Μπαγεβιτς: Ναι η Οχι? Παρτε θεση τωρα!

Με τον Αναστασιάδη πήρε την τελευταία του κούπα ο ΠΑΟΚ.

Τι πιστεύω τώρα για Ντούσκο:

Το σίγουρο είναι ότι τα μεγαλύτερα επιτεύγματά του ήταν να παίρνει ομάδες σε παρακμή και να τις χτίζει απ’ την αρχή κάνοντάς τις πρωταγωνίστριες. Το έκανε με την ΑΕΚ του 1988 (που ναι μεν ήταν δευτεραθλήτρια αλλά γενικά στα 80ς ήταν σε κακή κατάσταση), με τον Ολυμπιακό του 1996 αλλά και -τηρουμένων των αναλογιών- με τον ΠΑΟΚ της διετίας 2000-2001.

Λογικά λοιπόν όταν μέσα σε 13 χρόνια έχει πάρει 7 πρωταθλήματα και πόσα κύπελλα με τεις ομάδες του να έχουν παίξει και εξαιρετικό ποδόσφαιρο γίνεται μύθος. Το πρόβλημα είναι ότι από το κύπελλο του ΠΑΟΚ το 2001 ουσιαστικά δεν έχει κάτι να επιδείξει. Πιστεύω ότι εν μέρει οφείλεται και στο ότι επέλεγε να κάνει επιστροφές, αν πήγαινε στον ΠΑΟ ίσως έχτιζε κι εκεί μια δυναστεία. Αλλά πέραν ενός καλού Β’ γύρου με την ΑΕΚ το 2002/2003 και του νταμπλ με τον Ολυμπιακό το 2004/2005 (που οφείλεται στην ανικανότητα ΠΑΟ/ΑΕΚ και συνδυάστηκε με αρκετά μέτριο ποδόσφαιρο) δεν έχει κάνει κάτι πραγματικά αξιόλογο. Οι χαμένοι τελικοί με Άρη και ΑΕΚ δε λένε κάτι παρά μόνο τονίζουν το μειονέκτημά του στο κοουτσάρισμα.

Από την άλλη δεν μπορεί να πει κανείς εύκολα ότι απέτυχε στην ΑΕΚ τώρα, ακριβώς γιατί δεν ήταν ομάδα Μπάγεβιτς. Ομάδα με δυνατή διοίκηση και παίκτες (σχεδόν) αποκλειστικά της επιλογής του. Μόνο οι Μάκος, Λεονάρντο, Γιάχιτς μπορούν να χαρακτηριστούν ως μεταγραφές Μπάγεβιτς -όχι ότι είναι επιτυχημένες. Αλλά στην ΑΕΚ του ζητήθηκε να δουλέψει με μέτριους ξένους -ποτέ δεν το ειχε κάνει. Του ζητήθηκε να καθιερώσει άβγαλτους πιτσιρικάδες -ποτέ δεν το είχε κάνει. Του ζητήθηκε να συνυπάρξει με σταρ -κάποτε το είχε κάνει μόνο και μόνο όμως επειδή αυτοί ήταν όντως σταρ (Ζιοβάνι, Ζάχοβιτς, Ριβάλντο) και όχι wannabes σαν τον Σκόκο και τον Τζεμπούρ.

Επιμένω ότι η ΑΕΚ αυτή ποτέ δεν μπορούσε να γίνει ομάδα Μπάγεβιτς, χωρίς να σημαίνει ότι με το υλικό της δεν θα τα πήγαινε καλύτερα κάποιος άλλος προπονητής.

Ο μπάγεβιτς τελείωσε όταν έβγαλε τον Καραπιάλη και έβαλε τον Αμπονσά. Εκεί σταμάτησε να υφίσταται :stuck_out_tongue:

Για την εθνική μια χαρά θα ήταν όμως :!:

Το λέω με διαφορά τριών χρόνων αλλά τα έχεις μπερδέψει λίγο χρονικά…

Κατά τα άλλα η άποψη μου ειναι αυτή (το κείμενο γράφτηκε μετα το ματς με την Κέρκυρα):

http://www.soccerplus.gr/article/το-μεγάλο-στοίχημα-του-μπάγεβιτς

Συνήθως όντως τα θυμάμαι λάθος, αλλά τώρα με μπέρδεψες. Χρονικά μου μοιάζουν σωστά, εκτός αν οι 14 σερί νίκες έγιναν με Σάντος, που δε το νομίζω.

οι 14 σερι νικες και οι εξι ισοπαλιες εγιναν την ιδια χρονια,το 2002-2003.

Με Μπάγεβιτς έγιναν οι 12 συνεχόμενες νίκες (όχι 14 εκτός και αν μετρούν και οι 2 συνεχόμενες που έκανε στην αρχή του επόμενου πρωταθληματος) αλλά τα περιστατικά με τους οπαδούς να κυνηγάνε τον Τσάρτα κτλ έγιναν περίπου έξι μήνες αφού είχε φύγει ο Μπάγεβιτς από την ΑΕΚ. Τότε προπονητής ήταν ο Ντουμιτρέσκου. Επίσης η ιστορία με τον Ψωμιάδη δεν έγινε την σεζόν που έπαιζε η ΑΕΚ στα Λιόσια, έγινε την προηγούμενη χρονιά δηλαδή περίπου ένα χρόνο πριν φύγει ο Μπάγεβιτς. Οι 12 συνεχόμενες νίκες (και 14 μέσα σε ένα γυρο-μόνο μια ήττα από τον Παναθηναϊκό) έγιναν ακριβώς μετά την φυγή του Ψωμιάδη. Και η επόμενη σεζόν ξεκίνησε τραγικά με τον Ψωμιάδη όμως να αποτελεί παρελθόν μήνες πριν.

O Chrisp με κάλυψε λίγα posts πιο πάνω…απλά ο Π.Α.Ο.Κ πλέον έχει αλλάξει σελίδα και δεν πιστέυω ότι ο γυρολόγος-Μπάγεβιτς μπορεί να τον βοηθήσει να κάνει το βήμα παραπάνω…υπάρχουν και άλλες ελληνικές ομάδες…ας πάει στη Λάρισα, στον Ηρακλή, στην Καβάλα…κάτι θα κάνει δεν θα χαθεί:p
Τώρα θα μου πεις ο mr Δερμιτζάκης καλύτερος είναι?Θα δείξει…
Α…19 είμαι
:slight_smile:

Ο Μπάγιεβιτς είναι ο μεγαλύτερος προπονητής που έχει περάσει τα τελευταία 20 χρόνια χαλαρά. Παντού έκανε ομάδα. Ο Άρης μπορεί να έχασε τελικό κυπέλλου αλλά με αυτόν ανέβηκε επίπεδο. Μόνη αποτυχία του η ΑΕΚ τα 2 τελευταία χρόνια αλλά δεν οφείλεται αυτός μόνο. Με τα δοιηκητικά χάλια της ΑΕΚ πάλι καλά.

Υ.Γ: Τί να κάνει ο Μπάγεβιτς άν έχει ομάδα με Μάκο, Γκέντσογλου αμυντικά χαφ και Λαγό, Μανωλά (τον ανηψιό), Δέλλα και Γιάχιτς στην άμυνα; Δεν θα φάει 3 από Βόλο;

ο μανωλας παντως ειναι εξαιρετικος αμυντικος και σε λιγα χρονια παιζει να ειναι ο δευτερος καλυτερος στην ελλαδα.

μολντε? :-k

1999 με Γιούβε στους 8 του Τσ.Λ.

και με μολντε κάτι είχε κάνει όμως…θυμάμαι οτι μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση…

0-2 μέσα στη Νορβηγία στο πρώτο ημίχρονο…3-2 στο τέλος…είχε βγάλει Καραπιάλη αν θυμάμαι καλά:):!:

ναι και ειχε παρει κοκκινη ο τζιοβαννι…δε θα ξεχασω ποτε σ αυτο το παιχνιδι τις επικες “κωλοτουμπες” γνωστων και μη εξαιρετεων…δημοσιογραφων, στα σχολια τους στο ραδιοφωνο για τον μπαγεβιτς ,στο ημιχρονο και μετα το τελος του αγωνα…