Εκκλησία

Το ανακάλυψες πριν γίνει viral. Μιλάμε για ΜΝΗΜΕΙΟ αυτό το βίντεο είναι ΜΝΗΜΕΙΟ!

Edit: Να σας έβλεπε ο Χριστόδουλος από καμιά γωνιά!!!
Edit 2: Ρε πετάει το σταυρό μέσα δεμένο με σκοινί και μετά τον φιλάει!!! Πράξη αντίστασης!!! Κλαίωωωωωωωωω

8 Likes

Άραγε με ιμα λήψη από την προβλήτα που είναι στο παλιό λιμάνι κάτω από τα Λαδάδικα, πόσος θα φαινόταν ο συγκεντρωμένος κόσμος; Όπως όταν ήθελαν να μας πείσουν ότι όλοι στη Θεσσαλονίκη βγαίνουν στα ψέμματα για σωματική άσκηση :joy:

EDIT: δυνατή και η κυρία που απορεί “ε ρε, που είμαστε ρε, που ζούμε ρε;”

2 Likes

Λοοολ έπος το βίντεο

Όσο κι αν μισω την εκκλησία και την οργανωμένη θρησκεία, ανοιχτός χώρος είναι θα μπορούσαν οι κωλομπατσοι να είναι πιο ανεκτικοί και απλά να φροντίσουν για τις αποστασεις. Ένα γαμημενο μεγάφωνο να υπενθυμίζει τις αποστασεις, 2-3 μπατσοι και τέλος όχι να συνωστίζονται ακόμα περισσότερο και οι μπάτσοι με τον κόσμο

Για τους χριστιανοταλιμπαν φαντάζομαι δεν έπεσε κανένας από τα σύννεφα

1 Like

“Ιησούς Χριστός νικά ρε”

1 Like

Οσο κι αν μισω την εκκλησια και τους μπατσους, θα μπορουσαν επισης οι μπατσοι να τους ξεσκισουν στα προστιμα και οποιος φανατισμενος αντιστεκεται να συμμορφωνεται με νομιμο τροπο.

Πρωι πρωι με ωραιο βιντεο ξυπνησα, ευτυχως δεν εχω φαει ακομα πρωινο γιατι θα το εβγαζα :sweat_smile: :sweat_smile: :sweat_smile:

Νταξ θεωρώ αν κράταγαν αποστάσεις οι Ταλιμπάν θα ήταν αρκετά ασφαλές από θέμα μετάδοσης, ανοιχτός χώρος είναι και δεν ήταν και καμία λαοθαλασσα, εννοώ θα μπορούσε να υπάρχει μια ανεκτικοτητα

Όχι τίποτα άλλο αλλά τόσους μήνες τους κράζουμε για τις λειτουργίες και τις κοινωνίες τώρα με αυτό τους δίνεις και ένα πάτημα να εξεγερθουν εις το όνομα του Ιησού (είδατε συγκρατιεμαι δεν έχω ρίξει χριστοπαναγια ακομα, κοσμιοτατος)

2 Likes

Ίδια με αυτή που υπήρχε στις 17 Νοεμβρίου και στις 6 Δεκεμβρίου;

5 Likes

Νομίζω είχαμε κράξει αρκετά και τότε, αναφέρομαι αποκλειστικά σε αυτό που είδαμε στο βίντεο Παντελή

Εκτός αν περιμέναμε το κράτος να αγαπάει εξίσου έναν αριστερό διαδηλωτη με έναν χριστιανό, ωραία ουτοπία θα ήταν αυτή

not all heroes wear capes.

στο ρηπητ, να καμαρωνω το διαβατηριο μου.

3 Likes

Ούτε αυτοί που πάνε στην πορεία του Πολυτεχνείου ή εκεί που σκοτώθηκε ο Γρηγορόπουλος είναι απαραίτητα αριστεροί, ούτε (ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ) όλοι αυτοί που βλέπουμε να συνωστίζονται στις εκκλησίες σήμερα είναι Χριστιανοί.

Πέραν αυτού, θα σε πάω και στα (άλλα) μαγαζιά. Το ανέφερε κι άλλος εδώ, νομίζω ο @pao1979. Αν αύριο οι εμπορικοί σύλλογοι πούνε “αγαμήσου κυβέρνηση, εγώ αποφασίζω ότι θα κάνω click away” ή, ακόμα χειρότερα, αν πούνε “αγαμήσου κυβέρνηση, εγώ από αύριο ανοίγω κανονικά”, τι θα γίνει; Το ίδιο με σήμερα;

Δεν το περιμέναμε, όχι, αλλά το απαιτούμε.

1 Like

Ρε παιδια 30 άτομα δεν ήταν στο βίντεο? Σε ανοιχτό χώρο κιόλας και σε μια συγκεκριμένη μέρα που για τη θρησκεία τους είναι σημαντική. Δεν νομίζω πως θα είχε τις προεκτάσεις που αναφέρεις Παντελή αν απλά τους είχαν σε αποστάσεις

Μαζί σου

Αν ολοι φορανε μασκες και ειναι σε ανοιχτο χωρο και δεν καθονται ο ενας διπλα στον αλλον για 2 ωρες, τοτε η πιθανοτητα μεταδοσης του ιου ειναι απειροελαχιστη ακομα κι αν βρισκεται στο μισο μετρο ο αλλος απο σενα προσωρινα στον χωρο.

Δεν υπαρχει κατι τρελα επικινδυνο στις αποστασεις στο βιντεο πουθενα και σε κανενα σημειο ωστε να κατηγορουμε τους μπατσους για τις αποστασεις.

Αυτο για το οποιο τους κατηγορω ειναι το οτι δεν εριξαν προστιμα οπως επρεπε κανονικα οπως κανουν σε καθε αλλον πολιτη που κανει λιγοτερο μεμπτες παραβιασεις του κανονα, και τους κατηγορω φυσικα που δεν ριχνουν οποιον αντιστεκεται στο προστιμο και γινεται βιαιος με τη μαπα στο τσιμεντο, οπως θα εκαναν και εχουν κανει για πολυ λιγοτερο επικινδυνους ανθρωπους απο εναν επικινδυνο φανατισμενο θρησκοληπτο που νομιζει οτι ενα κομματι απο μεταλλο θα του σωσει την ψυχη.

Οπως εγραψα και σε αλλο τοπικ σημερα (και λογικα θα παμε για ρεκορ για την ημερα), μονο παναγιες.

Κανενας σεβασμος σε καμια θρησκεια, με τον ιδιο τροπο μπορω να ισχυριστω κι εγω οτι παιρνω 30 ατομα και βρισκομαι σε εξωτερικο χωρο να τιμησω την μεγαλη Γιορτη της Θεας Μπριζολας που ειναι η θρησκεια μου και να οργανωσω τρελο μπαρμπεκιου.

1 Like

14 Μαρτίου με 30 άτομα ρε μερακλή?

1 Like

Γιατι 14 Μαρτιου

Για το σκηνικό στη Θεσσαλονίκη διάβασα έγιναν 5 προσαγωγές.

Έλεγα να μην σχολιάσω, αλλά όταν η κυβέρνηση επέτρεψε να κοινωνήσει κόσμος τα Χριστούγεννα, με τα κανάλια να προβάλλουν τις εικόνες μάλιστα, είναι λογικό να θέλουν μερίδες πιστών και “πιστών” να τελέσουν αγιασμό σε ανοιχτό χώρο σήμερα. Κάτι για θύελλες και ανέμους υποθέτω κολλάει εδώ.

Συνεισφέρω όμως στον διάλογο, με μερικά λινκς:

Πάντως “χαίρομαι” που η αστυνομία έμαθε το μάθημά της και δεν εξέδωσε απαγόρευση συναθροίσεων για 24 ώρες πάλι, έπειτα από εισήγηση ειδικών για την καταπολέμηση της εξάπλωσης της πανδημίας, τι όχι; Δεν σχετίζονται;

edit: Γιατί έτσι γράφεται η ιστορία, αμέ.

“Αλλά νομίζω ότι σοφά ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη εφήρμοσε αναλογικά μέτρα όπως γίνεται και στις διαδηλώσεις. Νομίζω ότι αυτό ήταν μία απόφαση δικιά του και των στελεχών της Αστυνομίας. Δηλαδή παραδείγματος χάριν εμείς δεν είχαμε καθόλου αστυνόμευση εδώ στο Ίλιον. Ξέρω πάρα πολύ καλά ότι ο διοικητής του τμήματος με τους αστυνομικούς είχαν περάσει από τις εκκλησίες. Ήταν η απόφαση του κ. Χρυσοχοΐδη πιστεύω, δεν ξέρω. Δεν το ξέρω μετά βεβαιότητας. Αποφάσισε να εφαρμόσει ότι κάνει και με τις διαδηλώσεις. Και επειδή δεν είμαστε τα παιδάκια των Εξαρχείων να έχουμε καδρόνια, σιδερολοστούς και λοιπά ήταν πιο ήπια”

5 Likes

Δεν μπορω ρε παιδιά να τα βλέπω πια όλα αυτά…απελπισία και οργή μόνο.
Δεν μπορώ να γελάσω καθόλου με όλους αυτούς και το θεοκρατικό κράτος στο οποίο ζω, το ακριβώς αντίθετο.

2 Likes

9 Likes

Ημέρα μπριζόλας και πεολειχίας :stuck_out_tongue:.

Διάβασα ότι έκοψαν και πρόστιμα. Αλλά εντάξει, πρόστιμο έκοψαν και σε γιατρό που πήγαινε από τη Θεσσαλονίκη σε άλλον νομό για να κάνει εφημερία.

@Pargalatsos, σοβαρότητα αναζητούμε. Και διαπιστώνουμε περίτρανα ότι κατά γενική ομολογία, απουσιάζει από αυτούς που πρώτοι θα έπρεπε να την είχαν.

3 Likes

Ααα δεν την ξερω αυτην την μερα, οκ δεν ειναι η πρωτη φορα που ο @nnnkkk λεει για πιπες :stuck_out_tongue:

Τι γράφεις, ρε μεγάλε; Πραγματικά, δηλαδή.

2 Likes