :frowning: )

den moy aresei katholoy .den simeni epidi exei texniki oti einai kai kalos .[/quote]

το ότι έχει τεχνική σημαίνει πως ξέρει μπάσο, άρα πως είναι καλός

den moy aresei katholoy .den simeni epidi exei texniki oti einai kai kalos .[/quote]

το ότι έχει τεχνική σημαίνει πως ξέρει μπάσο, άρα πως είναι καλός[/quote]
leo pos den moy leei kai tipota enas typos poy exei gamithi na paizei texnika (kai toy bgazo to kapelo giayto) alla mexri ekei .gia mena alloi mpasistes einai katvteroi texniika alla sto synolo ton giaponezo ton sxizoyn.an einai mono texniki i moysiki na valoyme robot na paizoyn tote

Talis, Steve Vai…

Παιδιά δεν έχετε αναφέρει τον Θεό:
STEVE DIGIORGIO!!!
Θα ανέφερα τον Κιούρτσογλου,αλλά σαν εκείνον που σπέρνει σε ένα Live του Ιωαννίδη.
Θα ήθελα να προσθέσω τον Leif Edlind λόγω συνθέσεων και τον DeMaio λόγω συνθέσεων και παιξίματος(στα live εκτελεί χρέη δεύτερου κιθαρίστα και παίζει γενικώς παπάδες).
Τον Θεό του Θεού Cliff Burton γιατί τον ανέφερε μόνο ένα άτομο???Αμαρτία

__Μάλλον θα φταίει που δεν έχω δει (ακόμα!) το “Cliff 'em all”! 8)

__Thanx Powerslave! Απο Vai, σωστά… ο μαύρος με τα μακριά μαλλιά είναι;

Απλα Θ Ε Ο Σ. Ο τυπος ειναι απο αλλο πλανητη. Αν τον εχεις ακουσει μονο με τον Ιωαννιδη και παραμιλας πρεπει να τον ακουσεις με τους Human Touch και μετα θα σε κλεισουνε στο λευκο δωματιακι…

Να ο Billy Sheehan

1 - Cliff Burton
2 - Jason Newsted
3- Robert Truijillo
4 - James Hetfield (κάπου είδα ένα live clipάκι που έπαιζε μπάσο.)

Μπορεί να μου πείτε πως είμαι κολλημένος με τους Metallica αλλά ντροπή σας που ξεχάσατε τον Cliff Burton. Ακόμα κι αν δεν σας άρεσε το στύλ του (πράγμα δύσκολο) τουλάχιστον να υπήρχε σε περισσότερες λίστες για την μνήμη του! :cry:

Cliff we love you!!! :cry:

FLEA!!!KAI O MPASISTAS TWN SHADES APART

Σαν να ξεχασατε τους¨
Anthony Jacskon
Gary Willis
Mike Lepond
Επισης¨
Stu Hamm
Jaco Pastorius
Matt Bissonette
Billy Sheehan
John Myung
Marcel Jacob
Neil Murray
Bob Daisley
Victor Wooten
Barry Sparks
Rev Jones
Geddy Lee
σε λιγο θα θυμηθω και αλλους

Oλα καλα.Σε μερικα συμφωνω σε μερικα οχι,οπως τον κινεζο και τον Ηetfield (τον τελευταιο νομιζω οτι τον ειπε για να γελασουμε.)
Δυο απο τους δικους μου αγαπημενους που δεν εχουν ειπωθει ειναι ο Zia (Ex Ozric Tentacles) και ο Εdwin (Porcupine Tree).
K

GEDDY LEE reeeeeee!!!
apo afton empnevstike ke kinos ton dream theatre… 8eos ke foanra

ke GEEXER BUTLER!!

GEDDY LEE-RUSH
CHRIS SQUIRE-YES
MICHAEL PORCARO-TOTO
SCOTT THUNES-FRANK ZAPPA
BILLY SHEEHAN
RIC FIERABRACCI-YANNI
PETER TREWAWAS-MARILLION
JACO PASTORIOUS-WEATHER REPORT
STANLEY CLARKE-RETURN TO FOREVER
VICTOR WOOTEN-BELA FLECK
MICHAEL MANRING-JIM MATHEOS
ΓΙΩΤΗΣ ΚΙΟΥΡΤΣΟΓΛΟΥ
TONY LEVIN
JONAS REINGOLD-THE FLOWER KINGS
JOHN MYUNG-DREAM THEATER
TREY GUNN-KING CRIMSON
και σίγουρα πολλοί άλλοι που ξεχνάω τώρα.
Η σειρά αναφοράς δεν είναι σειρά αξιολόγησης

__Φίλε Bassman μου αρέσει πάρα πολύ το γούστο σου! Οι μπασίστες που αναφέρεις είναι κάτι παραπάνω απο εξαιρετικοί!! Ο ήχος, το στυλ, το παίξιμο, το πάθος, η μουσικότητα, η τεχνική, ο αναρχικός πολλές φορές τρόπος παιξίματος, είναι οι λόγοι για τους οποίους ώρες - ώρες πράγματι συμφωνώ ότι ο ΜΟΥΣΙΚΟΣ ενός συγκροτήματος είναι μάλλον ο μπασίστας.

__Αν κατάλαβα καλά παίζεις μπάσο στο σχήμα απο τη Θεσσαλονίκη που έχετε το demo σας στην πρώτη σελίδα; Οπως και να 'χει, το άκουσα πριν απο λίγο και παρόλο που η φωνή δεν έχει γραφεί καλά και παρόλο που το άκουασ μία φορά και ψιλοκουτσουρεμένο ήταν ενδιαφέρον άκουσμα!! Μάλιστα -αλήθεια- όταν το άκουγα σκέφτηκα… "ωραίο μπάσο… και έχει και ωραία θέση στην ηχογράφιση, ακούγετε τόσο όσο πρέπει χωρίς να κρύβεται όπως σε μερικούς studio δίσκους των Dream Theater (μάλιστα μου γάνηκε ότι είναι λίγο πιο “μπροστά” απο το μπάσο στο Train of thought, που αν και εκείνο είναι μάλλο το ιδανικό, εμένα μου αρέσει το μπάσο -όχι “τα μπάσα”- να είναι λίγο πιο μπροστά, όπως σε σας)!

__Well Done!! 8)

Stanley Clarke
Michael Manring
Tony Levin
Randy Coven
Roscoe Beck
Richard Bona
Doug Keyser

Φίλε μου shadowcaster σαν μπασίστας των Hokam’s Razor σ’ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. :slight_smile: Όντως στην ηχογράφηση το μπάσο ήρθε εκεί που πρέπει.Μου αρέσει πολύ αυτή η θέση και αυτή η χροιά.Παίρνω σαν γνώμονα κυρίως τον τρισμέγιστο Geddy Lee και τον ήχο που έιχε στους δίσκους τους,όπως το Hold your fire και το Grace under pressure,αλλά και του John Myung που επιδιώκει έναν ήχο πιο fuzzy και distorted όπως στο Scenes from a memory.Με Warwick και EBS κατάφερα πιστεύω να τον προσεγγίσω.

Ετσι ετσι.Τα λατρευω τα Warwick.