Σαπίζουμε στο σπίτι. Ή και όχι

Να κάνω και γω λίστα:

Αccept: έχω προσπαθήσει να ακούσω, αλλά οι φωνές είναι μεγάλο dealbreaker. Είναι πραγματικές αστείες και των 2, με τον udo να ειναι βασιλιάς σε αυτό. Αυτό δεν είναι γρέζο, είναι κωμωδία.

Frank Zappa: εχω προσπαθήσει να μου αρέσει, πραγματικά πολύ. Το comedy κομμάτι όμως στα φωνητικά, δεν το μπορώ καθόλου.

System of a down: Φοβερή μπάντα, φοβερή μουσική, φοβερές φωνές…γιατί είναι εδώ όμως? Το σαρκαστικό στοιχείο στις φωνές έχει τόσο μεγάλη συμμετοχή, που ενώ λατρεύω το Toxicity, συγχρόνως με κάνει να το σιχαίνομαι.

Judas Priest: Σοβαρά τώρα, τόσο μεγάλη μπάντα, σε κάποιους δίσκους πως είναι δυνατόν να έχεις τόσο ανεμπευστο ντραμμερ? To british steel είναι αστείο, αφού το απλοικό/βαρετό drumming κατεβαζει τον δίσκο 38 επίπεδα κάτω. Όχι ότι το screaming ή το defenders εχουν κάτι το εξαιρετικό, αλλά κρατάνε ένα επίπεδο. Επίσης ο Χαλφορντ είναι περιεργος τραγουδιάρης, καθώς κάποιες ακροβασίες του είναι ανούσιες (για τα γούστα μου) σε κάποια τραγούδια. Παρόλαυτά έχουν 5-6 δίσκους απολαυστικότατους (Sad wings, sin after sin, screaming, defenders, painkiller). Μεγάλο dealbreaker το υπερμεταλλικό ντύσιμο.

Motorhead: Δεν έχω καταλάβει την τόσο τρέλα με αυτούς, αν και αντιλαμβάνομαι πως την εποχή που βγήκαν δεν υπήρχε κάτι αντιστοιχο.
Εσχάτως έχω αρχίσει και εκτιμώ Overkill και Ace of Spades. Kαι λίγο Bomber.

Εxodus, Overkill, Anthrax: Sorry, αλλά δε με έχει αγγίζει καθόλου το θρας τους. Είτε αδιάφορες φωνές(νταξει Bush ωραίος), είτε αδιάφορες παραγωγές, είτε αδιάφορα ριφφς.

Grave Digger: αχαχαχα. Φωνή κατηγορία Accept.Επόμενος.

Hawkwind: ωραία μουσική μέχρι την στιγμή που μπαίνει ο παντελώς άνοστος τραγουδιάρης. Next.

Helloween (Kiske εποχή): Φοβερό το ομώνυμο κομμάτι, αλλά από εκεί και πέρα το μόνο που μπορώ να ακούσω είναι το live in the uk. Studio albums από αυτή την περιοδο, μηδεν.

Iron Maiden: φυσικά τους λατρεύω, αλλά με αφορμή το προηγούμενο σχόλιο για studio albums, απλά ήθελα να αναφέρω, πως πόσο φαίνεται η διαφορά του Dickinson από το Powerslave και μετά. Το piece of mind φαίνεται παιγμένο μια ταχύτητα κάτω. Πόσο ανωτερα είναι τα flight of icarus και revelations όταν τα ακους στο live after death? Τα οποία και πιο γρήγορα είναι και ο Dickinson φαίνεται να πατάει εξαιρετικά καλύτερα. Γενικά Number of the Beast (λιγοτερο) και Piece of mind(περισσότερο), υπερεκτιμημένοι δίσκοι.

Bathory: Σορυ @apostolisza8 , αλλά την φωνή δεν την μπορώ με την καμία.

Κing Diamond: Nταξει, εδώ μιλάμε για κιθάρες κεντήματα. Φωνητικά ο βασιλιάς με ζορίζει. Βγάζει φοβερές μελωδίες, έχει στήσει την μπάντα του μοναδικα, αλλά τα στρουμφίσματα, πάντα με ζόριζαν. Παρολαυτά τον δέχομαι.

Manowar: Σορυ @Red_Viper, αλλά πραγματικά αυτή η ανδρίλα με κάνει να φεύγω χιλιομετρα μακριά. Φωνάρα ο ανταμς, έχουν και ωραία κομμάτια (συμπαθώ κομμάτια από την ποζερ εποχή τους όμως), αλλά με την καμία. Κανονικά, μετά τα 90s που ξυπνησε λίγο ο κόσμος και καταλαβαίνει τι γίνεται γύρω του (λέμε τώρα…), κάθε φορά που έβγαιναν στην σκηνή, θα έπρεπε να τους παίρνουν με τις πέτρες.

Αυτά προς το παρον, ότι μου ήρθε από τα “βασικά”.

4 Likes

Ωχ μπαναια τι διαβαζουμε παλι πρωινιατικα :man_facepalming: Δινει πονο το θρεντ.

6 Likes

Κριμα που πηγε για μπανιο ο @Sevek, ηταν καλο παιδι. Τι, ακομη;;;;;

5 Likes

Τελευταίες εικόνες από Sevek

ραντομ ιματζ είναι, ε

4 Likes

Αυτό που σχεδόν όλοι νομίζουν ότι θα τους κρεμάσουμε στο Σύνταγμα είναι πιο απολαυστικό, πάντως , από τα ίδια τα ποστ

3 Likes

Παρακολουθώ το νήμα, αλλά κάνω υπομονή.

Βλέπω tag από Sevek, και το παίρνω ψύχραιμα. Ας μπω να δω τι γίνεται.

Please, don’t drag me into this. Or else, hell will be unleashed :slight_smile:

Χρωστάω κάποια στιγμή από εντελώς άλλη και περασμένη συζήτηση, ένα σεντόνι για τον Quorthon.

Αλλά δεν θα παω berserk mode ακόμη. Συνεχίστε ό,τι κάνατε.

Θα δηλώσω μόνο, πως ο Βασιλιάς είναι ο μοναδικός καλλιτέχνης, από όλο το φάσμα του metal, που έχω βάλει τακτικά σε άκυρο κόσμο (με άγνοια τρίτου κομματιού από Metallica, τόσο άκυρο), και τον άκουσαν όλοι και τρόμαξαν. Δεν σκέφτηκαν την φωνή, αλλά τρόμαξαν. Μαζί με τους στίχους. Ούτε την εμφάνιση του δεν ήξεραν. Ούτε με death/black/grind δεν έγινε αυτό, ο King ήταν η κοινή συνιστώσα.

Καλή σας συνέχεια μην φαγωθείτε πολύ :stuck_out_tongue:

8 Likes

Ω ναι , εδώ και καιρό . Άντε λοκνταουν έχουμε πρέπει να βρεις χρόνο , περιμένουμε κάποιοι

4 Likes

Τι νούμερο τσιμέντο φοράς;;

9 Likes

Σθένος θέλει, όχι χρόνο. Αλλά υπομονή, θα ανοίξουν οι ουρανοί κάποια στιγμή και μερικοί θα δουν την Hel από κοντά :stuck_out_tongue:

2 Likes

axaxaxaxaxa, έλα, γιατί, γούστα είναι αυτά! Unleash the beast!

Ο βασιλιάς είναι βασιλιάς, δεν συζητάμε. Ειναι one of a kind, το συνολικό στήσιμο που κάνει(στίχοι, μουσική, φωνή και κάποια από τα εξώφυλλα), είναι μοναδικό και δεν το συναντάς αλλού.
Τα ψηλά του φωνητικά όμως με ζορίζουν ελαφρώς, not my cup of tea, αλλά το σύνολο είναι τόσο καλό, που με κάνει και να χωνεύω. Btw, τον 6χρονο γιό μου, δεν τον τρομαξε το conspiracy που είχα βάλει μια μέρα στο αυτοκίνητο, του ψιλοάρεσε κιολας.

Oι Βathory, έχουν ένα ιδιαιτερο ύφος που εκτιμώ, αλλά δεν μπορώ τα φάλτσα. Δεν τους κατατάσσω στην κατηγορία “γελοίος”, όπως τους accept, αλλά δεν το μπορώ. Ίσως αν με έψηνε περισσότερο το epic στοιχείο, να τα χώνευα, αλλά δεν.

1 Like

Εύγε ο νέος, αλλά προς υπεράσπισή μου το “Conspiracy” δεν είναι τόσο evil (δισκάρα είναι τα έχω γράψει και σε R! Flashback μην αρχίζετε :stuck_out_tongue: ). Έχω ιστορία, για άλλο νήμα, που είχα οδηγήσει άτομο σε εξομολόγηση έπειτα από ακρόαση του “Don’t Break The Oath”.

Για Bathory, προσπερνώ, γελώ σαρδόνια και συνιστώ υπομονή για ό,τι πρόκειται να έρθει :stuck_out_tongue:

4 Likes

Iσχύει, ισχύει

Περιμένουμε ποστ ε

4 Likes

Είναι μια ιστορία που θα ήθελα να ακούσω οπωσδήποτε

3 Likes

Να πω ότι το “εξομολόγηση” δεν το είχα πάρει κυριολεκτικά μεχρι πριν 30 δευτερόλεπτα.
@apostolisza8 θα σε κάνω tag και θα σου στέλνω πι-εμ κάθε 1 ώρα μέχρι να γράψεις την ιστορία

3 Likes

100% κυριολεκτικά, θα ζήσετε εποχές καλού satanic panic.

4 Likes

Χαχα με θυμησες σκηνικο πριν δυο τρια χρονια που εχουμε φαει κατι αμανιτες με φιλο και ερχονται δυο αλλοι που εχουν την φαεινη ιδεα να βαλουμε Τσουκαλά να γελασουμε. Οντως δεν κολλαν αυτα πολυ, ουτε πεντε λεπτα δεν αντεξαμε

  1. Ω ρε μάνα, παλιές καλές εποχές πρώτου λοκνταουν, μπαίνω μετά από μια μέρα κι έχω να διαβάσω 100 ποστς, λολ.

  2. ΕΥΤΥΧΩΣ βρίσκομαι σε τέτοια ciscoτιση που απλώς σκανάρω κι έτσι δεν μπόρεσα να διαβάσω αναλυτικά το ποστ του @Sevek, μαχαιριά μεγάλη

  3. Για μένα κλαιν, κάντε τα πουτάνα όλα, αλλά μήπως οι μουσικές συζητήσεις για να μην χάνονται να έπρεπε να μεταφερθούν στα κατάλληλα θρεντς? Είναι κρίμα γιατί έχουν ενδιαφέρον από τη μία, από την άλλη αυτό το χυμαδιό έχει πλάκα. Do what thou wilt σε κάθε περίπτωση, i was just sayin.

  4. Μόνο μερικά κομμάτια από stones έπιασα φευγαλέα και δε νιώθω καλά.

  5. Κατά τα λοιπά, ας συνεισφέρω κι εγώ έτσι λίγο κι έτσι ραντομ, δεν αντέχω Theater πλην 2 δίσκων βαριά, δεν τα έχω πάει ποτέ καλά με τους Mastodon, οι Metallica όσο και να τους σέβομαι, όσο και να προσκυνώ μερικά πράγματα, πλην ενός δίσκου και κάποιων κομματιών που με συγκινούν, δεν μου κάνουν αυτό το …συναισθηματικό κλικ ρε γμτ, δεν μπορώ Radiohead, δεν μπορώ μοντέρνα αλτ-προγκ-πωςσκατάλέγονται φωνητικά, μ’αρέσει η μπλακ αλλά όχι η ντεθ πέρα από ντεθ, έχω παραμεγαλώσει για να ακούω θρας, σπάνια με πιάνει όρεξη και… ας μην συνεχίσω. ;p Από μπάντες που ψιλοαπέρριπτα και έγινα φαν μετέπειτα, μου έρχονται έτσι πρόχειρα οι Red Hot Chilli Peppers και οι Audioslave/Soundgarden.

3 Likes

Εξαιρετική b-movie, παίζει και Chelsea Wolfe σε κάποια φάση, να τη δείτε.

Συνεχίστε.

8 Likes

Επι της ευκαιρίας κι εγώ πλάκα πλάκα μόνο Death & Bolt Thrower μπορώ να ακούσω με άνεση από αυτό το subgenre

1 Like

Εννοείται την έχουμε δει, πίτσα σατανάς και Τσέλσι Γουλφ μαζί.

3 Likes