Απέλυσαν τον Στελιο Κουλογλου

Χρηματοδοτουν την eurovision και πραγματικα ενημερωτικες εκπομπες σαν του Κουλογλου τις σταματουν… Πρωτα απο ολα ηταν απο τις λιγες εκμπομπες που σε προβληματιζαν… Τι να πεις???

Υπάρχει και αυτή η άποψη για το τι φταίει για την απόλυση…

http//buzz.phigita.net/video/nWqjErJpKFs

Εμένα αυτή η άποψη μου κάνει περισσότερο από όλα τα υπόλοιπα.

καλα οτι τα τελευταια δυο χρονια αρχιζει η ρωσικη πρεσβεια να κανει παιχνιδι στη χωρα μας ειναι γνωστο…γιατι νομιζεις εσυ εχουν λυσσαξει οι αμερικανοι??? δε ξερω ποσο συνωμοσιολογικο ακουγεται, αλλα ισως να επεσε κατσαδα απο τους ρωσους για την εκπομπη του κουλογλου κατα του πουτιν…

Οι επιμαχίες απαιτούν θυσίες. Αν αρχίσουμε να εξαπολύουμε κατηγορίες σε τόσο μεγάλες δυνάμεις μέσω της τηλεόρασης και δη της κρατικής, το χάσαμε το παιγνίδι. “Διαστρεβλώνουμε” την ατσακαλώτη εικόνα της εκάστοτε πολιτικής περσόνας. Από αυτήν την άποψη κατανοώ την απόφαση της ΕΡΤ. Αλλά δεν παύει να είναι αντιδημοκρατική, παραποιητική, φιμωτική, μπλα μπλα μπλα.

ΥΓ1: Εδώ ρε παιδιά είχε φύγει ο Θ. Αναστασιάδης για ισχνής σημασίας θέμα μπροστά σ’ αυτό τι περιμένετε.

ΥΓ:2 Ο Βαξεβάνης παρότι είναι εξαιρετικός, τα ρεπορτάζ του δεν είχα τόσο μεγάλο πολιτικό αντίκτυπο όσο του Κούλογλου.

ΥΓ3: Η απόλυση του Κούλογλου, αν προσέξατε, επισκιάστηκε από αυτήν της Έμυς Λιβανίου.:lol: #-o

Δηλαδή, αν ισχύει η άποψη για Λάκη πα να πει ότι δεν μπορεί κάποιος να διαφωνεί με τις θέσεις της κυβέρνησης?:-k

Η φαση με τον Λακη απλα αναψε ακομα ενα λαμπακι στους ανθρωπους της κρατικης τηλεορασης οτι πρεπει να σουταρουν τον Κουλογλου. Ξερουν τι ποσοστα πιανει ο Κουλογλου και ξερουν τι ωρα να μεταδιδουν τις εκπομπες του. Ε, λιγο ειναι να δεις στην εκπομπη του Λακη που πιανει τα ποσοστα τον Κουλογλου να λεει για τον Πουτιν; Ειτε ειναι μαζι του ειτε οχι ο Λακης (αλλωστε ο Λακης εχει και Συριζα απο πισω). Μην παμε μακρια γιατι αν ισχυει κατι παραπανω απο αυτο που φαινεται σιγουρα δε βγαινει με λογικα συμπερασματα και ακομα πιο απιθανα με το να μαντευεις.
Νταξει γενικα το θεμα AGB ειναι καπως ψεμα αλλα τα νουμερα ειναι κοντα στην πραγματικοτητα (εξηγουμεθα για να μην παρεξηγουμεθα).

Ακολούθησα του λινκ που πόσταρε ο _tasos και είδα το βιντεάκι. Μετά οδηγήθηκα στο blog http://lupus002.blogspot.com/, το οποίο με τη σειρά του με οδήγησε στο http://www.resaltomag.gr/. Και επειδή ισχύει το “δείξε μου τους φίλους σου να σου πω ποιος είσαι” ,πιστεύω πως εάν δεν βαριέστε και έχετε όρεξη να το ψάξετε λίγο το θέμα αξίζει να φάτε λίγη ώρα.
Γενικά παίζουν διάφορα πράγματα για τον Κούλογλου. Σίγουρα έχει αντιπάθειες :smiley:

Η συναυλία της Κυριακής 25/5 των Innocent Demons στο Φεστιβάλ Global beat θα είναι αφιερωμένη στο φίλο Στέλιο Κούλογλου που μας τίμησε παραχωρώντας μας 19 Ντοκιμαντέρ από την καταξιωμένη δουλειά του και που όλα προβάλλονται στα πλαίσια του Φεστιβάλ Global beat.

Πειραιάς 23, 24, 25 Μαΐου
Ακτή Ξαβερίου

www.globalbeatfestival.com

Χμ, χμ, χμ… Από έγκυρη δημοσιογραφική πηγή (και κάθε άλλο παρά κοματικοποιημένη) έμαθα πως ο Κούλογλου έπαιρνε εδώ και χρόνια σκανδαλωδώς μεγάλη αμοιβή… και ότι το πρόβλημα μάλλον παίχτηκε στην πρόταση για μείωση αποδοχών…

Πόσο κοντά είναι το 1967…

Αυτό για την τιμή δεν το πιστεύω… Στην περίπτωση που ισχύει όμως οι ίδιες μούντζες ισχύουν στην κρατική τηλεόραση. Αφήστε την Μενεγάκη να παίρνει τα δις και διακόψτε τα υπερντοκυμαντέρ του Κούλογλου… Τι να πω, αυτή η Χώρα δεν παύει να με εκπλήσσει δυσάρεστα…

Καλα αυτο με τον Κουλογλου ηταν απο τα υπερτατα.Επι τη ευκαιρια η εκπομπη για τη γενια των 700 ευρω προβληθηκε την Τεταρτη(ε αφου ειχαν δωσει λεφτα ας τα προυν απο τις διαφημισεις) και ηταν για αλλη μια φορα πολυ καλη…Εδειχνε για την αλογιστη αυξηση των τιμων στην Ελλαδα σε σχεση με αλλες ευρωπαικες χωρες ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ και το πως την βγαζουν μερικοι ανθρωποι στην Ελλαδα και ενας Ελληνας στην Ολλανδια.Τον Κουλογλου φυσικα δεν τον εδειξαν αφου τον εχουν διωξει…

Οσον αφορα τον Σκαι…Αποκλειω το ενδεχομενο προσληψης του Κουλογλου αφου ειναι ενας καθαρα δεξιος σταθμος που δεν υπαρχει περιπτωση να δεχτει τις αποψεις του Κουλογλου.Οι συγκρισεις Παπαχελα Κουλογλου ειναι λιγο ατοπες γιατι παρολο που ο Παπαχελας αυτη την εποχη κανει μια πολυ καλη εκππομπη στο Σκαι παντα ειχε το βαρος του Πασοκου και κυριως του φιλοαμερικανου ενω αντιθετα ο Κουλογλου αν και αριστερος ποτε δεν ειχε καποια ταμπελα πανω του.

Οσον αφορα τα νουμερα τωρα…Μαλλον η ΕΡΤ θελει να μας τρελανει.Καταρχας η κρατικη τεηλοραση δεν πρεπει να ενδιαφερεται για νουμερα γιατι υποτιθεται ως πρεπει να προβλαει κατι πιο ποιοτικο ωστε να ο κοσμος να εχει την εναλλακτικη.Δηλαδη μιλαμε για κοινωνικο κοστος(κατι αναλογο με το χαμηλο εισιτηριο που ΕΙΧΑΝ τα μεσα μαζικης μεταφορας)Αν την ενοιαζαν τα νουμερα δεν θα επρεπε να δειχνει τις ταινιες που δειχνει αλλα θα επρεπε να δανειστει το προγραμμα του σταρ και των αλλων με τις μαλακιες…Δευτερον οι μετρησεις μεσω τις agb κατα ποσο εγκυρες ειναι δεν θα το ξερουμε ποτε…Αλλα πειτε μου…Εχετε κανα γνωστο σας που να εχει τετοιο μηχανακι???
Τριτον ας λαβουμε ως δεδομενο οτι οι μετρησεις ειναι οκ.Το 5% του Κουλογλου ηταν πολυ καλο.ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤ1!Εν τω μεταξυ κατα τη διαρκεια της εκπομπης εμπαιναν τοσες διαφημισεις οσες δεν εμπαιναν ολη τη μερα…:roll: …

Κοζυ μια τετοια πληροφορια δεν μου φαινεται και τοσο αξιοπιστη…Αν ισχυε κατι τετοιο σιγουρα θα ειχε διαρευσει μεσω της ΕΡΤ και θα ειχε γινει σκανδαλο…Αλλα και παλι…:-k …Μου φαινεται πολυ πιο λογικο να τον κοβουν γιατι ειναι κακο σπυρι και μιλαει για Ρωσιες,700 ευρω κλπ…:wink:

Αντε και εις αλλα με υγεια!

Υπαρχει περιπτωση να παει σε κανα ιδιωτικο καναλι η “παραεγινε το κακο με δαυτονα”;:-k[/QUOTE]

μαλλον ετσι θα γινει,εκει θα τον σεβαστουν και περισσοτερο και θα ειναι μια αλλαγη μεσα στα σκουπιδια που πασσαρονται σημερα

μαλλον ετσι θα γινει,εκει θα τον σεβαστουν και περισσοτερο και θα ειναι μια αλλαγη μεσα στα σκουπιδια που πασσαρονται σημερα[/QUOTE]

Συγνωμη αλλα ποια ελευθερια θα βρει στ αιδιωτικα καναλια?Ποιος ειναι σε ιδιωτικο και εχει ελευθερια?Εκει ισχυει ‘‘αφεντικο πληρωνει και βαζει κανονες’’…Στο δημοσιο παλι αυτο ισχυει αλλα οπως ξερουμε τα πραγματα ειναι πολυ πιο χαλαρα και βεβαια πιο δημοκρατικα…Θα τον αφησει ο Κυριακου η ο Μπομπολας να κανει ρεπορταζ?

Eγώ δεν θα το απέκλεια…
Το εν λόγω φασιστοκάναλο προσπαθεί να χτίσει ένα “αντικειμενικό” προφιλ έχοντας εκπομπές όπως η Ελληνοφρένεια, ούτως ώστε να πασάρει ως αληθείς τις αηδίες που υποστηρίζει στα δελτία ειδήσεων του.

Πάρτε και ένα άλλο περιστατικό λογοκρισίας:

Σώσον Κύριε τον παραγωγό σου

Του ΠΑΣΧΑΛΗ ΚΟΡΩΝΑΙΟΥ

Παρέμβαση του ένστολου πλέον βουλευτή ΛΑΟΣ Κ. Αϊβαλιώτη έθεσε εκτός (!) συνεργάτη του ραδιοσταθμού της Εκκλησίας

Μπορεί να αναστάτωσε το κόμμα του όταν αποκαλύφθηκε ότι ήταν φυγόστρατος, αλλά και τώρα, ως (αναγκαστικά) νεοσύλλεκτος, ο βουλευτής του ΛΑΟΣ Κ. Αϊβαλιώτης δεν παύει να πρωταγωνιστεί σε «εκρηκτικά» επεισόδια: Από το στρατόπεδο της Θήβας, όπου βρίσκεται, προκάλεσε… την απομάκρυνση ραδιοφωνικού παραγωγού από το σταθμό της Εκκλησίας!

*Την περασμένη Κυριακή, ο Γ. Κυμιωνής -δικηγόρος και εθελοντής παραγωγός στο ραδιοσταθμό της Εκκλησίας -φιλοξενούσε στην εκπομπή του («Προβολές») εκπρόσωπο της «Επιτροπής Αλληλεγγύης Στρατευμένων» με θέμα τις αυτοκτονίες στο στρατό.
*Κάποια στιγμή, ο καλεσμένος Ν. Αργυρίου, αναφερόμενος στα ρουσφέτια και στις θέσεις του ΛΑΟΣ και της Ν.Δ., είπε: «Μόνο αυτοί υποστηρίζουν τη στράτευση στα 18, ενώ υπάρχει βουλευτής που έχει κηρυχθεί ανυπότακτος και τώρα κάνει θητεία 45 ημερών. Είναι ο Κ. Αϊβαλιώτης. Δηλαδή, ένα κόμμα που πρωτοστατεί με πανοπλίες και σάριζες στις διαδηλώσεις για το Μακεδονικό, τελικά έχει βουλευτή που είναι απλά ανυπότακτος», τόνισε.

*Αμέσως μετά την εκπομπή, ο ίδιος ο Κ. Αϊβαλιώτης επικοινώνησε έξαλλος με το τηλεφωνικό κέντρο του σταθμού:

«Οι οπαδοί μου με ενημέρωσαν ότι σε εκπομπή σας γίνεται επίθεση στο άτομό μου και έχουν ενημερώσει και τον πρόεδρο, Γ. Καρατζαφέρη. Ο δικηγόρος μου θα πάρει αντίγραφο της κασέτας για μηνύσεις και αγωγές…».

*Τα ίδια επανέλαβε και στον εμβρόντητο διευθυντή του ραδιοφωνικού σταθμού, πατέρα Αναστάσιο Βλαβιανό.

Ηδη είχε απομακρυνθεί

*«Επεσα από τα σύννεφα. Οταν με ενημέρωσε ο διευθυντής, νόμιζα ότι διαμαρτυρήθηκαν από το υπουργείο Αμυνας, ότι πήρε ο Μεϊμαράκης… Δεν θυμόμουν ούτε το απόσπασμα», θυμάται τώρα ο Γ. Κυμιωνής, ο οποίος μετρούσε ήδη 72 εκπομπές στο σταθμό.

*Οταν εκλήθη να δώσει εξηγήσεις, διαπίστωσε ότι η απομάκρυνσή του είχε ήδη αποφασιστεί: «Είναι εντολή του Μακαριωτάτου. Είναι εκκλησιαστικός ο σταθμός και δεν πρέπει να γίνονται αναφορές σε πολιτικά πρόσωπα».
*Στο γραφείο του προέδρου του ΛΑΟΣ Γ. Καρατζαφέρη απευθύνθηκε αμέσως ο παραγωγός: «Τους εξήγησα τι είχε συμβεί και ότι ο βουλευτής τους προκάλεσε την εκπαραθύρωσή μου. Εξήγησα ότι δεν είμαι έμμισθος αλλά επειδή είναι θέμα ηθικό, ζήτησα από τον πρόεδο να αποκαταστήσει την τάξη. Δεν με δέχθηκε».

*Ο ίδιος ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ απάντησε στην «Κ.Ε.» και εμφανίστηκε αποστασιοποιημένος: «Ούτε ξέρω ούτε με ενδιαφέρει τι ειπώθηκε στην εκπομπή», μας ξεκαθάρισε. «Εάν, όμως, ο ίδιος ο παραγωγός πει “mea culpa” και με την παρέμβαση τη δική σας, τότε να πάρω τον πατέρα Αναστάσιο και να του πω “παρ’ τον πίσω”. Καταλαβαίνω ότι εκεί φοβήθηκαν και τον έδιωξαν. Εγώ, όμως, λειτουργώ πάντα ως γέφυρα, είμαι εναντίον των αγωγών…».

Εκτός… πνεύματος

*Ο πατέρας Αναστάσιος Βλαβιανός, τώρα, που ανέλαβε το σταθμό εδώ και ένα 20ήμερο, βρέθηκε ξαφνικά στη δίνη ενός «ιερού πολέμου»: «Ζήτησα από τον κ. Κυμιωνή να με διευκολύνει. Εφυγε με συνεννόηση για να εκτονώσω την κρίση. Γίνεται μια σοβαρή προσπάθεια ο σταθμός να ουδετεροποιηθεί από τις κομματικές τοποθετήσεις. Να έχει ένα ιεραποστολικό πνεύμα. Ηθελα να στείλω κι ένα μήνυμα προς τους υπόλοιπους».

Και συνεχίζει: «Πρέπει ο σταθμός να μυρίζει λιβάνι. Ζήτησα, πάντως, από τον κ. Κυμιωνή να είναι ξανά συνεργάτης στο πρόγραμμά μας από τον ερχόμενο Σεπτέμβριο».

ΥΓ. 1: Οπως αποδεικνύεται, πολλοί ακροατές του σταθμού ανήκουν στον ΛΑΟΣ και ήταν αυτοί που ανάγκασαν τον αρχιεπίσκοπο στο πρώτο του «φάουλ λογοκρισίας».

ΥΓ. 2: Καθώς η εκπομπή του Γ. Κυμιωνή αποτελούσε το «lead in» του σταθμού πριν απ’ τη μετάδοση του Εσπερινού, ποιος θα «πλασάρει» τώρα στο πρόγραμμα την τελευταία λειτουργία της ημέρας;

ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ - 25/05/2008

α) ας μη βγούμε off topic…

β) ηρέμησε βρε Sharuman. Aν λες το ΣΚΑΪ φασιστοκάναλο, τότε θέλω να δω τι λες για τα υπόλοιπα. Είναι πολύ ακραίος χαρακτηρισμός και θεωρώ πως γίνεσαι πολύ άδικος με τη δουλειά που κάνουν πολλοί εκεί μέσα στο σταθμό αυτό…

Μην πετάμε έτσι ό,τι έτυχε να ακούσουμε. Κανέναν δεν έχει πίσω του ο Λάκης…

Αν είναι έτσι γιατί δεν το είπε ο διευθυντής της ΕΡΤ και απλά υποστήριξε ότι δεν του αρέσει η αμοιβή?

Στα ιδιωτικά κανάλια άμα πουλάς λες ό,τι γουστάρεις. Τρανό παράδειγμα ο Τριανταφυλλόπουλος που έχει κάνει ρεπορτάζ για ουκ ολίγα σημαντικά πολιτικά πρόσωπα. Ο Κούλος γλου δεν πρόκειται να πάει σε ιδιωτικό κανάλι γιατι δεν πουλάει…

Υπογράψατε ή όχι, το πράμα δέν αλλάζει. Ήταν τρομερός δημοσιογράφος και ακόμα πιο τρομερή η ομάδα που είχε. Δύστηχως δέν μπορώ να πώ περισσότερα, είναι δυσκολή η θέση μου.8O

Χμμ δεν συμφωνω η περιπτωση Τριανταφυλλοπουλου ειναι πολυ διαφορετικη αφου μιλαμε για εναν ανθρωπο που εχει απεριοριστη πολιτικη δυναμη και μπορει να εκβιασει οποιον θελει αναλογα α εκαστοντα συμφεροντα…Εντελως διαφορετικος ο ρολος του ενος και του αλλου…

Συμφωνείς βασικά.

Τη δύναμη του Τριανταφυλλόπουλου του τη δίνει το γεγονός ότι πουλάει. :wink:
Θες άλλο παράδειγμα? Λαζόπουλος.

Τεσπά δεν λέω ότι στα ιδιωτικά κανάλια επικρατεί κάποια σοβαρή ελευθερία λόγου (ειδικά στα δελτία ειδήσεων) αλλά ο βασικός λόγος για ένα ιδιωτικό κανάλι να εντάξει μια εκπομπη είναι αν πουλαει κατι που συνεπάγεται ακριβές διαφημίσεις.