Μπορειτε ν μ προτεινετε κανα κομματι(αρκετα ευκολο)?

παιζεις κ εσυ???(καλα πρεπει να δεις πως με κοιτανε στο δρομο ,μονο και μονο επειδη ειμαι κοριτσι…ρατσισμος!!!:smiley: )

Ναι κα γω παιζω. Σχεδον 5 χρονια.
Εχω ενα Squier Precision και ενα Cort B4 Fretless (δλδ αταστο).

Μην τους ακους οτι και αν σε λενε. Γενικα τι ακους (απο μουσικη)? Και τι σε αρεσει απο μπασσιστες ?

ακουω αρκετα συγκροτηματα…εχεις ορεξη να στα αραδειασω ολα !!!απο μπασιστεσ τωρα μ αρεσει ο burton,o victor wooten και o pastorius alla (μπορει να γελασεις ) μ αρεσει πολυ ο harris διοτι χαρη σ’ αυτον ξεκινησα μπασο και ειναι πολυ γρηγορος:roll:

Nice ! !
Για πολυ γρηγορο παιξιμο και γενικα χοσιδι σε προτεινω τον Billy Sheehan
Κατα τ’ αλλα ψαξε και : Marcus Miller , Tim Bogert , Stanley Clarke , Steve Bailey , Tommy Shannon ( SRV ), Gezzer Butler ( αν δν εχεις ηδη ακουσει ) και John Paul Jones ( αν δν εχεις ηδη ακουσει )
:slight_smile:

Orgasmatron.
Ενα ριφ ειναι.

thanks σε ολοθς …texasflood θα τα κοιταξω!!:slight_smile:

Θυμάμαι οτι κι εγώ έψαχνα κομμάτια που να είναι απλά, αλλά χαρακτηριστικά, να μου δίνουν την αίσθηση οτι παίζω σωστά κάτι που ξέρω! Βγαίνουν έτσι ωραία αρκετά από κλασσικά ροκ τραγούδια (π.χ. Smoke On The Water, Shadow Play), καθώς και απο Scorpions (το Always Somewhere ήταν το πρώτο μου), U2… Επίσης ωραίες μελωδίες έχουν οι Cure και οι Nirvana αν σου αρέσουν.

ευχαριστω!!!:slight_smile:

Το Battery. χοχοχοχ

Metallica - The God That Failed. :slight_smile:

Τρύπες, Nirvana, Sabbath. Εμένα τουλάχιστον (που έχω παίξει και απ’τα 3) μου κάνουν πολύ καλή αίσθηση κι έχουν και ενδιαφέρον κ είναι εύκολοι. Όλοι άρχισαν με το paranoid πάντως (πιστεύω δλδ :P).

thanks :roll:

Aπό Matt Freeman:

Rancid - Journey To The East Bay
Rancid - Maxwell Murder (άκου το σόλο)

Από Flea ότι βρεις …αξία…

και από Death αμα βρεις τίποτα από το Symbolic ή Individual Thought Patterns…

Το hallowed be thy name το χεις βγάλει στο κανονικό tempo?Εγώ παίζω ένα χρόνο και είναι ένα σημείο που με δυσκόλευε πάρα πολύ αλλά δε θυμάμαι και ποιο ήταν ακριβώς…Είμαι ελλεινός ε? :?

Γαμ*ει και δερνει ο flea, απο τους καλυτερους ενεργους μπασσιτες, φοβερα κομματια, αλλα δεν ειναι αρκετα ευκολα.

Ωπ ναι σωστά … βασικά το “My Friends” είναι κάπως εύκολο…τώρα άλλα δεν ξέρω,μόνο αυτό το σου-λιώνω-την-ψυχή σόλο από το Scar Tissue έχω βγαλει στο μπάσο.

Εγω δοκιμασα το give it away αλλα με το που το εβαλα συνειδητοποιησα οτι δεν ηξερα tapin’+slappin’ (εμαθα τελικα) και οτι δε παιζω ουτε ενα χρονο (τοτε). το παλεψα παντως…!λολ. βρηκα τις νοτες. :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
ειναι ο φουστης αλλο πραγμα! ο καθε μπασσιστας πιστευω πρεπει να νιωθει ολοκληρωμενος οταν παιζει RHCP :stuck_out_tongue:

Εχει το give it away tapping ??? :-k
Δν το νομιζω αλλα ποτε δν ξες.
Πολυ καλος ο Flea , εχει πολυ ωραιες σκεψεις στις μπασσογραμμες του.
Για tapping παντως με τρελα χοσιδια ψαξε (αν δν τον ξες ηδη) τον Billy Sheehan :smiley:
Σπερνει !

Και με τον καθηγητή μου που τον είχα ρωτήσει κτλ σε κάποια φάση, μου είπε κι αυτός πως είναι καλό να βάλω tapin’ και ακουγόταν μια χαρά σε κάποια σημεία που προσπαθούσα. Ντάξει δε σου μιλάει και το μέγα αυτί…
Billy Sheehan; Χμμμμ, θα τον κοιτάξω, τένκιου!

Aμα θες η ροκ ειναι φουλ απο ευκολα κοματακια για μπασο,και ειναι ωρεο να τα μαθαινεις,καθως μετα τη μελετη εχεις βγαλει κατι το οποιο ειναι μουσικη.Παρολαυτα σε καποια φαση πρεπει οπωσδηποτε να μελετησεις κλιμακες,ξεκινωντας απο πεντατονικη,μειζονα και ελασσονα και περνωντας αργοτερα στις υπολοιπες.Σαφως χρειαζεται και καποια γνωση θεωριας/αρμονιας.Εΐδικα για το μπασο,καθως οι μπασογραμμες δεν ειναι τπτ αλλο παρα αρμονια σε πραξη

βασικα κανω κλιμακες κτλπ γιατι παω σε ωδειο…και θεωρια κανω…:slight_smile: