Αστυνομικα μυθιστορηματα

έχει μεγάλη σημασία η χρονική σειρά των βιβλίων του; αν διαβάσω πρώτα τον χιονάνθρωπο και μετά τα υπόλοιπα θα είναι χαζομάρα;

καλύτερα να ξεκινήσεις απο το “Νέμεσις” και στο καπάκι “Το Σημάδι του Διαβόλου” .

δεν έχω αρχίσει το “Χιονάνθρωπο” ,αλλά με κανα δυο που μίλησα τους φάνηκε υποδεέστερο συγκριτικά με τα προηγούμενα.

πάντως χρονικά δεν πρόκειται να την πετύχεις την σειρά αφού τα 2 πρώτα δεν έχουν μεταφραστεί απο τη νορβηγική ούτε καν στην αγγλική γλώσσα.
εδώ η σειρά ξεκινάει απο τον Κοκκινολαίμη.

διαβαζω ιαν ρανκιν.επιθεωρητης τζον φακιν ρεμπους.παρακμιακος,αλκοολα,με ατακες βυθισμενες στον κυνισμο και στην μαυριλα.επισης το βιβλιο fleshmarket close που διαβαζω τωρα εχει και αρκετα μηνυματα εναντιον του ρατσισμου και της εκμεταλλευσης γενικα καθως αφετηρια ειναι η δολοφονια ενος μεταναστη.

α και σκηνικο ενα βροχερο ξεπεσμενο εδιμβουργο \m/

Πραγματικο must ειναι [B]ο επιθεωρητης Μονταλμπανο [/B]του [B]Αντρεα Καμιλλερι[/B]. Εκπληκτικος χαρακτηρας,ενας οξυθυμος Σικελος με κοφτερο μυαλο και που μοιαζει υπερβολικα με Ελληνα στους τροπους :lol:, οι συναδελφοι ενας και ενας με αποκορυφωμα τον πανεμορφα “αργο” Καταρελλα,γραψιμο αμεσοτατο και χωρις αχρειαστες φιοριτουρες και υποθεσεις μια και μια.γεματες μυστηριο και αγωνια και κυριως κοντα στην πραγματικοτητα και οχι τραβηγμενες απο τα μαλλια,χωρις παρ’ολα αυτα να χανουν το ενδιαφερον τους. Προτεινω ανεπιφυλακτα τη σειρα στους φανς του ειδους :wink:

με οποιοδηποτε μπορεις να ξεκινησεις

“Αιχμηρά αντικείμενα” της Τζίλιαν Φλιν. Καλό θριλεράκι που διαβάζεται μονοκοπανιά, γραφή που ρέει πολύ ωραία και ενδιαφέροντες χαρακτήρες. Μια χαρά για ντεμπούτο, λέω να προχωρήσω και στο επόμενο δικό της, το “Σκοτεινός τόπος”, έχω ακούσει ότι είναι ακόμα καλύτερο.

τσιμπησα λεοπαρδαλη!!!

Η Τζίλιαν Φλιν είναι ερωτεύσιμη, όρμα :smiley:

διάβασα redbreast και nemesis από Nesbo και δεν υπάρχει περίπτωση να πιάσω το επόμενο τώρα σύντομα.

τα βρήκα και τα 2 μέτρια, τουλάχιστον για τον τόσο ντόρο που γίνεται, δηλαδή γελάει ο κόσμος με το “ο επόμενος Stieg Larsson” πάνω σε όλα τα βιβλία.

ίσως πάλι να φταίω εγώ που στραβώνω με το hype, τι να πω, υπάρχει περίπτωση τα επόμενα να είναι κλάσεις καλύτερα ή να μην τα πιάσω καν;

τα επομενα ειναι πολυ καλυτερα,αυτα ειναι για ζεσταμα

O Xιονάνθρωπος ήταν φοβερή ιστορία πάντως. Το τελείωσα μέσα σε 2-3 μέρες,διαβάζεται μονορούφι.

Το ξεκινησα πριν δυο μερες, “γλιστραει” πολυ ομορφα, γραφει ωραια η ατιμη

Όταν ξεμπερδέψω με τον [B]ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΝΑΪΤΗ [/B]του RAYMOND KHOURY, θα πιάσω τα “[B]ΑΙΧΜΗΡΑ[/B]…”. Να δούμε… 8)

ανδαλουσιανο φιλο εχει διαβασει κανεις?

Θεά η Φλυν. Μόλις έβγαλε το “Σκοτεινός Τόπος” έτρεξα να το διαβάσω. Φυσικά δεν φτάνει τα “Αιχμηρά Αντικείμενα” αλλά ωραίο βιβλίο επίσης.
Το πρώτο της, αξιόλογο αστυνομικό θριλερ, με αγωνία, ρέει πανεύκολα όπως είπατε όλοι.
Το περίεργο με αυτό είναι ότι κατάλαβα από την αρχή τον κακό της υπόθεσης. Απλά έτυχε.8)

Ναι μάλλον τα “Αιχμηρά αντικείμενα” είναι ανώτερο αλλά θα περινένω να το τελειώσω και αυτό για να βγει το τελικό πόρισμα. Πάντως σίγουρα το πρώτο είχε πιο ενδιαφέρουσα ηρωίδα. Κατά τ’άλλα κάπου πήρε το μάτι μου οτι το “Dark places” θα γυριστεί σε ταινία με πρωταγωνίστρια τη Σαρλιζ Θερον.

‘’[B]Le Petit Bleu de la Côte Ouest[/B]?(Aka ‘’[B]Το μελαγχολικό κομμάτι της Δυτικής Ακτής[/B]? (ΑΓΡΑ) ? (1976))

Bαρυ,σκοτεινο,με πολιτικες προεκτασεις και jazz υποβαθρο βιβλιο απο τον πολυ σημαντικο εκπροσωπο του γαλλικου αστυνομικου polar,Jean Patrick Manchette.Προκειται για ενα βιβλιο που το 1980 εγινε ταινια με τον [B]Alain Delon [/B]και τιτλο ‘’[B]Τrois Hommes A Abbatre’[/B]’.
Tιμια προσπαθεια,δεν ξετρελαθηκα,αλλα το διαβασα πολυ ευχαριστα και μπηκα στο μελαγχολικο του mood…

καλησπερα, μια ερωτηση. επειδη ειχα δει το εργο με τον σμαιλι, λεει να διαβασω τα βιβλια του λε καρε απο εκεινη την περιοδο?

chester himes εχει διαβασει κανεις;

Εγω κι εχω ξαναγραψει γαι τον Himes ο οποιος ειναι απο τους αγαπημενους μου.
Ξεκινα με το ‘‘Mπαμπάκι στο Χάρλεμ’’ ειναι απιστευτο βιβλιο…