Σαπίζουμε στο σπίτι. Ή και όχι

Βισμα

1 Like

Έκανα αιτήσεις σε Όσλο/Λουντ, τρομάρα μου.

1 Like

δεν βλεπω κατι κακο σε αυτο
η προσπαθεια μετραει

Έχεις δίκιο. :slightly_smiling_face:

1 Like

Μια λέξη στο μυαλό μου ηχεί δυνατά: Αγγλικά, Αγγλικά, Αγγλικά, Αγγλικά.

Κοίτα σύμπτωση. Σήμερα μου έστειλε ότι με δέχτηκε το Όσλο.

Αν θέλεις κάποια βοήθεια, έλα inbox, νομίζω με τόση έρευνα φέτος έχω γίνει εξπέρ στις αιτήσεις τρομάρα μου.

4 Likes

Το 7.3 είναι αξιοπρεπέστατος βαθμός, τουλάχιστον σε απόλυτο βαθμό. Πάντως να ξέρεις αυτά που μετράνε κυρίως είναι:

  1. Θέληση. Είναι σχετικά αυτά που έχεις κάνει με το μεταπτυχιακό σου? Αν ναι τόνισε το ( πτυχιακή, πρακτική, συγκεκριμένα μαθήματα κλπ)

  2. Συστατικές επιστολές. Πρήξε τους καθηγητές που είσαι σίγουρη ότι θα γράψουν σωστά πράγματα.

  3. Cover letter. Μη γράφεις κονσέρβες, δείξε ενδιαφέρον για κάθε πρόγραμμα και κάντο tailor made. Συνδύασε την έρευνα που κάνει το πανεπιστήμιο που θέλεις να πας, κοίτα με τι ασχολούνται οι καθηγητές και προσάρμοσε το με τα θέλω σου. Ίσως το σημαντικότερο από τα κομμάτια της αίτησης

  4. Πιο συγκεκριμένα για το ΜΟ. Αυτό που μετράει ακόμη περισσότερο, είναι το ποσοστό αποφοίτων ανά έτος. Αν με ΜΟ 7.3 είσαι στο 5-10-15% της χρονιάς σου πες το. Οι γραμματείες των σχολών βγάζουν αυτά τα στατιστικά, ζήτησε από τη δικιά σου να στα δώσει. Αν δεν είσαι σε ένα αποδεκτό επίπεδο ( με 7.3 από 30% και κάτω χοντρικά δεν είναι καλό να το αναφέρεις) εξήγησε γιατί είχες 7.3 αντί για 8.7. Πες δούλευα, έκανα το ένα έκανα το άλλο, γενικά ότι θεωρείς ότι θα το εξηγεί

5 Likes

Νομίζω και η σειρά αποφοίτησης παίζει ρόλο. Αν τελείωσες στην ώρα σου, αξιολογείται σε σχέση με το να τελείωσες ένα ή δύο χρόνια αργότερα αλλά με μεγαλύτερο βαθμό.

2 Likes

Επειδή ανέφερες το Λουντ, ήθελα να γράψω 2-3 πράγματα σχετικά με τη διαδικασία αίτησης σε μεταπτυχιακά στη Σουηδία. Όλα αρχίζουν και τελειώνουν εδώ:

Μάλλον το ξέρεις ήδη. Δεν κάνεις αιτήσεις σε πανεπιστήμια μεμονωμένα, αλλά στέλνεις τα απαραίτητα έγγραφα σε αυτό το portal και μετά διαλέγεις πρόγραμμα/πανεπιστήμιο (ή και μεμονωμένα courses), τα βάζεις στο “shopping cart” - που λέει ο λόγος - με την προτεραιότητα που θέλεις και τα χαρτιά σου πάνε από το admissions σε κάθε πανεπιστήμιο.

Η δική μου εμπειρία - 11 χρόνια πριν - ήταν ότι έκανα αίτηση 15 Γενάρη για Σεπτέμβριο 2009, αλλά έκανα μια μαλακία που δε θυμάμαι καν, κάποια παράβλεψη. Πρέπει να ξέχασα να βάλω κάποιο έγγραφο στο φάκελο. Είχα διαλέξει 4 προγράμματα που ήταν το μέγιστο δυνατό - όλα computer science σε διάφορες πόλεις. Με έκοψαν όλοι με συνοπτικές διαδικασίες γιατί αυτό το ένα χαρτί έλειπε. Τον Απρίλιο που υπάρχει η δεύτερη ευκαιρία έκανα την ίδια αίτηση αλλά σωστά και με δέχτηκαν.

Τι θέλω να πω: στη Σουηδία που το σύστημα είναι κεντρικό και κάπως απρόσωπο, δεν θα το ψάξουν πολύ με βαθμούς πτυχίου και cover letters. Αυτά είναι πολύ χρήσιμα για άλλες χώρες ή για διδακτορικά. Στη Σουηδία αρκεί να στείλεις όλα τα απαιτούμενα documents όπως τα ζητάνε. Και φυσικά να διαλέξεις πρόγραμμα αγγλόφωνο και να έχεις το κατάλληλο πτυχίο (δηλαδή ή κάποιο proficiency ή να κάνεις το IELTS νομίζω).

Τώρα βέβαια, μπορεί και να έχουν αλλάξει τα πράγματα άρδην μετά από τόσα χρόνια… Αλλά όσους ήξερα με πτυχίο από Ελλάδα, δεν είχαν πρόβλημα.

4 Likes

@akefaloskavalaris, @nnnkkk, @pantelis79, @achilleas, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Οι κατευθύνσεις και συμβουλές σας είναι πολύ σημαντικές σε αυτή τη φάση και θα τις λάβω σοβαρά υπ’ όψιν. Ευχαριστώ και πάλι για την στήριξή σας.

5 Likes

Σήμερα στις εννιά.

3 Likes

1 Like

House 2 δαγκωτο

Κι ενα σνακάκι πριν δείτε τους Idles, μόλις βγήκε από τον φούρνο:

Μπουγάτσα pre άχνης-κανέλας:

Και post άχνης-κανέλας:

Επίσης @Sh_Wo_f @Silent_Winter @pantelis79 @koumpaki_konsolas και λοιπές δυνάμεις:

Είχα ξεχάσει τα μουστοκούλουρα με σταφίδα, μεγάλη επιτυχία στο γραφείο:

Και τους λουκουμάδες, που δεν θέλουν πολλή ώρα στο καυτό λάδι:

7 Likes

Τωρα γιατι το κανεις αυτο!

3 Likes

παρακαλω καποιον μοντ να τον μπαναρει…

3 Likes

Το 3 θα είχε την πλάκα του, αλλά το 2 θα είχε πολύ νταβαντούρι. Εύκολη επιλογή.

1 Like

Αν ειχαν κιολας και τους LOG στο 2 αντι για 7 εκει να δεις νταβαντουρι
Οχι πως με τα αλλα δεν κανεις… :slightly_smiling_face:

Μπα, είμαι πιο άνετος με την oldschoolιά.

2 Likes

Ναι ρε συ, τι κανεις τωρα!

2 Likes