ΔΙΣΚΑΔΙΚΑ

Perasa xtes to prwi apo to Reload kai eixe para polu kales prosfores.
Sugekrimena agorasa ena best of twn Creed, to neo cd twn ZZ top, to recordings twn porcupine tree kai to teleutaio cd ths kate bush, me sunoliko kostos 31 eurw.
Oi times sto tameio einai akoma kaluteres apo is anagrafomenes, profanws exoun kapoia prosfora.

Είδαν ότι αγόρασες Creed και σε λυπήθηκαν κάνοντάς σου κάποια έκπτωση, προφανώς.

:lol:

Den einai asxhmoi oi creed, mia xara emporiko rock.

πάω σε δισκάδικο που κλείνει κ έχει απέξω επιγραφή “προσφορές λόγω συνταξιοδότησης” .

κλασσικά πράγματα απο βινυλια , 80ς σκυλαδικα , συλλογές από 90ς ποπ και σαββόπουλοι κλπ . δν με ενδιαφέρει κ τπτ απο το παραπανω αλλά είχε κ μερικά 45αρια με λαικά δεκαετίας 60-70 που ήταν καλή φαση . όταν ρώτησα τιμές κ άκουσα το 10 Ε τα 45αρια και 15 τα λπ της ευχήθηκα να τα κρατήσει μια ζωή κ σηκώθηκα κ έφυγα . μετά φταίνε “οι αγοραστές που τα κατεβαζουν όλα και δεν εκτιμούν τη μαγεία του βινυλιου” και “η νέα γενιά που δεν εκτιμά τα παλιά καλά τραγούδια” .

…που είναι αυτό το φοβερό μαγαζί:):!:

Έλεος πια με το public :? Πέρασα μια βόλτα, όπως συνήθως δεν βρήκα τίποτα που να μην μπορώ να το βρω πολύ φτηνότερα αλλού, είδα όμως το τελευταίο cd των Marauder, το Elegy of blood, στη διαστημική τιμή των … 22.99 :!: Μιλάμε για ένα απλό jewel case που άντε να κάνει 15 ευρώ, και στο ίντερνετ φυσικά υπάρχει φτηνότερα. Ποιος μαλ@κας κάθεται και σκαρφίζεται αυτές τις τιμές; Αν ήμουνα στην μπάντα, προσωπικά θα πέρναγα μια βόλτα από το Σύνταγμα για να τους ξεχέσω και να ζητήσω αποζημίωση για διαφυγόντα κέρδη. Ζώα!

Ε εντάξει το Public είναι γενικότερα φαρμακείο… Και δεν πλασάρεται ως δισκάδικο, απλά έχει και κάποιους δίσκους. Νομίζω παίζει μόνο ρόλο η διαφήμιση που του γίνεται καθώς και το γεγονός ότι ξέρεις ότι στάνταρ κάποια gadgetάκια θα τα βρεις εκεί οπότε αξίζει τον κόπο μόνο γι αυτά. Γενικά δεν είναι για πολλα-πολλα

Bump και ερωτησούλα. Ξέρει κανείς αν το Reload έχει κάποιο mail με το οποίο να μπορούμε να επικοινωνήσουμε γιατί σε όσα σάιτ έψαξα δε βρήκα τίποτα. Και αν κάποιος έχει πάει, μπορεί να μου πει αν είδε καθόλου δίσκους (LPs) σε κλασικό hard rock και prog rock φάση (τύπου Thin Lizzy, Rainbow, King Crimson και τέτοια)? Ευχαριστώ

…το Σαββάτο 20/04/2013 έχουμε record store day

:):!:

Και τι ακριβώς παίζει με αυτή τη μέρα? Γιατί έχω καταντήσει να γιορτάζω κάθε μέρα record store day :stuck_out_tongue:

…πολλά δισκάδικα φέρνουν καλές και σπάνιες; εκδόσεις, και κάνουν προσφορές, διαγωνισμούς κ.λ.π.:!:

…ωραίες προσφορές αύριο, αλλά αφραγκιές#-o
:):!:

Που τις είδες? Που λες να πάω να γεμίζω καμιά κάρτα με υπόλοιπο? :stuck_out_tongue:

Θα πας επι τοπου να τις δεις :). Ολα τα συνοικιακα δισκαδικα (οσα εχουν απομεινει) εχουν σημερα εκπτωση και διαφορες προσφορες.

Πάντως με μια βόλτα που έκανα στο κέντρο, της πλάκας προσφορές και εκπλήξεις είχαν.
Με τέτοιες τιμές τα δισκάδικα μαθηματικά θα κλείσουν όλα και θα μείνουν τα Public και οι πολυεθνικές.

Δίσκοι 15 και 20 ετών κοστίζουν από 10ευρω και πάνω, νέες κυκλοφορίες έχουν 1-2 ευρώ κάτω απ’ ότι τις υπόλοιπες μέρες και τα περισσότερα είδη έχουν 10% έκπτωση.

Ως ρομαντικός της εποχής που τα δισκάδικα ανθούσαν, θεωρώ μέρες σαν την σημερινή ειρωνικές για τον ακροατή-καταναλωτή.

Κανονικά θα έπρεπε να είναι μια γιορτή για τους συλλέκτες και να έκαναν και σοβαρό τζίρο τα μαγαζιά.

Πλέον, επειδή πολλοί την έχουν δει λαδέμπορες, αποκλειστικά και μόνο αγορές από το κάθε Amazon και trades. Για μένα τα δισκάδικα πέθαναν, πλέον ούτε για βόλτα.

ΥΓ. Ειδικά μετά την εμπειρία μου από μαγαζί του κέντρου που συνήθιζα να ψωνίζω (είχαν ενημερώσει για προσφορά που στο κατάστημα δεν ίσχυε τελικά), δεν πρόκειται να στηρίζω κανέναν [B]έμπορο[/B]. Προτιμώ να πάρω μεταχειρισμένα από κάποιον στο Rocking.

Επειδή το περίμενα ότι ακριβώς αυτό θα συμβεί, έκατσα σπίτι μου. Αγοράζουμε μόνο μεταχειρισμένα ή καινούργια από τις εταιρίες απευθείας. Αν το public αγοράζει ένα δίσκο 10? και θέλει να μου τον πουλήσει 30? ας πρόσεχε. Είναι πρόβλημα του. Όχι δικό μου.

Εδώ
https://www.facebook.com/events/436267016468153/?notif_t=plan_edited

τρώνε και κράξιμο στο Metal Era για την προσφορά που τελικά είχε άλλη τιμή…

Καλά, το metal era ζει στο δικό του προσωπικό κόσμο σε τιμές. Όλα τα LP του έχουν 5? πάνω από τον ανταγωνισμό.

…η μέρα αυτή γίνεται κυρίως για σπέσιαλ εκδόσεις, που ήταν λόγω της ημέρας, κυρίως σε βυνίλια…οι καινούριες και οι παλιές κυκλοφορίες, όσο παλιές και νά’ναι έχουν συγκεκριμένο κόστος+φπα 23%, και + το όποιο κέρδος του μαγαζιού, έχουμε την τελική τιμή…υπάρχει η αισχροκέρδεια, όχι πάντα, και από όλους, αλλά όπως και νά’χει δεν μπορεί κανείς να σου πουλήσει κάτω απ’το κόστος…πέρα απ’΄τα οικονομικά, για μένα η αγορά απ’το δισκάδικο, μια ‘‘κακή’’ εφηβική συνήθεια που δεν λέω να κόψω, είναι για μένα τουλάχιστον μια απόλαυση η οποία βοηθάει και μια μικρή επιχείρηση να επιβιώσει
…σήμερα λόγω δουλειάς και οικογενιακών θεμάτων, πήγα στον Πειραιά, και όχι και στα μαγαζιά του κέντρου, στο offtherecord, και πήρα το νέο dvd των Iced Earth, με μια μικρή έκπτωση 2 ευρώ…δεν πήγα στο Πάμπλικ γιατί οι τιμές του είναι τσουκτερές και με τις προσφορές πάλι τσουκτερές θα ήταν
…κρίμα για το Metal Era
:):!:

Κι εγώ στο Off The Record πήγα και πήρα διάφορα πράγματα, μεταξύ άλλων πήρα και την επανέκδοση του Above των Mad Season σε βινύλιο που ήταν και το τελευταίο του αντίτυπο, ένιωσα λίγο όπως κάποιος που βρίσκει έναν μικρό θησαυρό ψάχνοντας σε ωκεανούς δίσκων σε μεταχειρισμενάδικα γιατί το βρήκα από το πουθενά.