Εκκλησία

Και το διάβαζα… τελικά πώς το γράφει η αποκάλυψη, με “υ” ή με “ι”; Μισεί και τους σκύλους η εκκλησία, ή μόνο τους ομοφυλόφιλους; :roll:

http://www.agioskosmas.gr/sindesmos.asp?isue=130&artid=4420

:lol:

το κλεψα :stuck_out_tongue:

[SPOILER]:P[/SPOILER]

μετα την Capoeira, κατα μετωπο επιθεση και εναντιον της γιογκα

Σε ανακοίνωση που εξέδωσε με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα της γιόγκα, που γιορτάζεται στις 21 Ιουνίου, [U]η Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας της Ελλάδος[/U] αναφέρει:

Στο πλαίσιο του σεβασμού της θρησκευτικής ελευθερίας, η οποία στην Ελλάδα είναι συνταγματικώς κατοχυρωμένη και σεβαστή, αλλά και της ποιμαντικής της ευθύνης για την αποφυγή δημιουργίας κλίματος θρησκευτικού συγκρητισμού, με αφορμή την πρόσφατη καθιέρωση από τον ΟΗΕ της 21ης Ιουνίου ως "Παγκόσμιας Ημέρας Γιόγκα", η Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας της Ελλάδος υπενθυμίζει στο χριστεπώνυμο Πλήρωμα ότι: η «Γιόγκα» αποτελεί θεμελιώδες κεφάλαιο της θρησκείας του Ινδουισμού, έχει ποικιλομορφία σχολών, κλάδων, εφαρμογών και τάσεων και ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ «είδος γυμναστικής»

[B][I]Ως εκ τούτου η «Γιόγκα» τυγχάνει απολύτως ασυμβίβαστη με την Ορθόδοξη Χριστιανική Πίστη μας και δεν έχει καμία θέση στη ζωή των Χριστιανών[/I][/B].

Για όσους δεν γνωρίζουν τους χαμογελαστούς κυρίους που ποζάρουν μαζί με τον Αρχιεπίσκοπο Ιερώνυμο, είναι, από αριστερά προς τα δεξιά: Μιχάλης Θεοδωρακόπουλος, Διευθύνων Σύμβουλος της Ελληνικός Χρυσός, Πωλ Ράιτ, Διευθύνων Σύμβουλος της Eldorado Gold και Εντουάρντο Μούρα, Αντιπρόεδρος και Γενικός Διευθυντής Ελλάδας της Eldorado Gold.

Σύσσωμη η ηγεσία της Καναδικής πολυεθνικής επισκέφθηκε χθες τον Αρχιεπίσκοπο και όπως μας ενημερώνει το romfea.gr «ενημέρωσαν τον Αρχιεπίσκοπο για την κατάσταση της υγείας των μεταλλωρύχων οι οποίοι βρίσκονται εδώ και 20 μέρες στις στοές». Δηλαδή ο CEO της εταιρείας που αμοίβεται με 18 εκατομμύρια δολάρια το χρόνο ή 75.000 κάθε εργάσιμη μέρα, ήρθε από το μακρινό Βανκούβερ από ανησυχία για την υγεία των μεταλλωρύχων που ο ίδιος έβγαλε στο δρόμο μη τηρώντας τις συμβατικές του υποχρεώσεις. Τι γλυκό? Ο Αρχιεπίσκοπος «εξέφρασε την ανησυχία του για τους μεταλλωρύχους, τονίζοντας ότι βρίσκεται στο πλευρό τους και στηρίζει τον αγώνα τους». Και τέλος, πληροφορίες της Romfea.gr αναφέρουν οτι «η εταιρεία Ελληνικός Χρυσός, εξέφρασε την επιθυμία να στηρίξει το κοινωνικό έργο της Εκκλησίας».

H γλώσσα της υποκρισίας ήτανε πάντα το δυνατό χαρτί της Εκκλησίας. Των Πολυεθνικών επίσης.

Η Καναδική πολυεθνική λοιπόν εξαγοράζει συμμάχους και πηγαίνει κατευθείαν στον πιο ισχυρό. Και μόνο η εικόνα προκαλεί αηδία. Ο Αρχιεπίσκοπος θα πάρει τα αργύρια από την προδοσία της Χαλκιδικής χωρίς δεύτερες σκέψεις και χωρίς ηθικούς ενδοιασμούς, με αντάλλαγμα τη σιωπή της Εκκλησίας για το έγκλημα. Ίσως και την ? όχι και τόσο καλυμένη ? στήριξή του, όπως κάνει η τοπική Μητρόπολη Ιερισσού, Αδραμερίου και Αγίου Όρους που έχει εδώ και πολλά χρόνια ως «μέγα χορηγό» την εκάστοτε ιδιοκτήτρια εταιρεία των μεταλλείων.

Υπενθυμίζουμε ότι και η Ιερά Μονή Ιβήρων του Αγίου Όρους ενέδωσε τελικά στις «χάρες» της Eldorado και συμφώνησε στην μακροχρόνια μίσθωση των 925 στρεμμάτων του δάσους «Νταμπίζ» στις Σκουριές, που η εταιρεία θα το χρησιμοποιήσει σαν χωματερή τοξικών αποβλήτων. Οι «Άγιοι Πατέρες» εισέπραξαν προκαταβολή 1.400.000 ευρώ τα οποία δόθηκαν ως «δωρεά» από τους ευλαβείς επενδυτές, προφανώς συνοδευόμενα από μια αντίστοιχη ρητορική περί «στήριξης του κοινωνικού έργου της Μονής».

γαμώ τα σπιτάκια σας :papas:

Αμαρτία μεν κατανοητή δε η παιδοφιλία, αφού τα παιδιά αναζητούν την αγάπη που δεν βρίσκουν σπίτι. Η ομοφυλοφιλία από την άλλη είναι απλά ασθένεια. Όλα αυτά από ένα ακόμα ρασοφόρο από Ιταλία μεριά.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22769&subid=2&pubid=64264967

Βγάζουν αφρούς οι χριστιανοταλιμπάν!

1 Like

Γραφικότητες εκατέρωθεν. Επόμενο βήμα, να φάει vegan γεύμα την Κυριακή η ένωση αθέων :grin:.

3 Likes

Με εκνευρίζει αφάνταστα ότι έχει trend το “θάψιμο” και το δήθεν χιουμορ κατά της θρησκείας, γενικά είμαι εναντίον οποιουδήποτε trend και όχι δεν είμαι καθόλου χριστιανός ίσα ίσα. Απλά έχω μάθει να σέβομαι τα πιστεύω του άλλου εφόσον δεν με ενοχλεί.

4 Likes

Σε ενοχλούν αφάνταστα κάποια σατυρικά βιντεάκια του Ράδιο Αρβύλα για τη θρησκεία. Και επίσης ένα event στο facebook όπου θα μαζευτούν μεταξύ τους οι Άθεοι για να φάνε κρέας την Παρασκευή (μεγάλη κατά κάποιους). Και λες δεν είσαι χριστιανός. Φαντάσου να ήσουνα δηλαδή.

Μου κάνει τρομερή εντύπωση όμως αυτό που λες. Και ξέρεις γιατί? Γιατί την ίδια στιγμή δεν σε ενοχλούν πράγματα απείρως πιο προκλητικά ενάντια στη θρησκεία. Δηλαδή εδώ έχουμε ένα συγκρότημα με άκρως προσβλητική ονομασία εναντίον του Χριστού και του χριστιανισμού (Rotting Christ = Σάπιος Χριστός) και εδώ όχι μόνο δεν ενοχλείσαι αλλά πηγαίνεις στα live και τους βλέπεις και τους χειροκροτάς. Μάλιστα.

Είναι αστείο. Είμαι σίγουρος ότι ανάμεσα στα άτομα τα οποία βρίζουν το Mustaine επειδή το 2005 αρνήθηκε να παίξει με τους Rotting Christ και λένε ότι του έχει κάψει το μυαλό η θρησκεία, τα ίδια αυτά άτομα έχουν ενοχληθεί αφάνταστα επειδή κάποιοι καλούν σε φαγοπότι την μεγάλη Παρασκευή. Το λες και σχιζοφρένεια.

Πολλά συγκροτήματα της black metal μουσικής είναι άκρως προκλητικά και προσβάλλουν βάναυσα το όνομα του Χριστού. Μας ενοχλούν ή όχι? Όπως για παράδειγμα οι Βelphegor. Εγώ δεν μπορώ να δώσω άδικο στον Ρώσο Ορθόδοξο Χριστιανό που φτύνει στο πρόσωπο τον τραγουδιστή των Βelphegor. Διότι ο τραγουδιστής αυτός δεν σέβεται τη θρησκεία και τα πιστεύω του. Διότι οι Βelphegor βρίζουν χυδαία το Χριστό στους στίχους και τις συναυλίες τους.

Βάζω εδώ το βίντεο:

1 Like

Μάλλον δεν έδωσες βάση στη λέξη κλειδί “trend” . Όλα τα υπόλοιπα είναι μια άλλη ιστορία που θέλει μεγάλη κουβέντα. Σου λέω και πάλι όμως σέβομαι τα πιστεύω του καθένα αρκεί να μην με ενοχλούν

1 Like

Υποθέτω ότι τρως βοδινό κρέας. Άρα δεν σέβεσαι την πίστη των ινδουιστών. Και καλά κάνεις και τρως. Θέλω να σου πω όμως με αυτό ότι δεν γίνεται να ικανοποιούμε τα βίτσια της κάθε θρησκείας, της χριστιανικής συμπεριλαμβανομένης. Σιγά που θα κάτσουμε και κλειδαμπαρωμένοι στο σπίτι μας να φάμε κρέας, επειδή θα μας δουν κάποιοι και θα “προκληθούν”.

Όσον αφορά το “trend” τώρα. Trend είναι και στο metal να κράζουμε το χριστιανισμό. Δεν ξέρω κατά πόσο σε ενοχλεί. Επίσης αν το “χιουμοράκι κατά της θρησκείας” δεν ήταν trend και ήταν αρκετά πιο μεμονωμένα τα περιστατικά, θα σε ενοχλούσε λιγότερο ή και καθόλου? Υποθέτω πως ναι με βάση αυτά που γράφεις.

Να αναφέρω εδώ κάτι που είπε πολύ πρόσφατα ο Αλέξης Κούγιας: “Η ζωή με έχει διδάξει ότι δύο συμπεριφορές είναι αήττητες: Η μία το θρησκευτικό πάθος, ανεξαρτήτως θρησκείας. Η δεύτερη είναι η βλακεία”. Ανεξάρτητα από τη γνώμη που έχει ο καθένας για τον Κούγια, αυτό που είπε για το θρησκευτικό φανατισμό είναι απόλυτα σωστό.

Δηλαδή βλέπεις ακόμα και ανθρώπους που ισχυρίζονται ότι δεν πιστεύουν, εάν πεις κάτι για το “άγιο φως”, τους “αγίους”, και το κρέας τη μεγάλη Παρασκευή τούς ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Είναι ικανοί να παίξουν και ξύλο μαζί σου. Επίσης διαβάζω και κάτι σχόλια αυτές τις μέρες “Ναι αλλά για το Ραμαζάνι δεν τα λέτε” από άτομα που ισχυρίζονται ότι δεν πιστεύουν.

Και τέλος επειδή γίνεται πολύς ντόρος περί “πρόκλησης”, “μας προκαλούν”, “προκαλείτε” κτλ να αναφέρω το εξής σχόλιο με το οποίο συμφωνώ 100% :

“Ποιος κλείνει τους δρόμους για να περιφερθεί ένα άδειο κουτί; Ποιανού πληρώνουμε τα έξοδα για να έρθει το “φως” του, από αναπτήρα, από την Ιερουσαλήμ; Ποιανού τους παπάδες πληρώνουμε; Ποιος έχει προσηλυτιστικό βιβλίο στα σχολεία; Ποιανού εκκλησία κάνει κουμάντο στην πολιτική και κοινωνική ζωή της χώρας; Ε; Μου θέλετε και σεβασμό! Εσείς προκαλείτε, κύριε (όχι, μόνο εσείς)”.

Μπορώ να αναφέρω και άλλα σε σχέση με το παραπάνω σχόλιο αλλά είναι περιττό νομίζω. Το σίγουρο είναι ότι μετά από αυτά είναι αστείο στην Ελλάδα να ισχυριζόμαστε ότι αυτοί που προκαλούν είναι οι Άθεοι.

Δεν έχεις άδικο σε κάποια από αυτά που λες αλλά

αν πήγαινα στην χώρα τους πχ και οργάνωνα ένα φεστιβαλ “βοιδοφαγίας” ξέρεις ότι δεν θα έβρισκαν ούτε τα σφραγίσματα μου, άρα λοιπόν κάποιοι βρίσκουν και τα κάνουν.

ναι δεν θα με ενοχλούσε τόσο πολύ, σου είπα δεν είμαι φαν της θρησκείας αλλά εκνευρίζομαι με κάθε είδους μόδας, και επειδή πριν ανέφερες τους Ράδιο Αρβύλα θα σου πω ότι δεν τους παρακολουθώ κι έτσι δεν ξέρω σε τι ακριβώς αναφέρεσαι. Προσωπικά αναφέρομαι σε διάφορες εξυπνάδες που διαβάζω στο facebook ιδιαίτερα από κάτι δήθεν κουλτουριάρηδες οι οποίοι για να πάρουν κάνα like γράφουν παπαριές αλλά σήμερα και αύριο και μεθαύριο θα είναι στην εκκλησία για να μην τους κάνει ντα η μαμά.

1 Like

Δευτέρα πάει για δουλειά η Ένωση Αθέων :yum:;

Γραφικότητες εκατέρωθεν.

2 Likes

σχετικα με αυτο παραθετω ζαμπρα και ατζαρακη

ΔΑ: Υπάρχει κι ένα άλλο, πολύ βασικό επιχείρημα στα σχόλια: «Ναι, αλλά αν είστε άντρες, κάντε κάτι και εναντίον του Μωάμεθ, που σκοτώνουν και αποκεφαλίζουν, όποιον το κάνει». Άρα μου προβάλλουν ως επιχείρημα μία θρησκεία, όπου οι πιστοί σκοτώνουν και αποκεφαλίζουν. Πρακτικά, τι; Στεναχωριέσαι που η δική σου η θρησκεία δεν σου δίνει το «δικαίωμα» να αποκεφαλίζεις κόσμο;

ΘΖ: Μπορείς να το διαβάσεις με δύο αναγνώσεις, όπως στα σχόλια. Η πρώτη είναι αυτή, η πίκρα τους, ρε παιδί μου, που δεν μπορούνε σε αποκεφαλίσουνε –και η δεύτερη: «Άμα κοροϊδέψεις, εγώ δεν θα σε σκοτώσω. Αυτόν όμως που μπορεί να σε σκοτώσει, δεν τον κοροϊδεύεις». Ναι, γιατί είναι παράλογο αυτό;

ΔΑ: Ε, δεν είναι ότι κάτσαμε μια μέρα στο writers’ room και λέμε: «Λοιπόν, θα κάνουμε σκετς και θα καυτηριάσουμε θρησκείες. Να πιάσουμε Μωάμεθ;-όχι, θα μας αποκεφαλίσουν, να πάρουμε τον Ιησού». Ο Ιησούς είναι κάτι που εμείς οι ίδιοι γνωρίζουμε στην κουλτούρα μας, τον ξέρουμε, γνωρίζουμε τις αναφορές, μπορούμε να γράψουμε αστεία –ο Μωάμεθ δεν μας αφορά εξίσου.

ολοκληρη η συνεντευξη

Δεν τους ξέρω τους κυρίους, το καταλαβαίνω όμως αυτό που λέει “αυτό ξέρουμε αυτό κοροϊδεύουμε” δεκτό κι εγώ κατά καιρούς έχω πει διάφορα περί παραμυθιών κι όλα αυτά που ένας σκεπτόμενος άνθρωπος που δεν ακολουθεί τυφλά σκέφτεται. Αλλά από την άλλη αυτό το Άθεος έχει γίνει μια μόδα, θα μπορούσε κάποιος να είναι άθεος και να μην το διατυμπανίζει, ούτε να προκαλεί. Υποθέτω πως, όπως πολύ σωστά είπε και ο @pantelis79 πιο πάνω, ότι και τις θρησκευτικές αργίες μια χαρά τις απολαμβάνει ένας άθεος, αλλά και τα δώρα του Πάσχα και των Χριστουγέννων μια χαρά τα τσεπώνει και καταναλώνει. Άρα τελικά είναι άθεος μόνο από αντίδραση, αλλά αντίδραση σε τι; Αντί να αντιδρά κάποιος στο ότι μας γαμάνε από παντού βρίσκει τα κάνει στην πίστη του άλλου. Προσωπικά σέβομαι την πίστη, δεν σέβομαι την Εκκλησία σαν οργανισμό, κράζω τους παπάδες(όχι όλους-δεν μπορεί να τα τσουβαλιάζουμε όλα) αλλά κράζω και όλους τους δήθεν άθεους.

Εσύ πολύ κράζεις, για οπαδό των Metallica απογοητευμένο από τα λάθη του Κερκ στα λάιβ σε κόβω.

1 Like

Δημόσιος Υπάλληλος τι περιμένεις; Και μάλιστα ΔΕ…με μέσον θα μπήκε οπότε κράζω αβέρτα!!!

1 Like