~Γρίφοι και Σπαζοκεφαλιές~

οκ αντικαθιστουμε την τρομπα με ενα ποτηρι και αδειαζουμε το Α δοχειο μεχρι να δουμε οτι ειναι 6 λιτρα.
Ικανοποιημενη?

Όχι! Φύγε…πήγαινε για ύπνο…

Έχεις μόνο αυτά τα τρία δοχεία…
ούτε με το μάτι… δεν έχουν κλίμακες…σταμάτα να κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις…:frowning:

για να σου το θεσω και αλλιως ο γριφος με αυτα τα λιτρα δε βγαινει.
Πρεπει να ειναι 12 8 5 ή 10 7 3.
Αν τον εβγαλες απο το μυαλο σου ευγε.
Οσο για το Ψοφα σκληρα εκει παιζει με 2 δοχεια και οχι με 3

ε πες το μωρε οτι ειναι γριφος για γκαβους.και καθομαι και παιδευομαι τοση ωρα

Έκανα λάθος λοιπόν…αν αλλάξουμε το 7 με 8… θα δώσεις μια λύση…?

12 0 0
04 8 0
04 3 5
09 3 0
09 0 3
01 8 3
01 6 5
06 6 0

και β λυση

12 0 0
04 8 0
04 3 5
09 3 0
01 8 3
01 6 5
06 6 0

αν δε το καταλαβες παρε ζυγαρια και τρομπα :smiley:

Χμ ο γριφος οντως δεν βγαινει. Βικ θα φας πολυ ξυλο ομως. Ακους εκει “εκανα λαθος”.
Μπαν, λοκ, ντιλιτ στο τοπικ.

Τσαντιστηκε και εφυγε ή παει να βρει ζυγαρια?

Πηγε να το δοκιμασει με ριαλ κανατια.

Οκ βαζω εγω γριφο.

Λοιπον ειναι 3 Power rangers.Ο Κοκκινος,ο Μπλε και η Ροζ.
Ειναι υποχρεωμενοι σε μια μονομαχια πυροβολωντας ο ενας τον αλλον με τα ΜεγκαΖορ οπλα τους μεχρι να μεινει μονο ενας.

Ο Κοκκινος ευστοχει με ποσοστο 1/3
Ο Μπλε ευστοχει με ποσοστο 2/3
Η Κιμπερλι (Ροζ) ειναι παντα αλαθανστη

Οι κανονες λενε οτι πρωτα ριχνει ο Κοκκινος μετα ο Μπλε και τριτη η Ροζ
Οποιοι μεινουν ζωντανοι συνεχιζουν χωρις να αλλαξει η σειρα τους μεχρι να μεινει μονο ενας
Ο καθενας μπορει να πυροβολησει μια φορα ΜΟΝΟ οταν ειναι η σειρα του.

Το ερωτημα ειναι: Αν ησουν ο Κοκκινος Power Ranger ποια θα ηταν η επιλογη σου???

Η επιλογή μου θα ήταν να ρίξω στον αέρα. Αν ρίξω στον μπλε και τον πετύχω τότε σίγουρα θα με πετύχει η Ροζ. Αν ρίξω στη Ροζ και την πετύχω τότε 66% θα με πετύχει ο μπλε.

Ρίχνοντας στον αέρα περνάω την επιλογή στον μπλε. Λογικά θα προσπαθήσει να πετύχει τη ροζ που έχει 100% ποσοστό. Αν πετύχει τότε ξαναρίχνω εγώ με 33% πιθανότητες να κερδίσω ενώ αν αστοχήσω ο μπλε θα έχει 50% έχοντας εξαντλήσει τη μία από τις 2 φορές που πετυχαίνει ανά 3 βολές.
Αν δεν πετύχει τη ροζ τότε αυτή θα ρίξει στον μπλε που έχει καλύτερο ποσοστό και έχει εξαντλήσει τη μία στις 3 φορές που αστοχεί. Οπότε πάλι μετά θα ρίχνω εγώ με 33% ποσοστό.

Ελπίζω να είναι κατανοητή η εξήγηση και πιστεύω ότι είναι και σωστή…

Δεν ξέρω αν έκανες λάθος (πονηρούλη)…και με το 12, 7, 5 βγαίνει :slight_smile:

Λεπόν:
12 7 5
12 0 0
7 0 5
0 7 5
5 7 0
5 2 5
10 2 0
10 0 2
3 7 2
3 4 5
8 4 0
8 0 4
1 7 4
1 6 5
6 6 0

σειρά μου τώρα…τα παιδιά του Ζεβεδαίου ποιόν είχαν πατέρα??? (δε μου έρχεται κάτι της προκοπής τώρα:p )

Μόνο αυτό δεν ισχύει. Το αν θα γεννήσει μια γυναίκα αγόρι ή κορίτσι είναι 50-50. Αυτό δε σημαίνει ότι αν γεννήσει αγόρι το επόμενο θα είναι στάνταρ κορίτσι.

Κατά τα άλλα ο συλλογισμός σου όχι μόνο μου φαίνεται σωστός αλλά και είναι. Ορίστε μια προσομείωση του παιχνιδιού για να δούμε σε βάθος χρόνου τη συμπεριφορά της κάθε τακτικής

Έστω ότι το πείραμα επαναλαμβάνεται 999 φορές. Τα σενάρια επιβίωσης του κόκκινου είναι τα εξής:


Α)
Κόκκινος ρίχνει πρώτα στη ροζ:

[SPOILER]α) την πετυχαίνει στις 333 φορές από αυτές
επιβιώνει από βολή του μπλε προς αυτόν στις 111 απόπειρες.
________________________________________________ι) Τον πετυχαίνει 37 φορές από τις 111 και κερδίζει
________________________________________________ιι) επιβιώνει από τον μπλε 25 φορές και τον πετυχαίνει 8 φορές και κερδίζει.
________________________________________________Ι) από τις 25-8=17 βολές του μπλε επιβιώνει 6 φορές και τον πετυχαίνει στις 2
________________________________________________ΙΙ) από τις 6-2=4 βολές του μπλε επιβιώνει 1 φορά.

Σύνολο νικών: 37+8+2=47.

β) αστοχεί στις 666 φορές από αυτές

  1. ο μπλε πετυχαίνει τη ροζ (προφανώς εκεί θα ρίξει αφού αλλιώς κινδυνεύει με ήττα) στις 444 φορές.
    _____ι) ο κόκκινος πετυχαίνει τον μπλε και νικά στις 148 φορές
    _____ιι) από τις 444-148=296 απόπειρες, ο κόκκινος επιβιώνει στις 99 φορές και νικά στις 33
    _____ιιι) από τις 99-33=66 απόπειρες του μπλε, ο κόκκινος επιβιώνει στις 22 και νικά στις 7
    _____ιv) από τις 22-7=15 απόπειρες του μπλε, ο κόκκινος επιβιώνει στις 5 και νικά 2 φορές.

Σύνολο νικών: 148+33+7+2=190

  1. ο μπλε αστοχεί στη βολή προς τη ροζ 222 φορές και χάνει αφού τον βγάζει έξω η ροζ (προφανώς αυτόν θα βγάλει έξω)
    _____ι) ο κόκκινος χάνει το παιχνίδι στις 148 φορές και κερδίζει 74 φορές

Σύνολο νικών αν ο κόκκινος ρίξει πρώτα στη ροζ : 47+190+74=311 -------> πιθανότητα νίκης 31,1%

[/SPOILER]
Β)
Κόκκινος ρίχνει πρώτα στο μπλε:

[SPOILER]α) τον πετυχαίνει στις 333 φορές από αυτές και χάνει σε όλες από αυτές αφού τον πετυχαίνει ο ροζ αμέσως

Σύνολο νικών: 0

β) αστοχεί στις 666 φορές από αυτές

  1. ο μπλε πετυχαίνει τη ροζ (προφανώς εκεί θα ρίξει αφού αλλιώς κινδυνεύει με ήττα) στις 444 φορές.
    _____ι) ο κόκκινος πετυχαίνει τον μπλε και νικά στις 148 φορές
    _____ιι) από τις 444-148=296 απόπειρες, ο κόκκινος επιβιώνει στις 99 φορές και νικά στις 33
    _____ιιι) από τις 99-33=66 απόπειρες του μπλε, ο κόκκινος επιβιώνει στις 22 και νικά στις 7
    _____ιv) από τις 22-7=15 απόπειρες του μπλε, ο κόκκινος επιβιώνει στις 5 και νικά 2 φορές.

Σύνολο νικών: 148+33+7+2=190

  1. ο μπλε αστοχεί στη βολή προς τη ροζ 222 φορές και χάνει αφού τον βγάζει έξω η ροζ (προφανώς αυτόν θα βγάλει έξω)
    _____ι) ο κόκκινος χάνει το παιχνίδι στις 148 φορές και κερδίζει 74 φορές

Σύνολο νικών αν ο κόκκινος ρίξει πρώτα στο μπλε : 0+190+74=264 -------> πιθανότητα νίκης 26,4%
[/SPOILER]

Γ)
Κόκκινος ρίχνει στον αέρα:

1)Ο Μπλε πετυχαίνει τον ροζ στις 666 απόπειρες
___ι) ο κόκκινος νικάει στις 222 φορές
___ιι) ρίχνει ο μπλε 666-222 φορές και επιβιώνει ο κόκκινος στις 148 νικώντας τις 50
___ιιι) ρίχνει ο μπλε 148-50=98 φορές και επιβιώνει ο κόκκινος τις 33 νικώντας τις 11
___ιv) ρίχνει ο μπλε 33-11=22 φορές και επιβιώνει στις 7 φορές νικώντας τις 2

Σύνολο νικών: 222+50+11+2=285

  1. Ο Μπλε δεν πετυχαίνει τον ροζ 333 φορές και χάνει από τον ροζ
    ___ι) ο κόκκινος πετυχαίνει τον ροζ 111 φορές και κερδίζει. Χάνει στις υπόλοιπες

Σύνολο νικών αν ο κόκκινος ρίξει στον αέρα: 285+111=396 ------> 39,6%

Άρα όντως, το πιο συμφέρον για τον κόκκινο παίκτη είναι να ρίξει στον αέρα…

Woooow!!! Απλώς προσκυνώ!..

[Υ.Γ. Για τους συμφορουμίτες / συμφορουμίτισσες με γνώσεις διοίκησης επιχειρήσεων, το παραπάνω είναι ένα κλασσικό πρόβλημα Δέντρου Αποφάσεων…(μπλιαχ!)]

εμείς οι μηχανολόγοι δε τα ξέρουμε τα θεωρητικά:p Κάνουμε μια προσομείωση και τελειώσαμε :lol: :lol: :lol:

γω σας βρίσκω καλύτερες προσφορές για τα όπλα τους αν θέλετε:-s

Άσε που λατρεύετε το trial and error με πάθος! :lol: :lol: :lol: Και εμείς οι non-engineering people σε κάτι χρησιμεύουμε…:stuck_out_tongue:

Προφανώς έχεις δίκιο απλά το εξέλαβα στην απλοϊκή του μορφη που συνήθως έχουν αυτοί οι γρίφοι. Όχι ως στατιστικό δηλαδή αλλά ως στάνταρ επιτυχίες ανά προσπάθειες, ακριβώς γιατί βαριόμουνα να κάνω όλη τη συλλογιστική που έκανες εσύ :p. Άσε που είμαι στο γραφείο και αν είναι να κάνω τέτοιες αναλύσεις για το φόρουμ και όχι τη δουλειά μου το αφεντικό θα ζητήσει να τσοντάρετε εσείς το μισθό μου… :lol:

Kαρβου οι Power Rangers δεν ειναι Highlander να πεθανουν 374 φορες ο καθενας :lol: :lol: :lol:
Παρ’ολα αυτα δε μπορω να καταλαβω τον τροπο σκεψης σου :smiley:

Πήγε να κοιμηθεί…! :stuck_out_tongue:

Επιτέλους! Ορίστε! Και σε 14 κινήσεις όπως σου είχα πει στο μσν Σόφι!
Τολκι…:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Και τα παιδιά του Ζεβεδαίου…μόνο η μάνα τους ξέρει ποιον είχαν πατέρα…:stuck_out_tongue: :lol: