Παιχνιδακι με φωτογραφιες περιοχων, τοπων, βουνων, μνημειων, ποταμων, Τουταγχαμων

Έλα ρε Τόλκη! Πόσταρε!

:smiley: Μαίανδρος!

Σε ποτάμι βρισκόμαστε, ο καιρός μου θυμίζει Σκωτία/Ιρλανδία μεριά. :-s

κολοραντο γραντ κανιον

Νειλος, Αίγυπτος;

Γιεαπ

ασ βάλει όποιος θέλει …

:smiley: Νο comments.

Eυκολακι… Γροιλανδια???:stuck_out_tongue:
Καλα, καλα, Ιρλανδια, λεω τωρα…

Δεν επιτρέπεται να έχεις αμφιβολίες!:smiley:

Eγω που δεν εχω απαντησει αλλα ηξερα την Ιρλανδια:drunk: επιτρεπεται να ποσταρω?:oops: Καλα, βαζω μια και αν θελετε μου λετε. Επειδη ποσταρω εγω εχετε ηδη βρει τη χωρα (εγω την εχω τραβηξει τη φωτο:p ) απλως περιμενω να μου πειτε απο πιο μερος της ειναι… :smiley:

Halifax??

Στο Yorkshire εννοεις ή στον Καναδα στη “Νεα Σκωτια”?:-k
Τεσπα, δεν ειναι κανενα απο τα δυο… Το πρωτο δεν θα μπορουσε αλλωστε να ειναι γιατι αποτελει (ακομα:p ) αγγλικο εδαφος:evil: !!

btw, sorry που σου πηρα τη σειρα…:oops:

Καλα, πειτε αν θετε και θα τα δω αυριο.
Καληνυχτες!:drunk:

Στο Yorkshire εννοω αλλα κατι εκανα λαθος… Ειχα την εντυπωση οτι ειναι ποιο βορεια!#-o

Και επειδη μου πηρες την σειρα, ναι, ειναι το Χαλιφαξ επειδη το λεω εγω!:stuck_out_tongue:

Ωχ, βαριεμαι να ψαχνω χαρτες τωρα…

Eπειδη βλεπω οτι μου κρατατε μουτρα και δεν απαντατε, μια βοηθεια ακομα:

Το μερος που ψαχνουμε δεν βρισκεται στην “ηπειρωτικη” Σκωτια (αν βεβαια μπορω να πω κατι τετοιο αφου ολοκληρη η Βρετανια ενα νησι ειναι…:stuck_out_tongue: ).
Η γεφυρα που φαινεται στη φωτογραφια ενωνει το συγκεκριμενο νησι με το κυριο μερος της Σκωτιας και ειναι ισως το πιο γνωστο χαρακτηριστικο του. Γι’αυτο και εβαλα αυτο και οχι καποια κοιλαδα ή βουνο που θα εμοιαζε με πολλα αλλα…

Περιμενω το ονομα του νησιου λοιπον!!! Ειτε μου το πειτε στα Κελτικα ειτε στα Αγγλικα ειναι δεκτο!:smiley:

Χαζεύοντας γέφυρες… (τι κάνει ο άνθρωπος για να παρατήσει το διάβασμα…:oops:)
βρήκα και τη γέφυρα που περνάει το Χόγκουαρτς Εξπρές…μήπως δεν είναι τελικά αχαρτογράφητο το Χόγκουαρτς? :lol: :stuck_out_tongue: .

@Thorgal: ένα very wild guess… το Λευκό Νησί μήπως? :-s

Για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω ποιο εννοεις λεγοντας “Λευκο Νησι” αλλα το συγκεριμενο δεν λεγεται ετσι.
Ειναι απο τα μεγαλυτερα και γνωστοτερα νησια της Σκωτιας (ισως και της Βρετανιας). Δεν θα εβαζα οποιο να’ναι για να το παιξω εξυπνος. Βρισκεται στη δυτικη ακτη και προφανως για να συνδεεται με γεφυρα με την υπολοιπη χωρα σημαινει πως δεν ειναι και πολυ “απομακρυσμενο”…
Ε, δεν μεινανε και πολλα!:stuck_out_tongue: Αν παντως θελει κανεις να βαλει αλλη φωτο πειτε μου να πω την απαντηση.

ένα νησί που το όνομα που έχει στα κέλτικα στα αγγλικά σημαίνει White Island :stuck_out_tongue:

μοιάζει με αυτή εδώ πάντως…

χάζεμα σε γέφυρες τέλος :expressionless:

:lol:

αυτή πρέπει να είναι…βλέπω το φάρο…:stuck_out_tongue:
βικιπαιδεία τελοσπάντων http://en.wikipedia.org/wiki/Skye_Road_Bridge

Ρε αφου το βρηκες στη wikipedia γιατι πεδευεσαι? Οντως το Isle of Skye ειναι!!!=D> =D> =D>

Οπως μπορεις να διαβασεις και στη wikipedia το ονομα του στα Κελτικα ειναι An t-Eilean Sgitheanach.
Αυτο που αναφερεις εσυ ως White Island δεν ειναι το Isle of Skye. Eilean Bàn (White Island) ειναι κοινη ονομασια για διαφορα μικρα νησια στη Σκωτια (γιαύτο σου ειπα πριν οτι δεν ξερω ποιο εννοεις) και ενα απο αυτα βρισκεται πολυ κοντα στο Isle of Skye.

Συχγαρητηρια παντως!!:smiley: Αντε, σειρα σου!

[FONT=“Comic Sans MS”]Όχι τόσο δύσκολο όσο του Θόργκαλ… :oops:[/FONT]

με το imageshack έχουμε μαλώσει… αλλά αν πατήσετε την εικόνα θα τη δείτε στο κανονικό της μέγεθος…:oops: