Νέες κυκλοφορίες 2017

Δεν λέω για το βιντεο σαν βίντεο, αλλά για τους αστείους στίχους.

Oι Sepultura έχουν βγάλει δισκάρες χωρίς τον Μαξ και αν δεν ήταν τόσο μέτριος ο Green στα live, θα είχαν καλύτερο status. Dante XXI είναι εκπληκτικός δίσκος, ενώ τα Α-Lex και Kairos είναι συμπαθέστατα, όπως επίσης και το τελευταίο τους.

1 Like

Εμένα μου άρεσε …αν και γενικά - δεν είναι μυστικό - ο max το έχει χάσει λίγο αφού θέλει να κυκλοφορεί δύο δίσκους κάθε δύο χρόνια περίπου. Κάτσε παιδί μου να σου κατασταλάξει λίγο η εμπνευση πια , αφού έχεις ιδέες μην τις πετάς ! Θα μου πείτε πρέπει να βγει σε tour …έτσι όμως χαλάς το status σου σαν μουσικός και θα πηγαίνεις ολο και πιο κάτω .Το δειγμα για εμένα θετικό πάντως …περιμένω

1 Like

Δεν μασάει για τουρ πάντως . Βγαίνει και παίζει και το roots (μόνο) χωρίς να έχει κάτι νέο στις αποσκευές .

Θεωρώ ότι ο Μαξ έχει κοινό που θα τον στηρίξει ειδικά αν έχει και μια πολύ καλή δουλειά να προωθήσει .

H αλήθεια είναι ότι τα τελευταία χρόνια έχει κυκλοφορήσει κάποιες μέτριες δουλειές με τους Soulfly. Επίσης το τελευταίο άλμπουμ των Cavalera Conspiracy δεν το λες καν μέτριο. Είναι κακός δίσκος. Για το Pandemonium μιλάω. Και η βασική αιτία είναι αυτή που λέει ο @lostparadise . Όταν βγάζεις δίσκο κάθε χρόνο είναι λογικό να πέσει και η ποιότητα.

Είχε πει κάποτε ο Brian Johnson στο Metal Hammer (εποχές Stiff Upper Lip) ότι είμαστε μουσικό συγκρότημα και όχι βιομηχανία παραγωγής τραγουδιών. Και φυσικά αυτό ισχύει για όλα τα συγκροτήματα, όχι μόνο για τους AC/DC. H ερώτηση αφορούσε στο γιατί δεν βγάζετε τόσο συχνά δίσκους όσο παλιότερα.

Eνώ λοιπόν είχε κλονιστεί η εμπιστοσύνη μου στον Max, για το κατά πόσο μπορεί πλέον να γράφει ποιοτικά τραγούδια, έρχεται το Insane σαν το πρώτο single που κυκλοφορεί από τον καινούριο δίσκο των CC. Το τραγούδι είναι πολύ καλό και σαν πρώτο single από τον νέο δίσκο άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις. Για αυτό λέω ότι έχει ακόμα αρκετή έμπνευση το ρεζερβουάρ του Max. Φυσικά περιμένουμε να ακούσουμε και τα υπόλοιπα τραγούδια του δίσκου.

ps: Η αλλαγή στη μελωδία δεν γίνεται στο 1:29 που έγραψα αλλά λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα. I apologise.

ps2: Το Inflikted των Cavalera Conspiracy (2008) είναι εκπληκτική δισκάρα!

1 Like

τριτο κομματι απο το νεο δισκο των Trivium, the Sin and the Sentence.

Το προηγουμενο single ( ; ) μου αρεσε περισσοτερο , αλλα και τα 3 δειγματα ειναι θετικα.

Red Fang - Only Ghosts

Όπως φώναζε κι ένας σ’ ένα μαγαζί… Βεντούυυυυυζααα

1 Like

δεν ειχα ξανακουσει . απο σενα πατησα τωρα Play.

θυμιζει λιγο Misfits ή ειναι ιδεα μου ; Ωραιοι ειναι . Καρδουλα απο μενα.

1 Like

Αν σε πω ότι ούτε κι εγώ είχα ιδέα για την ύπαρξή τους…; Μου το έβγαζε ως πρόταση, λέω ας τσεκάρω και μ’ έπιασαν τα ριφάκια.
Έχουν και λίγο ramones, δίνοντας μια post pop αύρα, ας το θέσω κάπως.

1 Like

ναι εχουν αυτο το Post pop-punk στοιχειο. Μου αρεσουν τα φωνητικα , μου φαιρνει στο μυαλο μουσικες που πρωτοακουσα εκει μετα την εφηβεια που ειχα μπλεξει το μεταλ , το πανκ , το Post pop , τις γκοθιες και τα alternative.
Να΄σαι καλα μαν.

1 Like

“Walk the Earth” - Έτσι ανοίγουν οι δίσκοι, με τέτοιες κομματάρες!! Ε(ρε)θιστικότατο.

“The Siege” - Norum πάρε την κάλπη πάνω σου. Βάρυνε ο τόπος! Αυτόματος
πιλότος με την (πολλή) καλή έννοια.

“Kingdom United” - Norum-Michaeli-Tempest. Πως γίνεται να λάμπουν ταυτόχρονα και συνεχώς ΚΑΙ οι τρεις σε ένα κομμάτι που δεν φτάνει καν τα 3 λεπτά και να βγαίνει ένα τέτοιο αποτέλεσμα?? ΜΟΝΟ EUROPE ΡΕ~!!

“Pictures” - Tempest, πες την αλήθεια . Σα να σου αρέσει ο Bowie ε… Μπαλάντα με σφραγίδα europe 2017 και οχι ενός φαντάσματος που ξέφτισε εδώ καιρό. Η μπάντα είναι ολοζώντανη.

“Election Day” - Κάπου στο τέλος του ρεφρέν ο Tempest κάνει ένα γύρισμα στην φωνή που στρώνει την (καυλωτική είναι η λέξη)αλλαγή την μουσική. Οχι τυχαία βέβαια… Κάπου στην μέση του κομματιού υπάρχει μια στιγμή μεγαλείου που επαναλαμβάνεται και μερικά δευτερόλεπτα πριν κλείσει το κομμάτι.

“Wolves” - Το πιο διαφορετικό κομμάτι του δίσκου. Υπνωτιστικό χαλί απο
πλήκτρα και κιθάρες, tempest εκτός των συνηθισμένων, απίστευτο και "μαύρο"
ρεφρέν, και ένας Norum να πετάγεται με την κιθάρα να σπάσει την ατμόσφαιρα του κομματιού και να το ανεβάσει στον θεό(ε?).

“Gto” - Τι.κάνεις.ρε Θ Ε Ε Tempest σφσιγηεβγειψνς ωφηι2829ρη!!! Μπήκε ο gillan μέσα σου(οκ. ακούγεται κάπως περίεργα αυτό)!!

“Haze” - Το λιγότερο καλό κομμάτι στον δίσκο. Βαρύ και ασήκωτο .

“Whenever You’re Ready” - Speed-ατο κομμάτι με τον Michaeli τις στιγμές που μπαίνει να ανεβάζει ένα επίπεδο το απλά καλό κομμάτι.

“Turn to Dust” - Αν με το Walk the Earth λες πως ΕΤΣΙ πρέπει να ξεκινάνε οι δίσκοι, με το “Turn to Dust” ΕΤΣΙ πρέπει να κλείνουν!! Το μεγαλύτερο κομμάτι στον δίσκο, το πιο “γεμάτο”, με τους πάντες να λάμπουν , με διαφορετικούς ρυθμούς, και νομίζω πως είναι η μεγαλύτερη απόδειξη πως οι europe είναι μια μπάντα του τώρα, ακμαία και ποιοτικότατη.

8 απο τα 10 κομμάτια του δίσκου τα ακούς και τα ξανακούς (το λιγότερο) με ευχαρίστηση. Και σε στιγμές πατάνε κορυφές(που πάλι δικές τους ήταν)

**Είναι απίστευτο, αλλά ο michaeli στα πλήκτρα πάει να κλέψει την θέση εκείνου που ξεχωρίζει στο άλμπουμ απο τον tempest !! (Απο κοντά και ο Norum). Τεράστια αναβάθμιση απο τον τελευταίο δίσκο.
#ΜΟΝΟ_EUROPE

Θα το έλεγες και “Erection Day” δηλαδή το κομμάτι;

2 Likes

Κύλισε ένα δάκρυ

1 Like

Ωραιο και άγιο το Europe, ίσως το καλύτερο εδώ και αρκετό καιρο, ειδικά τα πρώτα κομμάτια, αλλά έχει ψιλοψοφήσει ο Tempest και live είναι χειρότερος ακόμα. Είναι επίτηδες τα κομμάτια αργά για να την παλεύει. Κρίμα.


Άλλο δίσκο ακούμε? Ο tempest στον δίσκο λάμπει κυριολεκτικά!! 2 κομμάτια είναι αργά+ το τελευταίο έπος. και τα πηγαίνει εξαιρετικά σε όλα , αργά και γρήγορα.

*και το προηγούμενο πολύ καλό ε…

1 Like

Καλως ηρθες.

2 Likes

το προηγουμενο Europe μου ειχε αρεσει πολυ!αν αυτο ειναι ακομα καλυτερο ειναι πραγματικα κατορθωμα για γκρουπ τοσων ετων.Θα το ακουσω αυριο…

1 Like

Πως ξεκινάει από ωραίο και καταλήγει σε κρίμα πάντως είναι απορίας άξιο!

1 Like

λοιπον ακουσα το Europe 2 φορες και μπορω να πω πως ειναι τουλαχιστον στα ιδια επιπεδα του προηγουμενου.Εννοειται πως φανατικοι με Deep Purple δεν το χανετε…

2 Likes