Νέες Κυκλοφορίες 2019

Πολύ δυνατός δίσκος και από στιχουργικής πλευράς. Στα πιο γλυκανάλατα σημεία του μου φέρνει παραλληλισμούς με τους προσωπικούς δίσκους του Sivert Hoyem. Μπράβο τους.

1 Like

Το περιμενω πως και πως, με ανησυχει λιγο η αλλαγη κιθαριστα μιας και εφυγε ο Joseph Tholl και ο καινουριος ειναι καποιος Jonathan Nordwall. Για να δουμε τι μας ετοιμασαν αυτη την φορα…

Εσείς που σαγηνευτήκατε με το “Μπλουμ” της Nalyssa Green, λάβετε τώρα και αυτή την κυκλοφορία της που αποτελεί τη μουσική επικάλυψη της θεατρικής παράστασης “Η αγριόπαπια”. Μπορεί να μην έχει αυτό το στιχουργικό βάθος του “Μπλουμ”, καθότι απουσιάζουν στίχοι, αλλά αυτή η μουσική της…

3 Likes

Η προσπάθεια από κάποιους να μειωθούν οι Bring Me The Horizon επειδή “παίζουν pop” είναι αστεία και την ακούω βερεσέ για 2 λόγους: Πρώτον επειδή τα πρώτα 4 άλμπουμ τους δεν έχουν καμία σχέση με pop μουσική. Deathcore και metalcore παίζουν. Pop είναι μόνο ο τελευταίος τους δίσκος και κάποια στοιχεία pop-rock έχει και ο προτελευταίος μαζί με αρκετό electronic rock. Δεύτερον είναι ένα επιχείρημα που χρησιμοποιείται όταν δεν αρέσει σε κάποιον μια μπάντα ελλείψει άλλων επιχειρημάτων. Αυτά τα περί pop τα λένε και για τους Ghost και τα ακούγαμε και για άλλους στο παρελθόν.

Όσον αφορά το νέο δίσκο, σε ποσοστό 60% - 70% είναι χάλι μαύρο (χαζο-pop) αλλά αυτό δεν ακυρώνει τις προηγούμενες κορυφαίες δουλειές τους. Στην τελική βρείτε μου μια μπάντα, όσο μεγαθήριο και να είναι, που να μην έχει βγάλει χάλια δίσκο.

Όποιος διαβάζει τις ειδήσεις στη κεντρική σελίδα του R! και δεν μπαίνει μόνο στο φόρουμ, πιθανώς θα έχει δει ότι στο review για το δίσκο “That’s the Spirit” του 2015, ο συντάκτης του rocking που κάνει το review για το εν λόγω άλμπουμ γράφει ότι “αν συνεχίσουν έτσι, θα γίνουν συγκρότημα αντίστοιχου βεληνεκούς με Linkin Park. Θυμηθείτε το.”

Επίσης θα έχει διαβάσει τις δηλώσεις των Head και Munky ότι οι Bring Me The Horizon είναι το μέλλον στη μουσική που ακούμε.

«Λατρεύω σχεδόν κάθε δίσκο των Bring Me The Horizon και παρ’ ότι το αρχικό υλικό τους είναι τόσο βαρύ, κινούνται προς τόσο φρέσκες και νέες κατευθύνσεις. Είμαι μεγάλος θαυμαστής τους» , παραδέχεται ο Shaffer.

«Ξέρεις, όταν σκέφτομαι ποιες μπάντες θα συνεχίσουν όταν εμείς θα είμαστε με γκρίζα μαλλιά και θα παίζουμε ολοένα και λιγότερο ή θα αποσυρθούμε, όταν το σκέφτομαι αυτό, ποιοι θα μπορούν να πάρουν την θέση των headliners, οι Bring Me The Horizon είναι το δικό μου νούμερο ένα» , προσθέτει ο Welch και συνεχίζει: «Αν έβγαιναν δέκα χρόνια πριν, δώδεκα χρόνια πριν, ο δίσκος τους θα ήταν πέντε φορές πλατινένιος. Δεδομένο!» .

Kαι σχολιάζοντας τις παραπάνω δηλώσεις ο συντάκτης του R! σημειώνει ότι “Οι Βρετανοί Bring Me The Horizon από το Yorkshire είναι το μέλλον του σκληρού ήχου, λοιπόν, και δεν μας το λέει όποιος κι όποιος…”

Από κει και πέρα προφανώς δεν είναι υποχρεωτικό να σου αρέσει μια μπάντα και ο καθένας έχει τις δικές του προτιμήσεις και γούστα.

Οταν δεν αρέσει σε καποιον μια μπάντα δεν χρειάζεται πολλά επιχειρήματα. Δεν του αρέσει. Αν του άρεσε, δεν θα υπήρχε όλη αυτη η συζήτηση. Ουτέ οι Ghost ουτε οι BMTH μου αρέσουν, άλλα όπως και να το δώ οι Ghost είναι πισιάρικοι με την παλιά έννοια του ρεφραίν/τραγουδιού. Το όλο Nu/Core στυλάκι ακόμα και όταν έχει μελωδικά περάσματα, βασίζεται κυρίως στη γκρούβα και όχι τόσο σε hooks/ρεφραινάκια (με εξαίρεση μερικά LP)

Το ποπ δεν είναι κακό σαν είδος. Απλά αν έχεις αντιληψή για τη μουσική 80s και πίσω, θα περιμένεις μια καθηλωτική μελωδία ή ενα πολυ δυνατό singalong ρεφραίν. Απο τα 90 και μετά αυτό δεν είναι πάντα απαραίτητο αλλα πλέον είναι λίγο random η φάση. Και για να ειμαι ειλικρηνής η πολυ “ψευτική” παραγωγή, ανεξαρτητα της μουσικής μου τη σπάει.

Αυτά τα οι τάδε θα είναι οι νέοι τάδε … είναι κουραστικά. Συμφωνά με τα Αγγλικά περιοδικά οι BFMV θα ήταν οι νέοι Priest. !!! Μουσικά αστό. Σαν επιδραστικότητα πάλι, μπορω να σου πώ 200 μπάντες με ονόματα σηκωμένα απο τραγουδια των Priest. Ποσοι έκαναν το ίδιο για του BFMV? Και στο κάτω κάτω της γραφής γιατι να είσαι οι καινουριοί “οτιδήποτε”? Το καλυτερο είναι να είσαι ο εαυτός σου.

Εισαι οπαδός Korn όποτε οι H+M είνια λιγο ευαγγέλιο να φανταστώ. Αλλα μιλάμε για άτομα που ο ένας εκανέ tattoo στο χέρι που έλεγε ίησους για να μην τραβάει μαλακία ?! χαχα. Μετά παίζει να τον βάρεσε λίγο στο κεφάλι.

Τεσπά. Αμα δεν σε νοιάζει η πιττα άφησε την να καεί, λέει μια παροιμία.

Death, Opeth, Mastodon, Alice in Chains και πολλοί άλλοι…

1 Like

Steven Wilson και Porcupine Tree :stuck_out_tongue:
Slayer

Στους Death συμφωνώ. Τα Slayer μετα απο abyss ψιλομπουρδίτσες με 1-2 αναλαμπές και το Christ Illusion να την παλευεί. Για τα άλλα … δεν νομιζω οτι εχουν βγαλει ποτε καλο δίσκο οι Mastodon.

Μεγάλη μπάντα χωρίς κακο δίσκο. Thin Lizzy, αν και κάποιοι ειναι πιο αδιάφοροι.

να γιατί κάθε τέτοια συζήτηση είναι άτοπη . Λόγω γούστου

Κι εγώ θεωρώ ότι οι Savatage δεν είχαν κανένα κακό δίσκο. Άλλος θα μου πει fight for the rock . Εγώ θεωρώ ότι και αυτός μια χαρά είναι , απλώς δίπλα σε 9ρια & 10ρια

1 Like

Riverside

1 Like

Άρα αυτές οι μπάντες που αναφέρεις είναι μεγαλύτερα ονόματα από Metallica, Iron Maiden, Megadeth που έχουν βγάλει κακούς δίσκους !!!

(Virtual XI, No Prayer, United Abominations, St. Anger).

Επίσης τα Ξύλινα Σπαθιά έχουν 5/5 δισκάρες, άρα μπάντα παγκοσμίου βεληνεκούς!

Για να μην ξεφεύγουμε και να μην απομονώνουμε μόνο 1 πρόταση, αυτό που ήθελα να πω είναι ότι ακόμα και με κακό δίσκο στις αποσκευές σου μπορείς να είσαι τεράστιο όνομα. Και οι Bring Me The Horizon θα είναι οι επόμενοι headliners σε φεστιβάλ όπως το Download Festival στην Αγγλία.

υγ: όντως η συζήτηση περί κακών δίσκων είναι ως ένα βαθμό άτοπη για το λόγο ότι υπεισέρχεται και το προσωπικό γούστο όπως λέει και ο Rebel.

2 Likes

Κοιτά πολλές παπάτζες προήλθαν απο περιοδικά. Λχ. 2ο Fifth Angel οτι είναι μουφά. Αμ δε κυρ Χαράλαμπε. Ένας δίσκος με Seven Hours, In The Cathedral κτλ μέσα, δεν λες οτι είναι “μούφα”. Το “Tomb Of The Mutilated” απο Cannibal Corpse με ένα μεγαλοπρεπές “κουλούρι” απο κάτω, απο άτομο που αργότερα έγινε και πολυ ντεθμεταλλας, αλλά και πιο παλιές αμαρτίες αλλού, όπως ο “σκύλος” να ψιλοθάβει, Iron Maiden, επειδή δεν ήταν σαν Deep Purple και άλλα τέτοια χαριτωμένα. Το fight for the rock είναι ψιλομούφα. Μη γίνουμε σαν Scorpion fans για τους οποίους η Scorpionάρες δεν κάνανε ποτέ τίποτα λάθος.

Δεν υπάρχει μπάντα που να μην έχει βγάλει κακό δίσκο.
Εξαίρεση μπάντες που έβγαλαν 3-4 δίσκους και μετά διαλύθηκαν.

Σχετική είναι η έννοια του κακού δίσκου. Ορισμένα συγκροτήματα ακόμη και στους κακούς δίσκους είναι επαγγελματίας.
Επί της ουσίας όμως πολύ σπάνια θα βάλει κάποιος να ακούσει το virtual xi ή το fight for the rock, όταν έχει δίπλα δεκάδες καλύτερες επιλογές.

2 Likes

Παίζει να είναι ό,τι καλύτερο έχω ακούσει χωρίς DeGarmo και Tate σε αυτή τη μπάντα. Ίσως και ό,τι πιο εμπνευσμένο.

Ίσως απλώς να εννοούσε ότι αυτές οι μπάντες δεν έχουν βγάλει χάλια δίσκο. ΙΣΩΣ.

Ως έναν βαθμό είναι και ως έναν βαθμό, δεν είναι ρε.

2 Likes

Προφανώς και μπορεί να είσαι τεράστια μπάντα και με έναν και με 2 κακούς δίσκους! Δεν έχει να λέει, όταν έχεις βγάλει δίσκους μνημεία. Τρανό παράδειγμα οι Dream Theater.

Μεγαλύτερα ονόματα δεν είναι, δεν είπα κάτι τέτοιο.
Κοίτα, από τη στιγμή που μπαίνουν μέσα οι πωλήσεις, το τεράστιο exposure σε εκατομμύρια οπαδών, το ψυχολογικό βάρος του super star και οι στόχοι δισκογραφικών (αλλά και της ίδιας της μπάντας) να ξεπεράσει άλλες δουλειές της (εμπορικά μιλάω) και να συναγωνιστεί με άλλους, αυτά γίνονται (δλδ τα κακά άλμπουμ).

Στις περιπτώσεις που ανέφερα η μπάντα ή ο καλλιτέχνης είτε επειδή ανήκουν σε μικρότερο υποείδος είτε λόγω καλλιτεχνικό οράματος είτε και των 2 μαζί, είχαν μόνο καλές κυκλοφορίες (όχι απαραίτητα ισάξιες) επειδή μπορούσαν. Προφανώς δεν παίζουν στην ίδια κατηγορία με Metallica ή Maiden αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό καθότι εκεί μιλάμε πλέον για εταιρίες και όχι απλές μουσικές μπάντες. Ε σ΄ αυτά τα επίπεδα και νούμερα, δεν είναι δύσκολο κάπου να χαθεί το τόπι, να ξεφύγει το πράγμα από τον έλεγχο του καλλιτέχνη και να βγει πατάτα.

1 Like

Καλά τα λες, αλλά τα διαβάζουν οι Rush και γελάνε λίγο :stuck_out_tongue:!

2 Likes

Πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις… Δεν ξέρω αν είναι οι Rush ή οι Zeppelin γιατί για κανέναν από τους 2 δεν έχω πλήρη εικόνα για τη δισκογραφία τους. Rush πχ αγνοώ εντελώς τις “synth oriented” δουλειές τους εκεί γύρω στο 85-95.

1 Like

Καλά οι Zeppelin ήταν force of nature ρε, μοναδικοί. Αλλά αυτοί και οι Beatles δισκογράφησαν μια δεκαετία μόνο, εκεί δεν είναι και ΤΟΣΟ απίθανο να αποφύγεις το στραβοπάτημα. Οι synth-oriented ήταν στα '80ς κατά κύριο λόγο κι ενώ είναι η μέρα με τη νύχτα ηχητικά σε σχέση με και με τις προηγούμενες και με τις επόμενες, παραμένουν από μια χαρά και πάνω. Οι Rush είναι τρομερό παράδειγμα μπάντας που είχε να πει κάτι δισκογραφικά μέχρι το τέλος.

1 Like