Αμερικανικές Εκλογές

O Μακειν είναι ολόιδιος με τον μπαμπα Λοκ και παιζει να ειναι και μεγαλύτερος απατεωνας απο αυτον…

8O8Oπο πο ναι!!!

[SIZE=“7”]OBAMA[/SIZE]

Τα παιδιά ως τώρα τα είπαν όλα, δεν έχω να προσθέσω κάτι καινούργιο.

Τα χρόνια Μπους ήταν τα χρόνια που ο αντιαμερικανισμός κατέληξε να μετατραπεί σε μόδα σε μεγάλα μέρη του πλανήτη - εν μέρει δικαιολογημένα. Ο ίδιος ο Μπους υπήρξε επίσης πρόσωπο που συγκέντρωσε πάνω του όλα τα φώτα της δημοσιότητας, με αποτέλεσμα συχνά ο πολύς ο κόσμος να τείνει να θεωρεί τον ίδιο και μόνο τον ίδιο υπεύθυνο για την αμερικάνικη πολιτική - συνεχίζοντας την τάση εκείνη που αποδίδει τις πολιτικές επιλογές σε κάποια συγκεκριμένα πρόσωπα και πουθενά αλλού.

Ο Μπους όμως παραήταν ηλίθιος για να είναι υπεύθυνος για κάτι τόσο σημαντικό όπως η πολιτική μιας χώρας.

Προτιμώ Ομπάμα, ασφαλώς, οι τόνοι θα πέσουν κάπως, ενδεχομένως και η αμερικάνικη αλαζονεία. Συν το οτι είναι αφροαμερικάνος.

Ωστόσο δε ψηφίζω ακόμα κάποιον. Οι μεγάλες αλλαγές εξάλλου πάντα ήταν φαινόμενα πολύ πιο σύνθετα, που εμπλέκουν κοινωνικούς και οικονομικούς παράγοντες και συμφέροντα. Μην αποδίδουμε την πολιτική απλά στα πρόσωπα. Η αμερικάνικη πολιτική και ηγεμονία λογικά θα συνεχιστεί, ανεξαρτήτως προέδρου. Απλά μπορεί να αλλάξει ο τρόπος που θα γίνει αυτό (αν με ρωτάτε αν είναι κι αυτό κάτι, ναι, είναι, απλά δεν αρκεί…).

απο τη μια ο ομπαμα εχει περασει τα ορια του υποψηφιιου προεδρου και συμπεριφερεται σαν να εχει ηδη εκλεγει.επισης ενα αλλο που μου τη δινει ειναι το ολο rockstarιλικη που εχει αποκτησει.

απο την αλλη ο μακειν ο τυπικος νοτιος-βλαχος αμερικανος, τπτ παραπανω δεν εχω να πω για αυτον

εννοειται πως λιγα πραγματα θα αλλαξουν με τον νεο προεδρο μιας και ειναι δυσκολο οι Η.Π.Α. να αλλαξουν την σταση που εχουν προς τον υπολοιπο κοσμο την τελευταια δεκαετια μεσα σε ενα μηνα

βαριεμαι να το αναλυσω παραπανω…

Χαχαχ, τι σου είναι αυτό το marketing στην πολιτική τη σήμερον ημέρα… Εδικά στις ΗΠΑ οι εκλογές συνιστούν κυριολεκτικά χολυγουντιανό υπερθέαμα… Και τι πιο χαρακτηριστικό ως σενάριο, απο το εξής: Μετά τον “κακό” κύριο Μπους, έρχεται με την μπέρτα και την ηρωική του πανοπλία ο χαμογελαστός Ομπάμα, και τα πλήθη απο κάτω να παραληρούν…

Σαν ταινία, πραγματικά…

Σκέφτομαι το εξής τώρα… θα μας λείψει ο Μπους με τις φοβερές ατάκες… Με ποιον θα γελάμε τώρα; Ευτυχώς υπάρχουν τα sites με τα bushisms :lol:

[SIZE=“3”]Top 10 Bushisms
The Stupidest Things President George W. Bush Has Ever Said[/SIZE]

“Families is where our nation finds hope, where wings take dream.”

“I know how hard it is for you to put food on your family.”

“I hear there’s rumors on the Internets that we’re going to have a draft.”

“I know the human being and fish can coexist peacefully.” :lol: :lol: :lol: :lol:

“You work three jobs? ? Uniquely American, isn’t it? I mean, that is fantastic that you’re doing that.” ? to a divorced mother of three, Omaha, Nebraska, Feb. 4, 2005

“Too many good docs are getting out of the business. Too many OB-GYNs aren’t able to practice their love with women all across this country.” (OB-GYN = γυναικολόγοι!!!)

“They misunderestimated me.” - ΕΛΕΟΣ!!!

“Rarely is the questioned asked: Is our children learning?”

“Our enemies are innovative and resourceful, and so are we. They never stop thinking about new ways to harm our country and our people, and neither do we.”

“Our enemies are innovative and resourceful, and so are we. They never stop thinking about new ways to harm our country and our people, and neither do we.”

Αν ειναι οσο φιλειρηνηστης οσο λεει τοτε Obama!!!

Δεν ξέρω που το στηρίζεις αυτό που γράφεις, πάντως για την ιστορία ο McCain ήταν ο ένας από τους τρεις ρεπουμπλικάνους γερουσιαστές που μπλόκαραν το νομοσχέδιο του Μπους που ουσιαστικά θα νομιμοποιούσε τα βασανιστήρια ως μέθοδο ανάκρισης.
Επίσης αντίθετα με τον Μπους που είχε βρεί διάφορους τρόπους να “κρυφτεί” τότε, ο McCain πήγε στο Βιετνάμ, πιάστηκε και παρέμεινε αιχμάλωτος πολέμου για 5 χρόνια.

Τίποτα από αυτά δεν είναι βέβαια λόγος για να τον προτιμήσει κανείς, απλά θεωρώ πως είναι άδικο να γράφεται πως είναι χειρότερος από τον Μπους.

Τώρα μεταξύ McCain και Obama, χωρίς να μπορεί κανείς να βάλει το χέρι του στη φωτιά για το τι θα κάνει ο Obama ως πρόεδρος, πιστεύω πως το γεγονός και μόνο πως θέλει να μαζέψει άμεσα τον στρατό από το Ιράκ είναι αρκετός λόγος να τον προτιμά κανείς σε σχέση με τον αντίπαλο του.

Τραγική επιλογή η υποψήφια αντιπρόεδρος που επέλεξε ο McCain, με στόχο σαφώς να συσπειρώσει το πιό συντηρητικό (οπισθοδρομικό κατ’ εμένα) κομμάτι των ψηφοφόρων:
Πρόκειται για μία γυναίκα που είναι τόσο φανατικά κατά των εκτρώσεων που συνέχισε κανονικά την εγκυμοσύνη της και τελικά γέννησε το πέμπτο της παιδί ενώ από τον προγεννητικό έλεγχο ήταν ξεκάθαρο πως το παιδί θα γεννιόταν με σύνδρομο Down. Το επιχείρημα της είναι πως πρόκειται για ένα “ιδαιίτερο δώρο από τον Θεό”… 8O[-X

Ένας φίλος μου που κάθεται και παρακολουθεί στο CNN τις ομιλίες του Ομπάμα, μου είπε πως προχθες στο Ντένβερ ήταν φανταστικός!

Πιστευω πως ο obama ειναι πιο αληθινος και ισως φερει την αλλαγη που χρειαζεται η ΗΠΑ!
Μπορει να ειναι ενας ακομα βλακας και να μας πουλει φουμαρα… οπωσ ειπε ενασ φιλοσ πιο πανω πρεπει να περιμενουνα να βγει (αν βγει) για να δουμε τι θα κανει και αυτος…

ο obama ειναι ο εγχρωμος αντρεας παπανδρεου…:slight_smile:

Λες, ε?:slight_smile:

Αυτό το λες για καλό η για κακό; :-s

Γιατι καλε ο ανθρωπος? :stuck_out_tongue:

Χα, καλό! Και όπως έφερε ο Ανδρέας την Αλλαγή έτσι θα τη φέρει και ο Ομπάμα.

(Όχι πως δε θα αλλάξουν κάποια πράγματα, λογικά προς το καλύτερο… αλλά, τονίζω για άλλη μια φορά, έτσι όπως το βλέπω εγώ, οι μεγάλες πολιτικές αλλαγές ποτέ δεν αφορούσαν απλά ενέργειες μεμονωμένων προσώπων, ακόμα και αν αυτά τα πρόσωπα ήταν οι ίδιοι οι πρόεδροι των ΗΠΑ…)

Δεν νομίζω πως κανένας μη-Αμερικανός θα μπορούσε να ψηφίσει Μακ Κέιν σε ένα τέτοιο poll.

Θα μπορούσε ποτέ αυτό να είναι καλό?