Καλύτερες ταινίες των 70ς

Δεν ξέρω γιατί τόση απαξίωση για τον ελληνικό κινηματογράφο, εγώ θα ποστάρω μερικές από τις καλύτερες της δεκαετίας αυτής χωρίς συγκεκριμένη σειρά (σίγουρα ξεχνάω αρκετές…)

  1. ΕΥΔΟΚΙΑ

2.Ο ΘΙΑΣΟΣ

  1. ΤΑ ΚΟΥΡΕΛΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΝ ΑΚΟΜΑ

  2. HAPPY DAY

  3. O ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΣ

  4. ΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΤΗΣ ΕΥΦΟΡΗΣ ΚΟΙΛΑΔΑΣ

τον Θιασο πολλοι (κριτικοι και ατομα του χωρου, οχι φιλοι μου ξερω γω :P) τον θεωρουν και μια απο τις καλυτερες στην ιστορια του κινηματογραφου γενικα.

μου αρεσε η λιστα σου ,λιγες ταινιες αλλα ολες αξιες (οσες αφησα σε bold ειναι ενα κλικ παραπανω)

θα προσθεσω αλλες 2 που δεν τις ειδα σε καμια λιστα (πλυν μιας) και ειναι ΤΑΙΝΙΑΡΕΣ


barry lyndon
του μεγιστου stanley kubrick

μπειτε και διαβαστε πως τη γυρισε (πχ η ολη φαση με τον φυσικο φωτισμο σε καθε πλανο ΜΟΝΟ με κερια για να καταλαβουμε για αλλη μια φορα ποσο μπροστα ηταν ο ανθρωπος) και αν σας φανει ‘αργη’ / κουραστικη βαλτε τη στην ακρη και επιστρεφετε καποια αλλη στιγμη.για μενα ισως και να ειναι η καλυτερη ταινια ‘εποχης’

fitzkaraldo

μαζι με το αποκαλυψη τωρα ! ειναι μεσα στις ταινιες οπου το ΟΡΑΜΑ ενος δημιουργου ειναι τοσο μεγαλομανες που καταληγει σχεδον να τον τρελλανει, οχι ομως πριν προλαβει να παραδωσει στον κοσμο το καλλιτεχνικο του magnum opus . ταινια τοσο μεγαλομανης οσο το να χτισεις μια οπερα στη μεση του αμαζονιου (αυτη ειναι η βασικη υποθεση της ταινιας !)