ΔΙΣΚΑΔΙΚΑ

Και εγω την ίδια απορία έχω . Ελπίζω μονο να μην πουλάνε Μουφες για αληθινά …

Είχα πάρει αρκετά CD από Play.com παλιότερα, και δεν είναι bootlegs ή κάτι τέτοιο. Απλά στις περισσότερες περιπτώσεις είναι εκδόσεις πιο φθηνές, ας πούμε της Icarus Records η οποία είναι από Αργεντινή και έχει κυκλοφορήσει επίσημα αρκετά γνωστά CD σε πολύ χαμηλές τιμές.

Ναι η Icarus . Εγω απο πλέι δεν έχω αγοράσει . Προτιμώ τα eshop εταιριών . Εισαι σίγουρος , κανεις και τη δουλεια σου.

Για τα Off The Record και No Remorse τι γνώμες υπάρχουν; Έχει χρησιμοποιήσει κανείς τα online shop τους;

No remorse είναι μπομπα και σε τιμές και σε εξυπηρέτηση . Off the record παω και ψωνίζω απευθείας απο πειραια γιατι το ηλεκτρονικό τους δεν με βολεύει .

έχει μία καλή προσφορά στο Public, παίρνεις 3, πληρώνεις 2. Ισχύει μέχρι την Κυριακή (και για online παραγγελίες). Εγώ τσίμπησα 6 βινύλια με 70 ευρώ σύνολο και δωρεάν παράδοση.

Το “μπόμπα” είναι καλό σχόλιο ή κακό;

Καλο εννοείται . Δεν δίνουμε μούφα πληροφορίες . Εγω έμεινα ευχαριστημένος …

Παίδες, το νου σας, κάτι έχει γίνει με την τιμολογιακή πολιτική στο Reload και πλέον ψάχνουν μόνο για μαλ@κες. Οι νέες κυκλοφορίες (όσες λίγες έρχονται πια) στάνταρ στα 17, στα 18, στα 19… (μιλάμε για τιμές Public) Eίναι δυνατόν να βρίσκεις το νέο Grave Digger πιο φτηνά στο Metal Era; :!:8O Απίστευτο:!:

Πλάκα πλάκα, μόνο το No Remorse φαίνεται να καταλαβαίνει ότι υπάρχει κόσμος που δε θα δώσει ΠΟΤΕ πια πάνω από 12-13 ευρώ για σιντί, και κάτι καταφέρνει με τα ψιλο-αντεργκράουντ που φέρνει, τις δικές του κυκλοφορίες κτλ.

Παιδιά καλησπέρα

ιδιαίτερα για τους φίλους στην [B]Πάτρα[/B] θα ήθελα να ενημερώσω πως εδώ και λίγες ημέρες άνοιξε ένα νέο δισκοπωλείο στην Καραισκάκη 148.[B] Flashback record Store[/B] λέγετε. Νέες κυκλοφορίες cd βινύλιο Tshirts και αξεσουάρ. Θα χαρώ να σας δώ απο κοντά. Ελπίζω να σας αρέσει.

Απαραίτητα links
http://www.flashbackstore.gr/

Καλή αρχή στο flashback.

Περάσαμε, πήραμε τα πρώτα βινύλια και θα ξαναπάμε. Ωραίος χώρος και καιρός να ξαναθυμηθούμε τις παλιές τσάρκες σε δισκάδικα, που ξεχνιέσαι μιλώντας για μουσική. Μακάρι να το στηρίξει η Πάτρα.

αχα! ωραία νέα!
θα περάσω μια βόλτα, που το έχω παρατήσει το άθλημα:(

Δε σου άρεσαν τα 18 ευρώ για ένα απλό diamond case στο νέο σιντί των Grave Digger? Άρπα τώρα βλάκα παουερά καταναλωτή το νέο των Hammerfall στα 19. Άμα θες ντίτζι, έχει και στα 20. Το συγκεκριμένο μαγαζί σκάβει ακόμα το λάκο του, και είναι όλο και βαθύτερος.

Παιδιά όσο κι αν αγαπάω τα δισκάδικα, πλέον η κατάσταση έχει ξεφύγει.

Γι’ αυτό αναγκαστικά μόνο παραγγελίες από internet (play.com, amazon, bandcamp των συγκροτημάτων ή απευθείας από τις εταιρείες) και από συλλέκτες που δεν κοιτάνε να σε γδάρουν.

Το Metal Era είναι ίσως το πιο ενημερωμένο και ακριβό βέβαια, αλλά τουλάχιστον τίμιο στην στάση του.

Το No Remorse το παλεύει με τις δικές του κυκλοφορίες ΑΛΛΑ είναι ανενημέρωτο και προσανατολισμένο περισσότερο στο heavy\power\epic που δεν μ’ ενδιαφέρουν .

Το Bowel Of Noise έχει πολλά πράγματα από τον ακραίο ήχο, αλλά κι αυτό βαράει και την παραέχουν δει έμπορες.

Τέλος το Reload κι εμένα μου κάνει αρνητικότατη εντύπωση πως οι νέες κυκλοφορίες κοστολογούνται τόσο πολύ. Από την άλλη και οι προσφορές του είναι αστείες. 10 ευρώ ΔΕΝ είναι προσφορά για παλιό δίσκο.

Τους τελευταίους μήνες ανακάλυψα το Off the Record στον Πειραιά που είναι μια χαρά, αν και αυτό βαράει. Ωστόσο για τα βινύλια είναι κομπλέ, ενώ και τα παιδιά εξυπηρετικά.

…στο offtherecord, όπως και σε όλα τα δισκάδικα, οι τιμές είναι σύμφωνα με το πόσο τα πληρώνουν και αυτοί…πολλές φορές, ο όντως πολύ εξυπηρετικός άνθρωπος, θα σου πει ότι όταν έχει κάτι φθηνότερο είναι γιατί το πέτυχε στην καλύτερη τιμή, την στιγμή που το παράγγειλε για το μαγαζί, ή γιατί του το ζήτησε κάποιος πελάτης…μου έχουν πει από άλλο δισκάδικο, ότι είναι το καλύτερο ψαχτήρι, κιεγώ έχω μείνει πολύ ευχαρηστημένος, πέρα του γεγονότος ότι είναι κοντά στο γραφείο μου, κιέτσι είναι και εύκολα προσβάσιμος για μένα
…για τις καινούριες κυκλοφορίες, κιαυτό ισχύει για όλους, έχει να κάνει με τους διανομείς, Έλληνες και ξένους, και το πόσο χρεώνουν την νέα κυκλοφορία, που ενδεχομένως μετά από λίγο καιρό, αυτό το ποσό νά’ναι μικρότερο

:):!:

Ναι, ΟΚ, αλλά κι εγώ ως πιθανός αγοραστής δικαιούμαι να κρίνω τα μαγαζιά ανάλογα με το πόσο καλές τιμές πετυχαίνουν από τους διανομείς κτλ. Δεν είναι δυνατόν να βρίσκω εγώ τη νέα κυκλοφορία στο άμαζον 40% κάτω από όσο την πουλάει το δικάδικο, και αυτοί, που αγοράζουν σε πολύ μεγαλύτερες ποσότητες και χονδρικώς, να μην μπορούν να έχουν πολύ καλύτερη τιμή. Ας τα αγοράσουν από το άμαζον στην τελική. Και πόσο περιθώριο κέρδους θέλει να έχει ένα μαγαζί; Και το διατηρεί πάντα σταθερό, ακόμα και όταν δεν “πετυχαίνει” καλή τιμή; Δεν ξέρω πως δουλεύει το κάθε δισκάδικο, αλλά οπωσδήποτε δεν τους συμφέρει να έχουν τέτοιες διαφορές με τα ιντερνετικά. Καλύτερα να βάλουν νερό στο κρασί τους και να μειώσουν το ποσοστό κέρδους σε κάποιες περιπτώσεις, παρά να δίνουν την άισθηση ότι σε θεωρούν μαλάκα. Προσωπικά θα έδινα κάτι παραπάνω για να έχω άμεσα στα χέρια μου ένα σιντί και για τη δυνατότητα να ψάχνω ράφια, που μου αρέσει, αλλά υπάρχουν και όρια.

Απο τις σελίδες των εταιριών μπορείς να βρείς και νέους δίσκους στα 10 ευρώ και σε άλλα σάιτ, όπως play.com και amazon και ποιό κάτω.
Αλλά πως παλεύετε τα κόστη μεταφορών που άνετα πάνε την τιμή στα 20+; Δεν έχω παραγγείλει έτσι αλλά δοκιμαστικά τόσο μου βγαίνουν.

Στο Play μέχρι πρόσφατα τουλάχιστον τα μεταφορικά ήταν δωρεάν, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι. Στο amazon τα μεταφορικά αν αγοράζεις από Αμερική ναι χτυπάνε πολύ.

Ανάλογα τι παίρνεις. Εμένα μια χαρά μου φαίνονται τα ταχυδρομικά του Amazon παιδιά.

To amazon.co.uk μέχρι πέρυσι κάποια στιγμή δεν χρέωνε μεταφορικά για Ελλάδα, Όταν άρχισε να τα χρεώνει ακρίβυνε απότομα.